Vypinac miesacka 380V

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa misiacik » 20 Júl 2019, 11:13

na prilozenych fotkach je vypinac miesacky 380V. ked ho dam do polohy "1", tak sa vrati spat, nezapne sa ani miesacka. je tam kabel 4 zilovy a vodice cierny, cierny, hnedy, zltozeleny. viem nieco urobit s tym vypinacom alebo treba tam dat iny? dalo by sa to dat napriamo s tym, ze by som len vysuval kabel a nebol by tam vypinac? dakujem za odpoved.
Prílohy
vypinac.jpg
vypinac 2.jpg
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa Ilija » 20 Júl 2019, 11:45

Ťažko, po 30rokov používania..?
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa ondistef » 20 Júl 2019, 11:48

Je to motorový spúšťač, na tom bielom koliesku by mal byť uvedený nejaký prúdový rozsah, resp. ak sa ti podarí prečítať štítok na el. motore, tak daj jeho údaje.
Najlepšie bude vymeniť za nový aj so skrinkou, alebo ho nahradiť len obyčajným vačkovým spínačom.
Spúšťač bude najlepšie riešenie, samozrejme za predpokladu, že je el. motor v poriadku.
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa misiacik » 20 Júl 2019, 12:23

štítok motora. na koliesku je rozsah 0-2,5... ospravedlnujem sa, ze davam fotky opacne, ale ja ich mam dobre, len to zle vlozi :(
Prílohy
stitok.jpg
0

dufi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 103
Dátum registrácie: 06 Dec 2014, 22:52
Bydlisko: Bahon

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa dufi » 20 Júl 2019, 13:03

Je to motorovy spustac vyrobeny v NDR.Aj ked mam min 30 rokov ide o velmi vydarene a spolahlive spustace.Podla udajov na stitku motora to bude prudovo na hrane.Naviac pouzity motor je dost slaby na miesacku a urcite dostava riadne zabrat.V tom pripade mohol brat tych 2.5A mozno nieco naviac a motorovy spustac sa jednoducho "vyhrial" a teraz vypina.
Takze v prvom rade overit ci je motor v poriadku (skontrolovat jeho prudovy odber),pokial ano tak vymenit motorovy spustac za novy,pokial nie tak riesit aj novy motor aj spustac.
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa misiacik » 20 Júl 2019, 13:11

spustac ma udaje ako na foto. teda ked sa pačka vrati do povodnej polohy a "necvakne" a nezostane v polohe zapnute, tak s tym sa neda nic robit, nešprtať tam a len vymenit za iny spustac?
Prílohy
stitok spustac.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa misocko » 20 Júl 2019, 13:12

Ak sa spravne pametam, tento spinac startujes tak ze ho najprv zatlacis viac do nuly (nabijes) a potom do 1.
Takto si to skusal?
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa misiacik » 20 Júl 2019, 14:15

misocko: nie, tak to nejde tiez....

edit: zle som pozrel na tom koliesku. je tam rozsah az do 4 a nie do 2,5 ako som napisal pred tym... a je tam taky jazycek, ktory sa vysuva vlavo od kolieska,na foto to nie je vidiet. lenze pri zapnuti nikde nezapadne (aso je nieco ulomene). ked mu tam pomozem, tak drzi. mozem skusit to nechat v polohe "1" a zapinat miesacku len zasunutim do zasuvky?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa misocko » 20 Júl 2019, 14:20

Mozes
Nudzovo. Ni dozivotne
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa misiacik » 20 Júl 2019, 17:03

nejde to ani tak, lebo stale to skočido polohy 0. mám doma este vackovy spinac typ S25 V500. tam je oznacenie svoriek V1, V2, U1, U2, W1, W2... a na tomto spinači je oznacenie R, S, T (hore - od spinaca k motoru) a U, V, W (dole - privod elektriny ku spinacu)... ako mam pripojit vodice? tie ktore boli na R, S, T tak idu na tie s oznacenim 1 alebo 2?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa Dolfi » 20 Júl 2019, 21:46

Logika hovorí, že R S T je vstup a U V W výstup. A tak isto by malo byť V1 U1 a W1 vstup a s 2-kou výstup.

No ak je to len mechanický spínač, v podstate na vstupe a výstupe, z elektrického hľadiska, nezáleží.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Júl 2019, 22:10

Ak to nenaskoci aj ked to posunies uplne do nuly a potom do 1 tak sa tam naozaj nieco ulomilo a treba to vymenit. Odporucam ti to vymenit za tiez motorovy spustac (nie iba za spinac), nakolko hocico sa stane na miesacke (prerusi sa faza alebo pretazis miesacku), tak ti to vypne motor a ochrani pred zhorenim vinutia.

Myslim ze tu ho ponuka (cislo 4) ten isty typ.
https://elektro.bazos.sk/inzerat/990556 ... PUSTAC.php

Zavolaj mu a opytaj sa ci je to funkcne a ci parametre sedia. Cena 11 eur. Mozno da aj za menej. Fotka je z roku 2017 mozno to "ani pes nechce".

Mozno to vnutro bude identicke, tak si ponechas tu kovovu krabicu na miesacke a prehodis len vnutrajsok.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa misiacik » 20 Júl 2019, 22:18

dolfi: lenze mne logika hovori, ze vstup je to co vstupuje do vypinaca a vystup je to co z vypinaca ide do motora... teda smer odkial tecie prud... a na spustaci povodnom su svorky R S T na vystupe zo spinaca (blizsie k motoru). vnutro vačkoveho spinaca vyzera ako na foto. typ S25 V01 SEZ

-- Spojený príspevok 20 Júl 2019, 22:25 --

romiadam: dakujem, pozeral som ten inzerat ale ked tomu dobre chapem, tak su tam prave na obr. 4 ine prudove hodnoty, ale v pondelolk skusim zavolat... ja potrebujem urobit asi len 5 miesaciek. poziciaval som ju zadarmo kazdemu a teraz ja potrebujem a nejde :) za dobrotu na zobrotu. aj ked 10 rokov ju uz nikto nepouzival.
Prílohy
spinac_s25_v01.jpg
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Júl 2019, 11:55

Neviem, ako to bolo zapojené pôvodne. No ak máš potrebu to zapojiť podľa toho, tak to tak zapoj. Predsa u mechanického spínača z elektrického hľadiska je určite jedno, odkiaľ šťava prichádza a odkiaľ vychádza ...

Byť na tvojom mieste, už dávno ten spúšťač mám prepojený drôtmi a tú robotu mám dokončenú. Ak máš strach s elektriky, obuj si čižmy a daj si hocaké suché rukavice. Napätie totiž nezabíja, ale pretekajúci prúd ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Júl 2019, 12:49

Dolfi, to som chcel prave napisat.

Ak len 5 miesaciek, tak prepoj napriamo (premosti) alebo zapoj priamo na motor alebo alebo docasne ten spustac nahrad "cokoladkou" svorkovnicou. Ale bezpecnejsie to bude cez hociaky 3f vypinac, nakolko ak ti ta miesacka chyti lopatu alebo nieco podobne sa stane vies to rychlo vypnut, ako keby utekat ku zasuvke a vytiahnut zastrcku. Aby pocas miesania nevznikol namet na rozpravku "A je to"

A potom neskor si to daj do poriadku. Ba Bazos ak nie hned ale casom najdes taky spustac aky prave potrebujes. Alebo v lokalnych bazaroch. Tam sa vzdy nieci najde, hlavne ked mladi zdedia dom po tatkovi vsemajstrovi a vsetko tam nosia na predaj.
poziciaval som ju zadarmo kazdemu a teraz ja potrebujem a nejde :) za dobrotu na zobrotu.
Toto je svinske sparavanie sa "kamaratov" (krcmovych znamych). To poznam aj ja velmi dobre. Vsak sa to pokazilo samo.
Preto treba od kazdeho (okrem brata a sestry) si vypitat par eur aspon na pivo a odlozit do kasicky za opotrebenie miesacky. "Potrebujem namiesat par miesaciek. Pozicias mi miesacku?" A ty im povedz, "Nie je problem. xy eur za pozicanie na udrzbu opotrebenie miesacky."
Potom ked sa taketo nieco stane, v kasicke si to najdes. Dufam ze ti to to pozicanie miesacky aspon neako odvdacili pomocou alebo ti tiez nieco oni pozicali... Poldecak v krcme sa nepocita.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa misiacik » 21 Júl 2019, 15:13

zatiaľ veľmi pekne ďakujem, napíšem potom ako som dopadol. včera som si spomenul pri čítaní fóra, že mám doma staré vertikálne čerpadlo P52 a tam by mal byť rovnaky spustac motora, tak to skusim zajtra rozobrat a prehodiť systémom jeden vodič odpojím a hneď zapojím na druhý spuštač atd :)
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa Drakoush » 21 Júl 2019, 15:17

misiacik napísal:dolfi: lenze mne logika hovori, ze vstup je to co vstupuje do vypinaca a vystup je to co z vypinaca ide do motora... teda smer odkial tecie prud... a na spustaci povodnom su svorky R S T na vystupe zo spinaca (blizsie k motoru). vnutro vačkoveho spinaca vyzera ako na foto. typ S25 V01 SEZ
Prúd tečie jedným vodičom oboma smermi, preto sa mu hovorí striedavý.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Júl 2019, 19:52

a prehodiť systémom jeden vodič odpojím a hneď zapojím na druhý spuštač
To sa ti tazko bude prehadzovat tymto systemom

Centrofixkou si to oznac a pre istoru este aj odfot telefonom a nemozes sa pomylit.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa misiacik » 26 Júl 2019, 21:35

už to mám. dostal som sa k tomu až dnes. ďakujem všetkým za pomoc. motorový spušťač na tom čerpadle mal rozsah len do 1,6 a teda som ho nemohol pouziť na miešačku, tak som dal vačkový spínač, zapojenie som zvladol :)
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: Vypinac miesacka 380V

Príspevok od používateľa misiacik » 01 Aug 2019, 13:17

nejdem zakladať novú tému, mám ďalší problém. miešačka sa už točí :) ale dosť prší a tak používam vertikálne čerpadlo P53, ktoré má rovnaký motorový spúšťač ako miešačka. čerpadlo išlo normálne, potom po vypnutí a zapnutí len "zavrčí, cukne" alebo ako to povedať a nič... zásuvky som premeral, rovnako prívodné vodiče do spúšťača, tam je všetko ok. napätie cca 410V... má ten spušťač nejakú poistku, ktorá by bola prepálená alebo čo s tým urobiť? druhá otázka, keby to dám napriamo, tak to znamená, že vodiče, ktoré su na R, S, T spojím v rovnakom poradí s U, V, W a zelenožlty nechám normálne tam kde je vypínači a bude to fungovať? ospravedlňujem sa za blbé otázky, ale radšej sa pýtam a až potom niečo robím, zvlášť keď ide o elektrinu.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok