Nefunkčné čerpadlo Sigma

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Gerhard
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14 Apr 2020, 22:31

Nefunkčné čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa Gerhard » 14 Apr 2020, 22:37

Ahojte :biggrin:
Dostalo sa mi do rúk čerpadlo na 220V - Sigma 50-NTV-60-11-LM-80. Bohužiaľ na ňom chýba svorkovnica (neviem či sa to tak správne volá, myslím tú časť na ktorej je vypínač a vychádzajú z neho káble na 230V), takže z neho trčia iba 3 káble (čierny, červený a žltý – farby sú pravdepodobne dané od výroby). Skúšal som to napojiť na priamo, takže som jeden z káblov pripojil na fázu a druhý na nulák. Tak som vyskúšal všetky kombinácie :twisted: . Buď čerpadlo nešlo alebo len začalo bzučať a nepohlo sa to. Vrtulka zaseknutá nie je, takže problém bude pravdepodobne v motore resp. v zlom zapojení. Na statore bola trochu hrdza, ktorú som s jemným šmirglom dal dole. Čítal som že sa na niektoré čerpadla dáva aj rozbehový kondenzátor ale nakoľko celá svorkovnica chýba, tak netuším či by mal byť aj tu. Na internete som nič o tom nenašiel. Ak tam náhodou mal byť tak by som ho mohol skúsiť vybrať z nejakého iného motora, len neviem ako by som ho mal zapojiť. Máte niekto nejaký nápad, čo by som s tým mohol skúsiť spraviť resp. ako by som to mohol premerať či nie je spálené a pod? Som laik ale rád sa učím nové veci, takže prosím nekritizovať :oops:
Ďakujem za vaše rady.
Prílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
0

jojosuly
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 26 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: kysuce
Vek: 62

Re: Nefunkčné čepradlo Sigma

Príspevok od používateľa jojosuly » 15 Apr 2020, 09:13

Nechcem ťa odradzovať ale to je robota pre niekoho čo tomu rozumie ,ale ak chceš si pozri obrázky
zo štitku je tam kondenzátor 4MF
https://www.slando.sk/stroje/cerpadla/p ... -80_i44710
0

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 681
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Nefunkčné čepradlo Sigma

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 15 Apr 2020, 10:09

A je tam aj prepínač otáčok.
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Nefunkčné čepradlo Sigma

Príspevok od používateľa romiadam » 15 Apr 2020, 12:08

Prepinac otacok na cerpadle? Si si isty? To cerpadlo poznas ale si si to len typol?
Máte niekto nejaký nápad, čo by som s tým mohol skúsiť spraviť
Mam. Zober multimeter a premeraj tie tri droty voci kostre ci tam nie je skrat (ci vinutie neprebija na kostru. Ak pebija, tak hodit do kosa alebo dat previnut.
Potom premeraj ohmetrom odpory medzi vinutiami. Ak je to motor s kondenzatorom , tak mal by si namerat maly odpor - hlavne vinutie (len ako priklad 6ohmov), vacsi odpor - rozbehove vinutie (napriklad 10 ohmov) a potom sumu tych dvoch odporov (16ohmov). Ak toto nenamerias, tak bud je zly alebo to nie je kozdenzatorovy motor. Ale vseliako tam maju byt 2 vinutia, ked je to motor na 230V.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 681
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Nefunkčné čepradlo Sigma

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 15 Apr 2020, 13:05

Prepínač tam je. Buď ide na 2700 alebo 2300

"Čerpadla NTV jsou určena k nucenému oběhu vody v nízkotlakých teplovodních soustavách ústředního vytápění. Konstrukce těchto čerpadel umožnuje dvoustupnovou regulaci výkonu. "
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 681
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Nefunkčné čepradlo Sigma

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 15 Apr 2020, 18:38

Zapojenie už nových typov NTT, ktoré nahradili staré NTV je v odkaze nižšie. Len pre predstavu, ako to má byť zapojené.

http://www.sigma1868.cz/data/pdf/25-ntv ... chlist.pdf
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2508
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Nefunkčné čepradlo Sigma

Príspevok od používateľa enigma » 15 Apr 2020, 20:55

neviem odkiaľ si , ale v NR je firma ktorá sa baví servisovaním Sigma čerpadiel .... a v SA je firma " ROTAS " , ktorá , medzi iným , servisuje aj Sigma čerpadlá ... skús im zavolať a opýtaj sa .....
0

Gerhard
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14 Apr 2020, 22:31

Re: Nefunkčné čepradlo Sigma

Príspevok od používateľa Gerhard » 15 Apr 2020, 21:03

Ďakujem všetkým za vaše rady :D . Zatiaľ to skúsim zapojiť podľa schémy z Technického listu, ktorý poslal MAKOSYS :applause: . Dám vedieť ako na tom budem. Najskôr musím niekde zohnať Kondenzátor :D
0

Gerhard
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14 Apr 2020, 22:31

Re: Nefunkčné čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa Gerhard » 18 Apr 2020, 00:24

Takže čerpadlo funguje :D . Zohnal som starý kondenzátor a zapojil som ho podľa schémy z technického listu. Ďakujem za vaše rady
0

Používateľov profilový obrázok
MAKOSYS
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 681
Dátum registrácie: 23 Jan 2016, 15:56
Bydlisko: VT SLOVAKIA

Re: Nefunkčné čerpadlo Sigma

Príspevok od používateľa MAKOSYS » 18 Apr 2020, 01:13

:thumbup:
0
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin(KUBO)

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok