Elektrocentrála Hecht GG7300

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

giwer1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 31 Aug 2013, 09:00

Elektrocentrála Hecht GG7300

Príspevok od používateľa giwer1 » 13 Aug 2020, 15:10

Pekné letné popoludnie prajem.

Tak ako všade, tak aj u nás v práci sa občas objaví kratší/dlhší/plánovaný/neplánovaný výpadok el. energie. Napájanie dôležitých zariadení máme riešené meničom Victron Quattro 24V/5000VA/120A a k nemu pripojenú sústavu akumulátorov Hoppecke s kapacitou 24V/600Ah. Pri občasných krátkodobých výpadkoch toto riešenie funguje výborne, dokonca lepšie ako rôzne UPS, ktoré sme používali pred pár rokmi. K problému však dochádza pri dlhodobejších plánovaných odstávkach. Keďže použité akumulátory nie sú práve najlacnejšie a celkom rád by som ich udržal v dobrej kondícií čo najdlhšie, trhá mi srdce keď ich musím šťaviť pod nejakých 30%. Napadlo ma teda využiť druhý AC vstup meniča a v prípade dlhšieho výpadku naň pripojiť benzínovú elektrocentrálu a tým "prikrmovať" menič, aby sa aku nemuseli tak hlboko vybíjať. Podľa dostupnej dokumentácie k meniču, by tento scenár nemal byť problémom, nakoľko pracuje s dvojitou konverziou, podporuje tzv. boost, kedy je schopný prípadný nedostatok výkonu na AC vstupe doplniť výkonom z batérií a tiež si dokáže poradiť aj s rôznym napätím a frekvenciou na oboch AC vstupoch. Super funcia je aj možnosť nastaviť si na oboch AC vstupoch prúdový limitér, aby sa predišlo preťaženiu prípojok. Limitér mám aktuálne nastavený na 7A (in AC1 - centrála) a 15A (in AC2 - distribučná sieť). Na napájanie AC1 používam elektrocentrálu Hecht GG7300, ktorá dokáže podľa štítku trvale dodávať buď 1,93kW/230V alebo 5,8kW/400V. To, že centrála má len AVR riešené korekciou budiaceho napätia a nejakou pochybnou reguláciou otáčok motora korigovaním škrtiacej klapky je síce nemilé, ale Victron si s tým dokáže nejako poradiť. Horšie však je, že nemôžem použiť jej plný výkon, keďže pre jednu fázu z nej možem ťahať len 1/3 nominálu.
Nenapadá Vás tu nejaké schopné riešenie ako z 3f urobiť 1f s plným výkonom?
Ako druhá alternatíva ma napadlo k centrále pripojiť nejaký monštrózny 3f transformátor s usmerňovačom a výsledným DC kŕmiť priamo akumulátory (samozrejme cez nejaký zase monštrózny nabíjač :-)

Za plodné príspevky ďakujem.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Elektrocentrála Hecht GG7300

Príspevok od používateľa Dolfi » 13 Aug 2020, 20:02

Napríklad kúp takýto trojfázový 10 kW/ 24 V zdroj: https://www.gme.sk/spinany-zdroj-mean-well-rst-10000-24, nastav ho trochu vyššie ako 24 V, (treba odskúšať, kedy bude zdroj a trochu baterka spolupracovať) a pripoj ho rovno na baterku. A máš to !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

giwer1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 31 Aug 2013, 09:00

Re: Elektrocentrála Hecht GG7300

Príspevok od používateľa giwer1 » 14 Aug 2020, 06:38

V cenovej relácii toho zdroja by som skôr uvažoval o zakúpení novej, vykonnejsej 1f centrály s invertorom.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11651
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Elektrocentrála Hecht GG7300

Príspevok od používateľa Dolfi » 14 Aug 2020, 10:30

No vidíš, ani radiť ti netreba ... :wink:

Samozrejme, ten trojfázový zdroj je tak dvakrát predimenzovaný. No nájsť menší sa mi narýchlo nedarilo, tak som dal link na henten.

Ďalším riešením by mohol byť trafák z 400 V na 230 V. No využil by si výkon len dvoch fáz. Prípadne použitím menšieho trafáka zo 400 V na 170 V je možné odpočítať zo združeného napätia 400 V tých 170 V a dostaneme 230 V. V prvom prípade by trafák musel mať zhruba 4 000 VA, v druhom prípade čosi pod polovicu, (prenášame len ten "odčítajúci sa" výkon).
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok