Prehrievanie spotrebiča - Problém s elektroinštaláciou?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

erko27
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 18:47

Prehrievanie spotrebiča - Problém s elektroinštaláciou?

Príspevok od používateľa erko27 » 16 Jan 2020, 11:00

Zdravím borci, potreboval by som poradiť.
Manželka má doma nechtový salón a brúska na nechty sa veľmi zahrieva (taví sa na nej plast) aj v nečinnosti. Jedna už odišla. Jej kolegyňa má takú istú a kolegyni doma sa nezahrieva a u nás sa zahrieva. Najprv som si hovoril, že s brúskou niečo je, avšak po tejto skúsenosti mám podozrenie že je problém v našej sieti. Manželkina kolegyňa mám vyskúšané, že doma sa jej brúska nezahrieva a u nás áno (u nás tiež nie vždy, možno raz za pár dní). Na 100% to nie je od intenzívnej práce s brúskou.
Teraz niečo k našej elektroinštalácii. Bývame v 130 ročnom dome. Elektroinštalácia je pôvodná (nikto nevie z ktorého roku, zrejme tá úplne prvá aká existovala) Nikto nevie ako je urobená. Isté je že celý doma je napojený na 3 ističe. Zásuvky sú pospájané aj so svetlami atď... Nechceme to prerábať, dom budeme celý búrať. Som až prekvapený ako dobre sieť ešte zvláda napájať všetky spotrebiče čo tam máme. Môžeme používať takmer všetko súčasne, nemusíme sa takmer obmedzovať čo kedy zapneme (to aj v domoch s o generáciu novšou elektroinštaláciu je občas väčší problém)
Moja otázka znie, môže nejak súvisieť to že sa brúska hreje so stavom našej siete? V tej istej zásuvke kde je brúska sú zapojené ešte aj UV lampy, pracovné lapmy, všetko cez adaptéry (trafá), nabíjačky na mobil, odsávania atď (ak je všetko zapnuté a v záťaži je odber zo zásuvky 1100W meral som to pomocou wattmetra). Pri ničom sme si problémy nevšimli. Napätie v zásuvke som meral, je stabilné. Premýšľam, že skúsim na čas len tú brúsku zapojiť z inej zásuvky či nastane nejaká zmena. Nie som elektrikár, len sa snažím nejak logicky uvažovať a vylučovať.
Dík za Vaše typy
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Prehrievanie spotrebiča - Problém s elektroinštaláciou?

Príspevok od používateľa pablox » 16 Jan 2020, 11:27

Neuviedol si, akú máš v dome sieť - či 3f alebo 1f.
Stabilné napätie v zásuvke je akej hodnoty?

Meraj napätie v zásuvke a pozapínaj výkonnejšie spotrebiče, ktoré máš doma (sporák, kanvicu atď).

Každopádne, ak máte dom s takto starou elektrikou, určite odporúčam zavolať elektrikára, ktorý sa na to pozrie a posúdi stav elektroinštalácie. Viem, o čom hovorím, svokrovci tiež kúpili takto starý dom a niektoré obvody boli kritického prevedenia (čo laik ťažko zistí).
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Prehrievanie spotrebiča - Problém s elektroinštaláciou?

Príspevok od používateľa misocko » 16 Jan 2020, 18:09

zmeraj napetie nulaku voci radiatoru alebo niecomu uzemnenemu
je mozne ze nulak ma niekde zly kontakt a cez niektore ine spotrebice ti tam pretlaca napetie z inej fazy (tj dokopy tam budes mat viac ako 240V )
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10144
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Prehrievanie spotrebiča - Problém s elektroinštaláciou?

Príspevok od používateľa 5ko » 16 Jan 2020, 21:04

Myslím si to isté, len mi nepasuje že napätie je stabilné, hoci nevieme akej hodnoty. Podstatné je, či je to jednofázová , alebo trojfázová sieť.Ak je trojfázová, potom to spôsobuje zrejme chýbajúci nulák v niektorom obvode zásuviek./odpálený pod svorkou.../ Treba povypínať všetky spotrebiče a potom merať, či je vo všetkých zásuvkách 230V+- pár voltov.Možnože tam nebude nič, to znamená, že chýba nulák .Potom treba postupne zapínať spotrebiče a znovu merať v zásuvke... ak sa tam objaví napätie vyššie,ako 230V,tak tiež je na vine nulák a do zásuvky sa dostáva napätie z inej fázy ,znížené o odpor spotrebiča, cez ktorý prechádza.
Ak to nevysleduješ sám, zavolaj si určite elektrikára,pretože ak je to pomiešané zásuvky zo svetlami, musel by si vypnúť aj svetlá a robiť niečo potme je o držku.Pozor na merák, prepnúť min. na 400-1000V.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

erko27
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 01 Mar 2012, 18:47

Re: Prehrievanie spotrebiča - Problém s elektroinštaláciou?

Príspevok od používateľa erko27 » 16 Jan 2020, 22:26

Ok, takže sieť mám 3-fázovú a napätie na danej zásuvke je 246V videl som aj 241V. V tej zásuvke mám zapojený celý čas wattmeter a do neho mám zapojený predlžovák. Na wattmetri vždy svieti hodnota aktuálneho napätia. Nemusím ho merať. Aj keď neviem s ako toleranciou to môže byť ale neverím že tam bude rozdiel v desiatkach V. Zistil som čo všetko je na vetve kde je problematická zásuvka zapojené a odpojil som všetky spotrebiče z tejto vetvy a napätie na zásuvke je 247V.

Ak som správne pochopil z Vašich postrehov, problém bude zrejme v elektroinštalácii. Bolo by možné nasledovné riešenie? Dom je klasický starý vidiecky dom, kde sú prechodové izby vedľa seba, tak že vlastne v každej miestnosti sú dva protiľahlé steny obvodové. Po jednom obvodovom múre mám natiahnuté nové vedenie od elektromera do dielne. Do dielne som dal pre pár rokmi natiahnúť nové vedenie, aby som tam vedel nejakú tú mašinu zapnúť. Mám tam 3-fázové vedenie s 20A istením. Z toho vedenia by som vedel jednoducho vytiahnúť jednu zásuvku cez obvodovú stenu do miestnosti kde ja zapojená brúska. Tým by sa to vyriešilo? To vlastne viem asi zmerať. Ak zmeriam v dielni napätie v zásuvke, tak malo by byť okolo 230V nie 246V ako v danej problematickej zásuvke.
0
Naposledy upravil/-a erko27 v 16 Jan 2020, 22:43, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Prehrievanie spotrebiča - Problém s elektroinštaláciou?

Príspevok od používateľa misocko » 16 Jan 2020, 22:37

Napetie je ok. Napetie by ti stuplo zatazenim inej zasuvky /fazy ak by bol povoleny nulak. Zda sa mi to nejake divne. Treba to merat ked sa to hreje.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok