Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • Uprava zhaviaceho rele

Uprava zhaviaceho rele

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Uprava zhaviaceho rele

Odoslaťod TomasNM » 09 Okt 2019, 08:53

Nieco mi stale odpaluje zhavice na aute. Nove vydrzia tak pol roka a zrazu su KO.
Tak som zacal upodozrievat casovacie rele zhavenia, ci nahodou ich nezapina bez mojho vedomia, napr. za jazdy, cim by boli pretazovane.
Otvoril som teda to rele a nasiel som tam nieco prekomplikovane, tak som usudil, ze by to chcelo vlastny design casovaca, aby som to mal pod kontrolou.
Vysledok je tu...

Popis pre zaciatocnikov:
Funguje to tak, ze pri zapnuti kluca sa zacne nabijat kondenzator a rele zopne, kym nabitie kondenzatora neprekroci cca 80% napajacieho napatia (dane delicom na + vstupe OZ). Napatie kondenzatora je privedene na - vstup OZ. Ak sa napatia vyrovnaju, tak OZ vypne rele a zhasne kontrolku. Nasledne cez rezistor spatnej vazby znizi napatie na delici na + vstupe OZ a zabrani tym kmitaniu, ktore je sposobene sumom (hysterezia / Schmitt KO).
PNP tranzistor ma za ulohu rychlo vybit kondenzator pri vypnuti napajania, aby bola casova konstanta RC obvodu kazdym zapnutim rovnaka.
Nakoniec, je tam privedeny aj signal od startera, ktory okamzite nabije kondenzator na plne napatie, cim okamzite vypne rele.
Este som rozmyslal aj nad tym, priviest tam vstup od snimaca teploty na skratenie potrebneho casu zhavenia, ale vzhladom na casovu tiesen som to nateraz neriesil.

Uvidime v zime, ci sa tento casovac osvedci.

Este by ma zaujimalo, ze naco to sudruhovia z FR takto prekomplikovali a nastrkali tam 12 komparatorov, milion pasivnych suciastok atd.
Prílohy
20191008_190402.jpg
20191008_190412.jpg
20191008_191116.jpg
schema.png
TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Vek: 38.9
Založený: 22.01.2012
Paragraf: 23

Re: Uprava zhaviaceho rele

Odoslaťod rogi » 09 Okt 2019, 09:13

Určite to ma svoj dôvod, že je to tak prekombinovane, niektoré FR autá majú zhavice na nižšie napätie ako je 12V. Majú aj snímač teploty aby nežhavili dlho keď to netreba.
viem iba základy s elektrotechniky, viem urobiť plošák foto cestou, osadiť súčiastkami, keď to nefunguje som v koncoch :( ale nie celkom :D
požívam tieto mm.DT830d,DT9205B,PU500,PU140,
rogi
Obrázok používateľa
Stály člen
Stály člen
Založený: 23.04.2009

Odoslaťod breta1 » 09 Okt 2019, 10:00

Myslím, že jsi to až moc zjednodušil.
U dieselu, podle různých typů a stáří, se žhavení řeší různě.

Např. u FELECIA 1,9D se žhaví vždycky, pokud teplota motoru je nižší než cca 70 st. A podle stupně ohřátí motoru se řídí délka sepnutí žhavícího relé, to může trvat i několik minut. A pozor - doba svitu kontrolky neodpovídá době sepnutí relé!
U OCTAVIA 1,9 TDI se žhaví jen tehdy, když je teplota motoru nižší než cca 8 st., takže přes léto prakticky nikdy.

Nevím, jaké jsou podmínky u tvého motoru, ale délka žhavení se vždy musí odvozovat od čidla teploty motoru (chladící kapaliny).
Tomu napovídá i to, že ta původní deska je připojena (mimo žhavící kontakty) celkem 5 vodiči, u tebe vidím 4 vodiče.
Navíc je možné, že do řídící jednotky jde zpátky kontrolní informace o tom, že se na žhavičích opravdu objevilo napětí a jak dlouho trvalo a podle toho ŘJ může zapisovat chybu.
breta1
Obrázok používateľa
Power user
Power user
Založený: 06.02.2009

Odoslaťod TomasNM » 09 Okt 2019, 11:50

Ano, toto je teraz cisty manual, ale mne to nevadi (skor mi to vyhovuje). Jednoducho viem, ze ked je motor aspon trosicka zohriaty, tak zhavit nepotrebuje. Takze rovno startujem a necakam. Preto je tam ten signal od startera, aby to hned vyplo.
Mimochodom, pin c.2 bol pripojeny do RJ, ale nieje to spatna vazba. Skor info o teplote. Ale to neriesim.
Ale, aj keby som spekuloval s teplotou akokolvek, stale ma na tento ucel nenapada vyuzitie tolkych komparatorov.
Ale nech...
A to, ze kontrolka nezodpoveda stavu rele viem, preto som sa na to zameral ako prvorada vec.
Bohvie co to stvaralo za jazdy.
Zhavice su 12V, takze o to strach nemam. Skusal som ich aj so zdrojom.
Odber jedneho bol cca 20A za studena a pri nazhaveni klesol na cca 11A.
TomasNM
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Vek: 38.9
Založený: 22.01.2012
Paragraf: 23

Naspäť na Auto-moto elektronika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.

Forums ©
Autor stránky je Ondrej Závodský(zawin), o graficky design sa stará Ľuboš Fabo(BUFU).

TOPlist