Trafko v kúpelni z 230 V na 12 V

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Trafko v kúpelni z 230 V na 12 V

Príspevok od používateľa p23a11s » 07 Júl 2020, 19:33

Ahoj,už dlhšie máme v kúpelni prerobené jadro.Kúpelna tj.nebezpečný priestor,takže samozrejme trafo z 230 V na 12 V.Štyri halogénové žiarovky,jedna prestala svietiť.Kúpil som novú na 12 V,no a na tej čo práve prestala svietiť som si všimol jeden drát viac povitiahnutý.Podarilo sa mi to odpojiť od trafa.Kúpil som novú halogénovú objimku na 12 V.Ide mi o zapojenie.V podstate by malo byť jedno ako zapojím na výstup 12 V tie kábliky,či?Novú objimku zapojím na tie svorky odkial som odpojil starú a je jedno ako či.Tie dráty na objimke sú oba biele.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Trafko v kúpelni z 230 V na 12 V

Príspevok od používateľa Dolfi » 07 Júl 2020, 20:21

Áno, halogénovej žiarovke je jedno, akým prúdom ju napájaš.

Neviem, čo nazývaš trafkom. Asi je to elektronické zariadenie, (tzv. "myška"), na zníženie napätia. Výstup je striedavý a pripojenie drátov z objímky je ľubovolné.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2439
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Trafko v kúpelni z 230 V na 12 V

Príspevok od používateľa Edgar » 07 Júl 2020, 20:39

V prípade bodoviek na 12V s päticou GU5,3 resp. MR16 je to jedno aj v prípade LED, lebo majú usmerňovač.
0

p23a11s
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 91
Dátum registrácie: 31 Mar 2018, 11:05

Re: Trafko v kúpelni z 230 V na 12 V

Príspevok od používateľa p23a11s » 07 Júl 2020, 20:44

Ďakujem,no ak som dobre videl tak niečo takéto Obrázok.Ono dávnejšie sme mali si pametám a to so tiež zapájal nad kuchynským drezom 4 halogénky na 12 V,trafo z 230 V na 12 V.Zapojil som to svietilo,len tuším sa tie halogénky dosť hriali,ked dlhšie svietili,ale zapojil som to dobre ked to vtedy nerachlo.Teraz tam máme 4 ale na 230 V.A by ma zaujímalo ako to je riešené.Ono sú tie halogénky v skutočnosti na 230 V alebo je v tej halogénke nejaký transformátor.Bavím sa o tej kuchyni.Ale podľa mňa keď je obyčajná žiarovka 40 W na 230 V tak aj halogénka musí byť na 230 V.Ono sa to mohlo hriať ak tie halogénky boli príklad 4 jedna 36 W,a trafo ak bolo výkono slabšie.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11655
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Trafko v kúpelni z 230 V na 12 V

Príspevok od používateľa Dolfi » 08 Júl 2020, 11:40

Máš v tom trochu guláš:
- halogénová žiarovka je obyčajná žiarovka, len banka je naplnená halónovým plynom, (napr. Argonom). Tým vlákno môže byť viac nažeravené a preto žiarovka má mierne vyššiu účinnosť a aj trochu vyššiu teplotu svetla
- podľa hrúbky a dĺžky vlákna je možné vyrobiť žiarovky na rôzne napätia pri rovnakom výkone.
- žiarovka na 12 V či 230 V rovnakého výkonu, kúri rovnako. Záleží len od jej konštrukcie, (veľkosti banky, objímky, ...), že sa zdá, že menej či viacej kúri, (lepšie alebo horšie sa chladí).
- na slabšom "elektronickom trafe" nedokážeš prevádzkovať vyššiu záťaž, ako je menovitá. Sú tam implementované ochrany. Takže určite tie bodové halogény nekúrili viac preto, že to bolo zle navrhnuté, ale preto, že tie 12 V žiarovky sú konštrukčne íné, (menšie).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Trafko v kúpelni z 230 V na 12 V

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Júl 2020, 15:41

p23a11s napísal:Ahoj,už dlhšie máme v kúpelni prerobené jadro.Kúpelna tj.nebezpečný priestor,takže samozrejme trafo z 230 V na 12 V.Štyri halogénové žiarovky,jedna prestala svietiť.Kúpil som novú na 12 V,no a na tej čo práve prestala svietiť som si všimol jeden drát viac povitiahnutý.Podarilo sa mi to odpojiť od trafa.Kúpil som novú halogénovú objimku na 12 V.Ide mi o zapojenie.V podstate by malo byť jedno ako zapojím na výstup 12 V tie kábliky,či?Novú objimku zapojím na tie svorky odkial som odpojil starú a je jedno ako či.Tie dráty na objimke sú oba biele.
Predpokladám ,že tam bolo normálne trafo 230/12, takže ide stále o striedavé napätie,a v tom prípade je halogenkám jedno ako zapojíš vývody-preto sú obidva biele.Ak by tam bolo trafo s usmerňovačom na jednosmerný prúd, už by aspoň podla farby káblov bolo rozlíšené,že napr. čierny je mínus a červený/ resp.čierny s červeným pruhom / je plus. tam sa musí napr.pre LED dodržať polarita.
Ak by si chcel vyhodiť trafo a prerobiť to celé na 230V žiarovky, nie je problém,ale musíš vymeniť pätice/možno aj celé svietidlá/ za GU,lebo halogenky majú vidličky ale žiarovky na 230V,resp LED na230V majú bajonety.No v tom prípade musí byť ten svetelný okruh zapojený cez RCD chránič.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2439
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Trafko v kúpelni z 230 V na 12 V

Príspevok od používateľa Edgar » 08 Júl 2020, 16:52

5ko nemáš pravdu, v LED na 12V je usmerňovač. A hlavne už z princípu ako by symetrické pätice mohli mať polaritu :pain: teda áno môžu mať, ale komponent ktorý sa do nich zapája musí byť nezávislý na polarite.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Trafko v kúpelni z 230 V na 12 V

Príspevok od používateľa 5ko » 08 Júl 2020, 17:00

Máš pravdu, usmerňovač tam je, ale je rozdiel či z 12VAC,alebo 230V AC, a podla toho logicky by nemali mať rovnaké pätice... či?
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2439
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Trafko v kúpelni z 230 V na 12 V

Príspevok od používateľa Edgar » 08 Júl 2020, 17:44

No áno pätice pri iných napätiach sú už iné
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok