vyhláška 508,paragraf 23

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa p23a11s » 14 Jún 2020, 22:12

Ahoj túto otázku som pložil aj na inom foru,takže sa dopredu ospravedlnujem,ide mi o názor.a ešte sory že na toto forum stránku zablúdim len občas,a vďaka všetkým čo mi poradili čo som sa opýtal. Otazka:Ide v auguste mi končí vyhláška 508,paragraf 23.Som vyučený elektrotechnik od roku 2002,v práci už 6 rokov nepracujem ako elektrotechnik,predtým som pracoval ako elektrotechnik.Zapojenie vypínačov,zásuviek,výmena ističa,zapojenie motorov s tým by som nemal problém,čo sa týka napr.zrobenie elektroinštalácie v rodinom dome,bytovke(naťahanie káblov,zapojenie rozvádzača na to by som si netrúfol).Samozrejme čo neviem,čomu sa nerozumiem a nemám v tom prax sa do toho nepúšťam a radšej sa opýtam skúsenejších.No a ide mi o to či si do budúcna myslím že sa to obnovuje na 5 rokov,túto vyhlášku obnoviť,proste keď som už trocha stratil prax aby sa niečo nestalo.Doma mám knihu od Meravého-Elektrotechnická sposobilosť pre elektrotechnikov,ktorú si asi 2-3 do roka prečítam.Taktiež si niečo prečítam so stránky elektrika.cz.....V civile,nazvem to tak mám na mysli mimo práce ma niekto občas zavolá na nejakú tú lahšiu opravu elektro.Pekný večer.Ps v práci mi už vyhlášku nepreplatia,zaplatím si ju sám.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa Drakoush » 14 Jún 2020, 22:24

Prečo sa to pýtaš nás? Sám musíš predsa najlepšie vedieť, čo je v Tvojich silách, či sa preceňuješ, či nie.
Ak si opatrný a nerobí Ti problém si veci pozisťovať pred tým, než ich niekomu vôbec poradíš, tak si to kľudne sprav.

Poznám aj revízakov (§24), čo nevedia, kde je sever, zrevidujú aj zásuvku v suchej latríne na samom dne a fungujú. Síce hrajú len na šťastenu a raz skončia v base, alebo sa obesia, keď sa niečo stane, ale vravím - ak nie si najmúdrejší človek na svete a vieš si prečítať o tom, čo ideš robiť, tak si to obnov. Vyhlášku je dobré mať.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa milansprlak » 15 Jún 2020, 08:11

Tiež súhlasím s Drakoush a myslím si že sa ti oplatí predlžiť osvedčenie za predpokladu že sa nebudeš púšťať do veci ktorým nerozumieš. Veci ktorým nerozumieš si treba poriadne naštudovať, prečítať normy, konzultovať s poriadnym revíznym technikom... Keby ti stratilo osvedčenie platnosť a nemáš stálu prax v elektro tak by si musel ísť od znova 21,22...
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa p23a11s » 15 Jún 2020, 19:07

Ďakujem za odpovede,ano čo sa týka občasných prác na el.zariadení,čomu nerozumiem sa opýtam skúsenejších,človek sa učí celý život,nereagujem zbrklo,nikto z neba učený nespadol.Doma mám niekoľko kníh napr: Obrázok......Obrázok...........Obrázok.......Obrázok.Tu elektrotechnickú sposbilosť pre elektrikárov som už raz prečítal,elektrotechnická schémata a zapojení tam občas nakuknem.Čo sa týka noriem tie nemám,a neviem či sú mi potrebné ked nepracujem ako revizna technik,možno základnú ochrana pred úrazom el.prúdom 33 2000-4-41......Pekný večer
0

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa Samanko » 17 Jún 2020, 23:16

Po prečítaní tvojich príspevkov myslím, že aj osvedčenie podľa par. 21 je celkom dostatočné.. 23 je v podstate príliš veľký risk pre teba ( a zamestnávateľ to môže využiť ..môžeš byť zodpovedný za niečo o čom ani nevieš) :agree:
Či sa však dá pri obnove downgrade to fakt neviem..
21 je pomocný el, ktorý môže mať milión otázok ale nemusí mať ani jednu :)
22 je samostatný, nezávislý odborník schopný samostatne a bezpečne odvádzať svoju prácu.
23 je vedúci prevádzky a pod, riadiaca činnosť.
.. zaraď sa sám :) ( nechcem ťa uraziť :) )
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa p23a11s » 18 Jún 2020, 15:50

No je to také aj hej aj nie.Ked to porátam prax na el.zariadeniach.2004 - 2006 práca v nemenovanej firme,tak ako tak rok a pol som tam pracoval ako elektrotechnik,potom už iné práce.Iná firma 2007-2010 tam som pracoval ako kurič obsluha plynových kotolní,plus sme mali na starosti VN časť vo firme,plus aj NN časť.No a od roku 2010 - do teraz vo firme ako skladník,takto 2010 - 2012 elektroudržbar,2012 - 2013 obyčajný udržbar,2014 - do teraz tam pracujem ako skladník.Takže suma sumárum prax na el. zariadeniach 6,5 roka dokopy aj s VN,čo sa týka VN to bola firma ZTS,ešte existuje,možno by som tam pracoval nadalej,ale prišla kríza a sa prepúšťalo,ohladom toho VN,my sme mali na starrosti,bol prívod do závodu-stlp-úsečník VN stade kábel do 1 rozvodne na vývodový odpojovač odpojovač-výkonnový vypínač a znova na prípojnicový odpojovač a potom do dalších rozvodní VN-NN,no a to sme mali mi na starosti kdyby neco,ak si dobre pametám 2 krát som si skúsil pod dozorom vyp.a potom aj zapnúť VN.A podľa mna do budúcna mi je tá vyhláška na 2 veci,v tejto firme čo som už ako elektrotechnik nebudem pracovať určite,iné zamestnanie hľadať neplánujem,som rád že akú takú robotu mám,no a na bežnú výmenu zásuvky,vypínača,svietidla,ističa nepotrebujem žiadnu vyhlášku.Ps.v závode mi tú vyhlášku nepreplatia a čo som sa aj pítal že bude v auguste školenie v závode a ani na školenie ma nepustia :D.Som povedal že by som si ju zaplatil,že nie,asi tak
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa p23a11s » 18 Jún 2020, 22:20

Ešte by som sa chcel opýtať takto.Je to k niečomu dobré ked ja si budem čítať,nemyslím nasapmeť sa to bifliť všelijaké normy,elektrotechnické sposobilosti,ked s tým nerobím?Takže som sa rozhodol vyhlášku si neobnovím.Ked ma nejaký sused zavolá vymeniť zásuvku,toho nebude zaujímať de jaká vyhláška,pretože tomu nerozumie a viem čo mám robiť.Skrátene vypnem si istič príslušného obvodu premeriam a vymením zásuvku.Na takúto vec vyhlášku netreba.Stačí maturita a vyučný list.A možem na 100 % povedať že si neplánujem hladat inú prácu.Vyhláška mi treba len keby som pracoval v závode ako elektrotechnik
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1148
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa Atlan » 19 Jún 2020, 08:36

Az suseda zabije elektrina, a niekto povie zi sa sam nieco robil, tak mas problem.
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa p23a11s » 22 Jún 2020, 18:32

Nazdar,tak som si vstúpil do svedomia a na školení som bol,vyhlášku som si zrobil.No tak aj rodičia mi dohovorili že či mi pere na hlavu že prečo si to nechcem obnoviť.A tak na okraj školitel hovoril niečo o ak som ho dobre porozumel že na streche sa už nič nespája s bleskozvodom podľa asika nových STN. potom hovoril niečo o impedanci,že istič 16 A b má príklad impedanciu poruchovej smičky 2,2 a istič 16 A C omnohu menšiu,potom niečo o rozvádzačoch a ic skúškach.A ešte zákaz viesť zvody pri bleskozvode pri vchode do budovy.Potom že na príklad budova 10x10 m 3 zvody/3 uzemnovače,a tak.To len tak na okraj.Takže vyhlášku mám obnovenú,pokoj tuším na 5 rokov.Ono na takýchto aktualizáciach si myslím že tí školitelia povedia len čo je nové,čo sa zmenilo.Ostatné si musím najsť sám a prečítať.Pekný večer
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa Merak » 22 Jún 2020, 19:07

Ja zasa plánujem si cez leto predĺžiť papiere na zváračský.
A nezabudni si spraviť preventívnu prehliadku ohľadom elektra.
Čo sa týka tých slučiek, tak je to jednoduché.

Zs = (2/3) * U / I

Zs - poruchová slučka
2/3 - konštanta, v literatúre sa udáva, ale v norme som ju nevidel
U - namerané napätie siete medzi L a PE/PEN
I - maximálny prúd ističa pri čase vybavenia 0,4s - podľa normy STN 33 2000-4-41
prúd si vieš pozrieť v katalógu výrobcu ističa, napríklad pre C16A je to až 160A pri čase vybavenia 0,4 sekundy.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa p23a11s » 22 Jún 2020, 20:35

I - maximálny prúd ističa pri čase vybavenia 0,4s - podľa normy STN 33 2000-4-41 - kurňa a ozaj do 0,4 aj na školení to bolo spomenuté,a já som si myslel že 0,2(to je pre TT).V knihe od Meravého na str.134 je o tom viac.Ono pri napetí väčšom ako 230 V do 400 V je to tých 0,2 sieť TN,AC.No alebo TT - pri napetí vyššom ako 120 V do 230 V 0,2 s.A tak som zabudol.Ps chcem sa opýtať,mne ako no primernému elektrotechnikovi,stačia tie knihy čo mám tj.Elektrotechnická sposobilosť od Meravého,mám aj od Lučanského aktualizované vydanie k 1.1.2014 to neviem či ešte platí,alebo sú mi potrebné aj normy.Vďaka
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa Merak » 22 Jún 2020, 21:13

bežnému elektrikárovi stačia aktualizované knižky, ale pokiaľ chceš ísť do hĺbky, tak normy

či 0,1 či 0,2 alebo 0,4 sekundy, charakteristika je tam rovnaká
Prílohy
charakteristika-isticov-m-toma-500-672.png
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa p23a11s » 23 Jún 2020, 20:46

ok ďakujem.Ps ak sa nemýlim na revízneho technika je prax 6 rokov do 1000 V,a 7 rokov nad 1000 V.No ono elektrotechnik a revizny technik sa učia celý život.Moja otázka,ja ako priemerný elektrotechnik,ktorý si dá sa povedať každý deň niečo prečíta z oblasti elektro,niečo tu,niečo zo stránky elektrika.cz.Sem tam ma niekto zavolá príklad na výmenu zásuvky.Dajme tomu že by som aj ja mohol príklad za 3-4 roky zapojiť príklad nejaký bytový rozvádač v bytovke v byte.Samozrejme by to po mne skontroloval revízny technik.Prípadne by bol pri mne keby som to zapájal.Aj ked si myslím že tá prax sa myslí že budem v kuse pracovať na el.zariadení,čiže príklad v kuse tých 6 rokov.Určite nestačí čitať knihy a normy a do elektriny jak sa vraví pichnúť len občas.Sory možno hlúpa otázka,ale aj tak chcel som sa to opýtať.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa Merak » 23 Jún 2020, 21:42

záleží či máš VŠ alebo len USO, či do 1000V alebo nad 1000V, či objekt triedy A, B1 alebo B a či sa jedná o prípojky alebo zariadenia
Prílohy
prax.jpg
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa Samanko » 24 Jún 2020, 00:02

V celom tvojom prispevku nevidim otazku. Som si celkom isty, ze tam nie je jediny otaznik.
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa p23a11s » 24 Jún 2020, 08:38

Moja otázka,ja ako priemerný elektrotechnik,ktorý si dá sa povedať každý deň niečo prečíta z oblasti elektro,niečo tu,niečo zo stránky elektrika.cz.Sem tam ma niekto zavolá príklad na výmenu zásuvky.Dajme tomu že by som aj ja mohol príklad za 3-4 roky zapojiť príklad nejaký bytový rozvádač v bytovke v byte?Toto som myslel ako otázku.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa Merak » 24 Jún 2020, 11:00

Zapojiť rozvádzač myslíš tým už hotový rozvádzač zapojiť do elektroinštalácie alebo zapojiť rozvádzač myslíš tým vyrobiť ho?
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7696
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa Merak » 24 Jún 2020, 11:04

Vrelo ti odpirúčam stiahnuť si zákon 124 z roku 2006 aj s aktualizáciami a tak isto vyhlášku MPSVaR 508 z roku 2009 aj s aktualizáciami a prečítať a riadne naštudovať si ich.
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa p23a11s » 24 Jún 2020, 11:58

Merak napísal:Zapojiť rozvádzač myslíš tým už hotový rozvádzač zapojiť do elektroinštalácie alebo zapojiť rozvádzač myslíš tým vyrobiť ho?
Zapojiť do elektroinštalácie,že už v ňom bola celá výzbroj,vyrobiť ho to mi je jasné že by som nemohol,musel by som mať oprávnenie na výrobu rozvádačov.
0

milansprlak
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 191
Dátum registrácie: 07 Feb 2014, 10:54
Bydlisko: Trstená
Vek: 31

Re: vyhláška 508,paragraf 23

Príspevok od používateľa milansprlak » 24 Jún 2020, 16:05

No s par 23 by si ho mal vediet uz teraz zapojit, dokonca na to staci aj par 22. Potom treba reviziu.... No tvoj najvacsi problem je vtom ze nemas prax v oblasti elektroinstalacii.
0

Napísať odpoveď