Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 03 Sep 2019, 21:38

Cavte, otazka trochu z teoretickej elektrotechniky. Prosim vie mi niekto ukazat alebo ma odkazat na postup ako sa pocita efektivna hodnota napatia v sieti, ked pozname len maximalnu amplitudu sinusoidy striedaveho napatia - Umax=325V ? Nechcem len finalny vzorec. Chcem tomu postupne pochopit preco je to tak. Dik.
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2563
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 03 Sep 2019, 21:44

0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa Drakoush » 03 Sep 2019, 21:46

0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 03 Sep 2019, 22:02

Vdaka. Takze je to kvadraticky priemer. Akurat pre vypocet tohto priemeru potrebujem mat jendotlive okamzite merania, co by aj tak nebolo presne. Ale v tom anglickom clanku je to vypocitane aj cez integral takze toto je to co som potreboval. Diky. Keby niekto vedel este nejaky iny vzorec napr. cez porovnanie ucinkov tepla na pripojenom rezistore s jednosmernym prudom budem vdacny. No niesom si ale isty ci sa to takto da pocitat, ale cez efektivny prud asi aj hej, no neviem....
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa breta1 » 04 Sep 2019, 09:16

Ale ta efektivní hodnota byla zavedena právě proto, aby tepelné účinky proměnného napětí/proudu přesně odpovídaly odpovídající hodnotě stejnosměrného napětí/proudu na rezistoru...
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 04 Sep 2019, 10:06

Presne toto som myslel, ale potrebujem vidiet nejaky vypocet ak existuje
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa breta1 » 04 Sep 2019, 10:36

Z elektrikářského pohledu - Když bude průběh napětí jako "divoká" křivka, nezbude ti nic jiného, než ji graficky "rozsekat" v celé periodě na několik úseků a sečíst příspěvky těchto jednotlivých výkonů Pi na odporu R z jednotlivých úseků v rámci této periody, udělat aritmetický průměr těchto výkonů P a určit Uef=√(P*R).
Čím více těch úseků uděláš, tím přesnější Uef dostaneš - a když jich uděláš nekonečně mnoho, dostaneš stejný výsledek jako výpočet přes integrál.
Problém je v tom, že takovou "divokou" křivku nemusí jít zapsat matematicky, takže ani integrál nelze spočítat.
Ale u základních průběhů (sin, trojúhelník, pila, obdélník a jejich kombinace) integrály jdou snadno vytvořit a spočítat.
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 04 Sep 2019, 13:14

Breta1, Ano tymto sposobom sa mi to uz podarilo vypocitat. Dokonca aj cez integral to pekne vyslo. Ak by chcel niekto postupny vypocet cez integral, mozem odfotit a tu zavesit. Diky.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa pin » 04 Sep 2019, 16:41

Neváhaj a daj to sem. Kto to nevie poučí sa, a kto vie, ten si to zopakuje.
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 04 Sep 2019, 19:34

Tak snazil som sa to napisat aby sa dalo tomu ako tak chapat. Dufam ze sa v tom vyznate.... :D Ak nieco nechapete kludne sa pytajte, rad zodpoviem...
Prílohy
IMG_20190904_192733.jpg
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa romiadam » 04 Sep 2019, 19:35

Aj ja sa chcem poucit, daj to sem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 04 Sep 2019, 20:45

Predbehol som ta. Kukni vyssie.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa Drakoush » 04 Sep 2019, 21:31

Perfiš, musím Ťa verejne pochváliť za perfektný materiál. Škoda, že sa doba tak domrdala, kedysi tu bolo viac aktívnych ľudí, čo šli na veci vysokoškolsky, cez matematiku a pod. Niektorí odišli, pár členov nás už aj opustilo (česť ich pamiatke), ale som veľmi rád, keď sa tu občas takto niekto objaví a nečaká všetko do ruky, ale na základe "nakopnutia" to dotiahne sám do cieľa. :thumbup:
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa breta1 » 04 Sep 2019, 21:40

Uvádím totéž, ale snad ve trochu přehlednějším formátu.
Když jsme u teorie - dokázal by někdo spočítat efektivní hodnotu ne pro sinusový průběh, ale pro půlkruhový průběh?
Chvíli jsem se o to pokoušel, ale neuspěl jsem (negugloval jsem, možná to tam někde je)
Prílohy
ef.PNG
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa pin » 04 Sep 2019, 22:52

@JuryDeVil - je to fajn, má to kultúru, výsledok je dobre. Tak len malá poznámka:

Keď zavedieš substitúciu u = 2ωt, tak by si mal aj hranice integrálu prepočítať z t <0;T> na u <0;4π>. A už sa nemusíš vracať k času t, ale hneď integrovať pre ten uhol u.


@breta1: To bude ľahšie ako so sínusom. Keď je napr. kružnica y = √(R² - x²), tak v integráli ∫(y²/R)dx ta odmocnina zmizne a pokračovanie už je jednoduché.
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 04 Sep 2019, 23:12

breta1 napísal:Uvádím totéž, ale snad ve trochu přehlednějším formátu.
Když jsme u teorie - dokázal by někdo spočítat efektivní hodnotu ne pro sinusový průběh, ale pro půlkruhový průběh?
Chvíli jsem se o to pokoušel, ale neuspěl jsem (negugloval jsem, možná to tam někde je)
Ano je to ten isty vypocet, akurat ja som sa snazil to ponat podrobne ako sa len dalo aby nebolo vela otazok :D Napr. viem si predstavit ze v tomto zjednodusenom sa mozu niektori cudovat ze kde sa stratila uhlova rychlost :confused: napr. alebo ako sa premenilo sin^2(x) na cos(2x), ...

-- Spojený príspevok 04 Sep 2019, 23:13 --
breta1 napísal:Uvádím totéž, ale snad ve trochu přehlednějším formátu.
Když jsme u teorie - dokázal by někdo spočítat efektivní hodnotu ne pro sinusový průběh, ale pro půlkruhový průběh?
Chvíli jsem se o to pokoušel, ale neuspěl jsem (negugloval jsem, možná to tam někde je)
Inac, od kial mas ten material? odfotene z nejakej knihy? ak ano, prosim prezrat co to je za kniha. dik.

-- Spojený príspevok 04 Sep 2019, 23:17 --
pin napísal:@JuryDeVil - je to fajn, má to kultúru, výsledok je dobre. Tak len malá poznámka:

Keď zavedieš substitúciu u = 2ωt, tak by si mal aj hranice integrálu prepočítať z t <0;T> na u <0;4π>. A už sa nemusíš vracať k času t, ale hneď integrovať pre ten uhol u.
Mozno sa mylim, ale hranice integralu by nemali mat so subtituciou nic spolocne. Samozrejme ze by to vyslo aj s 2PI, akurat snazis sa dosadzat take veci a take vzorce aby sa to to pokratilo na zaver. Ale dikes za poznamku, nenapadlo ma to skusit pocitat s hornou hranicou 2PI namiesto periody.
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa pin » 04 Sep 2019, 23:26

Hranica nie je 2π, ale 4π, lebo ak je u = 2ωt, tak pre t=T bude:
u = 2ωT = 2*2πf*T = 2*2π/T*T = 4π
Čo bolo pred substitúciou v integráli funkciou času, je po substitúcii funkciou uhla. Aj hranice sa menia z času na uhol, aby to formálne sedelo.
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 04 Sep 2019, 23:27

Drakoush napísal:Perfiš, musím Ťa verejne pochváliť za perfektný materiál. Škoda, že sa doba tak domrdala, kedysi tu bolo viac aktívnych ľudí, čo šli na veci vysokoškolsky, cez matematiku a pod. Niektorí odišli, pár členov nás už aj opustilo (česť ich pamiatke), ale som veľmi rád, keď sa tu občas takto niekto objaví a nečaká všetko do ruky, ale na základe "nakopnutia" to dotiahne sám do cieľa. :thumbup:
Diky drakoush, mas pravdu, potreboval som nakopnut a niecoho sa chytit, a uz to islo. Inak hladal som ci tu je aj tema teoreticka elektrotechnika, alebo nieco podobne, ale nenasiel som, tak som to dal sem. Mozno by taka tema nebola na skodu. Dnes ma napadla dalsia matematicka vyzva. Ale mozno to je moc jednoduche, neviem, este som nad tym neuvazoval. Ale nechcem to tu miesat...len nacrtnem otazku...preco ked jedna faza voci zemi je 230V tak dve fazy voci sebe (zdruzene napatie) je 400V ? Zeby len otazka vektorov?

-- Spojený príspevok 04 Sep 2019, 23:38 --
pin napísal:Hranica nie je 2π, ale 4π, lebo ak je u = 2ωt, tak pre t=T bude:
u = 2ωT = 2*2πf*T = 2*2π/T*T = 4π
Čo bolo pred substitúciou v integráli funkciou času, je po substitúcii funkciou uhla. Aj hranice sa menia z času na uhol, aby to formálne sedelo.
Hej, vyzera to tak ze mas pravdu :) sory, no v tejto hodine mi to uz moc nemysli. dik za poopravenie.
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 05 Sep 2019, 09:55

pin napísal:Hranica nie je 2π, ale 4π, lebo ak je u = 2ωt, tak pre t=T bude:
u = 2ωT = 2*2πf*T = 2*2π/T*T = 4π
Čo bolo pred substitúciou v integráli funkciou času, je po substitúcii funkciou uhla. Aj hranice sa menia z času na uhol, aby to formálne sedelo.
Akurat na to pozeram a ano mas pravdu, hranice by sa mali po substitucii zmenit tiez aby sa nemiesali jablka s hruskami. Avsak v tomto mojom pripade je to cisto len kvoli korektnosti. Lebo kedze som po zintegrovani vratil substituciu spat, tak hranice zostali a vysledok pekne vysiel. Ale ano ako pises. Zmenou hranic by som si mozno usetril nejaky ten riadok a este by to bolo aj uplne korektne. Dik.
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: Vypocet efektivnej hodnoty napatia v sieti

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 05 Sep 2019, 20:11

breta1 napísal:Uvádím totéž, ale snad ve trochu přehlednějším formátu.
Když jsme u teorie - dokázal by někdo spočítat efektivní hodnotu ne pro sinusový průběh, ale pro půlkruhový průběh?
Chvíli jsem se o to pokoušel, ale neuspěl jsem (negugloval jsem, možná to tam někde je)
Zdar, Neviem ci je vysledok dobry ale vyslo mi to takto. Posielam aj s postupom. Je to trosku sialene tak snad sa v tom vyznas. @pin, sory opat som nemenil hranice. Zdalo sa mi ze by mi to len skomplikovalo zivot s arcussinusmi. preto tam je R s ciarou a 0 s ciarou aby to bolo apson trochu korektne. A substituciu som potom spat nahradil po zintegrovani.
Prílohy
IMG_20190905_200049.jpg
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok