Rekonštrukcia drevodomu

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

jsturbo1994
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 10 Mar 2018, 17:57
Vek: 30

Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa jsturbo1994 » 18 Sep 2019, 18:28

Zdravím. Prerábam si starý drevodom typu okál. Prichádza na rad zateplenie stropu a elektroinštlácia. A tak ma napadlo že to spojím v jedno. Otázka znie teda. Bude problém ak celu kabelaž budem tahat na povale medzi tramami? S tým ze do miestnosti sa už vypustia len vyvody do jednotlivých izieb cez strop. Chcem to dať všetko do.sivej chráničky. A vývod napr. v spálni by som riešil nasledovne. Spravil by som.rozvodnu krabicu s ktorej by išli jednotlivé vývody (fxp chraniky)k zásuvkám. V krabici by boli vyvody napr 5 zás. na izbu zvagovane a zaliate pastou. Tak isto aj na osveltnie. Ku krabiciam by som spravil do budúcna malý montážny otvor v sadrokartone ak náhodou by niečo trebalo dotiahnuť . Je to v poriadku ak na povale budu vsetky káble v chranickach ponorené vo vate a priklipované na trámoch ? Rozvody a delenie okruhov samozrejme zvážim. A rozvádzač si dám zapojiť. Ale ťahačky a zapájačky by som chcel zrealizovať sám . Viem že spôsob rozvodnych krabic sa nepoužíva ale v tomto pripade mi príde jednoduchšie si k jednotlivým krabičkam priviest po jednom kábli. Jednoduchšia montáž v sádrokrtone a nemusim trepať 5 káblov do jedneho svetelneho vypínača. V múre by mi to nevadilo ale v sadrosi predsa len je to jemnešie.Ďakujem za rady .
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa marioo » 18 Sep 2019, 19:50

. to všetko by mal riešiť projekt...

následne revízia..

ak Ti dom zhorí poisťovňa ti nič nezaplatí

A keďže je to drevodom projektant by mal zvážiť (a určite to urobí) typ káblu a chráničky a krabíc vhodný pre drevodom!
0

jsturbo1994
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 10 Mar 2018, 17:57
Vek: 30

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa jsturbo1994 » 18 Sep 2019, 20:30

Pri rekonštrukcii treba projekt ? Ved chcem len vymeniť stare hlinnikové káble za nové. A hlavne stare rozvody nie su stavane na nove spotrebiče. Proste treba mi dva krat viac okruhov Horšie to uričte nebude. Teraz su káble nahádzane rovno na dreve bez chráničiek. Ja nato vyhlášku mám a rozvody v domoch som ťahal. Akurát nie v drevodomoch. Preto som chcel mať radšej všetky spoje v krabičkách s dostatočným priestorom.Pokiaľ viem v drevodomoch ťahaju klasicke cykny dokonca aj bez chráničiek a postup je rovnaky ako v murovanom.dome. Ale ja som to chcel ošetriť aspoň takto. :P To z poisťovnou je pravda. Ale ked je majitel domu original elektrikar (nemyslim mňa ) ale projekty nerobí tak si musi volat projektanta ?
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa marioo » 18 Sep 2019, 20:44

Nemusíš nič...

možeš byť aj čašník a natiahni si to (neber to v zlom) :lol:

ale je dobré keď to niekto navrhne, rieši prostredie, počet obvodov, spotrebu a všetko čo v projekte musí byť ...

Rekonštrukciou by som to nenazval keď ideš robiť 2x viac okruhov iste aj meniž z TNC na TNS a ďalšie veci.. prúdové chrániče, v drevodome možno aj AFDD a ďalšie veci...

Dá sa to urobiť "naťahaním" a dá sa to urobiť aj poriadne tak ako sa to urobiť má....
Rozhodnutie je na tebe ako to chceš mať spravené.. je to dom, nie je to altánok ani kôlňa je to zrejme značná časť majetku a preto by bolo vhodné sa k tomu tak začať správať a rozmýšľať (nič v zlom ani nič osobné)

Keď to bude raz horieť a nemusí to byť tvojou vinou potom bude neskoro...
Na to treba myslieť teraz nie potom nariekať :crying: :crying:
0

jsturbo1994
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 10 Mar 2018, 17:57
Vek: 30

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa jsturbo1994 » 18 Sep 2019, 20:53

A co navrhujes ? Normalne si dat spravit projekt u nejakeho revizneho technika a potom podla projektu si to nataham a rozvadzac dat zapojit profikovi ? Repektive ako to spravkť aby poisťovna nehubovala ?

A v pohode neberiem to osobne. Vravim ja som robil inštalačky aj bleskozvody. Viem aj co je chranič aj ako sa zapája. Ale ako vravim rozvádzač by som nechal na skúseného. Už len preto ze ho chcem mať pekne vyklemovaný a popísaný. Takže prechod na tns a rozdelenie skrine by som.nechal.nanho. Ja by som len potrubkoval kable . A zapojil zásuvky a vypínače na druhej strane .
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa Edgar » 18 Sep 2019, 21:51

jsturbo1994 napísal:celu kabelaž budem tahat na povale medzi tramami? S tým ze do miestnosti sa už vypustia len vyvody do jednotlivých izieb cez strop. Chcem to dať všetko do.sivej chráničky. ...... na povale budu vsetky káble v chranickach ponorené vo vate a priklipované na trámoch ?
Takto presne som to mal v predošlom (montovanom) dome, revízia 3x bez problémov... krabice boli dokonca iba "vo vzduchu" (držali mechanickou pevnosťou káblov a chráničiek) a žiadna pasta v nich nebola. A vlastne chráničky ani neboli nejak špeciálne upevnené, len položené...
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa milansprlak » 18 Sep 2019, 21:55

Najdi si RT, ktory ti urobi projekt aj s protokolom o urceni vonk. vplyvov. Nasledne, kedze mas par. 22 podla projektu urobis dannu elektroinstalaciu (v podstate aj rozvadzac mozes spravit). Pripadne nejastnosti budes konzultovat s dannym RT. Po dokonceny elektroinstalacie ti danny RT urobi reviziu a vyda vsetky potrebne papiere k rozvadzacu. Potom treba robit pravidelnu reviziu.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa marioo » 18 Sep 2019, 22:26

Projekt je prvorady alebo potom vychodiskova revizia ... ale to ti RT poradi ako na to
A kable tahaj zapajaj a daj si to odmerať aby si mal pokoj v duši :)
A kludne si sprav aj rozvádzač len ti ho musí potom niekto "opapierovať" :)
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa Merak » 19 Sep 2019, 11:55

jsturbo1994 napísal:Pri rekonštrukcii treba projekt ? Ved chcem len vymeniť stare hlinnikové káble za nové. Ale ked je majitel domu original elektrikar (nemyslim mňa ) ale projekty nerobí tak si musi volat projektanta ?
Aj pri rekonštrukcii treba projekt (zákon 124/2006 par. 4), lebo likviduješ starú EI a inštaluješ novú EI v zmysle aktuálnych platných noriem.
Som zvedavý ako ti môže v dnešnej dobe revízny technik zrevidovať EI bez projektu a všetkých potrebných papierov a dokumentov. A ako to ty alebo majiteľ ako original elektrikári môžete takto zrevidované prijať.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa ondistef » 19 Sep 2019, 17:20

Snáď tu už bolo všetko povedané, tak ja pridám pár praktických rád.
1.) všetky vývody z rozvádzača cez prúdové chrániče! + prepäťová ochrana + zvážiť použitie oblúkovej ochrany (AFDD) a bleskozvodu - to by mal práve riešiť už viac krát spomínaný projekt
2.) použiť zásuvky napr. ABB Tango pre horľavé podklady (bezskrutkové prístroje + rámčeky majú na konci značku D), krabice do dutých stien a na povrch (rad KSK + svorky).
Všetko je určené pre triedu reakcie na oheň A1 - F, teda bez potreby podkladať nehorľavé podložky.
3.) môžeš použiť aj kábel typu CYKY (ECa), je ho možné inštalovať aj priamo na a do horľavých materiálov, ale predsa len je lepšie ukladať buď do trubiek, alebo líšt a žľabov.
Lišty sa dajú kúpiť aj vo farbe dreva a keď sa použijú spojky, koncovky a rohy tak to nevyzerá vôbec zle (robí ich kopos aj malpro - ty majú o čosi lepšie ceny).
Podľa STN 33 2312 článok 2.10, je možné silové vodiče a káble klásť priamo do horľavých materiálov (napr. do dreva) so stupňom horľavosti B, C1, C2, C3 alebo na ne za predpokladu, že sú aspoň odolné proti šíreniu plameňa. Skúšobná norma STN IEC332-1. Káble podľa tejto PN túto podmienku spĺňajú.
Výrobok CYKY je odolný proti šíreniu plameňa podľa požiadavky požiarnotechnických charakteristík daných vyhláškou číslo 21/1996 príloha č.2 pre Elektrické káble a vodiče. Odolnosť proti šíreniu plameňa -Skúšobné norma STN IEC 332-1.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa Patriky » 19 Sep 2019, 19:54

Ja by som to tahal len cisto CYKY kablami na OBO prichytkach. NKT uz vyraba kable CYKY aj v stupni Dca tak pouzil by som tie. Slaboprud napr Solarix robi kable Dca pouzit tie.
Do rozvadzaca osadit prudovy chranic 300mA typS a na ostatne obvody klasicky chranic.
Krabice do dutych stien su na to urcene takze pohoda.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

jsturbo1994
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 10 Mar 2018, 17:57
Vek: 30

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa jsturbo1994 » 19 Sep 2019, 20:29

Diki vsetkym za rady. Mám znameho revizaka tak sa opytam este jeho ci by mi vedel potom spravit reviznu spravu a vsetko premerat a skontrolovat. A ano rozbocovacie krabice chcem davat asi aj z nehorlavými podlozkami. a prudovy chranic chcem.davat trojpolovi a aj na jednotlive okruhy. Hlavne kúpeľna a kuchyňa. Povrchovo s lištami pracovať nebudem. Jedine v garáži. S kopos listami a krytkami a ten clip system.sa mi páčil. Prepeťovky nebudem dávať. Ani zemnenie v kúpeľni . Keďže vana nebude. Bude len bezbarierový kút bez vaničky. Mne išlo hlavne oto či bude vadiť tepleny rozdiel leto zima na káble v podkroví. Tak aku cykinu teda zvolit na ťahanie ked bude všetko v fxp chráničkách ? Ale ešte raz dík ;)
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Sep 2019, 20:55

jsturbo1994 napísal: rozbocovacie krabice chcem davat asi aj z nehorlavými podlozkami
Myslím že nie je nutné ak sa použijú nehorľavé krabice ktoré v drevodome musíš použiť tak či tak
jsturbo1994 napísal:prudovy chranic chcem.davat trojpolovi a aj na jednotlive okruhy
Ten trojpólový (je štvorpólový, ale trojfázový, pochopili sme sa) chránič nedávaj lebo porucha na ktoromkoľvek okruhu zhodí s najväčšou pravdepodobnosťou chránič aj pre okruh, aj ten trojfázový, t. j. celý objekt.
V dome som to mal rozdelené tak, že na polovicu domu jeden chránič a na polovicu druhý (tretia fáza bola na kúrenie a svetlá mimo kúpeľne)
jsturbo1994 napísal:Tak aku cykinu teda zvolit na ťahanie ked bude všetko v fxp chráničkách ?
Prierezovo sa nič nemení, 3x 1,5 mm2 pre svetlo istené ističom B 10A (alebo 3x 1 mm2 pre svetlo istené ističom B 6A) a 3x 2,5 mm2 pre zásuvky istené ističom B 16A.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa marioo » 19 Sep 2019, 20:56

Ako to myslíš "trojpólový chránič" a za ním ďalšie?
0

jsturbo1994
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 10 Mar 2018, 17:57
Vek: 30

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa jsturbo1994 » 19 Sep 2019, 21:13

Aha to je pravda. Je lepšie si to prerozdeliť asi jak píšeš. Aby nebol v celom dome tma. A prierezy viem.ake dať. Ale skôr som.myslel či zvoliť nejky nehorlavý kábeel . Alebo stačí zakladna cyky.

-- Spojený príspevok 19 Sep 2019, 21:17 --

A na ruru do kuchyne dat 3*4 mm kabel ? Ruru neviem aku konkretnu budem riešiť. Takže odber neviem.
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa milansprlak » 19 Sep 2019, 21:30

Tak nehorľavy je lepšie dať, ale mal by stačiť aj obyčajny cyky. A na ruru ak mas 3-fazovu pripojku tak daj 5X4 ak nemas trojfazovu pripojku tak by som radsej dal 3x6 mm, lebo niektore sklokeramiky maju vysoky odber, avsak samozrejme zalezi aj od pripojky.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Sep 2019, 21:33

jsturbo1994 napísal: A na ruru do kuchyne dat 3*4 mm kabel ? Ruru neviem aku konkretnu budem riešiť. Takže odber neviem.
Podľa mňa stačí 5x2,5 mm2 s istením B 16A. Neviem či existuje rúra ktorá odoberá viac.
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa marioo » 19 Sep 2019, 21:38

Práve pre všetky tieto nejasnosti by ti mal spraviť niekto projekt.
A ten kto ho bude robiť sa ťa najprv opýta na zoznam spotrebičov, a ďalšie veci..

potom nenastane situácia, že jeden spotrebič spraví v celom dome tmu ak bude 3 fázovýy chránič...
alebo ak sa rozhodneš vymeniť rúru za indukčnú a nebudeš tam mať poriadny kábel (min 5x4 ) a tiež k zásuvkám do kuchyne nie 3x2,5 ale minimálne 5x2,5 pretože dnes všetko žerie :) kanvica kávovar mikrovlnka, myčka .. ak by si to zapol na jednu zásuvku s istotou by išiel 16A istič dole...

Je to DOM, tak sa treba k nemu správať ako k domu a aj keď si elektrikár daj si spraviť projekt kde to bude vyriešené..
Navyše pri kolaudácii domu sa zaväzuješ k tomu aby si robil revízie a všetko bola podla noriem a nie toho ako si "myslíš"

ale to tu už bolo popísané 1582x .... :thanks:
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa Edgar » 19 Sep 2019, 21:43

Kuchyňu som osobne mal rozdelenú na 2x 16A okruhy, z jednej zásuvky boli napájané 2 chladničky + mikrovlnka a z druhého okruhu umývačka, konvica a rúra. Za 6 rokov nič istič nezhodilo. Vetu "dnes všetko žerie" by som si celkom odpustil keď sa tak tlačí na energetické triedy. A hlavne keď byty sú na 1 fázu a prípojku väčšinou 20A, max. 25A čo je v podstate len 4,6 kW resp. 5,8 kW... A keď zoberieš že konvica má odber cez 2 kW a aj tak to nespadne ani spolu so zvyškom bytu, asi zázrak :D
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Rekonštrukcia drevodomu

Príspevok od používateľa marioo » 19 Sep 2019, 21:53

Zober si myčku s kanvicou... myčka nahrieva vodu .. bežne 8-10 A k tomu kanvica ktorá ma často 10A ... sme na 18-20A ...
K tomu nejaký kavovar, topinkovač a sme na 30A alebo aj viac... a to 16 tka ťažko utiahne :)
Mýlim sa?


Takže naozaj odpustiť si vetu všetko žerie netreba :) prečo celosvetovo stúpa spotreba napriek A++++ triedam... spotrebičov je stále viac a viac .. ???

V byte s 20/25 A jednofázovým prívodom ťažko pôjde naraz práčka, myčka a kanvica alebo rúra a žehlička ... asi nemáš toľko skúseností s ohorenými ističmi, káblami atd...
0

Napísať odpoveď