Pripojenie trojfázového motora s potrebou ovládania stykačom

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

guty
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 12 Aug 2019, 09:45

Pripojenie trojfázového motora s potrebou ovládania stykačom

Príspevok od používateľa guty » 12 Aug 2019, 10:44

Dobrý deň, dopredu sa ospravedlňujem za zložitý názov novozaloženej témy, ale o pripojení motora päťkolíkovou zásuvkou priamo som sa dočítal v dosť, no cez stykač, nikde. Aby som to upresnil, kúpil som dvojstĺpový zdvihák ovládaný hydraulickým čerpadlom poháňaným trojfázovým motorom, 2,2kW "z ruky". Keď som ho chcel pripojiť pomocou päťkolíkovej zásuvky ostal som zaskočený. Viem, že pre motor stačí zapojiť tri fázy a PE vodič na kostru motora, N sa nezapája. No ovládanie bolo pôvodne urobené tak ako je na priloženom obrázku. Samozrejme, keď som to takto zapojil a stlačil tlačidlo, vyhodilo prúdový chrádič (logicky, keďže PE vodič v takejto sústave sa nemôže použiť ako ovládanie na cievku stykača). Preto sa pýtam, ako to zapojiť, aby som nemusel obchádzať prúdový chránič? (Ďalší menší zásah do rozvodnej skrine). Podotýkam, že je z ruky kúpený, takže pôvodne to nemuselo byť tak zapojené, keďže to nie je starý stroj (r.v. 2015), no vývod na ovládací kontakt stykača ide z útrob motora cez tlačidlo "Štart" a evidentne je to vodič PE, na krabici motora je len jedna šrouba pre pripojenie PE vodiča a samozrejme L 1, L2 a L3, druhý kontakt cievky stykača je pripojený priamo na jednu fázu. Jednu verziu by som mal, len neviem (keďže som to ešte nikdy nerobil a nikde som to na diskusiách nenašiel), či to tak môžem urobiť, na to tlačidlo "Štart" by som priviedol vodič N, vlastne by plnil iba túto funkciu. Len ma mýli to, že na to tlačidlo ide ten vodič z útrob motora a nechcel som až tak razantne zasahovať do inštalácie, keďže to budem musieť odcvaknúť a zaizolovať...dopredu ďakujem za rady.
Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Pripojenie trojfázového motora s potrebou ovládania stykačom

Príspevok od používateľa datam » 15 Aug 2019, 15:50

Radšej raz vidieť ako 100x počuť. Daj tu zapojenie zariadenie a hlavne ovládacích okruhov prípadne foto pajšlov.

Pravdepodobne to mal predch. majiteľ zapojené bez prúdového chrániča a tak mu to nerobilo problém. Každopádne ak je zariadenie z roku 2015 musí byť konštruované na TN-S sieť a teda začínam mať podozrenie na nejakú ľudovú tvorivosť alebo to nevieš zapojiť.

Bez viac info ti asi nikto viac neporadí. Alebo skorej niekoho z okolia kto by na to prišiel reálne pozrieť.

Edit:
A už ide aj obrázok. To čo ide tlačidla do motora treba pripojiť na N. Len si to celé skontroluj či to máš fakt takto zapojené. Druhá možnosť je ak nemáš k dispozícii N vodič vymeniť stýkač za 400VAC a zapojiť ho na niektorú z ďalších fáz v motore.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Pripojenie trojfázového motora s potrebou ovládania stykačom

Príspevok od používateľa Drakoush » 15 Aug 2019, 16:20

A načo chceš fotky? Dal sem jednu fotku a už na nej vidieť, že je to na hovno. Ten ovládací obvod musí ísť na N a nie na PE.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Pripojenie trojfázového motora s potrebou ovládania stykačom

Príspevok od používateľa datam » 04 Sep 2019, 15:01

Obrázok sa mi zobrazil až dodatočne. Však som písal čo má urobiť.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok