Solárne nabíjačky na SPŠE

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Salamista
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 22 Jan 2017, 21:33
Bydlisko: Bratislava
Vek: 21

Solárne nabíjačky na SPŠE

Príspevok od používateľa Salamista » 30 Jan 2020, 21:38

Dobrý deň, chceli by sme zrealizovať istý projekt na našej škole. Jednalo by sa o uzamykatelné boxy, zhruba 15 boxov, celé by to bolo napájané solárnymi panelmi a vo vnútri by boli connectory s funkciou QuickCharge + by sme niekde chceli dať aj čisto zástrčky na nabíjanie ntb alebo iných smart zariadení. Vedeli by ste mi tu niekto pomôcť s návrhom? Resp. aspoň poradiť či sa to vôbec oplatí robiť v takejto malej škále. :roll:

P.S: na škole máme zakázané nabíjať telefóny, vlastne celkovo hocičo len pichnúť do siete...

Ďakujem! :applause:
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Solárne nabíjačky na SPŠE

Príspevok od používateľa misocko » 30 Jan 2020, 22:07

connectory....
v skole odlozte mobily a studujte bo nebudete vediet nic a budu na nase dochodky musiet robit opalenejsi....
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Solárne nabíjačky na SPŠE

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Jan 2020, 23:14

Salamista napísal: na škole máme zakázané nabíjať telefóny, vlastne celkovo hocičo len pichnúť do siete...
8O a vodu môžete púšťať?

A vôbec čo to je za škola? To namiesto tých pár wattov z nabíjačiek vás radšej nechajú vymýšľať toto?

misocko napísal: v skole odlozte mobily a studujte
Prepáč, ale Ty vieš aký je rok? :D Ako sa toto navzájom vylučuje? Ja som maturoval pred 3 rokmi ale minimálne 60% učiva už vtedy bolo výhradne v elektronickej podobe... A určite aj viac, lebo učebnicu som so sebou nenosil ani jednu. A veru že dokonca aj ja, čo som si do školy išiel pospať na lavici, najesť sa a zafajčiť v šatni telesnej výchovy som v mobile mal niekoľko takýchto materiálov alebo fotky poznámok z hodiny... Protokoly z meraní tiež výhradne cez PC, boli k tomu k dispozícii aj školské notebooky priamo na hodinách. Tak aby v dnešnej dobe niekto takto vyslovene zakazoval mobily mi príde úplne konzervatívne...
0

Salamista
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 22 Jan 2017, 21:33
Bydlisko: Bratislava
Vek: 21

Re: Solárne nabíjačky na SPŠE

Príspevok od používateľa Salamista » 31 Jan 2020, 09:46

Ono to bolo originálne myslené aj ako maturitná práca. A áno, vodu nám dovolia púšťať ¯\_(ツ)_/¯
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Solárne nabíjačky na SPŠE

Príspevok od používateľa Edgar » 31 Jan 2020, 10:12

Ak by si to chcel len na mobily tak by to bolo jednoduché... Panely by Ti nabíjali akumulátory a z nich už rovno DC/DC meniče na mobil. Ak by si chcel aj zásuvky tak tam potrebuješ aj menič z DC (12/24V?) na AC 230V.
0

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: Solárne nabíjačky na SPŠE

Príspevok od používateľa Ado_PO » 31 Jan 2020, 11:21

A kde chcete umiestniť solárne panely? Budú na zadnej strane boxov v triede pri oknách? Alebo vám vedenie školy natiahne kábel zo strechy a boxy budú niekde na chodbe?
Rozdelil by som ten projekt na niekoľko častí:
Výroba boxov, osadenie elektronikou pre už zmienené formy nabíjania,
Zmeranie priemernej dennej/týždennej spotreby s napájaním z akumulátora, jeho dodatočné dimenzovanie,
Z nameraných hodnôt vypočítanie výkonu solárnych panelov a ich vhodné umiestnenie,
A ďalšie ako štatistiku finančnej náročnosti a návratnosti, má vôbec cenu dávať solár, radšej odniesť školníkovi v piatok
akumulátor na nabitie a v pondelok ho vrátiť do boxov...
0
RoHS? Hrôza a des.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Solárne nabíjačky na SPŠE

Príspevok od používateľa Edgar » 31 Jan 2020, 11:24

Možno ani školník nemôže nič zapájať do zásuviek :pain:
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Solárne nabíjačky na SPŠE

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Jan 2020, 14:38

Ak chcete byť max. ekologický, tak žiadne panely, baterky, meniče a iné sprostosti. Dohodnite si so školou podružný elektromer, k tomu pár zamykacích skriniek, do nich natiahnite povedzme dvojité zásuvky a je to.

No a pred nabíjacie skrinky postavte veľký klobúk s jednotnou taxou za nabitie. A čistý zisk potom prepite na stužkovej.

(P.S.: Aspoň po čase budete môcť zhodnotiť, koľko kľúčov sa vám "stratilo", že výnos z nabíjačky je akýsi "hubený" a niekto vás okráda, že niekto niečo pokazil a sa nepriznal, že ... .) :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Salamista
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 22 Jan 2017, 21:33
Bydlisko: Bratislava
Vek: 21

Re: Solárne nabíjačky na SPŠE

Príspevok od používateľa Salamista » 01 Feb 2020, 23:18

Ado_PO napísal:A kde chcete umiestniť solárne panely? Budú na zadnej strane boxov v triede pri oknách? Alebo vám vedenie školy natiahne kábel zo strechy a boxy budú niekde na chodbe?
Solárne panely by boli vonku na streche prístavby, nakoľko sme v starom meste a bol by asi problém z ochranármi kebyže ich zavesíme na budovu... :pain: Boxy by mali byť na vrátnici(ideálne ak budú panely bližsie) ale asi budú spolu s panelmi v prístavbe.

Čo som ja chcel dosiahnuť týmto príspevkom je pomoc s výpočtom parametrov(Veľkosť akumulátora, koľko a aké panely,...) a aj ekonomická stránka projektu(aké panely/výrobca/, s kade kúpiť a ktoré panely sú dobrá voľba).
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Solárne nabíjačky na SPŠE

Príspevok od používateľa marioo » 02 Feb 2020, 10:20

1. Náklady sa nezaplatia
2. Ak chceš dať niečo na strechu treba na to projekt, povolenie/ohlásenie atd... (podfúkne panel, niekoho na chodniku zraní atd)
3. dnes má každý svoju power bank za pár euro a s ňou v škole vydrží aj bez zásuvky...

4. Prenajímaj nabitie mobilu z power banky a netráp sa so solárom a baterkami...
0

Napísať odpoveď