Aký soft štart na motor

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ludvo38
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 22 Apr 2020, 22:32

Aký soft štart na motor

Príspevok od používateľa ludvo38 » 22 Apr 2020, 22:53

Pozdravujem
Potreboval by som pomaly rozbehnúť 3f motor. 0,55kW (príloha), ktorý rozbieha veľké koleso, Síce je slabý, ale je to sprevodované, kým sa sa ale rozbehne to koleso, tak prešmykujú remene.
Mám jeden softštart(Eaton DS7-342SX004N0-N), ale neviem kde je problém, lebo to cez tento softštart nefunguje správne(počas rozbiehania motor len "bzučí", ale otáčky má stále plné).
Vedel by mi niekto poradiť, prečo sa to tak chová, alebo nejaký softštar, ktorý bude fungovať na tento motor?

Ďakujem
Pozn.: Brzda uvedená na štítku je odpojená.
Prílohy
títok.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký soft štar na motor

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Apr 2020, 23:18

Ako si skomplikovať život, 1. diel: nešponujme remene.

Jeden zo základov strojného inžinierstva: ak Ti šmýkajú remene, tak si ich pravdepodobne nenašponoval, alebo zle navrhol.

Soft štart Ti nepomôže, on totižto neslúži na pozvoľný rozbeh motora v zmysle otáčania, ale pozvoľný rozbeh motora v zmysle prúdu. Veľa druhov záťaže sa ani nehodí na soft štart a veľký zotrvačník je jeden z nich.
Takže máš dve možnosti:
1. Frekvenčný menič s vektorovým riadením a nastaviť mu nábehovú rampu; alebo
2. Prerobiť ten remeňový prevod tak, ako sa sluší a patrí.

Môj tip: možnosť 2 bude lacnejšia, možnosť 1 jednoduchšia.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Aký soft štar na motor

Príspevok od používateľa misocko » 22 Apr 2020, 23:28

brzda je predpokladam odpojena mechanicky , nie kable (pytam sa lebo skusenost z tohto tyzdna v robote)
co sa presne deje pocas soft startu ? len bzucanie a nasledne prechod do plnych otacok a znova smykanie remenov?
fakt sa ten softstart neda nastavit a je na spravny vykon?
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Aký soft štar na motor

Príspevok od používateľa Atlan » 23 Apr 2020, 12:50

Soft star obemdzuje rozbehovy prud, v praxi nieje ziaden rozumny dovod pouzit doma softstart, to radsej menic, pac poriadni softstart obsahuje na 95% vsetko co menic tak ze cenovy rozdiel minimalny.
A pseudo sofstarty s 3 triakmi su sice lacne ale aj nic moc. Casto nepomozu, lebo ten co to kupuje nema predstavu.
0

ludvo38
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 22 Apr 2020, 22:32

Re: Aký soft štar na motor

Príspevok od používateľa ludvo38 » 26 Apr 2020, 21:27

Drakoush napísal:Ako si skomplikovať život, 1. diel: nešponujme remene.

Jeden zo základov strojného inžinierstva: ak Ti šmýkajú remene, tak si ich pravdepodobne nenašponoval, alebo zle navrhol.

Soft štart Ti nepomôže, on totižto neslúži na pozvoľný rozbeh motora v zmysle otáčania, ale pozvoľný rozbeh motora v zmysle prúdu. Veľa druhov záťaže sa ani nehodí na soft štart a veľký zotrvačník je jeden z nich.
Takže máš dve možnosti:
1. Frekvenčný menič s vektorovým riadením a nastaviť mu nábehovú rampu; alebo
2. Prerobiť ten remeňový prevod tak, ako sa sluší a patrí.

Môj tip: možnosť 2 bude lacnejšia, možnosť 1 jednoduchšia.
Pozdravujem
Ako som spomínal, motor rozbieha veľké koleso (nechce sa mi rozpisovať účel), ide cez prevodovku(potrebný pomalý pohyb) a remeňe sú účelovo nenašponovné,nie zle navrhnuté - ako dočasné riešenie(prešmyknutie 3-4 otáčky).
Na frekvenčný menič nie je budget, lebo až tak dôležité zariadenie to nieje, preto som sa pýtal iba na softštart, nič iné netreba

-- Spojený príspevok 26 Apr 2020, 21:38 --
misocko napísal:brzda je predpokladam odpojena mechanicky , nie kable (pytam sa lebo skusenost z tohto tyzdna v robote)
co sa presne deje pocas soft startu ? len bzucanie a nasledne prechod do plnych otacok a znova smykanie remenov?
fakt sa ten softstart neda nastavit a je na spravny vykon?
Pozdravujem

Brzda je samozrejme odpojená a demontovaná, lebo v tomto prípade je zbytočná (zostalo to už len na štítku).
Hneď po štarte sa motor rozbehne do plných otáčok, akurát počas nastaveného času na rozbeh napr. 5 sek motor bzučí a ako sa blíži k 5. sek bzučanie plynule stišuje, potom sa prepne a ide už "na priamo".
Nie som veľký znalec týchto soft štartov, ale zaujalo ma že sú riadené len dve fázy.

Tento typ je na výkon 1,5 kW: (DS7-342SX004N0-N)
https://www.tme.eu/Document/f529e5b330e ... s74-12.pdf
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Aký soft štart na motor

Príspevok od používateľa Atlan » 26 Apr 2020, 21:40

Tak este raz, zalezi co si vojin predstavuje pod slovom softstart.
1. Aby to nevyhodilo istic
2. Aby to malo plynuly rozbeh koli prevodovke remenom razom.
1.riesi lubovolny softstart alebo menic
2. Riesi menic

Jedina uloha lacneho softstartu je obmedzit prud aby nevyhodilo istic. Na otacky to nebude mat vplyv. Zvysok plato co som pisal v prvom prispevku.
0

clim-ber
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 28 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Rbk

Re: Aký soft štart na motor

Príspevok od používateľa clim-ber » 27 Apr 2020, 08:58

"Pozdravujem
Ako som spomínal, motor rozbieha veľké koleso (nechce sa mi rozpisovať účel), ide cez prevodovku(potrebný pomalý pohyb) a remeňe sú účelovo nenašponovné,nie zle navrhnuté - ako dočasné riešenie(prešmyknutie 3-4 otáčky).
Na frekvenčný menič nie je budget, lebo až tak dôležité zariadenie to nieje, preto som sa pýtal iba na softštart, nič iné netreba"


Heh, nikoho nezaujima, co je to za vynalez :) Nespekuluj a daj sem fotku situacie. Urcite sa najde par dobrych napadov na optimalizaciu dynamiky rozbehu.
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Aký soft štart na motor

Príspevok od používateľa jova » 27 Apr 2020, 12:48

Podle mě je zásadní chyba v tom, že na soft start 1,5kW připojuješ motor 550W.
Jak od toho můžeš očekávat správné chování?
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Aký soft štar na motor

Príspevok od používateľa ondistef » 27 Apr 2020, 13:50

ludvo38 napísal: ...
Ako som spomínal, motor rozbieha veľké koleso (nechce sa mi rozpisovať účel), ide cez prevodovku(potrebný pomalý pohyb) a remeňe sú účelovo nenašponovné,nie zle navrhnuté - ako dočasné riešenie(prešmyknutie 3-4 otáčky).
Na frekvenčný menič nie je budget, lebo až tak dôležité zariadenie to nieje, preto som sa pýtal iba na softštart, nič iné netreba
...

Hneď po štarte sa motor rozbehne do plných otáčok, akurát počas nastaveného času na rozbeh napr. 5 sek motor bzučí a ako sa blíži k 5. sek bzučanie plynule stišuje, potom sa prepne a ide už "na priamo".
Nie som veľký znalec týchto soft štartov, ale zaujalo ma že sú riadené len dve fázy.
Ako ti už písali vyššie, soft štart slúži pre obmedzenie záberového prúdu pri štarte motora (transformátora) a čiastočne obmedzí aj moment. Na pozvoľný rozbeh s konštantným momentom potrebuješ frekvenčný menič (alebo regulátor ako EATON DE1-124D3FN-N20N ).
Na takúto aplikáciu bohate postačí aj skalárny menič.
Menič napr.:
https://www.elektromotory.sk/obchod/fre ... 50-4t0007/
https://www.elektromotory.sk/obchod/075 ... enic-e550/
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Aký soft štart na motor

Príspevok od používateľa misocko » 27 Apr 2020, 16:06

v prvom rade musim napisat ze vsetky moje znalosti tejto problematiky su cisto teoreticke a pramenia z jedineho nahliadnutia do datasheetu softstartu ktoreho mam doma (este som ho nemal ani zapojeny), ale
soft start funguje na principe triakov a teda znizuje napetie do motora otvorenim za kopcom sinusovky (postupne zvysuje az vo vysledku ide naplno). Nerobi to stuppnovo ale plynule. Naproti tomu prepinac YD robi "to iste" len v dvoch krokoch. Moja predstava bola ze prave softstart je dokonalejsi "prepinac YD".
frekvencia sa sice nemeni , ale znizenym napetim sa vytvori nizsi prud = vyssi sklz , nizsi zaberovy moment,
vyvedie ma niekto z omylu , pripadne potvrdi moju teoriu?
Ďiky :)
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 816
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Aký soft štart na motor

Príspevok od používateľa ondistef » 27 Apr 2020, 17:57

misocko napísal:...
soft start funguje na principe triakov a teda znizuje napetie do motora otvorenim za kopcom sinusovky (postupne zvysuje az vo vysledku ide naplno). Nerobi to stuppnovo ale plynule. Naproti tomu prepinac YD robi "to iste" len v dvoch krokoch. Moja predstava bola ze prave softstart je dokonalejsi "prepinac YD" ...
Ono to tak aj funguje, v podstate sú tam buď triaky alebo antiparalelne zapojene tyristory a podľa nastavenia počiatočného napätia a času sa postupne viac a viac otvárajú až sa otvoria úplne a premostia buď stykačom alebo zostanú trvalo zopnuté.
Čiastočne sa dá moment asynchrónneho motora regulovať aj zmenou napätia, ale v dosť obmedzenom rozsahu.
Ďalšia vec je, ako má nastavený ten soft štart. Pokiaľ nastaví nízke počiatočné napätie (U-start) a dlhší čas (t-start) tak by sa mal motor rozbiehať pozvoľnejšie za predpokladu, že nie je príliš zaťažený.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Aký soft štart na motor

Príspevok od používateľa misocko » 27 Apr 2020, 18:27

hned v mojom prvom prispevku som sa pytal ci sa ten softstart neda nastavit
sice som v tom amater , ale skusim pohladat datasheet v ramci korona nudy

takze , startovacie napetie na minimum, ak aj vtedy nastartuje presmykom tak treba slabsi softstart , alebo , suhlasim s kolegami , menic - tam sa vies vecsinou vysantit s nastavenim.
0

ludvo38
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 22 Apr 2020, 22:32

Re: Aký soft štart na motor

Príspevok od používateľa ludvo38 » 10 Máj 2020, 20:48

Už mi to je viac menej jasné, podľa toho čo tu každý spomenul, teda Soft štart je len prúdové obmedzenie a FM na riadenie otáčok, celkom rozumne vysvetlené, čo som pozeral, je tu: https://www.youtube.com/watch?v=_ZztDN5XX5o
Tento môj prípad - keď tam je SoftŠtart, cítiť že tam je prúdové obmedzenie a motor nemá taký tvrdý rozbeh, ale Fr. menič to samozrejme nenahradí v riadení....
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok