zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa anielikk » 19 Aug 2019, 18:51

Ahoj potreboval by som poradiť, našiel som zamurovanú krabičku v stene na vypínač na svetlo. Svetlo je umiestnené vonku nad dverami a potreboval by som tam namontovať vypínač, aby sa dalo svetlo zapnúť a vypnúť buď z chodby alebo z vonku. Momentálne sa zapínalo a vypínalo len z chodby. V dome je naťahaná elektrická sieť podľa normy TN-C.
Starý vypínač som vybral a vyzerá takto:
Obrázok
Rozobraná krabička zase vyzerá takto, pričom modrý a červený kábel (označené farebne) boli v krabičke spojené a ten tretí bol zaizolovaní, zo svetla ide jeden modro označený kábel do krabičky,druhý rovno k vypínači, od vypínača idú dve káble, žltá bodka je chránička k svetlu a zelená zase k vypínači:
Obrázok
Keď som rozpojil označený kábel na modro a na červeno (káble v chráničke z vonka), prestal fungovať vypínač v chodbe. Aby zase fungoval, tak som ich musel zase spojiť. Neviem ako mám zapojiť káble do vypínača tak, aby mi fungoval vypínač vonku aj vo vnútri.
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa milansprlak » 19 Aug 2019, 19:10

Treba pouzit schodiskovy vypinac. Schema v prilohe.
Prílohy
spinac_6.png
0
Naposledy upravil/-a milansprlak v 19 Aug 2019, 19:14, upravené celkom 1 krát.

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa anielikk » 19 Aug 2019, 19:14

problémom je to, že keď rozpojím modrý a červený kabel, tak nemám nikde na vodiči fázu, jeden vodič by mal byť fázový, ak sa nemýlim
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa milansprlak » 19 Aug 2019, 19:20

Odporucam zavolat si elektrikara, pretoze to treba urobit hlavne bezpecne a spravne.
0

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa anielikk » 20 Aug 2019, 07:43

Problém je, že vedsina elektrikárov mladších ročníkov má s touto sústavou TN-C dosť veľký problém. Hovorím z vlastnej skúsenosti. Nieje to tak dávno keď nám bol elektrikár prepájať zásuvky kvôli strate napätia, a po zhruba hodinovom meraní to vzdal, z odôvodnenim, že pravdepodobne podľa neho niekde prehorel kábel a že treba meniť rozvody.
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa jova » 20 Aug 2019, 08:14

Musíš nejprve změřit, pomocí doutnavkové zkoušečky, zhasnutém světle (propojeném rudém a modrém vodiči), na který vodič je u prvního přepínače přivedená fáze. Ten vodič pak připojíš na samostatný kontakt přepínače. Zbylé dva vodiče zapojíš na ty dva šroubky co jsou vedle sebe a opět doutnavkovou zkoušečkou (při rozpojeném rudém a modrém vodiči), změříš, zda se ta fáze při přepínání prvního přepínače objevuje střídavě na žlutém a rudém vodiči v druhé krabičce. Pokud ano, máš vyhráno a připojíš na ně opět ten další přepínač těmi šroubky co jsou vedle sebe a na samostatný šroubek připojíš modrý vodič (vývod ke světlu). Pracuj opatrně je to síťové napětí a než na něco sáhneš, tak to vypni na jističi a prověř tou doutnavkou zda je to bez napětí!

-- Spojený príspevok 20 Aug 2019, 08:26 --
anielikk napísal:problémom je to, že keď rozpojím modrý a červený kabel, tak nemám nikde na vodiči fázu, jeden vodič by mal byť fázový, ak sa nemýlim
Téhle poznámce trochu nerozumím. Jediné co mě napadá je, že pokud rozpojíš ty dva vodiče a naměříš fázové napětí tou doutnavkou na přívodu od světla, tak to zapojil někdo úplně obráceně a to je už skutečně na volání elektrikáře. Ty by jsi to sice rozchodil opačným postupem co jsem popsal výše, ale žárovka by byla stále pod fázovým napětím a to je nepřípustné!
0

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa anielikk » 20 Aug 2019, 11:20

Pomenoval som jednotlivé vodiče písmenami, aby to bolo prehľadnejšie.
Obrázok
takže modrý a červený sú spojené, najprv som meral zapnuté svetlo:
vodič A - svieti tak napol
B - svieti
C - svieti

jednotlivé mapätia medzi vodičmi:
CB - 0.043 V AC
CA - 37.17 V AC
AB - 29.23 V AC

teraz vypnuté svetlo:
vodič A - svieti
B - nesvieti
C - svieti

jednotlivé mapätia medzi vodičmi:
CB - 236 V AC
CA - 0.039 V AC
AB - 236 V AC

po rozpojený modrého a červeného kábla nesvieti vadaska na žiadnom z vodičov.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa technikus110 » 20 Aug 2019, 12:41

nedá mi nereagovať: ......Problém je, že vedsina elektrikárov mladších ročníkov má s touto sústavou TN-C dosť veľký problém. Hovorím z vlastnej skúsenosti......

Toto je čo za kravina, stále sa točíme iba okolo dvoch vodičov, L a N, alebo L a PEN. Tam nie je rozdiel. Skôr to nie sú elektrikári! A ty tiež asi nie si, nakoľko by si nedal hodnoty z merania digitálnym meracím prístrojom a po druhé, dostal si hneď schému ako to originálne zapojiť, takže ako prvé si mal rozobrať ten druhý vypínač a videl by si, ako je zapojený a či je krížový.... Ušetril by si si kopec zbytočných meraní.
0

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa anielikk » 20 Aug 2019, 13:08

Ale no, a kto vravel, že som elektrikár, ja nie som elektrikár, keby som bol, tak by som takého veci asi neriešil. Píšeš kopec zbytočných meraní, ja neviem, sú to merania, nezabrali viac než 3 min, a kedže niesom elektrikár, tak nepoznám pojem zbytočné merania, odmeral som len tak informatívne. Vypínač je len jeden a je krížový, ten bol aj zapojený, prečítaj si začiatok príspevku. V krabične boli zapojené len vodiče modrej a červenej farby, ktoré som označil ja. Tretí vodič bol zaizolovaný. Čo sa týka toho elektrikára čo bol opravovať problém zo zásuvkami, asi by sa nepotešil narážke ktorú si uviedol. Svojím remeslom sa poctivo živý každý deň.
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa jova » 20 Aug 2019, 13:59

Trochu mi tam nesedí to poslední měření AB - 236 V AC, mohlo by tam být něco naindukováno, ale né plné napětí sítě :?

po rozpojený modrého a červeného kábla nesvieti vadaska na žiadnom z vodičov.

A tuhle větu si mám vysvětlit jak? To jako že nesvítí na modrém ani rudém když je vypnuté světlo a ani na tom přepínači?

Proveď ještě jedno následující měření doutnavkovou vadaskou: vypni jistič, rozpoj rudý s modrým a odizoluj ten vodič co je přivedený do té nové krabičky.
Zapni jistič a změř doutnavkou zda ti svítí silně rudý případně ten původně zaizolovaný vodič. Pokud ano, přepni přepínač a měl by silně začít svítit ten druhý vodič (druhý vodič trochu slabě svítit může, napětí se do něj indujkuje kapacitou souběžného vedení). Modrý ke světlu nesmí svítit ani v jednom případě.
Pokud tomu tak je, vypni jistič a na samostatný šroub nového přepínače připoj modrý drát, na ty dva zbývající šrouby co jsou vedle sebe, pod jeden šroubek drát rudý a pod druhý šroubek drát původně zaizolovaný. Zapni jistič a mělo by to fungovat.
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Aug 2019, 14:55

Tu bude treba este vela otazok a vela odpovedi. Niekto kto mate volne minuty, mu zavolajte (cislo si vymentecez SS) a vyrieste to za 5 min cez telefon.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa technikus110 » 20 Aug 2019, 15:06

Ak sa niekto svojim poctivým remeslom živý každý deň, tak musí zapojiť krížový vypínač aj v noci zo sna.

Ak nie si elektrikár, tak sa toho nemáš čo chytať, nakoľko ti asi naindukované napätie na vedení nič nehovorí. Tvoje informatívne merania môžu druhého "tiežumelca" akurát zaviesť na slepú koľaj a teba k úrazu!

Dva kábliky máš prívody od prvého krížového vypínaču a ten tretí máš odvod do svetla. Tak ako to máš nakreslené aj v prvej schéme, čo ti sem dali. Takže aj zo sna a na diaľku!
Treba iba rozmýšľať:
1. Ak niečo svieti pri vypnutom aj zapnutom vypínači, tak je to asi prívodná fáza od ističu.
2. Tým pádom die druhé dva sú odvody do druhého krížového vypínaču. Ten zapojíš zrkadlovo k tomu prívodnému. To znamená, že tam kde je v prvom prívod, bude v druhom odvod do svetla. A tie zvyšné dva na 50% zapojíš na prvý krát dobre. A ako skeptici hovoria, tak na 50% ho zapojíš zle.

TU NIE JE NIČ TN-S či TN-C.
0
Naposledy upravil/-a technikus110 v 20 Aug 2019, 15:11, upravené celkom 1 krát.

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa anielikk » 20 Aug 2019, 15:09

No skúšal som to tak ako vraviš. Rozpojil som tie dva vodiče (červený a modrý) a zapol som svetlo. Modrý vodič svietil tak na pol, ostané dva vodiče vôbec. Vypol som svetlo a to isté, modrý vodič svieti tak napol, ostané dva vôbec. Keď som to mal robozbeté, tak som všetko ropojil myslím aj vypínač a meral, či niekde niečo zasvieti, a nikde nič ani na jednej strane myslím krabička a vypínač ani na jednom vodiči. Až som zapojil modrý a červený vodič, tak slabo svietil vodič vo vypínači (bol rozobratý) označený ako C. Prepípal som vypínač, či funguje správne a všetko funguje tak ako má, raz prepne kontakt na jednu stranu, raz na druhú stranu. Vypínač som zložil tak, že ten vodič, čo slabo zasvietil som umiestil dole a tie dva zvyšné som dal oproti sebe, vlastne tak ako bol zapojený predtým. Všetko som ešte raz preškúšal, no žiadna zmena sa nekonala.

-- Spojený príspevok 20 Aug 2019, 15:13 --

Ja rozumiem tomu zapojeniu vypínača, len nerozumiem, prečo mám stále napätie na tom modro označenom vodiči. Správne by sa malo napätie ukázať po prepnutí vypínača na inom vodiči, no tak sa nedeje, stále ostáva na modrom vodiči.
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa technikus110 » 20 Aug 2019, 15:13

Čím to meriaš? Prezraď.
A nebolo predtým možné ovládať to osvetlenie z troch miest?

https://www.tympolplus.cz/obsah/zapojeni-vypinacu
https://www.mylms.cz/skutecne-zapojeni- ... e-svetlum/
0
Naposledy upravil/-a technikus110 v 20 Aug 2019, 15:18, upravené celkom 1 krát.

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa anielikk » 20 Aug 2019, 15:16

Čo sta týka toho elektrikára, ten bol robiť zásuvky a nie to svetlo. To bolo tak pred dvoma rokmi.

-- Spojený príspevok 20 Aug 2019, 15:19 --

merám vadaskou SN-4

-- Spojený príspevok 20 Aug 2019, 15:22 --

z troch miesť určite nie, doteraz len z jedného, no pri prerábke obkladu dverí sa našla zamurovaná krabička, ktorá mala slúžiť ako vypínač z vonku
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa romiadam » 20 Aug 2019, 16:27

Dostal som chut sa zapojit do diskusie.

Jam mam tusaka, ze ti faza ide niekde pod omietkou rovno do svetla (aku tam mas ziarovku, obycajnu alebo ziarivku alebo LED?) a zo svetla cez ziarovku sa vracia na modry kabel (to vysvetluje ze ti faza svieti napoly, nienaplno). Cerveny asi pojde do spinaca. Preto ked rozpojis, na spinaci nemas nic.

Vytoc ziarovku a zmeraj ci tam mas vzdy fazu a este rozpoj cerveny modry a poprepinaj spinac ci ta faza stale bude na svetle. Mam tusaka ze bude. Potom sme uz doma, ze ako to je. Ale toto mi potvrd alebo vyvrat. Potom sa pohnee dalej.

Dalsi krok.
Vypni elektriku (radsej cely dom) a prepipaj mltimetrom ten kabel co bol zaizolovany v zamurovanej krabcke voci A,Ba C (tie tri droty v spinaci ) Napis s ktorym pipa.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa technikus110 » 20 Aug 2019, 16:37

A ja mám tušáka, že ten krížový vypínač má v jednom póle veľký prechodový odpor.

Podľa tých fotiek, ten interiérový je ako druhý a z neho sa vracia fáza do tej zamurovanej časti. Tam v tej murovke je vidieť ešte jedna žila, ktorá môže byť vo funkcii N (PEN) a ide hore do svietidla. Čiže von bola na priamo vytiahnutá fáza a tá nenamontovaným krížovým išla dovnútra, kde je iba jednopólový vypínač....

CA - 0.039 V AC pričom merám vadaskou SN-4, toto sa chcem naučiť.

Osobne by som zmeral izolačné stavy tej kabeláže a prepískal jednotlivé žily, lebo môže tm byť v stene aj niečo prerušené.

Ako ja osobne vždy hovorím, nie je hanbou a ani problémom pod menom si uviesť ŠPZ okresu. Možno, že niekto kto býva blízko vie osobne pomôcť. Ale už som si zvykol, že pekár poradí tesárovi, lebo mu to obkladač vysvetlil, nakoľko on je 400 hodinový odborník.
Prílohy
sn_4e.jpg
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa jova » 20 Aug 2019, 23:51

Ještě mě napadlo, že by to mohlo být napájené "z druhé strany" od toho modrého vodiče. Takže vypni jistič a odpoj ten původní vypínač. Na modrý vodič připoj samostatný šroubek přepínače, na zbylé dva co jsou vedle sebe, zapoj ten odizolovaný a rudý. Zapni jistič a na místě kde byl ten odmontovaný přepínač by jsi měl na jednom z vodičů doutnavkou zjistit napětí. Při přepnutí přepínače by se mělo objevit napětí na dalším vodiči. Pokud to tak bude, tak tyhle dva vodiče připoj na dva šroubky co jsou vedle sebe a ten samostatný vodič propojíš s tím třetím vodičem co ti zbyl.
0

anielikk
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 100
Dátum registrácie: 03 Dec 2017, 13:11
Bydlisko: Kežmarok
Vek: 38

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa anielikk » 21 Aug 2019, 10:59

takže som si prepípal vodiče ako mi radil romiadam a výsledok je takýto:
z krabičky ten zaizolovaný je vo vypínači označený ako A
z krabičky ten červený je vo vypínači označený ako C
z krabičky ten modrý neide ani do svetla ani do vypínača???? tu bude asi tá chyba, prečo sa to nedá zapojiť podla tej schémy
do svetla ide vodič označený ako B

Ak je svetlo zapnuté, je tam fáza.
Ak je vypnuté, fáza tam nieje.

meral som žiarovku cez diodový test a ukazuje mi tieto hodnoty, neviem či to tak má byť, lebo som skúšal iné žiarovky čo máme doma a na niektorých je nula a na iných podobné hodnoty, podľa mňa by to tak nemalo byť, neviem, žiarovka funguje normálne
Prílohy
IMG_20190821_092516.jpg
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie dvoch vypínačov na jedno svetlo

Príspevok od používateľa jova » 21 Aug 2019, 11:41

Na vypínači musíš prohodit B a C. Druhý vypínač zapojíš takto: dva šrouby vedle sebe - rudý a zaizolovaný, samostatný šroub modrý. Podle toho co píšeš bude modrý přívod od jističe. Máš to zapojený odráceně jak už jsem psal.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok