AFDD – oblouková ochrana

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa Jirka84 » 23 Dec 2019, 16:02

Je tady někdo, kdo krom SPD a RCD v praxi na konci řetězce tento přístroj instaluje?
bližší info zde:
https://www.elima.cz/obloukove-ochrany-afdd/ např.:
https://www.elima.cz/obchod/vyhledavani ... words=AFDD

Typy poruch a ochranné přístroje vhodné pro ochranu proti požáru: MCB – jistič, RCD – proudový chránič, AFDD – oblouková ochrana

Díky za relevantní odpovědi - stále máme "co učit se, učit se..." :D
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa Patriky » 23 Dec 2019, 19:52

Je to celkom zlozite, drahe a u nas na SK neni na to norma, ktora by to prikazovala. Mozno v drevodome, v materskej skolke, ale v RD ako takom asi nie.
Pokial viem neni na to este ani merak pre revizakov.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa milansprlak » 23 Dec 2019, 21:07

V praxi som sa s afdd zatial nestretol. Myslim ze zatial to norma nevyzaduje tak sa to nepouziva resp. vyuziva len v malej miere. O par rokov je mozne ze afdd bude povinne. Afdd zvysuje bezpecnost elektroinstalacie. Asak podla mna je dost draha, ked si predstavim ze by som montoval do RD tak by to vyrazne predrazilo dannu elektroinstalaciu.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa Merak » 23 Dec 2019, 23:22

U nás to norma zatiaľ len odporúča.
Cca 170,-€ / kus pri cca 12 vývodoch (čo je minimálny bežný počet vývodov) je suma 2040,-€ len za AFDD.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa ondistef » 24 Dec 2019, 20:24

Ja mam skúsenosť, už som to tu aj dávnejšie písal.
Tete v drevenici som nainštaloval do rozvádzača oblúkovú ochranu AFDD od OEZ.
Celý rozvádzač je v podstate chránený cez jednu AFDD ochranu a za ňou sú nainštalované tri sekcie s prúdovými chráničmi 30mA/ typ A (jednofázový rozvádzač) a zatiaľ boli za 1 rok (október 2018) len dva spadnutia AFDD (ani raz nespadol chránič).
1.) signalizovalo vypnutie od prepätia (v rozvádzači je inštalovaný aj kombinovaný zvodič prepätia)
2.) zareagovala oblúková ochrana pri vysávaní (teta trhla káblom vysávača počas vysávania), signalizovalo poruchu s el. oblúkom.

V drevenici ma novú pračku, chladničku, mraziaci box, LCD TV, počítač + tlačiareň, rádio + vežu, mini rúru s dvojplatničkou, rýchlovarnú kanvicu, žehličku, 10l el. bojler a el. prietokový ohrievač, vysávač a občas použije čerpadlo na žumpu, osvetlenie je komplet LED žiarovkami.

Použiť AFDD samostatne na každý jeden vývod je blbosť (aj keď podľa príručky by sa to takto malo robiť), to by museli tie moduly stáť ako istič, max. lacný prúd. chránič (a to by už tiež nabralo na cene a rozmeroch). Samozrejme sa bavíme o domácnosti a nie o fabrike.
Je to dosť drahé (viď. poznámka od Meraka), nevraviac o rozmerovom nafúknutí samotného rozvádzača, navyše sa ani nevyrába 3f verzia, takže sa dajú použiť len na jednofázové obvody.
Uplatnenie momentálne vidím jedine v prípade, elektroinštalácie v drevostavbách (hlavne zruby a drevenice) a objektoch s nebezpečenstvom výbuchu a požiaru.
Prílohy
Rozvadzac_RMS1.pdf
(264.08 KiB) 230 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa pajky » 24 Dec 2019, 23:55

Mate dobry prehlad v normach? Stalo sa mi ze musim natiahnut jeden barak a nerobievam to, tak som volal revizakovy a vraj je od zaciatku tohto roka povinna oblukovka na miestnosti kde sa spi... Tak tam jdena isla, ale za lepsi peniaz..
Ale zaujima ma aka je teda norma.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa Patriky » 25 Dec 2019, 09:07

Nech ten revizak da cislo normy. Norma jedna myslim 4-43 len o tom pise a ze doporucuje nie ze musi. A ak sa nemylim tak tusim prud musi byt min 2,5A aby to malo zmizel, otazka je ci tam tolko je v tej izbe
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa Merak » 26 Dec 2019, 21:50

Zatiaľ jediné, k čomu som sa dopátral ohľadom AFDD je norma STN 33 2000-5-53:2017 článok 532.6
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa zero1711 » 09 Jan 2021, 06:39

Zdravím chcel by som trošku oživiť toto vlákno.
Podľa aplikačnej príručky OEZ k AFDD je možné pripojiť buď istič 1+N alebo 1+N prúdový chránič s nadprúdovou ochranou. Mňa by zaujímalo či by sa ku kombinácii AFDD + Prúdový chránič s nadprúdovou ochranou dali funkčne pripojiť povedzme ďalšie dva ističe (za predpokladu dodržania selektivity), pretože v aplikačnej príručke odporúčajú AFDD pripájať k jednému obvodu. Máte stým niekto skúsenosti?
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa ondistef » 22 Jan 2021, 11:47

Ak si pozrieš pár riadkov vyššie som dával príklad reálneho zapojenia, funguje to od októbra 2018 a dokopy vypadol asi 3x. Takže sa dá použiť aj jeden pre celý rozvádzač ak je jednofázový.
Resp. ak by si použil kombinovaný prúdový chránič s blokom AFDD, tak môžeš na neho navešať aj niekoľko okruhov. Osobne by som to ale riešil skôr AFDD spúšť a 1+N istič a za neho prúdový chránič a jednotlivé ističe pre samostatné okruhy.
Podľa aplikačnej príručky by si mal používať na každý vývod samostatný AFDD, čo je, ale nereálne pri väčšom počte okruhov cenovo aj rozmerovo.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 369
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa Sani1 » 22 Jan 2021, 12:22

AFDD rieši na Slovensku STN 33 2000-4-42 zmena A1 z 2015 - v článku 421.7 je popis kde sú AFDD odporúčane. Pod tým je NÁRODNÁ POZNÁMKA (pod čiarou), že po uplynutí troch rokov prechodného obdobia od vydania tejto normy, budú AFDD povinné. Tesne pred nadobudnutím povinnosti používania AFDD, v októbri 2018, bola vydaná oprava STN 33 2000-4-42/A1/O1, kde sa ruší NÁRODNÁ POZNÁMKA pod čiarou. Tým pádom to považujem za nepovinné, napriek tomu si myslím, že to má význam v nejakých drevospracujúcich prevádzkach a pod.
0

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa zero1711 » 22 Jan 2021, 20:00

Áno čítal som aj tvoj príspevok, ale myslel som, že sa ozve viac ľudí a podelia sa o svoje skúsenosti s AFDD.
No ja som rozmýšľal to použiť na zásuvkový a svetelný obvod vo väzníkovom krove novostavby.
ondistef napísal:
22 Jan 2021, 11:47
Osobne by som to ale riešil skôr AFDD spúšť a 1+N istič a za neho prúdový chránič a jednotlivé ističe pre samostatné okruhy.
Máš stým aj reálnu skúsenosť alebo len názor? Lebo oba spôsoby sú v poriadku, ale ten 1+N istič je tam v podstate zbytočný a zaberá ďalšie miesto.
0

Patriky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 377
Dátum registrácie: 31 Júl 2015, 11:25
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa Patriky » 22 Jan 2021, 23:43

Zatial som nepouzil, urcite v drevodomoch, ubytovniac a pod by som to pouzil. A pozor musi byt odber, myslim aspon 2A inak to vyznam nema. Norma zatial len odporuca.
0
Patrik Dedík - elektrikár na tpp popri tom
- živnostník- elektroinštalácie a projektovanie

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa zero1711 » 23 Jan 2021, 10:46

No podľa príručky je obmedzenie poruchového prúdu len pri "Paralelných poruchových oblúkoch L-N : Obloukové ochrany vypnou proud poruchového oblouku, který je větší než 2,5 A, a poskytují tak spolehlivou
ochranu."
"
Pri Sériových poruchových oblúkoch na vodiči L nie je podľa aplikačnej príručky žiadne obmedzenie poruchového prúdu.
Paralelne poruchové oblúky L-PE vypínajú aj RCD.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa ondistef » 26 Jan 2021, 11:49

zero1711 napísal:
22 Jan 2021, 20:00
Áno čítal som aj tvoj príspevok, ale myslel som, že sa ozve viac ľudí a podelia sa o svoje skúsenosti s AFDD.
No ja som rozmýšľal to použiť na zásuvkový a svetelný obvod vo väzníkovom krove novostavby.
.....
Máš stým aj reálnu skúsenosť alebo len názor? Lebo oba spôsoby sú v poriadku, ale ten 1+N istič je tam v podstate zbytočný a zaberá ďalšie miesto.
Ak to má byť len jeden zásuvkový a svetelný okruh, tak áno, výhodnejšie to vyjde s tým kombi prúdovým chráničom. ARC-40-1N-3M + OLI alebo OLE ak ti stačí 6kA skratová odolnosť a typ chrániča AC.

S tým 1+N ističom je to zas výhodnejšie pri väčšom počte samostatných okruhov, kde si to môžeš rozdeliť na viacero samostatných prúdových chráničov. Takto by si nemal medzi AFDD s chráničom a ďalšími chráničmi dodržanú selektivitu a navyše je to zbytočne cenovo drahšie ako s ističom, ktorý slúži v podstate len ako výkonový spínač pre samotnú elektronickú spúšť AFDD.
1
Obrázok 1

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 859
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa OHAJ » 26 Jan 2021, 15:53

Obrázok
Zaujímavá diplomovka na túto tému, dorazilo ma v závere toto, citujem:
Během úvodních pokusných měření došlo u dvou ARC spouští (16 i 40 A) kporuchovému stavu, který byl signalizován na LED ukazateli. Přístroje se nepodařilo uvést do provozua byly odeslány na reklamaci.
Porucha se nacházela pravděpodobně včásti ukotvení vodičů pro spojení se spínacím prvkem.
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace ... _id=172804
AFDD.jpg
1
Obrázok 1

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa zero1711 » 26 Jan 2021, 16:47

ondistef napísal:
26 Jan 2021, 11:49
zero1711 napísal:
22 Jan 2021, 20:00
Áno čítal som aj tvoj príspevok, ale myslel som, že sa ozve viac ľudí a podelia sa o svoje skúsenosti s AFDD.
No ja som rozmýšľal to použiť na zásuvkový a svetelný obvod vo väzníkovom krove novostavby.
.....
Máš stým aj reálnu skúsenosť alebo len názor? Lebo oba spôsoby sú v poriadku, ale ten 1+N istič je tam v podstate zbytočný a zaberá ďalšie miesto.
Ak to má byť len jeden zásuvkový a svetelný okruh, tak áno, výhodnejšie to vyjde s tým kombi prúdovým chráničom. ARC-40-1N-3M + OLI alebo OLE ak ti stačí 6kA skratová odolnosť a typ chrániča AC.

S tým 1+N ističom je to zas výhodnejšie pri väčšom počte samostatných okruhov, kde si to môžeš rozdeliť na viacero samostatných prúdových chráničov. Takto by si nemal medzi AFDD s chráničom a ďalšími chráničmi dodržanú selektivitu a navyše je to zbytočne cenovo drahšie ako s ističom, ktorý slúži v podstate len ako výkonový spínač pre samotnú elektronickú spúšť AFDD.
No práve 6 kA by stačilo, teda ešte nemám projekt, ale na 99% bude stačiť. Skôr ma zarazilo, že v tomto prípade je možné použiť len typ AC čo nie som veľmi nadšený lebo ešte neviem čo bude pod strechou všetko napájané.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa Merak » 26 Jan 2021, 18:07

ako vieš že ti stačí len 6kA istič?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

zero1711
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 20 Sep 2020, 08:56

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa zero1711 » 26 Jan 2021, 19:58

To len odhadujem, posledné slovo bude mať aj tak projektant. Ale keďže široko ďaleko nie je žiadny transformátor, sused má v projekte skratovú odolnosť 6kA a prípojku budem mať z toho istého stĺpu tak myslím, že to bude totožné.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: AFDD – oblouková ochrana

Príspevok od používateľa Merak » 26 Jan 2021, 21:03

tak potom budeš mať aj prepäťovku v rozvádzači
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok