Elektrika v garáži

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Elektrika v garáži

Príspevok od používateľa mclareniak » 11 Júl 2019, 17:19

Ahojte.
Uz nejaku dobu riesim elektriku v garazi. Problem je v tom, ze najblizsi sused, ktory ma elektriku by bol aj ochhotny mne elektriku poskytnut, no akonahle som mu spomenul, ze by som chcel svoj 1 fazovy lektromer, sa urazil a uz s nim nie je reci.
My chodime do garaze da sa povedat 1x tyzdenne pre auto, na nakup a naspat. Samozrejme nie je to pravidlo, lebo moze sa stat, ze potrebujeme auto aj inokedy, ale to je len zriedka a on este s 1 susedom stale nieco v garazi majstruju a karboskou brusia atd. Proste nechodim do garaze kutit, cize stacilo by mi 230V.
Rozmyslal som, ze si kupim nejaku malu elektrocentralu napr. z Lidla, a tu pouzivat v pripade potreby, povysavat, mozno navrtat nejaku tu dierocku atd.
No velmi tuzime po elek. brane s DO. Ked prsi len klik a brana sa otvori a sup auto do vnutra a tam v suchu vyjst z auta. Lenze na toto by elek. centrala nebola vhodna.
Rozmyslal som aj nad fotovoltaikou a baterkou, ale to sa bojim, ze by mi to zo strechy ukradli, alebo znicili.
Mate nejaky napad?

Dik

tému presunul Merák 13.7.2019 o 7:51
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Elektrika v garáži

Príspevok od používateľa Victorio » 11 Júl 2019, 17:47

možno sa sused urazil že chcel dať elektriku zadarmo :)
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Elektrika v garáži

Príspevok od používateľa milansprlak » 11 Júl 2019, 18:39

No najidealnejsie je sa so susedom dohodnut a vysvetlit mu ze elekromer je pre dobre susedske vztahy pre obe strany vyhodny. No ak stym nesuhlasi tak zrejme ta chce obabrat alebo ti poskytovat el free :) Fotovoltaicke panely s bateriami by problem vyriesili ale ide o dost drahe zariadenie. Nemas moznost zriadit legalnu vlastnu pripojku el. energie? To by ta zrejme este lacnejsie vyslo ako solarne panely s bateriami.
0

Používateľov profilový obrázok
mclareniak
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 21 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: okr. Prievidza

Re: Elektrika v garáži

Príspevok od používateľa mclareniak » 11 Júl 2019, 18:56

Ja si skor myslim, ze sused by chcel na mne zarabat. Aj som sa mu snazil vysvetlit, ze ked budeme mat kazdy svoj maly elektromer a 1 fakturacny, na ktory sa poskaldame, bude to najspravoslivejsie. Ze si kazdy zaplati kolko minie + za odberne miesto a pripadny rozdiel medzi nasimi elektromermi a fakturacnym. Tak mi na to odpovedal, ze ked sa mi nepaci mam si zriadit pripojku sam.
Skusim zisti co by to stalo zo stlpu az ku mne do rozvadzaca a uvidim. Ved to nie je na 1 rok. A aj garaz ziska na hodnote ked bude s vlastnou elektrikou.
0
Keďže vedeniu fóra a niektorým užívateľom vadil obsah môjho podpisu, bol som požiadaný o odstránenie určitej časti. Preto som sa rozhodol odstrániť celý pôvodný podpis.

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Elektrika v garáži

Príspevok od používateľa cool-zool » 11 Júl 2019, 19:14

Ak nechceš v garáži kutilovať , iba prisvietiť , niečo navrtať a mať elektricky otváranú bránu tak by som asi išiel formu druhej autobatérie ! Ocovi som to takto v garáži spravil , že z jednej autobatérie má LED svetlo - stropné , zásuvku na pripojenie prenosného svetla , alebo akku elektrického náradia s napájanám cez kábel (kedže origo baterky - akupacky sú ,, kaput ,, a možno by sa dal aj ten prevod s elektrickej brány prerobiť na jednosmerný motorček .... A občas tú baterku odnesieš nabiť , prípadne ju dobiješ cez káble z naštartovaného auta .... (aj nejaké chalupy som už videl takto riešené - nejaké to svetielko , rádio - autorádio a pod ....
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Elektrika v garáži

Príspevok od používateľa technikus110 » 12 Júl 2019, 05:24

Posuvné aj rolovacie brány sa dajú kúpiť s jednosmerným motorom a dokonca s originálnou záložnou batériou, ktorá v čase výpadku napätia dokáže bránu viac krát za sebou otvoriť a zavrieť.

Ale vlastné odberné miesto zvyšuje vždy hodnotu takéhoto objektu. Len je to prvotná materiálová investícia, povolenia a revízna správa na prívod a vnútornú inštaláciu.
0

Napísať odpoveď