Zaťaženie rozvádzača

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

roboluko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Jún 2019, 08:01
Bydlisko: Malacky
Vek: 46

Zaťaženie rozvádzača

Príspevok od používateľa roboluko » 21 Okt 2019, 21:39

Dobrý večer prosím vas neviete mi poradit či je nejaká norma ktorá určuje koľko má byť rezerva zaťaženia rozvádzača napr ,máš predpokladany je 630 .....lepšie povedané chcú navrhnúť rozvádzač v ktorom so spočítal ističe dla ich navrhu a zistil dom že presahujú zaťaženie hlavného istica o 200A a nevedia mi povedať ktoré ističe bude ako zaťažené nemate stým skúsenosti dik

Ideme sa stoho poraziť pretože tvrdia že ak mám 630A tak že môže byť preťažený o jednu tretinu .
Nemám vôbec údaje aké zariadenia budú na ňom zapojené ako často budú jednotlivé ističe zaťažené súčasne ako by ste postupovali ďakujem za odpoveď
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Zatezenie rozvadzaca

Príspevok od používateľa technikus110 » 22 Okt 2019, 06:08

Podľa tvojho popisu problému spadáš do kategórie laik. Takže pre laika.

1. Napríklad v rodinnom dome máš hlavný prívod istený 3F-25A. Ale za ním máš v každej fáze 1F-10A istič na svetlo a dva 1F-16A na zásuvky. Čo je laicky 16+16+10=42A v jednej fáze na 25A hl. ističi. % si prekročil a funguje to....
2. Pri konštrukcii rozvádzača sa jeho hlavný výkon počíta od jeho hlavného istenia, nie od príkonu istenia za elektromerom.
3. Máš STN/EN podľa ktorej rozvádzač musí mať fyzicky voľné pozície na prípadné doplnenie istenia dodatkových obvodov.
4. Máš STN/EN podľa ktorej rozvádzač musí spĺňať aj krivky oteplenia jeho vnútra.
5. Máš STN/EN a.t.ď. .....

Tebe (alebo podniku) musí byť dodané CE vyhlásenie o zhode, ktorému predchádza funkčná skúška rozvádzaču. Potom sa robí východzia revízia rozvádzaču, ku ktorej nutne potrebuješ CE, schému, určenie prostredia, a.t.ď.
A celé to začína projektovou dokumentáciou s popisom jednotlivých okruhov a káblových rozvodov. Čiže MUSÍŠ vedieť, kde bude čo zapojené od začiatku!
0

roboluko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Jún 2019, 08:01
Bydlisko: Malacky
Vek: 46

Re: Zaťaženie rozvádzača

Príspevok od používateľa roboluko » 22 Okt 2019, 18:49

Pre technikusa ---asi laika :potlesk:
STN EN 33 2000 5-51
STN EN 33 2000 4-41
STN EN 33 2000 5-52
STN EN 61439-2

Ti si si asi zle vysvetlil problem
Ja riesim to ze v priemyselnej vyrobe taki mudri pan elektroenergetik s opravnenim E1 ako napr. ty. :D dal mne spravit projekt rozvadzaca dla jeho poziadaviek kde neboli dodrzane STN a chcel som sa branit dla novej normi STN 33 2000-6 ja viem ze pottebujem informacie
napr tabulku

Nevadi dnes som bol za nim povedal ze rozvadazac bude mat sucasnost 0,6 takze som sa rozhodol ze pri navrhu projektu prilozim ku technickej sprave ze mi neboli dodane informacie bla bla a ze dany projekt v ktorom budu normi napr. vypisane je navrh zrealizovany na zaklade podkladov od pana energetika a to znamena ze ked by si tam prisiel ty ---- tak k revizii by som dal prilohu dla novej normi o revizii kde by som spomenul nasledujuce informacie

Ale dakujem aspon jednemu ze sa vyjadril k danej norme
Prílohy
Snímka obrazovky 2019-10-21 o 22.24.12.png
0

technikus110
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1153
Dátum registrácie: 28 Jún 2018, 10:40
Vek: 64
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaťaženie rozvádzača

Príspevok od používateľa technikus110 » 22 Okt 2019, 19:29

Prvý príspevok, prvá veta si "tak trochu" odporuje s následným tvrdením, že si elektro projektant. Paragraf na projektanta neexistuje, takže to môže robiť hoci kto. Len na podklady ku schvaľovaniu musíš mať guľatú pečiatku z komory projektantov. A v tom prípade by to mal byť odborník, ktorý sa na takéto detaily už nemusí pýtať na fóre tohto druhu...

Normi (neviem ako u vás, ale u nás sú to normy) čo si vymenoval, sú iba časťou ľadovca pri tvorbe projektu.

Predtým, než príde revízny technik na miesto finálnej montáže, musí byť vykonaná funkčná skúška kusového výrobku s testovacím protokolom a následnou deklaráciou o zhode. (CE) Revizák kontroluje iba súlad vyhotovenia s projektovou dokumentáciou a nerobí celé výpočty odznova. Záleží na tom prvom, ako sa k tomu postaví.

To vyhlásenie projektanta k východzej revízii v zmysle v súčasnosti platnej normy pre revízie, je z môjho pohľadu iba blábol, ktorého platnosť aj tak zaniká kolaudáciou (uvedením do prevádzky) el. zariadenia. K opakovanej ho už nepotrebuješ a východzia stráca platnosť.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Zaťaženie rozvádzača

Príspevok od používateľa Merak » 22 Okt 2019, 19:40

Skús trochu pogúgliť koeficient súdobosti

https://elektrika.cz/data/clanky/jak-ro ... imenzovany
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

roboluko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 23 Jún 2019, 08:01
Bydlisko: Malacky
Vek: 46

Re: Zaťaženie rozvádzača

Príspevok od používateľa roboluko » 22 Okt 2019, 19:49

Ďakujem technikusa a meraka za info
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok