Elektrolýza - treba chladiť diódy usmerňovača?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

kazysvet
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 23:30

Elektrolýza - treba chladiť diódy usmerňovača?

Príspevok od používateľa kazysvet » 08 Máj 2019, 00:50

Doby den zaujima ma ked dam usmernovaci mostik co je stavany na prud 25amper max.ci ho treba chladic chladicom ak pojde na maximalny vykon ci to tie diody zvladnu a ci treba mat diody na 50volt 100volt alebo na 1000volt ze aky je rozdiel medzi nimi ak mam na vystupe 24volt ci je lepsie mat rezervu alebo prave naopak treba dat take diody co du na nizsie napetie?A posledna otazka ako znizim jednosmerne napetie pri prude 20amper co som pozeral schemy tak vsetky boli na maximalne 10amper ani jedna nebola na viac ide o to ze ci vobec existuju nejake suciastky co su stavane na usmernenie 20amper jednosmerne 24volt lebo podla toho co som hladal schemy regulatorov napetia tak take suciastky ako keby sa nevyrabali.ono predsa tak uz by som mal dat aj cin na cuprexid aby to zvladol plosak taky prud preniest to je mi jasne ze to obycajny plosak nedokaze bez nanesenia cinu nan preniest.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Elektroliza treba chladit diody usmernovac?

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 08 Máj 2019, 02:17

Skús popísať čo budeš očakávať od tej veci čo staviaš .
Aké skúsenosti máš z elektrotechnikou ?
Chceš si radšej kúpiť nejaké "hotové" zariadenie / stavebnicu , alebo si odhodlaný poskladať si to "sám" ?
Ak to je na elektrolýzu - vzdialenosť elektród , elektrolyt .....
Chceš tam mať "stáli prúd" alebo by si išiel do PWM alebo niečoho podobného ?

Ku tým mostíkom - ku prakticky všetkým čo sa oficiálne predávajú nájdeš datasheet - kde sú popísané "vlastnosti" hraničné a prevádzkové hodnoty (napätie , prúd ,teplota - kedy a ako to treba chladiť ) ....

Pre zvýšenie prúdovej zaťažiteľnosti sa na plošáku robia príslušne hrubé cesty , pocínuváva sa a naviac sa naň pridáva / pricinuváva v niektorých prípadoch aj drôt / ku tej ceste ktorá má zvládnuť vyššie prúdy ...
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Elektroliza treba chladit diody usmernovac?

Príspevok od používateľa misocko » 08 Máj 2019, 10:47

25A rozhodne bude treba chladit akykolvek mostik
Napetie pri 24V by som dal aspon 50V mostik - cim viac Voltovy mostik tym viac sa moze hriat ale zas ich neprerazis nejakou spickou.
Co sa tyka regulacie , jednoznacne stepdown - mozno aj z ciny, len na to budes musiet fukat ventilatorom , bo trvale to tie hracky bez chladenia nedaju.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Elektroliza treba chladit diody usmernovac?

Príspevok od používateľa misocko » 08 Máj 2019, 12:05

tak pozeral som na aliku, to co by si dal za stepdown vyhovujuci tvojim poziadavkam , das aj za hotovy zdroj 24V 20A nastavitelny vystup
napr tu
0

Používateľov profilový obrázok
medved
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2619
Dátum registrácie: 02 Dec 2008, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroliza treba chladit diody usmernovac?

Príspevok od používateľa medved » 08 Máj 2019, 12:27

misocko napísal:...cim viac Voltovy mostik tym viac sa moze hriat ale zas ich neprerazis nejakou spickou.
čiže 1000V/50A mostík sa bude viac hriať, ako 100V/50A mostík ? nie je to jedno ? veď úbytok je stále cca rovnaký.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4319
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Elektroliza treba chladit diody usmernovac?

Príspevok od používateľa misocko » 08 Máj 2019, 12:33

ano niekedy sa tu chytame za slovicka :D
cca rovnaky, nie rovnaky (predsalen diody na vyssie napetie mavaju o nieco vecsi ubytok ako tie na nizsie napetie)
ale ano, daj tam na vyssie napetie a mas pokoj.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Elektroliza treba chladit diody usmernovac?

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Máj 2019, 13:37

Neviem, akú elektrolýzu riešiš. Na napríklad na pokovovanie súčiastok sa používajú napätia násobne menšie a prúdy násobne väčšie.

A nakoľko na tvare prúdu (pravdepodobne) nezáleží, tak zbytočne nešpekuľuj ako znížiť DC napätie, ale použi riadený usmerňovač na sekundári trafáka. (Napoviem, inšpiruj sa tyristorovou nabíjačkou autobateriek).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Elektroliza treba chladit diody usmernovac?

Príspevok od používateľa marioo » 08 Máj 2019, 15:06

Moderátori opravte mu tú hrubku v názve ! ďakujem
0

kazysvet
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 23:30

Re: Elektroliza treba chladit diody usmernovac?

Príspevok od používateľa kazysvet » 10 Máj 2019, 00:10

Elektroliza vodiku 24v 20amper vodikova zvaracka pri nizsom napeti nebude mat dostatocny vykon a ten odkaz na aliexpres tak je draha ako slak uz som si spravil sva plosaky s mostikmi dam ich paralelne kazdy bude na 10amper aby ti neslo vsetko cez jeden mostik a neprehrievalo sa mi to takze som to nejak takto vyriesil a s tou regulaciou skusim nejaku jednoduchu schemu co je do tych 10amper lebo sa mi zda ze aj keby nanesiem cin tak jednosmerne 20amper by som musel minut vela cinu na cesticky ze by sa mi to ani neoplatilo robit urobil som to takto a nemusim vymyslat ako pojde po kuprexide 20amper myslim ze taka doska ani neexistuje ze ma 20amper jednosmerne ze to uz by som moc chcel

-- Spojený príspevok 10 Máj 2019, 00:18 --

Tu to je dva mostiky a iba co pojde striedave v strede cesticky dam cin a plosak som nechal vela medi na +/- aby zvadol 10amper nemusim tam cin pridavat este by som potreboval radu ze aky kondenzator by bol najlepsi na vyhladenie mozno to je takto aj lepsie budem moct robit dve elektrolizy zaroven alebo dam dva regulatory napetia a budem moct regulovat naraz dva vystupy je to lepsie s dvoma mostikmi z 20amper trafa ako len s jednym budem mat viac moznosti viac veci naraz s nim robit co hovorite na tie dosky prenesu 10amper vsak dost som tam nechal medi???

-- Spojený príspevok 10 Máj 2019, 00:19 --

odzadu tam mozem dat aj taky mensi chladic je tam miesta habadej na chladic do 50watt sa tam zmesti akykolvek hadam vacsie straty na tych diodach ako 50watt nebudu
Prílohy
IMG_20190510_001138.jpg
IMG_20190510_001153.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektroliza treba chladit diody usmernovac?

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Máj 2019, 01:14

Hentaké mostíky na 20A?

Mato3k, nepripomína Ti niekoho? Nick sa začínal na K a končil na S :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

kazysvet
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 23:30

Re: Elektroliza treba chladit diody usmernovac?

Príspevok od používateľa kazysvet » 10 Máj 2019, 01:23

a ake na 2 10amperove ved preto som dal fotku aby som vedel ci to pojde nie na to aby sa zo mna niekto smial mne sa zda ze dost medi je tam na 10amper na kazdy jeden mozem tam pricinovat aj medenny drot ak by bolo malo
0

kazysvet
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 07 Máj 2019, 23:30

Re: Elektroliza treba chladit diody usmernovac?

Príspevok od používateľa kazysvet » 10 Máj 2019, 03:23

Uz som zistil ze tie mostiky su na 4ampere ale to si mohol hned napisat a ne sa vysmievat ze hentaky co ja som vedel ake su som si to vyhladal podla cisla na mostiku v com je problem ok zmyslil som sa vyuzijem tie plosaky na ine spravim z vykonnejsich diod akurat ze take nemam musim kupit v obchode vykonnejsie.Som nevedel ze su len 4amper az teraz som pochopit z coho sa posmievas ale uznaj sam ze trosku si mohol vysvetlit preco je ti to na smiech.Su aj ine fora na ine veci a vidim tam ludi ze niekto sa nieco spyta a 50odpovedi a z nich sa polovica len posmieva niektori trosku filozofuju a mozno jeden sa najde co vysvetli ak sa najde vobec.Preto internet upada lebo na internete je 99.9percent nezmyslov a taranim a realne dobre veci vymazu spravcovia aby ludia boli tupi a nic normalne sa nedozvedeli.Ved ja si to spravim aj bez rad sam len som skusil najlepsie je fakt sa s nikym o nicom neradit a prist na vsetko sam aspom nemusi byt na srandu.

-- Spojený príspevok 10 Máj 2019, 03:31 --

Ja uz sa nikdy na nic nikoho nebudem pytat na nijakom fore fakt nebudu si na mne vselijaky zakomplexovanci dokazovat nieco ja viem veci o ktorych sa tebe ani nesniva a toto co robim s tym usmernenim atd.nemas ani sajnu co a ako nepoznas ma a niesom ani ako ten co si ho spominal uz sa sem nebudem prihlasovat neboj sa admin najdi si ineho na kom si budes riesit svoje komplexi fakt zbytocne sa pytat.Vies ja velmi dobre viem ze to co chcem nieje to len to co pisem neni ako pilit stromi motorovou pilkov v lese ze budem musiet zistit vela veci s ten mostik je to najmenej to vyriesim lavou zadnou keby zacnem pisat vsetko co a ako tak by si nechapal.Zbohom.Kaslem cele svetelektro fakt jak keby som na nejakom pubertackom webe novy cas alebo topky ci pokec...taka uroven komunikacie
0

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1379
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektroliza treba chladit diody usmernovac?

Príspevok od používateľa Amaterr » 10 Máj 2019, 04:16

osle ... :)
Prílohy
osle.jpg
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Elektroliza treba chladit diody usmernovac?

Príspevok od používateľa breta1 » 10 Máj 2019, 10:24

kazysvet
Běžně koupíš můstky na 25A i na 50A. V každém případě je musíš při těchto proudech používat s chladičem. Pokud máš tenké cestičky na plošáku, připájej na ty tenké cestičky drát.
0

Používateľov profilový obrázok
Dr.Martin
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1361
Dátum registrácie: 15 Jún 2011, 00:00
Vek: 29

Re: Elektroliza treba chladit diody usmernovac?

Príspevok od používateľa Dr.Martin » 10 Máj 2019, 10:34

Čítam že to tu vzdal,ale ak si to náhodou prečíta. Ako pozerám na ten plošák tak tam má len ten mostík takže by vôbec plošák používať nemusel kúpil by si si mostík na fastony alebo očká a napojil ho priamo na kábel, pri tých prúdoch by som povedal že je to vhodnejšie než tam zbytočne dávať plošák.
0
Ľudovít Štúr opustil túto konverzáciu.
Nemám rád špenát, Tdi a moralistov.
GitHub

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Elektroliza treba chladit diody usmernovac?

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 10 Máj 2019, 11:25

kazysvet
Nič v zlom ale teraz som "zo srandy" a zo zvedavosti pozrel vlastnosti niektorých mostíkov .
Väčšina čo som ich doteraz pozrel je robená tak že máš napríklad 20 A mostík , ale bez chladenia a pod. môžeš z neho "bezpečne" ťahať iba možno 18% (teda z 20 A bez chladenia iba 3,6 A pri odporovej záťaži ).
Pri 6A mostíkoch môžeš bezpečne ťahať bez chladenia pri odporovej záťaži 4.2 A .
Pri 4A mostíkoch môžeš bezpečne ťahať bez chladenia pri odporovej záťaži 2,8 A .

Ako prvé si nám mohol povedať :
čo chceš vyrobiť , prípadne že máš nejaké veci a chcel by si z nich spraviť niečo také / onaké ....
Ďalšia chybička "krásy" - neprezradil si všetky údaje (aké typy mostíkov máš) .
Inak niektoré mostíky ti dokážu "utiahnuť" aj viac ako majú svoje "klasické" použitie - lenže problém je pri tom - musel by si mať už nejaké znalosti okolo PWM ku .Teda bolo by dobré keby si povedal aké máš znalosti okolo elektroniky ....

Ak si myslíš že to zvládneš sám , môžeš skúsiť ale je pravdepodobné že sa "popáliš" omnoho častejšie ako keď sa na niečo opýtaš a bude ti nejako poradené od ľudí ktorý niečo podobné už robili (a popálili sa namiesto "teba") ....

Ak si myslíš že nejaký vyvíjač vodíku ( hydrogen generator ) je jednoduché urobiť tak sa môžeš zabávať - len aby si nevyhodil do vzduchu svoj celý dom . Elektroniky okolo vyvíjač vodíku (hydrogen generator circuit) nájdeš na nete tiež veľké množstvo , problém ale bude možno : elektródy a oddelenie vodíka a kyslíka (ak sa ti zmiešajú , bude tam "dobrý" pomer a ty to zapáliš , môže nastať výbuch ).

Inak na tomto fóre nájdeš vlákna kde sa píše o vodíku - len by si musel použiť vyhľadávanie (napr.: Vodíkový generátor ) .

Ale pravdaže keď nechceš počuť žiadne rady .....

Dr.Martin - nevieme aké má skúsenosti z elektronikou - ja by som tie mostíky nedával na dosku ale rovno na chladič + pripojené káblami .
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Napísať odpoveď