Topný rebrík

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Topný rebrík

Príspevok od používateľa p23a11s » 20 Okt 2019, 21:34

Ahoj,nie je to moj dotaz,našiel som ho na jednom fore:Cau. Mam dotaz, možná blbej, ale přece. Mam v koupelně zapojený topny žebřík. Mam ho zapojený přes prodluzku ( prodluzka ale neni origo a mam ji z dvou vidlicové šňůry bez zemniciho koliku) do smart zasuvky, která je zapojená do normální zasuvky, takze i se zemnicim kolíkem. Otázka teda zní, jestli vadí, ze na jedné straně neni zapojeni se zemnicim kolíkem?Ve zdi je zapojena smart zasuvka se zemnicim kolikem, dále ze zasuvky jde jen dojkolik.Takže môj názor:1.Zákaz zapojovať cez predlžovák a takisto napr.práčku,bojler.2.Použiť prúdový chránič.Predlžovačku ak dobre rozumiem má ju 2 žilovú,ďaľšia chyba.To zaváňa prúserom.Aký je váš názor
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa E001 » 20 Okt 2019, 21:58

Smrdí to až sem. V kúpelni nemá čo hľadať predlžovačka, a taká nepredpisová duplom! Origo šnúra od ohrievača by mala dosiahnuť na na to pripravenú zásuvku, patrične chránenú chráničom.
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa p23a11s » 20 Okt 2019, 22:14

Ešte by som chcel doplniť že prečo nepoužívať predlžovačku v kúpelni.Moj názor predlžovačky sa v obchodoch predávaju s prierezom vodičov 1 mm.Topný rebrík ak sa nemýlim má prierez pripojovanej šnúry 2,5 mm.Takže ked ten rebrík bude hriať na plný výkon,prelžovačku hravo odpáli.
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa E001 » 20 Okt 2019, 22:36

Začnem sprosto : Čo zhorí nezhnije. Sa hovorilo. Ale žarty bokom najmä v kúpelni. Jednoducho pohyblivý prívod, v tomto prípade predlžovačka je neprípustný. Asi si vieš predstaviť, čo by sa stalo, ak by sa taký predlžovák, pohodený kdesi na zemi ocitol vo vode, čí už ostriekaný sprchou, alebo z iného zdroja. Zabudované zásuvky musia spĺňať predpísané vzdialenosti v rámci priestoru kúpelne.
0

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa vlado5 » 21 Okt 2019, 08:14

Priamo v zákone je ZÁKAZ používať dvojžilovú predlžovačku !!! Asi vedeli, prečo to tam dali. Ja sá m som bol svedkom úrazu pri použití predlžovačky s dvoma vodičmi, vyrobenej laikom. Jednu žilu zapojil na ochranný kolík. V zásuvke bola prehodená fáza-nulák a na kostre prístroja bola tým pádom fáza..... Postihnutý sa oprel o druhý spotrebič, ktorý bol správne zapojený a dotyčný sa ocitol v kŕči, Museli sme ho vyprostiť....
Druhý prípad u rodičov na rod. dome. Náhodou som tam čosi robil, menil jednu zásuvku a mal som v ruke šrobovák s dutnavkou. Len tak pre istotu som ho priložil na obnaženú kovovú časť na mrazničke a dutnavka sa na mňa rozsvietením usmiala. Nechcel som veriť, skúsim znovu. Po pátraní som prišiel na to, že zas nejaký domáci majster vyrobil dvojžilovú predlžovačku a tá sa k rodičom dostala akousi záhadnou cestou. Takto fungovali asi 10 !!!! rokov. Ešte šťastie, že nablízku nebol nejaký dobre chránený spotrebič. V kúpelni v ŽIADNOM PRÍPADE nepoužívať takúto predlžovačku !!!!!! Taktiež ani v iných prípadoch !!!!!!!
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa technikus110 » 21 Okt 2019, 18:04

....Priamo v zákone je ZÁKAZ používať dvojžilovú predlžovačku !!!....

Ako RT sa pýtam: V akom zákone?
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa pablox » 21 Okt 2019, 21:04

Nie je to náhodou tak, že dvojžilová predlžovačka je povolená, ale koncovka musí byť prispôsobená tak, aby sa tam nič iné ako spotrebič triedy 2 nedalo zapojiť? Bežne dostaneš kúpiť samicu na kábel, kam zapojíš len spotrebič triedy 2.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa technikus110 » 22 Okt 2019, 06:10

pablox: ÁNO, tam som aj smeroval, lebo elektrická kosačka na trávu........ preto som chcel vedieť aký zákon.
0

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa vlado5 » 22 Okt 2019, 07:10

Pre technikus-a: Asi pred 15-stimi rokmi, keď som si robil oprávnenie na prácu na el. zariadeniach nám to zdôrazňoval prednášajúci. Vraj je to vo vyhláške. Kde, to som neštudoval a ani nemienim. Po zlých skúsenostiach v praxi som zistil, že je to tak asi správne. Ešte jeden prípad: Zamestnávateľ objednal revíziu el. zariadení vrátane spotrebičov. Prišiel pracovník, všetky zásuvky a spotrebiče premeral a padla mu do oka dvojžilová predlžovačka. Spýtal sa, kto to robil, a bez váhania ju po odpojení precvakol štipačkami, že je to nepovolené. Teoreticky by sa dala dvojžilová predlžovačka použíť na spotrebiče s dvojitou izoláciou, nemá ale ochranu nulovaním. Ale príde laik, ktorý to nevie a zapojí na ňu iný spotrebič. V prípade úrazu, resp smrti sa prokurátor bude pýtať KTO to vyrobil. A máš prieser... K tomu by som mal asi toľko. Keď dotyčný chce, nech ju používa. A hlavne v kúpelni.....
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa Merak » 22 Okt 2019, 10:13

vlado5:
"Priamo v zákone je ZÁKAZ používať dvojžilovú predlžovačku !!!"
"Asi pred 15-stimi rokmi, keď som si robil oprávnenie na prácu na el. zariadeniach nám to zdôrazňoval prednášajúci. Vraj je to vo vyhláške. Kde, to som neštudoval a ani nemienim."

Tak v zákone alebo vo vyhláške?
Často krát som sa stretol s tým, že prednášajúci nemal ani poňatia čo z čoho vyplýva. Za posledného 3,5 roka som si robil 5x osvedčenie, kde som sa stretol s tým, že prednášajúci prednášal ešte podľa starých, buď už nahradených alebo vyradených noriem a o nových nemal ani poňatia, alebo keď niečo tvrdil, tak ani nevedel, prečo to tak je. A práve kvôli tomuto, keď mi niekto niečo tvrdí, tak nech mi dodá aj zdroj, odkiaľ to má to svoje tvrdenie.
A netreba dodať, že za tých 15 rokov sa mohol ten zákon, či tá vyhláška aj upraviť, zmeniť alebo nebodaj zrušiť a nahradiť.

"a padla mu do oka dvojžilová predlžovačka. Spýtal sa, kto to robil, a bez váhania ju po odpojení precvakol štipačkami, že je to nepovolené."

Revízny technik nemôže svojvoľne poškodzovať cudzí majetok, ži je to už životu nebezpečné alebo nie, lebo majiteľ by si mohol za to vymáhať odškodné. Revízny technik môže danú predlžovačku označiť ako nespôsobilú bezpečnej prevádzky a odporučiť ju opraviť alebo zrušiť.

"nemá ale ochranu nulovaním"
ochrana nulovaním sa používala pred štvrť storočím.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1524
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 22 Okt 2019, 12:59

pablox napísal:Nie je to náhodou tak, že dvojžilová predlžovačka je povolená, ale koncovka musí byť prispôsobená tak, aby sa tam nič iné ako spotrebič triedy 2 nedalo zapojiť?
Je...
Prílohy
Dvojžilový pohyblivý prívod 20m.jpg
schu.jpg
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa Merak » 22 Okt 2019, 13:55

Pred dvoma hodinami u kamaráta na byte.
Prílohy
20191022_121102.jpg
20191022_121114.jpg
20191022_121110.jpg
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa pablox » 22 Okt 2019, 19:22

Nejak podobne som mal zapojenú zásuvku v kúpeľni, kde mal bývalý majiteľ bytu zapojenú práčku, pripojenie dvojlinkou 2x1mm2. Samozrejme som to prerobil.

Dvojžilovú predlžovačku som použil aj ja, na gramofón a stolovú lampu. Do klasickej samice som vlepil toto https://www.alza.cz/velamp-zasuvkova-ro ... 443200.htm Vlepil znamená tak, že tú rozdvojku stade bez zničenia predlžovačky nevyberieš.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa p23a11s » 22 Okt 2019, 20:29

Pán si dal povedať,aby si pozval skúseného elektrikára.Z obr.nechcem to tu dávať(súkromie),bolo vidno že je to dvojzásuvka,zhora bola ta ona smart zásuvkatam zapína cez predlžovák topný rebrík,a zo spodu tam bola roztrojka,alebo rozdvojka neviem aké je správne pomenovanie,tem že zapína práčku,na moju otázku že či mu nepadá istič,keď zapne práčku a topný rebrík že nie.Proste že mu rebrík zapína len na pár hodín večer.To asi tak funguje tá smart zásuvka,neviem ešte som sa tým nestretol.Dal si povedať pozve si elektrikára.
0

vlado5
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 222
Dátum registrácie: 19 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa vlado5 » 24 Okt 2019, 09:15

Bol som asi 2 dni úplne mimo PC. Pre meraka: Ano, nemal by revízny technik poškodzovať cudzí majetok, ale ani sa s nami nebavil, cvakol a pripomienky nebolo možné vyjadriť. Čo sa týka tých zásuviek u kamaráta, to isté som videl v starom dome (svokrina rodná chalupa). Fungovalo to tak dlhé roky a nikomu sa nič nestalo. Vtedy to robili asi nejakí "domáci majstri". Čo sa týka tých slovíčok ZAKÁZANÉ už som sa k tomu vyjadril, tak nám to bolo povedané na školení. A pre meraka-povedz úprimne, Ty ako profik by si takúto predlžovačku niekomu vyrobil, alebo schválil-zvlášť na použitie do mokrého prostredia ?? Ja určite nie, po mojich skúsenostiach, kedy sa takáto dostala do rúk ľuďom, ktorí o tom nemajú ani šajnu a proste ju použili s výsledkom, aký som popísal. A tá predlžovačka, ktorú vyfotil zdeno6505 môže byť určená pre izolovanú sústavu, aká je napr. v Rusku a dodávateľ (predávajúci) to nevedel....
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa 5ko » 24 Okt 2019, 14:35

Rebríkový radiator má max výkon cca 200W,tak to kludne zvládne aj 1mm2, ale je jasné že musí byť pripojený trojžilovo,pretože je kovový a v prípade že nie je pripojený pospojovaním v kúpelni,tak by mohol nastať prúser.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa p23a11s » 25 Okt 2019, 18:59

Merak napísal:Pred dvoma hodinami u kamaráta na byte.
.Už len zaskrutkovať kryt a používať :thanks: Samozrejme srandujem.Niečo podobné som zrobil u starých rodičov predlžovačku je tomu už viac ako 10 rokov.Zásuvka bola ďaleko,narýchlo som spravil predlžovačku,nale bola len dvojlinka farby čierna hnedá,čierny som dal fázu,hnedý som zapojil najskôr na ochranný kolík a potom na pravú zdierku.Ty kokos starodávna inštalácia v starých domoch,tam normálne v zásuvkách boli len dva vodiče a tenké,jeden bol pripojený na fázu,druhý len na pravú zdierku.No ono však sa vtej dobe nepoužívali nejaké výkonné spotrebiče....práčky,bojlere,aku.kachle,ohrievače.....tak v poho také vodiče s takým malým prierezom stačili.No a ešte dávnejšie som tam menil u starých rodičov luster.Starý som vymontoval,kokos že koľko tam je vodičov,poskrúcané jeden faza,jeden nula.No proste tam bolo viac vodičov okrem dvoch čo išli k lustru.Na stene bola zásuvka,a knej išli dráty cez strop.Jedna fáza išla priamo k tej zásuvka a nulák ten bol spojený s lustrom aj so zásuvkou.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Okt 2019, 19:23

Rusi vedeli že prvoradá je blbuvzdornosť aj pre mužikov,preto nepoužívajú zem.Tam jednopolový dotyk voči zemi nič neznamená. :D
To len ,, šporovliví ,,západoEuropania ,aby ušetrili jeden drôt ,použili Zem a narobili kopec problémov a teraz vymýšlajú normy,aby zabránili prúserom, ktoré sami spôsobili. :lol: Bola by zaujímavá štatistika v povovnaní úrazov medzi sieťami v EU, a v Ruskej sieti.
/aj keď musím uznať, že podla videí z ruských stránok YT, je to fakt niekdy na hrane zdravého rozumu. :D
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Topný rebrík

Príspevok od používateľa Jirka84 » 25 Okt 2019, 21:35

Trochu mimo základní název vlákna, předem se omlouvám , protože norma pro koupelny lajkům nic neříká, ale pro rady lajkům, KTEŘÍ " UMÍ VŠECHNO ":

Dnešní dopolední praxe - lidé nastěhovaní do podnájmu cca před měsícem do staršího bytu:
"... pane vyhořela mi zásuvka v koupelně, manžel mi provizorně připojil pračku přes prodlužovák od mražáku...prosím přijeďte mi ji vyměnit..."..

Nálezový aktuální stav:
TN-C rozvody, JEDNODUCHÁ zásuvka v koupelně připojená z chodby přes CYKY3Jx1,5, bez použití modrého vodiče, okruh "ČERNÝ JISTIČ 16A" - SVĚTLA, propojka mezi PEN kolíkem a N dutinkou vyžhavená včetně krytky "TANGO" - bez viditelného zkratu (asi u předchozího nájemníka vypálená vidlice). Prodlužka POUŽITÁ k pračce "samodomo výroba od nájemce=majitele bytu", přehozené vodiče N a L provedená jako TN-S na konci v prodlužovačkové pětizásuvce, vidlice originál TN-S (zalitá), druhá navazující rovněž "samodomo výroba" dvojžilová CYSY 2x0,75 hnědo-modrá dvojlinka (použitelná tak jedině na lampičku s vidlicí ve II třídě), zapojená do zásuvky na chodbě - TN-C. U ní vidlice s kolíkem do zásuvky TN-C, ukončená prodlužovací trojzásuvkou s propojkou na kolík
můžete hádat, co na něm bylo naměřeno !!! ( pro ty, co tápou : FÁZE ! )
- v jedné zapojený NOVÝ mražák s fází na kostře !!!, do druhé pračka dtto,
celá souprava , která vyhazovala NAŠTĚSTÍ AŽ HLAVNÍ JISTIČ 25A/1B U ELEKTROMĚRU. V cestě ITV 16A zůstal zapnutý - bez reakce na zkrat u pračky. O chrániči do koupelny, funkci jističe , "nedej bože" o odbornosti zapojení raději pomlčím... Naštěstí nožové pojistky u paty domu byly cca 80A :thumbup:
Cena práce VČETNĚ VÝJEZDU = asi život nájemníků...
Co k tomu dotat?
Práce "zkušeného" lajka = majitele bytu opravdu "VHODNÁ" PRO ZDEJŠÍ LAJKY VŠEUMĚLY v oboru silnoproudém...

PS1: LAJCI JEN TAK DÁL... :potlesk:

PS2 doporučení pro zdejší opravdové odborníky v silnoproudém oboru: přestaňte všeumělům poskytovat své rady, ať se vyzabíjejí díky svým " schopnostem"... Skutečný elektrikář má možnost pracovat bez rad lajků na základu vzdělání. Tento web není už dávno "světelektro" ale snůška blábolů od lajků - viz úvodní dotaz.
Jirka

PS3: pro p23a11s:
cituji: ...ale přece. Mam v koupelně zapojený topny žebřík. Mam ho zapojený přes prodluzku...
Trochu si protiřečíš, no co.
Pokud by ta zásuvka byla třeba "Smart zásuvka WiFi S26Sonoff S26, inteligentná zásuvka s konektorom EÚ", tak je jistě zapojená v souladu s EÚ v TN-S síti a ne TN-C...
K Tvému postřehu na dvojžilové rozvody v dávné době:
pamatuji si a opravoval jsem často jako čerstvě vyučený "sopel" před "vojnou" ...před 2.válkou tehdy byly v zásuvkách bez kolíku používané "papírové pojistky" s drátkem na cca 4-6A pro rádio (cca 40-80W - TV ještě nebyla), žehličky měly 300-600W, vařič 600W, pračka s motorem cca 360W, žárovky v kuchyni i v pokojích maximálně 60W (často jen 25 nebo 40W) , na záchodě SVÍČKA ! a hlavní pojistka byla cca 10A... spočítej si příkon.
Dnes máš 25A/B hlavní jistič nejlépe 3fázový, zásuvkový pak chce každý aspoň16A/C s kabelem 3x2,5 - co Ti říká tady pojem "zkratový proud", poruchový proud spotřebiče, impedance nebo povolený úbytek napětí ? :rolleyes:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď