Kolisave napätie

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

chaldy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 14:25

Kolisave napätie

Príspevok od používateľa chaldy » 14 Mar 2019, 11:58

Ahojte, zakladam tuto temu, ci ste sa vo svojom odbornom zivote stretli s niecim podobnym.
Ja teda nie ani znamy s 50rocnou praxou elektro v priemysle (ja iba 23r :-(...), ktory mi asistoval.

Zavolali ma na skontrolovanie instalacie v senior zariadeni, ze ich "kope" v sprchovom kute. Jednalo sa o tri izby v prizemnej starsej budove, kde to spozorovali.
Ako prve som zmeral spojitost vodovodnej baterie s ochrannym vodicom na koliku v zasuvke (0,8 Ohm) a skontroloval uzemnenie v technologickej miestnosti, vodovodne rozvody (suteren kotolna).
Tam som si vsimol , ze svietidla nepravidelne preblikavaju, dokonca to bolo vidiet aj na ziarivkovych svietidlach.
Skontroloval som N a PE svorky v rozvadzacoch a v krabiciach instalacie. Potom som zmeral napatie v zasuvke... 220V a zrazu 250V (vtedy sa zmenila intenzita osvetlenia)...

Takto to nepravidelne cvicilo. Potom som to zmeral az na samom privode do budovy v PRIS_ke na nozovych poistkach, kde bolo to iste, a na vsetkych troch fazach.
Vratil som sa do sprchy, meral napatie v zasuvke v kupelni a pustil som vodu v sprche. Jednu ruku som mal vo vode a druhou som sa dotykal podlahy v sprche.

Pokial bolo napatie v zasuvke 220V vsetko bolo OK. Akonahle sa napatie zvysilo na 250V, zacitil som nejaky potencial. To bolo to "kopanie", mali pravdu.

Po pracovnej dobe sme sa vratili na miesto, aby sme mohli vypnut hlavny privod (cez den fungovala kuchyna, pracovna atd.).
Cely objekt je rozdeleny na tri trakty, s troma deonmi v podruznom RE a v kazdom trakte rozvadzace.
Napatove pomery sa zmenili v tom, ze po pracovnej dobe som nameral +-238V (pred tym 220V), ale miestami to vybehlo na 258V...
V tom case nebol zapnuty ziadny 3ojfazovy spotrebic, ziadna pracka, ziadna el.rura. Objekt zatial nema zapnute studnove cerpadlo (sezonne na polievanie zahrady).

Chcem vas poprosit o radu, mozno skusenost, nieco coho by som sa mohol chytit...kde by mohol problem vznikat.

Cez vikend sa chystam vypnut hlavny privod z trafostanice, aby som mohol bezpecne skontrolovat svorky v rozvadzaci PRIS.

Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa jenda23 » 14 Mar 2019, 13:14

Todle se nám dělo taky, oběvovalo se napětí na futrech, lehce brněla sprcha. Přesto jistič nepadal, nakonec jsme po úmorném hledání našli provrtaný drát o tři patra výše opírající se přes šroub o roxor. Stalo se mi že podobný efekt měly i rozvolněné vodiče u elektrointalace provedené v hlíně. Napětí přes 250V je trošku nesmyslné, toto může svědčit někde o jiskření v elektrointalaci, občas na to přístroje reagují takovýmto způsobem.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

chaldy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 14:25

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa chaldy » 14 Mar 2019, 14:46

Ano, napatie 250V je nezmysel, ale skutocnost je taka
Prílohy
20190313_110758.jpg
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Mar 2019, 14:47

chaldy napísal:Takto to nepravidelne cvicilo. Potom som to zmeral az na samom privode do budovy v PRIS_ke na nozovych poistkach, kde bolo to iste, a na vsetkych troch fazach.
Tak tomuto odstavcu nerozumiem ! To si chcel povedať, že to skákalo už na nožových poistkách ? Ak hej, tak choď ešte pred ne. A ak môžeš, tak zmeraj napätie aj v trafačke. A ak lieta aj tam, tak asi majú problém rozvodné závody.

Já si myslím, že nejaké napätie "vo vode" bude asi ďalší, nesúvisiaci problém. No ak je vodovod kovový a sú dokonale premostené všetky vodomery a podobne, tak by voda nemala mať žiaden potenciál. Otázne je, či naopak, mokrá podlaha nemá nejaký potenciál voči vode. Osobne si myslím, že sa toto napätie dá zmerať aj multimetrom s 10 MOhm vstupným odporom, (samozrejme, nie 230 V). No a potom treba len odpájať okruhy a hľadať. Zvod môže byť hockde.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

chaldy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 14:25

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa chaldy » 14 Mar 2019, 15:12

Ano, skakalo to na nozovych poistkach. Uz som to chcel zvalit na elektrarne, ale nedalo mi to a vratil som sa po pracovnej dobe ako som pisal, aby som mohol zhodit celu budovu. V sobotu vypnem cely privod od trafacky. Z PRISKy je napojena este jedna budova. Nemozem tam cvicit hoc ako sa mi chce...

Skor si myslim, ze mokrá podlaha má nejaký potenciál voči vode... Ochranne pospojovanie v kotolni je vyhotovene v poriadku. Aj merania potvrdili, ze je to OK.

Ale potencial sa objavy, az ked nabehne tych 250V. Je to po takych nepravidelnych 20 sekundovych intervaloch (v case merania)...


Mohol by to sposobovat nejaky cudzi zdroj? Susedska instalacia? To ma teraz napadlo s tym potenciálom.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa jenda23 » 14 Mar 2019, 15:17

Jaký je odpor N-PE?

A ještě zkus podotahovat všechyn spoje od přívodu z trafačky do baráku a i po baráku, to se dá udělat pod napětím.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

chaldy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 14:25

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa chaldy » 14 Mar 2019, 15:30

Odpor N-PE je ≥0,1Ω


Po budove som presiel vsetky svorky. V PRIS_ke si netrufam, az ked vypnem hlavny deon v trafacke.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa jenda23 » 14 Mar 2019, 15:39

A odpor brnících částí vůči N a PE?
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

chaldy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 14:25

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa chaldy » 14 Mar 2019, 15:48

Samotnu podlahu som nemeral.

Bateria voci PE 0,8Ω
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa Merak » 14 Mar 2019, 16:17

V PRISke zapoj tri meráky, prvý merák bude medzi L1 a PEN, druhý bude voči L2 a PEN a tretí bude voči L3 a PEN.
Takto sleduj ako skáču jednotlivé napätia.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

chaldy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 14:25

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa chaldy » 14 Mar 2019, 18:41

Ok skúsim.
V sobotu sa k tomu vratim
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa 5ko » 14 Mar 2019, 18:54

Veď v PRISke môžeš vytiahnuť nožovky a merať pred nimi prívod z trafa, a tiež za nimi odpory...a postupne pripájať okruhy...aby si zistil kedy to začne blbnúť.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

chaldy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 14:25

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa chaldy » 14 Mar 2019, 19:14

Ano, mám to tiež tak v pláne. Dúfam že sa tam vtedy bude objavovať tých 250V. Ak nie, asi nič nezistim .
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa helios » 14 Mar 2019, 19:31

Pred rokmi som riešil podobný problém u seba. Pri sprchovaní brnela sprcha, pri meraní medzi PEN a zemou (zatlčený kolík do zeme), som nameral cez 20V. Po preverení všetkých spojov u mňa, som sa vybral po trase vedenia (600m v zemi, potom cca. 400m vzdušného vedenia cez les). Tam som našiel odpadnutý PEN vodič od stĺpa. Po nahlásení distribučke došli ich pracovníci a odpadnutý PEN spojili späť.
Že niekoho z nás pri sprchovaní nezabilo, môžme vďačiť dobrému uzemneniu v našom hlavnom rozvádzači, aj uzemnením pri čerpadle v studni.
Takže hľadajte po ceste k trafostanici zlý spoj na PEN vodiči.
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa datam » 15 Mar 2019, 09:03

Nemohol by byť uletený PE už priamo na trafe? Ono sa to potom uzmenuje cez vodárne, UK, plyn a podobne.

Je to prasárna ale zmeraj PE voči napríklad hromozvodu. Ak tam niečo bude tak je to jasné.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa 5ko » 15 Mar 2019, 10:26

Pri trojfázovom prívode, by to vysvetlovalo aj tie volty navyše... fázy proti sebe cez niečo..do PE.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa jenda23 » 15 Mar 2019, 10:40

To by mohlo být, jak říká datam, ustřelené přizemnění někde u trafa, přívod do HDS bude předpokládám TNC. Ovšem jestli by se to neprojevilo na impedanci smyčky. Ale nemuselo by pokud by bylo upadlé pouze uzemnění vedoucí z uzlu u trafa. Ještě bych možná hledal přechoďák v HDS na lokálním přizemnění.

A bacha hromosvod nemusí být spojený se zemnící soustavou rozvodů. Pokud se bude jednat o oddálenou hromosvodnou soustavu.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa Merak » 15 Mar 2019, 10:47

lenže pokiaľ mu to napätie lieta v PRISke medzi fázovými vodičmi a PEN vodičom, tak to s uzemnením nebude mať nič, to by musel byť zle spojený uzol trafa voči samotnému PEN vodiču

dokonca aj v samotnej PRISke je uzemnenie PEN vodiča

P.S.: ide tu o dva samostatné príznaky, a teda aj o dva samostatné problémy z môjho hľadiska
1.- kopanie batérie v sprchovom kúte
2.- kolísanie napätia v sieti

takéto niečo som riešil u Maťa
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa jenda23 » 15 Mar 2019, 10:52

To je to co mě mate, rozváděč HDS jako taký by měl mít vlastní zemnič. A ten by to měl zvládnout. Opravdu jedině že by bylo ulítlé přizemní v uzlu. Ale i tak. Ještě oměřit jestli ke kolísání dochází i mezi L a N.

"Kolísání" napětí mi způsobovalo jiskření na povoleném spoji na dvou fázích.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Kolisave napätie

Príspevok od používateľa Merak » 15 Mar 2019, 10:57

Preto som mu napísal toto:
Merak napísal:V PRISke zapoj tri meráky, prvý merák bude medzi L1 a PEN, druhý bude voči L2 a PEN a tretí bude voči L3 a PEN.
Takto sleduj ako skáču jednotlivé napätia.
aby sme vedeli, či lietajú tie napätia spoločne alebo to ide ako vlna, raz jedna fáza, potom druhá a nakoniec tretia.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok