zapojenie el. v altanku

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa misiacik » 19 Aug 2020, 11:06

viete mi poradit ako vyriesit zapojenie elektriny do altanku? z rozvodovej skrine na dome, by sa vytiahol kabel. tam by isla nejaka rozdelovacia skrina. jedna vetva by isla do zasuvky na 240V a vypinaca na svetlo a dalej by islo svietidlo. z rozdelovaca by isla druha vetva na dalsie svetlo, ktore by bolo so senzorom pohybu. tam neviem ci je potrebny vypinac alebo nie. v scheme je tym kruzkom oznaceny "rozdelovac". ja to montovat nebudem, zavolam elektrikara!!! ale rad by som nakupil potrebne veci k tomu (kabel, zasuvku 240V, vypinac a tu rozdelovaciu skrinku), teda keby mi viete napisat aky kabel a hlavne ten "rozdelovac" mam kupit. tiez ci to moze byt ako na scheme alebo nejako inac a lepsie sa to da urobit. dakujem.
Prílohy
schema.jpg
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 19 Aug 2020, 13:11

Ja by som to robil asi tak ze do altanku by som dal maly rozvaczac a do neho pritiahol kabel CYKY 3x2.5. Dalej zalezi na to ci mas v dome nove rozvody TNS alebo stare TNC. Ak stare tak potom je otazka ci ches mat v altanku TN-C-S. Ak TN-C-S, bolo by dobre do altankoveho rozvadzaca vopchat este prudovy chranic ako doplnkovu ochranu. Takze ked to zhrnieme potrebujes kupit: privodny kabel CYKY 3x2.5, chranicku (zrejme to pojde zemou), vystrazna folia do zeme cervena elektrikarska, rozvadzac 7-modulovy, hlavny vypinac jednopolovy, prudovy chranic 25A/2P/30mA, istic 16A na zasuvky, istic 10A na svetla, kable do altanku z rozvadzaca CYKY 3x2.5 pre zasuvky a CYKY 3x1.5 pre svetla, dalej samotne zasuvky a vypinace idealne s vyssim krytim do vonkajsieho prostredia, a dalej chranicky ,ktorymi budes tahat kable v altanku (toto neviem ako mas riesene).
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa misiacik » 19 Aug 2020, 17:03

elektrina v dome bola robená predpokladám medzi 1988-1990, netušim či tns alebo tnc. teda ked tomu dobre chapem, tak z rozvod. skrine na dome sa pritiahne kabel a v altanku bude "skrinka", kde bude chranic a istice a od toho pojdu dalej kable na zasuvku a svetla? ja som bol v tom, ze ked sa vytiahne kabel z rozvodovej skrine, tak istice budu sluzit tie, ktore su tam. zla uvaha?
0

Používateľov profilový obrázok
ferrari10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 24 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Stropkov, Prešov, Košice
Vek: 32

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa ferrari10 » 19 Aug 2020, 17:31

Všetko závisí od toho ako máš rozdelené fázy v dome, pokiaľ je záťaž na fázach rovnomerná je úplne jedno ktorú fázu vyberieš, no pokiaľ nie tak by som hľadal takú fázu na ktorú je toho napojeného najmenej. Predpokladám, že rozvodnú skriňu budeš mať zapojenú ešte v starej sieti (môžem sa mýliť). A všetko bolo vlastne povedané - kábel, chránička, fólia (ak to pôjde v zemi) malý rozvádzač, prúdový chránič, istič pre svetelný a zásuvkový obvod atď.
0
Nikto učený z neba nespadol, ale hlúpych akoby zhadzovali.

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa misiacik » 19 Aug 2020, 21:12

ospravedlnujem sa, za blbu otazku, ale keby tomu rozumiem, tak sa nepytam. v rozvovodovej skrini na dome su istice, prudovy chranic a pod. a teda neda sa odtial vytiahnut elektrina s tym, ze to cele istenie by zabezpecovali uz existujuce "zariadenia" tam a nemusel by som to davat este raz do altanku?
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 817
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa ondistef » 19 Aug 2020, 22:36

Sprav si to, ako ti napísali vyššie.
Najlepšie riešenie spraviť malý podružný rozvádzač v altánku, a odtiaľ si cez chránič vyvedieš samostatný vývod pre zásuvku B16A/1 a samostatný vývod pre svetlá B6A/1 alebo 10A.
Takto by si musel ťahať samostatný kábel pre svetlo a samostatný kábel pre zásuvky, alebo by si to musel istiť do 10A (kvôli vypínačom) alebo v prípade 16A istenia zas použiť 16/ 20A vypínače, ktoré sa bežne nepredávajú a je ich dosť obmedzený výber.
Nevraviac, že na svetelný okruh môžeš pripojiť max. jednu zásuvku.
Natiahni si tam rovno CYKY-J 5x2,5, prípadne 5x4 aj s rezervou pre prípad, že by si tam chcel aj 3f okruh (ak neplánuješ žiaden 3f okruh, tak daj 12 modulovú rozvodnicu nap. DIDO IP65 - ECH-12PT, kábel CYKY-J 3x4 istený 20A ističom a dvojpólový chránič s jednopólovými ističmi + jednopólový hlavný vypínač).
A hlavne nezabudnúť na krytie aspoň IP44 + ak sa jedná o drevené konštrukcie (resp. horľavé) tak používať izolačné podložky a el. zariadenia určené na montáž na horľavé materiály.
Prílohy
Rozvodnica_altan.pdf
(66.5 KiB) 172 stiahnutí
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa Drakoush » 19 Aug 2020, 22:44

Aj svetelný okruh môže byť zaistený 16kou. Akurát musí použiť príslušný prierez na rozvod.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa Samanko » 19 Aug 2020, 22:58

Zavolaj si tam toho elektrikara, on ti povie co mas kupit podla tvojej konkretnej situacie.. Kupovanim veci dopredu akurat prerobis..
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa misiacik » 19 Aug 2020, 23:56

dakujem velmi pekne za vysvetlenie. teraz mi je smiesne ako som si to jednoducho predstavoval. aspon mam predstavu co bude priblizne potrebne. dakujem.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa pablox » 20 Aug 2020, 06:53

Drakoush napísal:Aj svetelný okruh môže byť zaistený 16kou. Akurát musí použiť príslušný prierez na rozvod.
A keď je tam použitý vypínač, ktorý má max prúd 10A (bežné vypínače)? Predpokladám, že si to myslel tak, že aj prístroje budú dimenzovane na 16A.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa misiacik » 20 Aug 2020, 08:25

3f okruh nebudem potrebovat, zasuvku na 400V mam hned vedla rozvod. skrine a ta je blizko altanku, teda zemou pojde kabel max 2m. ja len vyslovene potrebujem dve svietidla a zasuvku tam a nic viac.
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 20 Aug 2020, 10:50

Pri isteni obvodov je dobre kukat na vsetky casti tohoto obvodu: kabel + vypinac + objimka na ziarovku. Pretoze ked svetelny spotrebic zlyha, znizi sa jeho odpor na tolko ze zacne obvodom pretekat v tomto pripade nie do 10 amperov ale napr. 16 A, tak ocakavame (ked tam mame 16 A istic ktory tento prud nezhodi), ze tento prud zvladnu vsetky casti tohoto obvodu a nic nezhori. dolezite hlavne pri takychto drevenych konstrukciach a vonkajsich prostrediach.
0

Používateľov profilový obrázok
ferrari10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1100
Dátum registrácie: 24 Sep 2008, 00:00
Bydlisko: Stropkov, Prešov, Košice
Vek: 32

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa ferrari10 » 20 Aug 2020, 10:59

misiacik napísal:ospravedlnujem sa, za blbu otazku, ale keby tomu rozumiem, tak sa nepytam. v rozvovodovej skrini na dome su istice, prudovy chranic a pod. a teda neda sa odtial vytiahnut elektrina s tym, ze to cele istenie by zabezpecovali uz existujuce "zariadenia" tam a nemusel by som to davat este raz do altanku?
Samozrejme, že sa to môže urobiť aj tak, ale potom ozaj pozor na záťaž fáz. Uvediem príklad, ty vonku režeš niečo cirkulárom, alebo flexou a mama vo vnútri v kuchyni pečie,varí, robí si kávu :D Spočítaj odber a zistíš, že na kuchynský okruh by to nebolo extra dobré dávať. Ak už chceš použiť existujúcu rozvodnú skriňu tak vyber ten okruh ktorý je najmenej zaťažovaný... No stále si myslím, že najlepšie je potiahnuť nový prívod hoci aj z tej 400vky, čo máš vonku, počítam, že tá sa až tak nevyužíva a urobiť si mini rozvádzač v altánku s príslušným krytím, tak budeš vedieť, aj v prípade poruchy v altánku,že ti stačí zhodiť iba príslušný istič v altánku.
0
Nikto učený z neba nespadol, ale hlúpych akoby zhadzovali.

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 20 Aug 2020, 11:01

Ked chces usetrit, tak najlacnejsie riesenie je zohnat si 16A vypinace, a aj luster/svetlo, ktore zvladne 16A a potom natiahnut kabel z domoveho rozvadzaca CYKY 3x2.5 do acedurky, ktora bude na altanku a z nej tahak svetelny aj zasuvkovy obvod. Ale ma to iste nedostatky ktore tu uz spomenute boli: t.j. jedna zasuvka spolocna so svetelnym obvodom podla normy/ 16A svetelne prvky/. Ale zabudni na toto co pisem a sprav si to poriadne ako to ma byt.

Podla toho co pises, tak v dome mas TNC-C-S, kedze som zachytil ze tam mas prudovy chranic v rozvadzaci. To znamena ze do altanku ho uz nemusis davat a ak mas miesto v rozvadzaci tak si tam daj osobitne pre altanok 20A jednopolovy istic ktory je napojeny z prudoveho chranica a od tial chod zemou do altanku CYKY 3x2.5.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Aug 2020, 12:33

pablox napísal:
Drakoush napísal:Aj svetelný okruh môže byť zaistený 16kou. Akurát musí použiť príslušný prierez na rozvod.
A keď je tam použitý vypínač, ktorý má max prúd 10A (bežné vypínače)? Predpokladám, že si to myslel tak, že aj prístroje budú dimenzovane na 16A.
Pochopiteľne áno. Všetky prvky bez výnimky musia byť dimenzované na dané istenie, teda okrem vypínača a káblov aj všetky spájacie prvky, svietidlá (ak majú objímku/päticu, ktorá umožňuje použitie ľubovoľného zdroja) a tak podobne. Dnes to ale problém nie je, vypínače sú na 16A zdá sa mi bežné. Ak je altánok drevený, tak snáď nemusím prízvukovať, že všetky prvky by mali byť určené na montáž na horľavý podklad, alebo použiť nehorľavé podložky.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa misiacik » 20 Aug 2020, 13:17

@jurydevil: ja som sa nepresne vyjadril. v rozvodovej skrini na dome su len istice pre 400V, 240V a hlavny istic. prudovy chranic tam nie je, ked dobre pozeram.
@ferrari10: skusim elektrikarovi spomenut aj tu moznost z tej 400V zasuvky, aj ked urcite nejaky okruh v dome nebude tak zatazeny a dalo by sa to tahat zo skrine.

dakujem velmi pekne vsetkym za rady, ja si to vsetko este nastudujem cele a urcite zavolam k tomu elektrikara.
0

JuryDeVil
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 08 Aug 2016, 14:24
Bydlisko: Ružomberok
Vek: 36

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa JuryDeVil » 20 Aug 2020, 13:18

A ked budes mat vykopanu ryhu pre kabel, nezabudni si to pofotit. Teraz by si ani neveril ako rychlo clovek dokaze zabudnut kde co tahal a o par rokov budes tazko spominat kade to islo ked budes chciet nieeco robit (sadit stromy, jamu pod latrinu, .... :pain: )
0

misiacik
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 23 Máj 2018, 16:09

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa misiacik » 20 Aug 2020, 14:03

medzi altankom a rozvod. skrinou su asi 2 m, to nezabudnem :D a ja som majster sveta, ja presne viem kadial ide kabel!!! len telefonny som presne nevedel, aj ked som sam kedysi pripojku kopal, tak som to aj tak pretrhol pred rokmi. zartujem, ja to natiahnem tak nejako, ze to bude smerovat na nejaky hranol, alebo pozdlz obrubnika alebo tak, aby som vedel, ze je tam kabel... a ked nieco riesim dlhsie, dlhsie nad tym rozmyslam, tak potom si aj pamatam vsetko.
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1737
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa pablox » 20 Aug 2020, 22:04

Drakoush napísal:
pablox napísal:
Drakoush napísal:Aj svetelný okruh môže byť zaistený 16kou. Akurát musí použiť príslušný prierez na rozvod.
A keď je tam použitý vypínač, ktorý má max prúd 10A (bežné vypínače)? Predpokladám, že si to myslel tak, že aj prístroje budú dimenzovane na 16A.
Pochopiteľne áno. Všetky prvky bez výnimky musia byť dimenzované na dané istenie, teda okrem vypínača a káblov aj všetky spájacie prvky, svietidlá (ak majú objímku/päticu, ktorá umožňuje použitie ľubovoľného zdroja) a tak podobne. Dnes to ale problém nie je, vypínače sú na 16A zdá sa mi bežné. Ak je altánok drevený, tak snáď nemusím prízvukovať, že všetky prvky by mali byť určené na montáž na horľavý podklad, alebo použiť nehorľavé podložky.
Bežne som sa s klasickými vypínačmi pre elektroinštalácie na 16A nestretol, väčšinou sú dimenzované na 10A, napr: https://ema-elektro.sk/elektromaterial/ ... y-le774401
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: zapojenie el. v altanku

Príspevok od používateľa Drakoush » 20 Aug 2020, 22:06

Máš pravdu, ja inštalácie nerobím, ale myslel som, že sa zlepšili. Tak potom treba hľadať 16A vypínače, akurát už nemusia byť v jednej sérii. Kto má napr. valenu, má smolu.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok