Elektricka pripojka

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa marek181818 » 27 Dec 2018, 19:28

Zdar páni/dámi.Potrebujem sa poradiť zase. Už konečne som rozbehol plán novej elektriky na jednom starom dome. Je tam 1F idem dat 3F,
Aktuálne je elektromer v dome, no pôjde do plotu. Niečo už mám zistené, niečo neviem .Postup je asi takýto:
1.Požiadat ZSD o novú prípojku, resp presun.
2.Počkať si na ich odpoveď, teda ich podmienky.
3.K žiadosťi sa posiela aj situačný plan ako prípojka je riešená teraz.Bude treba aj projekt vôbec.Pozrel som nejaké videa na YT, kde si svojpomocne podstate vykopali ryhu pre kábel, osadili rozvádzač pre elektromer /ER atď.
4.Po zhotovení bude treba revizáka, inak ma ZSD nepripoja+uhradenie ich poplatku
Chcel by som čo najviac ušetriť.
Ja som síce elektrikár ale prípojky nerobievam, tak neviem ako je to s tymito papierovačkami.
Prerábku mám rozdelenú na cca 2 etapy.
Tá druhá.
Je samotný domček, nové rozvody, na okruhy ako má byť, Je to jednoduchý dom.Tak tu je ďalšia otázka:
1.Bude mi tiež treba projektanť?Lebo toto bude nadhlšie prerábanie,resp postupné.Revízáka tiež.Len to je že dom je obývaný a teda preto je to postupné prerábanie, čiže bez elektriky tam fungovať neviem.Teda nejaká časť domu, bude musieť elektricky fungovať.
Ďakujem.

.Ak máte nápady ako to inak spraviť , sem s nimi dik.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa Patriky » 27 Dec 2018, 23:28

Pripojka spravne, najskor ziadost zaplatit poplatok a podla tech podmienok co Vam daju to treba zrealizovat.

Ak idete prerabat len elektro, elektrikar bude vediet co a ako, projekt neni nutny.
Ak idete prerabat nieco viac, ze to treba ohlasit na SU, mozu pytat projekt a nasledne reviznu spravu.

Ja som tiez tak domy robil, ze po miestnostiach, bud sa vymenili droty v trubkach alevo nove kable. Potom sa isla dalsia miestnost atd. Na konci sa spravil novy rozvadzac vratane prudovych chranicov atd. Dovtedy to slo provizorne
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa technikus110 » 28 Dec 2018, 07:20

1. Spôsob uloženia káblu do zeme je normovaný.
2. Minimálny prierez kábla CU / Al je normovaný.
3. To čo popisuješ nie je prekládka elektromeru, ale nové odberné miesto. (aspoň podľa smernice ZSDIS) - vlastná skúsenosť.
4. Potrebuješ revíznu správu na prípojku a k nej potrebuješ výkresovú dokumentáciu uloženia káblu a umiestnenia elektromeru pre revizáka... Takže s tým projektom ....???


Druhý dom.
Prerábku môžeš robiť postupne za pochodu v kombinácii so starým a už novým vedením. V tom nie je problém.
Pokiaľ to ale chceš skontrolovať revizákom, tak zase potrebuješ funkčnú schému el. rozvodov podľa skutkového stavu a k rozvádzaču vyhlásenie o zhode výrobcom. Alebo tmavú nálepku cez jeho oči.....
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa marek181818 » 28 Dec 2018, 10:21

Patriky-Ide sa robit len elektrika, ine nič .Len v tých technických podmienkach je vlastne čo spomenuté.Mám namysli, či použiť treba taký a taký kábel atť.Lebo ak áno tak potom neviem načo je projekt.


technikus110-Áno, to mi je jasné,že to nemôžem robiť len tak .
Čo sa týka nového odberného miesta, tak tu majú https://www.zsdis.sk/online-sluzby/pripojenie/ziadost , keď si dáš:
Žiadosť o pripojenie podávate ako-Domácnosť
Potrebujete pripojiť nové odberné miesto? Daj nie
Požadujete zmenu technických parametrov pripojenia? Áno
Požadujem preložiť meranie.
V ďaľšom kroku je niečo takéto
Bez názvu.jpg
Tak potom neviem či to berú ako nová prípojka, ked teraz existuje
Čo sa týka k tomu zase revízákovi.Tam treba zase projekt ? Alebo by stačilo kebyže mu to aj ja spravím tu schému v programe napr Proficad a pod ?A rozvádzače tak to je jasné tie budú mať vyhlásenie o zhode tie kupujem nové.
Ja už oremýšlam dopredu, čo ako bude, čo treba, koľko ma to asi víde a tak.Preto chcem veďieť veci dopredu
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa technikus110 » 28 Dec 2018, 13:28

....rozvádzače tak to je jasné tie budú mať vyhlásenie o zhode tie kupujem nové......

Ak kupuješ celý nový rozvádzač s osadenými ističmi, prepäťovkami, chráničmi a.t.ď., tak vyhlásenie o zhode dostaneš.
Ale ak kupuješ komponenty jednotlivo a skladáš si to doma sám, tak NIE.
1. Najprv musí výrobca (firma, živnostník) vydať protokol o kusovej skúške výrobcu a to po meraniach revizáka. (iné merania ako pri revízii domu) Potom sa vypíše deklarácia CE.
2. Protokol o kusovej skúške a vyhlásenie treba dať revizákovi aj so schémou skutočného zapojenia rozvodov v dome. Ten urobí celkovú východziu revíziu.

Nemýľ si projekt alebo schému zapojenia rozvádzaču + uloženie káblov. Projek ako taký je iba pre kolaudačné konanie, schémy a deklarácia CE sú pre revíznu správu.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa marek181818 » 28 Dec 2018, 14:29

No tak v tom pripade rozvádzač bude skladaný.Lenže však keď sa robia aj domy nevidel som ešte že daný elektrikár niečo také vôbec robil.Iba max schému si kreslil ako je to zapojené.Rozvadzače tam plánujem dať, niečo ako je toto
https://ema-elektro.sk/elektromaterial/ ... lv-24ups-f
Počet modulov to ešte musím sa dopatrať k tomu, koľko bude treba.
Keď mám riešiť ešte nejaký projekt a hlavne nejake kusové skúšky tak to pôjde bez projektu a revizáka.Jeden rozvádzač, keď som robil v jednej firme ešte.Firma zavolala svojho revízaka odmeral svoje veci,čo mal odmerať .A podstate šiel svojou cestou.Samozrejme dal papier o revízií, ale nie mne ale danej firme teda majitelovi.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa technikus110 » 28 Dec 2018, 15:08

Na to je jednoduchá odpoveď.
Existujú revizáci, čo sa ešte stále držia noriem, vyhlášok a predpisov. Ale sú aj taký jedinci, čo za 60€ predajú aj svoju matku. Hlavne, že zarobili.

No sú aj taký, čo dostali za tých 60€ tri roky natvrdo po úraze bývajúceho elektrinou (zanedbanie si pracovných povinností) ....poznám osobne jedného takého. Ja radšej budem zásadový a hladný keď sa mi niečo nepozdáva, než aby mi v Ilave niekto masíroval konečník.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa marek181818 » 28 Dec 2018, 15:38

Vráťme sa k tomu rozvádzaču.K tej kusovej skúške atd.By ma zaujimalo ako to iní riešia, keď robia inštaláciu v dome.
Dajme tomu máme projekt domu, podľa neho sa spraví aj rozvádzač. Všetko je spravené , zavolá sa revizák a ?
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa Jirka84 » 28 Dec 2018, 16:50

Marku, jak psal technikus...
ale mnohdy praxe je "taká aj taká"...hlavně na větších stavbách.
Já pracuji podle projektu, s tím, že si zákazník v průběhu času vzpomene , že tady ...a tady atd. chci jinak zásuvky, světla atd. Pak si do daných výkresů doplním do stávajícího projektu změny dle skutečností a revizák před zahájením Výchozí revize buď mi nakáže Opravu projektu u projektanra nebo ne. Je to vše o důslednosti pracovních postupů. Rozvaděč by měl navrhnout projektant v aspoň podobě liniového schema. Obyčejně pak tomu odpovídá i jeho rozměr a přístroje (jističe,RCD,stykače atd.), které tam při montáži (jako elektrikář) dáš a odborně propojíš (nejlépe lištami k tomu určenými). Kabely jsou rovněž součástí projektu (podle zátěže, zkratových proudů...)
Podle ČEZdistribuce musíme mít konkrétní rozměry a předepsané vybavení RE, (dokonce už i podle Izkr 10kA) ...
marek181818 napísal:Vráťme sa k tomu rozvádzaču.K tej kusovej skúške atd.By ma zaujimalo ako to iní riešia, keď robia inštaláciu v dome.
Dajme tomu máme projekt domu, podľa neho sa spraví aj rozvádzač. Všetko je spravené , zavolá sa revizák a ?
a buď Ti napíše VR nebo ne...záleží na Jeho odvaze napsat bjanko šek pro prokurátora na sebe v případě problémů...

A tak bych mohl pokračovat. Pro lajka jde o nesmysly, pro pojišťovny atd. o NEJDŮLEŽITĚJŠÍ papírování. Příjemný Silvestr a Nový rok, po nich pak vzhůru za prací - přeje Jirka
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa technikus110 » 29 Dec 2018, 06:20

Vždy sú dve možnosti: si firma, alebo to robíš pre seba bez papiera.

Svojpomocná brigáda akcie Z - sám sebe a susedom:
1. Ak to robíš sám sebe a nejdeš kolaudovať, tak si rob čo chceš. Ale ak horí, tak sa poisťovňa s tebou nebaví. Ak je úraz, tak vyšetrovateľ sa nedoprosuje....
2. Ak to robíš sám pre seba a ideš kolaudovať, tak ku kolaudácií musíš odovzdať revízie. Baby na MU ktoré sú na stavebnom oddelení si iba zaškrtnú kolónku odovzdal, alebo chýba. Nekontrolujú odborne obsah. Takže tu máš zase dve možnosti:
1A. Revizák sa podpíše pod hocičo a je rád že zarobil.
2A. Revizák sa pod šrot nepodpíše, cení si slobodu a konečník.

Ako firma máš zo zákona svoje práva, ale aj povinnosti.
1. Máš vlastného revizáka a ten má zvárackú kuklu na hlave, keď je v objekte, aby dostal výplatu. Zákazník dostane papiere, ale???
2. Alebo ste poctivá firma, ktorá sa snaží neodfláknuť a neodrbať objednávateľa a robíš všetko v zmysle zákona, vyhlášky a noriem. (Sci-Fi v dnešnej dobe) Potom taktiež potrebuješ revizáka.

P.S. ako firma ak neodovzdáš revíznu správu a všetky ostatné veci čo sú k revízii potrebné, tak môže byť problém. Objednávateľ si zavolá vlastného revizáka, ktorý sa tam sebarealizuje a môžeš mať na krku spor, či reklamáciu....
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa marek181818 » 29 Dec 2018, 09:54

No ja firma niesom, ale to si bral ako príklad asi..
Dnes mi odpísal jeden revizák, dokonca je zo susednej dediny.Pýtal som sa na cenu projektu+revízia na el.prípojku .Napísal 200-250€.Viem,že projekt na el.prípojku,čo som pozeral inde stojí okolo 100€ aj keď neviem,čo do tej revízie bude písať za 150€.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa technikus110 » 29 Dec 2018, 11:58

Nie je z lacného kraja chlapec.....max 150€ s DPH. Asi potrebuje dokúpiť meráky, alebo nemá v dedine konkurenciu.

A s tou firmou to bol iba príklad. Viem kto a odkiaľ si.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa marek181818 » 29 Dec 2018, 12:10

No nechcem vedieť čo pýta potom na dom .Elektrická prípojka nieje zložitý projekt tak tam neviem čo tam chce toľko robiť reviziu, odmeria max asi len odpor , keďže pod štavou to nebude až potom keď odovzdám ZSD revíziu a potom až mi prídu nahodiť elektromer resp napojiť sa na hlavne vedenie.Inak čo je skrinka na stľpe s poistkam, tú mi dá ZSD.či to tiež musím kúpiť, v tom prípade aj kábel mám počítať len poňu alebo rovno rátať aj s dľžkou hore na vedenie?
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa technikus110 » 29 Dec 2018, 14:09

Izolačný odpor, prechodové odpory, spojitosť vodičov, sled fáz, vypínacie charakteristiky hl. istenia a výpočet impedancie slučky.
Mechanická kontrola uchytenia elektromerovej skrine, popis uloženia a značenia kabeláže, uloženie v zemi podľa projektu / trasa + hĺbka.
Stĺpovú skrinku s istením dodávaš ty.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa marek181818 » 29 Dec 2018, 14:34

Jasne .K tomu kablu, Hlbku uz ani neuvidi, kedze to bude zahrabane, ci aj nato treba najprv cakat nanho ? Aby to videl?
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa technikus110 » 30 Dec 2018, 07:57

V tvojom záujme je, aby si si urobil fotodokumentáciu ku stavbe.
Ja vždy o ňu slušne požiadam. A keď sú domáci moc neochotní, tak mám aj riešenie č.2.
Napojím sa jedným "merákom" na PEN + Lx, a do hĺbky 2 metrov ti poviem kde ten kábel je uložený a dokonca aj jeho hĺbku s presnosťou na 10 cm... Len toto nie je výbava bežného revizáka.

Poučil som sa, dôveroval som známemu a nakoniec z 80 cm bolo 20 cm a keď mu robili príjazdovú cestu, tak mu kábel bagrista jemne preložil... žiadna chránička, žiadna páska či pláty na značenie, iba kamene a bordel bez piesku.
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektricka pripojka

Príspevok od používateľa marek181818 » 30 Dec 2018, 10:23

Aha takže fintičky :D No foto to bude fajn.
Dúfam že ZSD mi uzná trasu vedľa plotu z vnútornej strany.Stľp je na mojom pozemku trasa cca 15m.
Inak chránička to je jasné+folia.Ten piesok je nutnosť?Ono pokiaľ je dobrá zemina, bez kameňou? Inak neviem nájsť jednu vec a to sú tie pásy na stľp.Viem, že su ocelové resp nerez.Len na tie nemám kliešte, čo ich spajajú.Len videl som aj také , kde ich spája šrób, niečo ako spona, len neviem či su také pre ZSD povolené.Potom ešte tu chráničku na stľp, čo ide bývaju z PVC a oceľi.Tu u nás by mala byť z oceli.Je to niečo ako na zvod čo myslím. Ešte uzemňovaciu tyč/e pre rozvádzač ER kúpiť.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok