zasuvka z rozvodnej skrine

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

niio
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 01 Dec 2018, 17:32

zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa niio » 01 Dec 2018, 17:45

chcem zapojit zasuvku do rozvodnej skrine. mam tam volny jeden 16A istic. pozeram do tej skrine a vsimol som si nasledovne:
do bytu vedu modry, hnedy a zltozeleny vodic. modry vodic nie je nikde pripojeny. hnedy vodic ide do 20A istica a zltozeleny na hornu listu. Nasledne na tej hornej liste su vsetky modre vodice prepojene na zltozelene (na obrazku zvyraznene cervenou). Je to takto v poriadku?
Ak tomu spravne rozumiem, potom v zasuvke mi staci prepojit ochranny vodic a nulak s pravou dierkou a pravu dierku pripojit na hornu listuk k modrym kablom. lavu dierku zasuvky pripojim dospodu istica.
Dakujem za pripomienky.
Prílohy
rozvodka.jpg
0

DanielK
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 282
Dátum registrácie: 28 Feb 2015, 14:55

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa DanielK » 01 Dec 2018, 18:32

ten modrý přívodní je propojený se všemi modrými (svorkovnice 18-30).

Pro přidání zásuvky do RS na DINku: zásuvku osaď a připoj do pravé zdířky modrý drát z chrániče, z chráníče vyveď i hnědý drát a ten připoj na vhodný jistič a z něj do levé zdířky zásuvky, žlutozelený vem z horní lišty a připoj ho do zásuvky.

BTW: pozvi si elektrikáře, který předělá ten mozek na rozvaděč :)
0

niio
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 01 Dec 2018, 17:32

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa niio » 01 Dec 2018, 18:39

Bol som to pozriet este raz a modry hruby, co vedie do bytu, tak nie je nikde pripojeny.
zltozeleny, co vedie do bytu, je pripojeny vedla tej cervenej, co som kreslil na obrazku, cislo 11. nasledne su modre na liste prepojene tym modrym Uckom (na obrazku zvyraznene cervenym).
0

DanielK
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 282
Dátum registrácie: 28 Feb 2015, 14:55

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa DanielK » 01 Dec 2018, 19:01

Takže ti do bytu vede soustava TN-S, ale je zapojena jako TN-C a teprve ve tvém rozvaděči se dělí zase na TN-S? Nevím jak je to na Slovensku, ale něco takového naše norma nepovoluje. Tím spíš si nech rozvaděč předělat.
0

niio
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 01 Dec 2018, 17:32

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa niio » 01 Dec 2018, 19:07

vyzera to tak, ako si to napisal. cely dom ma 60 rokov, je mozne, ze na chodbe v rozvodnej skrini je to tiez TN-C a preto to mam takto v byte. len akoze do buducna mi to natiahli do bytu ako TN-S.
bol so premerat napatie a na kabloch veducich do bytu:
hnedy a zltozeleny = 240V
hnedy a modry = 130V

z pohladu bezpecnosti: kedze z rozvodnej skrine v byte vedu do zasuvok a svetiel vzdy tri kable, tak by to malo byt safe v pripade, ak sa prerusi N kabel niekde medzi rozvodnou skrinou a spotrebicom, spotrebic by nemal nikoho zabit. Nechapem ale, preco na faze a N veducom do bytu je iba 130V. ked vypnem vsetky spotrebice v byte, tak sa hodiny na schodisku pred bytom netocia, takze nie je tam nejaky skrat alebo podobne. Cela elktrika sa prerabala 10 rokov dozadu od hodin az do celeho bytu.
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa milansprlak » 01 Dec 2018, 20:35

Bezpečne to rozhodne nie je. Ťažko sa vtom vyznať, ak je prepojený ochranný vodič s neutralným za prúdovým chráničom tak potom je tam prúdový chránič zbytočne. Najlepšie bude keby to nejaký poctivý elektrikár znovu zapojil a podľa platných noriem.
0

niio
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 01 Dec 2018, 17:32

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa niio » 01 Dec 2018, 20:43

je to prepojene tak, ze prud ide fazou do bytu prechadza cez 20A istic (na obrazku uplne vlavo hnedy kabel hore) a z neho to ide odspodu ciernym kablom do dalsich isticov a dalej do spotrebicov. zo spotrebicov potom idu do rozvodky pracovny aj ochranny vodic (kazdy zvlast) a v rozvodke su spojene do jedneho (na liste hore) a ochrannym vodicom je to cele vyvedene von z bytu.
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa milansprlak » 01 Dec 2018, 21:06

Je to nesprávne zapojenie. Neutrálny vodič nemôže byť spojený s ochranným, potom vyradíš prúdový chránič. Zavolaj nejakého poctivého elektrikára nech to zapojí správne a podľa noriem.
Na rýchlo som našiel ilustračný obrázok na tomto fóre ako by to mohlo byť zapojené:
Obrázok
0

niio
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 01 Dec 2018, 17:32

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa niio » 01 Dec 2018, 21:17

vdaka. este otazka:
na kabloch vstupujucich do bytu som nameral:
faza + ochranny: 240V
faza + pracovny: 130V

je to v poriadku?
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa milansprlak » 01 Dec 2018, 21:22

Nie je to v poriadku. Má byť fáza ochranný - 230V aj Fáza neutrálny 230 V. Tolerancia +/-5%. Je tam niekde chyba. Pravdepodobne nezapojený neutrálny vodič ako píše kolega nižšie.
0
Naposledy upravil/-a milansprlak v 01 Dec 2018, 21:33, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
Najgel
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1695
Dátum registrácie: 02 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: Námestovo, Žilina(škola)
Vek: 29

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa Najgel » 01 Dec 2018, 21:30

Ak ten neutrálny nie je zapojený ani na jednom konci môže sa tam kapacitnou väzbou dostať také napätie.
0
Keď neodpisujem tak tu nie som, alebo som a neodpisujem :D

MPLAB & PIC
Texas Instruments DSP TMS320Fxxxxx
Tevo Tarantula 3D
Ponúkam 3D tlač.
Ponúkam návrh a vývoj elektroniky na zákazku.

UNIZA 5.ročník

niio
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 01 Dec 2018, 17:32

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa niio » 01 Dec 2018, 21:31

takze idem zhanat kluce od rozvodnej skrine na schodisku a pomeram to tam.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa Merak » 01 Dec 2018, 21:58

Keď vypneš RCD, čo všetko ti prestane fungovať?
Ak to bolo robené pred 10 rokmi, tak to nebolo moc dobre spravené.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa milansprlak » 01 Dec 2018, 21:59

Ešte mám pripomienku: Ak nemáš elektrotechnické vzdelanie, radšej sa nepúšťaj ani do merania. A nie to to do úprav (pridávanie zásuvky). Verím že si šikovný, ale naozaj to môže byť nebezpečné. S elektrikou nie je sranda. Zavolaj si radšej elektrikára nech ti to spravy v súlade s normami. A taktiež by mala byť robená pravidelná revízia každých 5 rokov, ktorá by mala zistiť nedostatky. Ak tam urobíš nedovolenú úpravu tak to revíziou neprejde. Je zrejme, že by to ani teraz určite revizou neprešlo, pokiaľ by sa prišiel revizný technik na to reálne pozrieť.
Čiže odporúčam zavolať elektrikára nech to urobí podľa noriem, potom spraviť revíziu a potom každých 5 rokov pravidelne volať revizného technika.
0

niio
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 01 Dec 2018, 17:32

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa niio » 01 Dec 2018, 22:29

Merak napísal:Keď vypneš RCD, čo všetko ti prestane fungovať?
Ak to bolo robené pred 10 rokmi, tak to nebolo moc dobre spravené.
to je dalsi problem asi : RCD mam iba v obvode, co ide do kupelne. zasuvky a svetla su bez RCD. :cry: zjavne to bolo robene podla normy z pred 100rokov minimalne...
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa milansprlak » 01 Dec 2018, 22:36

Kedysi to stačilo, dnes už musia byť cez RCD všetky zásuvky a svetla. Ideálne je mať viac prúd. chráničov.
Najlepšie bude asi spraviť tu rekonštrukciu rozvádzača podľa aktuálnych noriem aj s pravidelnou revíziou.
A este v byte mas ake napatie medzi pracovnymi vodicmi (fazovym a neutralnym)? 230V ci 130V? Pretoze ak mas 130 nemusia spravne pracovat spotrebice a moze dojst k poskodeniu.
0

niio
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 01 Dec 2018, 17:32

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa niio » 01 Dec 2018, 22:59

v byte mam 230 v zasuvkach a svetlach. RCD zabezpeci, ze nemusim mat krytky v zasuvkach a dcera tam moze "strkat prsty", prinajhorsom iba vyhodi chranic?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa Drakoush » 01 Dec 2018, 23:15

Teoreticky áno, ak je pre všetky zásuvky, čo teraz nie je.
Prakticky sa na to nespolieha. Je to prevencia, minimalizuje riziko zásahu el. prúdom, neeliminuje ho. Potom ešte záleží od okolností. Ak sa dotkneš iba fázy a prúd bude tiecť cez Tvoje telo na zem, chránič vybaví. Ak bude dotyk dvojpólový (chytíš aj druhú zdierku), už ho nevybaví, jedine žeby sa prúd rozdelil do PE aj N, ale to už cez Tvoje telo pôjde ďaleko viac, ako 30mA :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa Merak » 02 Dec 2018, 00:18

milansprlak napísal:Kedysi to stačilo, dnes už musia byť cez RCD všetky zásuvky a svetla.
Opravím ťa, nemusia. Svetlá iba v kúpeľni a zásuvky dostupné laikom a pre všeobecné použitie musia ísť cez RCD.
milansprlak napísal:Najlepšie bude asi spraviť tu rekonštrukciu rozvádzača podľa aktuálnych noriem aj s pravidelnou revíziou.
Tu je kameň úrazu. Pokiaľ je poctivý revízak, tak ti na rozvádzač nedá revíziu, pokiaľ nebude mať rozvádzač vyhlásenie o zhode a protokol o kusovej skúške.
milansprlak napísal:A este v byte mas ake napatie medzi pracovnymi vodicmi (fazovym a neutralnym)? 230V ci 130V? Pretoze ak mas 130 nemusia spravne pracovat spotrebice a moze dojst k poskodeniu.
Keďže ma na prívode TN-C sústavu a v rozvádzači je bod rozdelenia, tak predpokladám, že aj medzi L a N bude mať 230V.
DanielK napísal:Takže ti do bytu vede soustava TN-S, ale je zapojena jako TN-C a teprve ve tvém rozvaděči se dělí zase na TN-S? Nevím jak je to na Slovensku, ale něco takového naše norma nepovoluje. Tím spíš si nech rozvaděč předělat.
Do bytu mu ide TN-C sústava, nie TN-S. Pokiaľ by bol zapojený aj modrý N vodič, vtedy by to bola TN-S sústava.
niio napísal:vdaka. este otazka:
na kabloch vstupujucich do bytu som nameral:
faza + ochranny: 240V
faza + pracovny: 130V

je to v poriadku?
Čo nameriaš medzi N a PE vodičmi?
Čím si to meral? Vadaskou alebo klasickým multimetrom?
milansprlak napísal:Je to nesprávne zapojenie. Neutrálny vodič nemôže byť spojený s ochranným, potom vyradíš prúdový chránič.
Kde tam je spojený neutrálny vodič s ochranným vodičom za RCD?

príspevky zlúčil Merák 3.12.2018 o 7:00
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: zasuvka z rozvodnej skrine

Príspevok od používateľa Edgar » 02 Dec 2018, 03:25

milansprlak napísal:Neutrálny vodič nemôže byť spojený s ochranným, potom vyradíš prúdový chránič.
Prvá časť vety áno, ale druhá nie úplne pravdivá. Vyradíš ho len sčasti, pretože ak sa chytíš fázy a do fyzickej zeme prejde cez teba 30mA tak sa vypne aj tak. Vyradíš ho len v prípade nebezpečného dotykového napätia na neživých častiach, resp. jemný prieraz na kostru.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok