Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kikan96
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 395
Dátum registrácie: 25 Dec 2011, 20:19
Bydlisko: Žilina-Trnové
Vek: 27

Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa kikan96 » 09 Jan 2019, 20:18

Ahojte prišiel mi nemilý list v ktorom mi prišla 4-ciferna suma za nedoplatok za el. energiu (cez 8000kwh) pričom elektrikou nekúrim (mám plyn). Spotrebič s najväším odberom je u nás kanvica,nemám ani cinkulár ani bojler ani podobné žruty. V domácnosti sme 4 osoby. Priemerne mám spotrebu ročne okolo 2000kwh. Dom je 3 ročná novostavba s reviziou. Podla elektrarni je elektromer na 100pro dobry a bolo mi povedané že si mám chybu hladat v inštalacii t.j. môže mi niekde prebíjať fáza cez zem...čo netuším ako sa to može vobec stať. Ma s tym niekto skusenosti ? :D diki
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11653
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa Dolfi » 09 Jan 2019, 20:29

Všetko odpoj a pozri na elektromer. Ak by si mal skrat do zeme/ na nulák, musí sa ti točiť.

Nedaj sa odbiť a reklamuj tú spotrebu. 8 000 kWh pri 365 dňoch x 24 hod. je čosi málo pod 1 kW každú hodinu. To by ten zvod už musel byť "uškvarený", alebo to miesto skratu by bolo neskutočne opálené.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa miroja » 09 Jan 2019, 20:32

Skus zmerat prudy jednotlivych faz nikde blizko elektromera (kliestovym ampermetrom) ked budes mat vsetky spotrebice odpojene a pripadne pozri, co vtedy ukazuje elektromer.
Predpoklad je, ze mas vzdelanie a znalosti ako robit taketo merania pod napatim !!!
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Jan 2019, 20:37

V prvom rade sa presvedč, či je chyba u Teba. Ako písal Dolfi, všetko odpoj a pozeraj, či sa točí elektromer. Resp. či bliká ledka impulzov (spotreba), prípadne ako často.

Ak bude všetko OK, môžeš požiadať svojho dodávateľa elektriny o overenie presnosti meradla. Pokiaľ nebudeš s výsledkom spokojný, môžeš o overenie požiadať skúšobný ústav, ktorý je akreditovaný pre overovanie presnosti meradiel, myslím, že v Piešťanoch to ponúkajú.
https://www.tsu.sk

Ak počas odpojených spotrebičov zistíš, že sa elektromer krúti, je potrebné zavolať si elektrikára, ktorý zmeria izolačné odpory. Niekedy sa stane, že sa načne kábel v zemi (prípojka do RD). Tam potom nemáš šancu zistiť, či to horí, alebo nie - a miesto je dobre chladené.

Podľa výsledkov potom budeš riešiť ďalej. Ako spomína Dolfi, 1kW niekde do luftu by pekne spiekol kábel. Ak to teda nie je v zemi.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa misocko » 09 Jan 2019, 22:47

sak to ale v tom mieste uniku asi teraz nemas sneh , tam by si mal jazierko na kupanie :)
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa 5ko » 09 Jan 2019, 22:59

V týchto mrazoch možno ani nie, skôr klzisko. :D
Predpokladám, že elektromerovú skriňu máš na hranici pozemku a rozvádzač v dome.
Vypni hlavný isstič alebo vypinač v domovom rozvádzači a sleduj elektromeer, čo vystrája.Ak bude počítať, tak zrejme pri terennych úpravách,alebo sadaním zeminy či stavby došlo k poškodeniu kábla v zemi a tam robí vlhkosť zvod.Musí to tam riadne škvrčať :wink: .
Ak elmer nepočíta,ak postupne zapínaj ističe pri vypnutých spotrebičoch ,či svetlách a zistíš, ktorý obvod to robí, no a potom už len sledovať kde je pes zakopaný.

Ale druhú alternatívu tiež nevylučujem a to je chyba pri odpisovaní stavu, pretože aj mne raz na chalupe nabehol taký desaťnásobný odber a zistil som, že odpísali stav aj za desatinnou čiarkou. :wink: Vyreklamoval som to a vrátili mi peniaze.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa Drakoush » 09 Jan 2019, 23:05

Predpokladám, že mu napadlo overiť stav meradla a stav na faktúre... :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa marioo » 10 Jan 2019, 00:25

Ak je to za elektromerom.. čo zjavne je keďže je to "namerané" tak to asi distribuciu zaujímať nebude...

Pred pár rokmi mi začalo vyrážať 3 fázový prívod do garáže .. len tak sporadicky... nevedel som kde je problem..
Rozdelil som istič z 3f na 1 f a zistil, že 1 f vyhadzuje... (a teda tým zhodilo celý 3f) .. tak som ho odpojil a nechal 2 fázy do garáže .. nemám tam nič 3f takže mi to nevadilo.. potom prišla faktúra... tiež asi o 500-600€ vyššia.. do zeme išlo asi 5000kwh...

Istič vyhadzovalo, najmä keď bolo vlhko to mi bolo jasné, že nejaká zver asi niečo prehrýzla... napriek chráničkám...
Ked sme premerali odpor bolo jasné, že dokonca 2 fázy išli "zľahka do zeme..." tak aby nevyhodilo vždy istič ale zároveň tak aby to spravilo fajn spotrebu...

Odpojil som a spravil nový prívod... a fakturu zaplatil...

Osobne si myslím, že šanca na reklamáciu je malá... iba ak by hodiny merali zle alebo bolo "pomýlené čislo elektromeru" ... čo asi ťažko...dnes sa fotí atď... (ja mám už digitálny s online zasielaním stavu...)


Takže veľa úspechov v reklamácii... držím palce
0

Používateľov profilový obrázok
kikan96
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 395
Dátum registrácie: 25 Dec 2011, 20:19
Bydlisko: Žilina-Trnové
Vek: 27

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa kikan96 » 10 Jan 2019, 00:39

chalani diki za rady, od zajtra skušam...
teraz som si spomenul že keď som bol malý, tak sme s chalanmi kedysi napušťali fazu do zeme a z nej vyliezali daždovky kolmo hore :D teraz mi doma hovoria že toto iste sa stalo asi pred 3 mesiacmi....zrazu rano po dvore miliardy K.O. daždoviek (v tom obdobi pršalo)... tak s tym poškodenym kablom to može byť pravda a z dvora mam pohraničnu oblasť...vyderžaj pionier
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa 5ko » 10 Jan 2019, 00:55

Takže to oprav skôr ako zo zeme vylezú baníci a dostaneš ešte aj nakladačku. :D
No iba ak by si ich nahovoril na fušku a ten kábel by ti aj vykopali. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa Edgar » 10 Jan 2019, 01:49

Síce týmto nijako nepomôžem autorovi otázky, ale téma ma dosť zaujala a aj nepríjemne zaskočila. Dá sa vôbec vymáhať od niekoho takáto škoda? A druhá vec, nemôže byť pri elektromeri inštalovaný RCD s IΔn=300mA aby sa tomuto zabránilo?
0

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa spin90 » 10 Jan 2019, 05:59

A od koho by si to chcel vymahat ? Od dodavatela el. e. to nie je vymozitelne, nakolko je to spotreba za elektromerom.

RCD hned za elektromerom by slo instalovat, ale dost mozno by vyzadoval dodavatel pre to vlastnu skrinku. A isto by nebol vhodny 30 mA rezidualny prud. Ak, tak nejaka vyssia hodnota, aspon 100 mA a selektivny typ, lepbie 300 mA . Obycajna 30tka by ti vyhadzovala aj pri banalnych poruchach v dome. Tam selektivita nie je zarucena. Ale v principe ano, islo by to.
Samozrejmostou je predpoklad TN-S sustavy uz hned od elektromera, teda 5 vodicovy privod do domu. Nie je to este uplne standardne, zvacsa sa rozdeluje az v objekte.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa Milos66 » 10 Jan 2019, 06:12

Toto iste sa mi stalo pred 4 rokmi. Nedoplatok cca 2800 eciek
V prvom rade ako radili vyssie, skontrolovat odber a meranie pri vypnutom baraku.
Dalsi postup ak je vsetko v poriadku

1. Podat oficialnu reklamaciu. Vtedy ti stopnu platbu za elektrinu a bude to v rieseni.
2. Cakat na technika, nech to pride osobne skontrolovat, odfotit, zdokumentovat. Samozrejme musis byt osobne doma - koli podpisom. Mne odpajal elektromer aj pred aj za meranim. Samozrejme to sam nemozes robit - blomba.
3. Cakat na rozhodnutie.

Mne vtedy uznali reklamaciu nakolko elektromer ukazoval odber aj ked bol odpojeny na oboch stranach. Udajne sa to u tych novych stava dost casto.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 10 Jan 2019, 06:27

jedine si asi mesacne pravidelne zapisovat spotrebu a zachytit tak problem skor, ako pride vyuctovanie.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
josek
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1082
Dátum registrácie: 10 Jan 2012, 12:12
Bydlisko: PN
Vek: 71

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa josek » 10 Jan 2019, 09:12

Mesačnú spotrebu elektriny, plynu aj vody zaznamenávam už roky po určitých skúsenostiach. Nie je problém tieto údaje využiť aj pre svoju štatistickú kontrolu pri výmene spotrebiča, zateplení domu, atď.
mal by si to vo vlastnom záujme robiť každý :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa marioo » 10 Jan 2019, 11:50

Alebo ak máte nové elektromery podporujuce online čitanie a ste v SSE-D tak si vyžiadajte prístup k ims.sse-d.sk a tam vidíte aktualnu spotrebu v meraniach po 15 minut plus všetky registrované udaje za každý mesiac... (už sme to tu niekde v nejakom vlákne preberali aj fotky som tam daval ako to vyzera)
Prílohy
profiloveudaje-1.JPG
profiloveudaje-2.JPG
0

Používateľov profilový obrázok
kikan96
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 395
Dátum registrácie: 25 Dec 2011, 20:19
Bydlisko: Žilina-Trnové
Vek: 27

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa kikan96 » 10 Jan 2019, 12:04

mám asi 6 rokov prípojku a mám ešte starý analogovy, čiže ten mi tak posiela udaje kdesi do .... :D
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa marioo » 10 Jan 2019, 18:30

Tak už len rýchle nájsť chybu kadiaľ to "uniká" ...
0

Používateľov profilový obrázok
kikan96
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 395
Dátum registrácie: 25 Dec 2011, 20:19
Bydlisko: Žilina-Trnové
Vek: 27

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa kikan96 » 10 Jan 2019, 19:42

No tak dnes som vypol istič v rozovdni (nie v hodinách) a hodiny stáli, ani sa nepohli... dnes som od 7 cca do 17 svietil 6timi 30W neonkami + 2 PC zapnute + 5x som varil čaj a za 24h mi od včera natočilo 19kW...rozhodol som sa že nakoľko mi dali starý elektromer tak pôjem ešte raz reklamovať spotrebu resp elektromer a uvidím ako pochodím. Pokiaľ sa ozaj preukáže, že je chyba na mojej strane tak potom to budem riešiť a dám si energetikmi premerať pripojku....keby ale prípojka bola preťata tak by sa tie hodiny sto pro točili rychlejšie...keď budem mať vysledok, tak sa podelim o skusenosť... :finga:
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vysoká spotreba elektriny-prebíjanie fázy do zeme?

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Jan 2019, 19:47

Opäť typický príklad svetelektro.
1. Otázka.
2. Rada s postupom.
3. Vykonanie vlastného postupu.

Načo Ti tu radíme? Vykonal si to podľa seba a nezistil si nič.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď