Náhodný skrat v zásuvkovom obvode.

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Náhodný skrat v zásuvkovom obvode.

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Jan 2020, 13:17

Zdravím dámy a páni. Som v koncoch. Pomôžte !

Dvanásť poschodový panelák s malými trojizbovými bytmi, štyri na poschodí, Petržalka - Lúky, rok odovzdania 1982. Elektrické rozvody sú káblované Al. Doposiaľ žiaden veľký problém, snáď okrem vytečeného Al spod skrutiek. Pred časom vyrazilo istič na jednom zásuvkovom okruhu a aj na chodbe. Skrat veľmi slušný. To sa zopakovalo ešte zo 2 - 3 krát. Okruh som odstavil. A tak som zblbol, že sme kúpili aj novú chladničku. :wink:

Teraz som sa pustil do hľadania skratu. K dispozícii samozrejme len multimeter. Rozobral son zásuvku, skrat nikde. Najhoršie je, že okrem tej zásuvky v kuchyni, (nie nad linkou), žiadna ďalšia používaná nie je vypnutá. Keďže, ani "srnka netuší", kadiaľ môže ísť ten Al kábel, chcem vás poprosiť, či náhodou niekto nemá výkres kabeláže, resp. či nemá skúsenosti a technológiu na odhalenie toho slabého miesta. Nemám chuť ťahať lišty po kuchyni, stačia mi tie na chodbách ... :?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhodný skrat v zásuvkovom obvode.

Príspevok od používateľa pablox » 02 Jan 2020, 13:40

Nemáš nad skrinkami v kuchyni tri inštalačné krabice? V panelákoch s umakartovym jadrom to tak je. U rodičov sme mali tiež náhodný skrat, chyba bola práve v týchto krabiciach.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Náhodný skrat v zásuvkovom obvode.

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Jan 2020, 13:55

Ma podrž ! Nad linkou je tuším krabica. Ty myslíš, že zásuvka môže byť ťahaná z náprotivnej steny z pod stropu dole k zásuvke pri zemi ? Preverím ! (No akosi ma už prešlo nadšenie.) :(
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Náhodný skrat v zásuvkovom obvode.

Príspevok od používateľa boraicho » 02 Jan 2020, 14:00

v mojom byte r.v.79 je na jedne istič pripojena kuchyna a detska izba, ale z ističa vychadza iba jeden kábel, až nedavno som našiel dole pri podlahe na chodbe bielu hranatu krabičku kde sa tie kable rozvetvovali.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Náhodný skrat v zásuvkovom obvode.

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Jan 2020, 14:28

Ja som raz niekde na internete našiel schémy od el.inštalácie všetkých panelákových typov bytov,ale už neviem pod akou stránkou.
Ak je to podobný byt aký mal svokor s umkartovým jadrom, tak tam išiel kábel od rovádzača nad vchodovými dverami do panela za jadrom a na úrovni priečky medzi WC a kúpelkou bola v stene krabica,Odtial bolo napojené jadro asi tak, že jeden kábel išiel dolu k práčkovej zásuvke a druhý do tých krabíc nad linkou.Odtial bolo zapojené svetlo na linke,pod linkou aj zásuvka.Ak nebude chyba v tých bakelitových acedurkách, tak potom len v tej hlavnej v paneli, ale to máš smolu,tá je za umakartovou stenou jadra a neviem či nie nad stropom so sklolaminátu.Ak najdem fotky z demontáže tak ti pošlem.No držím palce a pevné nervy.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Náhodný skrat v zásuvkovom obvode.

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Jan 2020, 14:41

Peťko, vďaka ! No netráp sa. Umakart je už dávno ta-tam, poistky sú oproti dverám a nie nad dverami. A keď dala žena vyhodiť jadro, tak tú časť robil elektrikár. Dokonca by som kdesi na to vyhrabal aj revíziu.

No napríklad tá zásuvka, čo som predpokladal že v nej bude problém, bola kvôli dlažbe a soklu zdvihnutá asi o 10 cm. A pôvodné Al drôty boli nadpojené cez čokoládu na Cu drôty. To je takto v pohode ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
elmara
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: 10 Máj 2008, 00:00

Re: Náhodný skrat v zásuvkovom obvode.

Príspevok od používateľa elmara » 02 Jan 2020, 15:31

Dolfi napísal:
No napríklad tá zásuvka, čo som predpokladal že v nej bude problém, bola kvôli dlažbe a soklu zdvihnutá asi o 10 cm. A pôvodné Al drôty boli nadpojené cez čokoládu na Cu drôty. To je takto v pohode ?
Pokud nemáš lištový rozvod, tak se obvody pro zásuvky v panelu tahaly v betonové mazanině mezi podlahou a stěnou. S krabicí nad linkou tyto okruhy nemají nic společného, tyto krabice napájí pouze jádro
Tak že může být problém v těch stavebních pracích, co píšeš.
Nejlépe bude, když si pozveš někoho, kdo ti pořádně proměří izolační stav oné zásuvky a jejího okruhu přímo na místě.
Prílohy
Rozvody v paneláku.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Náhodný skrat v zásuvkovom obvode.

Príspevok od používateľa Jirka84 » 02 Jan 2020, 17:56

Dolfi,
prosím můžeš rukou namalovat na papír a naskenovat cca půdorys té chodby se zásuvkou a s přístupem od chodbového el.měrového rozvaděče s případným pokojem a bytovou jističovou rozvodnicí včetně stavebně upravovaných prostor?
Adresu nedávej, stačí , je-li výtah mezi schodišti nebo zabudované dva výtahy mezi byty. Předpokládám, že nejsi v přízemí nebo posledním patře.
Prošel jsem spoustu paneláků - od I.pětiletky počínaje až po konec 90. let. Panelárny dělaly všechy MODELY na jedno kopyto skoro po celé ČSSR.
Dokonce byly i takové varianty :rolleyes: , co byla kabeláž pro zásuvky i světla v podlaze bytu nad Tebou ! a trubkami v panelech místo lištami ve vlastním bytu.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Náhodný skrat v zásuvkovom obvode.

Príspevok od používateľa Dolfi » 02 Jan 2020, 19:04

Jirka, netráp sa ! Aj tak ma už prešla nálada. U nás je veliteľom manželka, tá vždy zariadi všetko podľa seba a vždy to dopadne na 3,14-ču. Tak som jej doporučil, nech si zavolá toho autora elektriky. Na to mykla plecom, že už si zvykla, že už tú zásuvku ani nepotrebuj. Tak čo !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Náhodný skrat v zásuvkovom obvode.

Príspevok od používateľa Jirka84 » 02 Jan 2020, 19:21

U nás je to o něčem podobném, ale technické záležitosti nenechávám "třetím osobám". Na střechu se jí nechce, potřebuje opravit místa, kde při silné bouřce zatíká, tak polezu zase já. U zákazníků (nejde nám elektryka pane...) dostávám často "radu", to bude asi "tady" pod kobercem atd. Tak vemu v horším případě svoji oblíbenou hledačku " http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c ... ich--15005 " a majitelky se nestačí divit nad rychlostí nálezu "uměleckého díla" od kamaráda, co "to" sprasil.

PS není nad takovýto kufírek...:
Prílohy
CableCop300.JPG
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok