Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10145
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Máj 2020, 13:24

Chcem sa opýtať odborníkov na PC zdroje, či by fungoval aj na jednosmerné napätie.Nemám to ako odskúšať ani odsimulovať,tak možno mi to niekto vysvetlí .
Ide o to , že mám FVPanely,ktoré dávajú 110-140V DC a dva do série by mohli dávať tých 230V/1A, ale zohnať regulátor na také vysoké vstupné napätie je problém,tak ma napadlo, prehnať to cez PC zdroj a na výstupe by som mal 12V...
Lenže PC zdroj asi potrebuje sinusové napätie pre činnosť spínacích obvodov, takže by sa zrejme musel dorobiť nejaký pomocný oscilátor ..
Druhá možnosť je možno zohnať nejaký DC/DC stepdown menič a získať už použíitelné napätie pre klasický regulátor.
Je to trochu uiž mimo moju šálku kávy, takže budem vďačný za každú radu a nápad.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Zaky
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 08 Nov 2014, 16:41

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Zaky » 29 Máj 2020, 14:09

Pokud zdroj nemá aktivní PFC, tak první, co udělá se síťovým napětím je, že ho usměrní a vyfiltruje. Takže takový zdroj na DC pustit klidně můžeš, AC k ničemu nepotřebuje.
0

Dali2
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 840
Dátum registrácie: 01 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Beniakovce
Vek: 56

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dali2 » 29 Máj 2020, 14:10

Myslim, ze bude fungovat. Hned za vstupnym filtrom je usmernovac, filtracia a potom spinacie trandy, ktore do VF trafa posielaju napatie s podstatne vyssim kmitoctom ako je sietovy, preto je to trafo tak male. Spinane zdroje dokonca zvyknu mat na sebe uvedene ako vstupne napatie AC/DC 100-230V.

D.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10145
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 29 Máj 2020, 14:35

Vďaka za vysvetlenie.Čo som pozeral schémy tak všade je usmerňovač a až potom to rozseká,takže použiť by sa to dalo, ibaže ten 12V výstup by bol asi málo na nabíjanie bateriek,potreboval by som to nejako zdvihnúť aspoň na 14V, viete mi doporučiť aký PC zdroj by sa na to hodil,prípadne konkrétny typ, resp. nejaký stepup menič,ktorý by to zdvihol a zvládol by trebárs 3A?
Alebo či by sa dalo dať do série 12V a 3,3V ? Či?....
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa jenda23 » 29 Máj 2020, 14:40

Ano bude fungovat jak říká kolega pokud nemá aktivní PFC. Ovšem pro jeho napájení ja 220VDC málo, musel by jsi ho napájet alespoň 280VDC spíš 300V. Na 14,4V pro nabíjení baterií ho lze upravit. ovšem vzhledem k výkyvům to je nevhodný. Spíš bych volil dva MPPT regulátory. Ač na takto vysoké napětí to bude problém.
0
Naposledy upravil/-a jenda23 v 29 Máj 2020, 14:41, upravené celkom 1 krát.
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

MARKYS
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 141
Dátum registrácie: 24 Nov 2019, 21:29
Bydlisko: Čadca
Vek: 21

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa MARKYS » 29 Máj 2020, 14:41

14V dokážeš dostať z PC zdroja pomerne jednoduchou modifikáciou. Danyk o tom urobil návod :) : http://danyk.cz/at_atx.html
0
Nič nevydrží dlhšie ako dočasné riešenie.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa jenda23 » 29 Máj 2020, 14:45

Měřil jsi kolik panely dají při zátěži?
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 29 Máj 2020, 15:04

jenda: vela zdrojov vie fungovat v rozsahu 80-250V
len neviem ci pc zdroj nie je zbytocny luxus. nestacil by spinany zdroj 15V a len vyhodit vstupny filter?
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa jenda23 » 29 Máj 2020, 15:17

Některé nové možná ano, starší měly proto přepínač 110/230V a navíc myslím že PC zdroj není konstruován od tak nízkých napětí.
0
Naposledy upravil/-a jenda23 v 29 Máj 2020, 15:20, upravené celkom 1 krát.
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa romiadam » 29 Máj 2020, 15:18

Preco to ches komplikovat cez pc zdroj? Priamo napojit panely na pc zdroj neviem ci je to dobry nalad. Napatie panelov ti bude lietat hore dole a budes mat velke straty. Chelo by to MPPT regulator co vycucia z panelov vzdy max. vykon pri damom slmecnom ziareni a na vystup MPPT regulatora pripoj nabijacku (alebo to uz ma v sebe MPPT regulator?)
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Máj 2020, 15:36

5ko napísal:Je to trochu už mimo moju šálku kávy ...
5ko, nemyslím si, že akýkoľvek obyčajný menič bude fungovať priamo pripojený na panel. Skús si predstaviť, čo by asi robil taký menič, ak by lietal vygenerovaný prúd z panelov, povedzme od nuly po menovitý prúd. Napätie by tak isto lietalo od nuly po maximum. A menič by tak isto stále štartoval od nejakého napätia. Možno veľké kondíky na vstupe a malý výkon meniča by to ako-tak trochu zrovnali.

Chcem sa spýtať, to koľko máš tých panelov, aké je ich napätie a aký prúd ? A akým prúdom predpokladáš nabíjať baterku ? A prečo zrovna baterku na 12 V ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6201
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 29 Máj 2020, 16:30

jenda: praveze prepinac som uz nevidel niekolko rokov. aj ked je pravda, ze teraz sa skor stretavam s ntb zdrojmi a adaptermi do tych 100w a drviva vacsina ide od tych 80-250v
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa miroja » 29 Máj 2020, 17:14

Mam podpobnu dilemu (moj panel ma cca 60V/60W), tak sa dovolim prizivit..
Ak to riesit z "toho, co doma mam" tak asi skor nejaky mensi zdroj (z NB, starej tlaciarne..). Ako sa tu uz uviedlo, su aj take, co chodia aj do 110V, aby nemuseli vyrobcovia robit modifikacie pre Europu a Ameriku. PC zdroj by som vylucil, ma okrem ineho podla mna aj dost velku vlastnu spotrebu.
Objednal som si tuto srandu: https://www.ebay.com/itm/DC-DC-Step-dow ... 2749.l2649
Vstupne napatie 30-120V, vystup je regulovatelny trimrom 8-28V, max prud 2A. Neviem, ci by ti to vyhovovalo. Zatial som to skusal len chvilu "tak na stole", ale fungovalo to. Ucinnost mi vysla tusim do 90%?
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Máj 2020, 18:13

A čím si to "len tak na stole" napájal a do čoho si to tlačil ? Fotopanel v podstate drží menovité napätie, no prúd lieta s osvetlením. Ak je totiž vyšší odber, ako je panel schopný dodať, tak napätie zletí dole, (panel je v podstate zdroj prúdu s max. napätím).

Jedno z najjednoduchších riešení je stabilizovať napätie na úroveň napätia baterky, resp. panel cez spätnú diódu rovno pripojiť na baterku a potom nedovoliť jej prebitie. Účinnosť je mizerná, z cca 60 V využijeme tak 12 - 15 V. Prúd je taký, aký dá panel.

Druhým riešením je napríklad tvoj menič. Jeho max. výstupný výkon pri 15 V, (predpokladám 12 V baterku), je 30 W. Pri plnom prúde panela zrejme nebude problém. Pri nižšom prúde ako je odber, napätie panela zletí dole. Ako sa bude správať menič, je otázne.

Napadlo ma tretie jednoduché riešenie. Dať medzi výstup meniča a baterku tranzistor (unipolárny/ bipolárny), riadený (privieraný) úrovňou napätia na paneli.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa miroja » 29 Máj 2020, 18:38

Nuz, islo mi v prvom rade o to, aby som aspon odskusal, ci mi z Ciny prislo cosi aspon po rozbaleni funkcne, alebo len zhluk suciastok. Takze som zapojil dve hladiny z AUL210-ky do serie, nastavil spolu 60V na vystupe tej cinskej srandy nastavil 13V a pripojil 15W autoziarovku.
Petko ma predbehol, o par tyzdnov som chcel vyrukovat s podobnym problemom na forum aj ja, ale este nemam natretu na zahradnej chatke strechu, takze panel si podriemkava v garazi...vlastne driemu dva, aby som mal vyssiu variabilitu..
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 29 Máj 2020, 21:13

To si fakt len odskúšal funkčnosť toho meniča. No ak budeš mať čas a chuť, môžeš skúsiť, čo bude vystrájať ten menič, až mu budeš znižovať dodávaný prúd pri 60 V. (Samozrejme, vstupné napätie bude lietať tiež.)
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
miroja
Power user
Power user
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: stredny Liptov
Vek: 61

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa miroja » 30 Máj 2020, 06:59

Skusil som aj znizovat napatie, islo to, no uz neviem pri akom najnizsom napati to prestalo fungovat, Skusim sa k nejakym testom zajtra vratit.
Ak mal niekto iny, ne prils drahy variant ako uregulovat s co najmensimi stratami "vysokonapatove" solary na nabijanie 12V aku, neokunajte sa, sup sem s tym :-). Inak, pozeral som aj profi regulatory, ceny v porovnani s panelom (mna stal 14ecok) su dost vysoke...
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 30 Máj 2020, 11:04

Keď budeš merať ten modul, skús aj, či je trvale skratuvzdorný, (napríklad dokáže bežať do 12 V čiastočne vybitej baterky pri vyššom nastavenom výstupnom napätí (15 V) ?

Si ochotný odskúšať jednoduchý princíp regulácie pre daný menič, ktorý som spomínal vyššie ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10145
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa 5ko » 31 Máj 2020, 21:16

Sory, nebol som, n a príjme,betonoval som na chalupe.

Takže, panely sú amorfné, dajú už asi len max 130V a každý dá 1A,podla štítku,ale v skutočnosti som prúd nemeral, iba som zapojil pri skúške dva do série a rozsvietilo to pekne 100W žiarovku,bolo polojasno.Teraz keď som ich meral samostatne na streche, lebo som tiež musel najprv natrieť strechu pod nimi, dávali cca120V.Ampére som nemeral, skúsim o týždeň cez 100W žiarovku.
Hladal som na nete niečo konkrétne, ale všetko je len na nízke napätia,takže asi bude treba niečo ubastliť,alebo skombinovať moduly tak,aby to dobíjalo baterku a potom už len nejaký menič na 230V,pre zariadenia.Chcem to len na napájanie čerpadielok v jazierku, bazénový filter a ozonizátor,prípadne vonkajšiu príručnú chladničku na pivo alebo nejaké nočné osvetlenie záhrady...na to by cca 600W mohlo stačiť.Baterky mám nejaké Fiaam 90 Ah. Samozrejme to bude ostrovná prevádzka .
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Bude fungovať PC zdroj na DC napätie?

Príspevok od používateľa Dolfi » 31 Máj 2020, 21:53

5ko, keď meriaš napätie panelov naprázdno, tak nie je problém hneď zmerať prúd nakrátko, stačí prepnúť merák na meranie prúdu. Ten vhodný pracovný prúd je len o kúsok nižší, (pár % dole), ako skratový prúd.

Prehrab domáce zásoby rôznych pulzných napájacích adaptérov, či náhodou nemáš nejaký z asi 90 až 260 V striedavých na 15 V DC. Ten by mohol fungovať na dva panely v sérii bez problémov. A ak budeš mať chuť čosi bastliť, tak môžeme sa pokúsiť vymyslieť nejakú primitívnu reguláciu pre ten adaptér, nech stále neštartuje pri poklese osvetlenia panelov.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok