Pračkový motor - pootočené uhlíky

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Pračkový motor - pootočené uhlíky

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Júl 2019, 21:45

Čafte chlapčiská,

zašiel som teraz do uličky, kde sa necítim doma - komutátorové stroje :D Menil som uhlíky na pračkovom motore. Pôvodné však boli pootočené inak, viď foto. Nové uhlíky sú zbrúsené do opačnej strany a bolo potrebné ich nahodiť "pootočené". Na jednej fotke sú nové uhlíky, na druhej pridŕžam pôvodný uhlík - je vidieť, že bol inštalovaný inak.

Otázka: nezmenil som smer otáčania, alebo čosi iné? Bude to fungovať v pohode? Budenie statora je vyvedené zvlášť, neviem, či je sériové, alebo ako to tam je. Ďakujem za odpoveď.
Prílohy
7D2096ED-C23C-4CA7-9A9D-6D14F09F47A4.jpeg
CFCE7D67-4D7D-4706-8DBC-DF573EE262AD.jpeg
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Pračkový motor - pootočené uhlíky

Príspevok od používateľa jenda23 » 10 Júl 2019, 21:58

Nezměnil jsi směr otáčení, to bys musel prohodit uhlíky mezi sebou. Je v principu jedno z jakého směru uhlíky dosedají nak omutátor, i když ve skutečnosti tak zase jedno není. Nechápu důvod uložení uhlíků na koso u obousměrně točivého stroje. To co je velice důležitý aby jsi dodržel neutrální osu jinak domrvíš komutační podmínky.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pračkový motor - pootočené uhlíky

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Júl 2019, 22:01

Dolezite je aby si nezmenil poziciu uhlikov (miesto dotyku komutatora).
Otact, brusit uhliky mozes "ako len chces", potrebujes.
Ten ulik sa nedal vybrat z toho cierneho asi bakelitoveho puzdra (co drzis v ruke) a otocit o 180 stupnov?
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 10 Júl 2019, 22:05, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pračkový motor - pootočené uhlíky

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Júl 2019, 22:02

Tomu som sa divil aj ja, prečo nie sú v pravom uhle na komutátor, ale kupodivu držali, akurát už došli na koniec. Tá pračka má niečo cez 15 rokov snáď, už síce perie iba montérky, ale je to držiak.
Okej, vďaka za odpoveď. Zajtra to nahodím.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pračkový motor - pootočené uhlíky

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Júl 2019, 22:05

Romi, všetko sa dá, ale to už nie je ono. Už by som musel upraviť aj držiak.
Išlo mi o tie komutačné podmienky, ale tiež som fas... Keby som sa bol lepšie pozrel, tak vlastne špička sedí na rovnakom mieste, ako pôvodne, iný je len ten uhol. No jo, keby som sa bol skorej pozrel, nemuselo tu byť vlákno o ničom.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: Pračkový motor - pootočené uhlíky

Príspevok od používateľa mac26 » 10 Júl 2019, 22:59

jenda23 napísal:Nechápu důvod uložení uhlíků na koso ...
Zvacsenie kontaktnej plochy?
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Pračkový motor - pootočené uhlíky

Príspevok od používateľa Ilija » 11 Júl 2019, 03:15

Musíš to dať tam ako bolo.
Ináč sa može stať, že nebudeš mať dobré otáčky. Jesto komu sa to stalo.
A to prečo sú inak nabrúsené: preto lebo ti predali to čo mali, buď si si nevšimol čo kupuješ...
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Pračkový motor - pootočené uhlíky

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Júl 2019, 05:50

Myslím, že šikmo sú práve kvôli zväčšeniu dosadacej plochy, teda zrejme ide prúd do viacerých vinutí súčasne cez 2-3 lamely.Ale nie je jedno ktorým smerom sú postavené voči smeru otáčania rotora, pretože by mali byť po smere ,nie proti srsti, aby ich na ,,nábežnej ,, hrane príliš neobrusovalo.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Pračkový motor - pootočené uhlíky

Príspevok od používateľa jenda23 » 11 Júl 2019, 06:10

A právě proto se divím proč jsou na koso. Vím proč se tak dávají, to netřeba řešit. Ale u točivého stroje u kterého je předpoklad chodu na obě strany se uhlíka dávájí téměř výhradně kolmo ke komutátoru. Právě z důvodu rovnoměrného obrušování náběžných hran. U točivého stroje který se otáčí jedním směrem se uhlíky naklápí pod úhlem. Počítám že pračka se netočí pouze na jednu stranu.

Ilija otáčky motoru se můžou změnit to máš pravdu, ale pouze v případě že se odchýlíš od neutrální osy. Pokud to je v určitých mezích komutační podmínky jsou koretní a mění se pouze otáčky motoru.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Pračkový motor - pootočené uhlíky

Príspevok od používateľa Atlan » 11 Júl 2019, 08:45

Dovod natocenia uhlikov je jednoduchy, v rezime odstredovania bezi motor na vysoke otacky cez 10tot. natocenie uhlikov minimalizuje iskrenie na komutatore, a predlzi zivotnost uhlikov.
ze sa pri prani meni smer nieje dolezite otacky su male vtedy.
0
Naposledy upravil/-a Atlan v 11 Júl 2019, 08:57, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Pračkový motor - pootočené uhlíky

Príspevok od používateľa jenda23 » 11 Júl 2019, 08:51

Pravda, ždímání se provádí jedním směrem.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

senior
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19 Júl 2008, 00:00

Re: Pračkový motor - pootočené uhlíky

Príspevok od používateľa senior » 11 Júl 2019, 09:43

Pravda je to čo píše Atlan. Len pre úplnosť doplním, že pri otáčaní rotora sa deformuje magnetické pole od statora tak, že siločiary nepretínajú priestor rotora kolmo po priamke, ale sa deformujú tak, že ich rovina sa stáča v smere otáčania rotora. Polopaticky povedané, pre správnu funkciu komutácie by bolo ideálne, keby sa držiak uhlíkov pootáčal v smere chodu motora v závislosti na otáčkach a dokonca aj na záťaži. Niečo podobné ako sa v benzínovom motore mení predzápal podľa otáčok. Ten mechanizmus na natáčanie uhlíkov sa aj vyrábal, ale lepšie sa uplatnil systém pomocných pólov. Pre malé motory do pračky sa posun pozície uhlíkov aplikoval iba pre vysoké otáčky, pre malé výkony pri praní tá nepresnosť nespôsobuje problémy.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Pračkový motor - pootočené uhlíky

Príspevok od používateľa romiadam » 11 Júl 2019, 11:57

No zase som sa aj ja dozvedel nieco nove...
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Pračkový motor - pootočené uhlíky

Príspevok od používateľa 5ko » 11 Júl 2019, 12:04

Ja tiež ďakujem za osvetu,človek sa učí celý život. :thumbup:
Tiež si pamätám motorčeky na nejakom mixéri,že sa natáčaním uhla medzi uhlíkmi menili otáčky.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Pračkový motor - pootočené uhlíky

Príspevok od používateľa jenda23 » 11 Júl 2019, 12:27

To se používá dodnes u malých motorů. Mívaj to ttřebas medomety takhle vyřešené. A přetočením sběradel na jednu či druhou stranu od neutrály se změní směr otáčení.

Jinak jsem viděl už někde pomocný poly ve formě permanentních magnetů. A pomocný poly se využívají až u větších točivých strojů.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok