Istenie silovych obvodov stykaca

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Tomdy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 27 Nov 2015, 22:11

Istenie silovych obvodov stykaca

Príspevok od používateľa Tomdy » 04 Apr 2019, 15:30

Ahojte, rad by som sa poradil ohladom istenia silovych obvodov stykaca. (L1,L2,L3). Stykac by som chcel istic proti skratu a pretazeniu. Jedna sa o stykac S25-40 (pracovny prud stykaca 25A). V katalogu popisuju istenie stykaca poistkou. Ja som chcel istit stykac proti skratu isticom 16A ale program Sichr vypise stale chybu "stykac je isteni nespravne, nie je isteny proti skratu". Tu je otazka. Je problem ak istim stykac isticom? Na istenie stykaca som pouzil istic LTN 16A, Ik"´10kA.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Istenie silovych obvodov stykaca

Príspevok od používateľa technikus110 » 04 Apr 2019, 19:42

Tú hlášku ti nevypisuje tak náhodou kvôli tomu, ako máš istený obvod cievky stykaču?
Odkiaľ a ako istíš túto časť?

Nakoľko poistky reagujú pri skrate rýchlejšie ako istič, tak vo väčšine priemyslu je vstupná časť ošetrená poistkami.

Ináč Sichr si občas aj vymýšľa...
0

Tomdy
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 27 Nov 2015, 22:11

Re: Istenie silovych obvodov stykaca

Príspevok od používateľa Tomdy » 05 Apr 2019, 08:31

Sichr ponuka istenie len silovych obvodov. Tak v cievke by to nemalo byt. Mne islo len o to ci je principialne dobre ak stykac budem istit isticom o radu alebo dve nizsiu ako je menovity prud stykaca. Lebo ak do obvodu v Sichr dam poistku je to v poriadku, stykac je hned chraneny proti skratovemu prudu ale ak tam dam akykolvek istic stale chyba:/
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Istenie silovych obvodov stykaca

Príspevok od používateľa technikus110 » 05 Apr 2019, 12:49

Toto je text výukovej teórie:

Istiace prvky - zabezpečujú ochranu proti preťaženiu, alebo proti skratu, alebo súčasne proti preťaženiu a skratu. Prvky chrániace proti skratu musia mať dostatočnú vypínaciu schopnosť a ich konštrukcia musí vydržať energiu uvoľnenú v danom obvode pri skrate. Vysokú vypínaciu schopnosť majú poistky. Ističe majú nižšiu vypínaciu schopnosť. Ak istič nemá pre dané miesto požadovanú vypínaciu schopnosť, je pred neho treba predradiť zodpovedajúce poistky. Prioritou v istení je istenie vedenia a až následne istenie spotrebiča. Podľa vypínacej charakteristiky sa poistky rozdeľujú na:
pomalé - (označené symbolom slimáka) vhodné na istenie len proti skratu. Reagujú na nadprúdy tak, že ich prenášajú dlhší čas ako rýchle poistky, na skratové prúdy ale reagujú rovnako rýchlo.
rýchle - vhodné k isteniu proti skratu i preťaženiu

A s týmto pracuje logika programu Sichr.

Kontakty stykaču majú schopnosť prenášať "dáky" prúd, ale pri skratovom sa na nich akumuluje skratový výkon (nakoľko aj oni majú určitý prechodový odpor) a tak dochádza k deštrukcii povrchu a tvorby tepla.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok