elekronika stahovania okien

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

elekronika stahovania okien

Príspevok od používateľa datam » 27 Apr 2008, 17:15

Kúpil som si univerzálnu stahovačku okien. Trošku ma hnevá že motorčeky nemajú ochranu a točí pokiaľ držím tlačidlo. Nemá niekto nejaké zapojenie elektroniky ktorá zamedzí zhoreniu motorčekov, prasknutiu skla, strhnutiu prevodov??? Myslím nejaké prúdové obmedzenie. Pomocou koncákov to nechcem riešiť. Viem že existuje "sledovač hluku na kefách". Požíva sa na ochránenie jednosmerných motorov. Komplikovaná záležitosť. Ja chcem niečo jednochudé.
0

Používateľov profilový obrázok
Jose206
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 24 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Sklabiná
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jose206 » 27 Apr 2008, 19:39

Neviem sice ci je to uskutocnitelne ale mam dva riesenia ktorea ma tak na rychlo napadli:

1. Dat tam casovy spinac na maximalnu dobu zapnutia, cize by si si stopol kolko trva uplne stiahnutie okna a taky cas by si nastavil na casovaci tvorenom 555-kou.


2. Tazsie riesenie: zistit zataenie motora pri normalnom stahovani. A podla toho spravit to ze pri vacsej zatazi na motorcek sa motor vypne ale to 1. sa mi pozdava viacej
0
Viem, že nič neviem. :wink: Moje motto je: Prax je najlepšou učiteľkou. :wink:

Používateľov profilový obrázok
Jose206
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 24 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Sklabiná
Vek: 30
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Jose206 » 27 Apr 2008, 21:55

Alebo ma este napadlo take riesenie kde das na spodny okraj stiahnuteho okna (uplne v dolnej polohe) das tlacidlo ktore bude pri stisknuti vypinat. To tam jednoducho do tej vysky prirobis a nemusis sa bat ze ti pojde motorcek aj dalej pretoze v tej polohe ti ho vzdy tlacidlo vypne. :wink:
0
Viem, že nič neviem. :wink: Moje motto je: Prax je najlepšou učiteľkou. :wink:

stanleyv
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 738
Dátum registrácie: 14 Máj 2007, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 51

Príspevok od používateľa stanleyv » 27 Apr 2008, 22:58

Alebo pouzit ELEKTRONIKU AUTOMATICKEHO DOJAZDU:

Kód: Vybrať všetko

http://e-shop.jablotron.sk/index.php?zobraz=produkty&idp=118&id_kategorie=183#
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 28 Apr 2008, 09:33

Časom sa to riešiť nedá. Nevieš v akej polohe je okno a hlavne sa mi jená o to že ak je motor preťažený elektonika vypne napájanie motorčeka. Ak bude okno zatvorené a niekto stlačí zatváranie tak lež 555 dočasuje tak si to individuum aj všimne že to stláča zle. Potrebujem presne niečo čo maximálne cukne a vyblokuje sa to.

Riešenie pomocou koncákov nechcem. (problm oblokovania okna spolujazdca - ovládanie aj u vodiča.)

Elektronika dojazdu má obrovskú nevíhodu. Nechcem dojazd. Nechcem žiadnu ďalšiu elektroniku. Keď by som to cchel prekombinovať tak si urobím vlastnú s jednočipom. Chcem čo najjednoduchšie riešenie.

Takže čas a koncáky sú pasé.

Ešte neviem niekto ako sa zmení momentová chrakteristika DC motorčeka ak pred neho dám odpor?
0

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Príspevok od používateľa Andrej » 28 Apr 2008, 13:04

ako si napisal...Mne sa najviac pozdava ten spinac...Koniec koncov tak su riesene aj ine veci (Dvierka na CD-ROM) a ine...
A druha realna moznost je vhodit si tam spominany rezistor a merat ubytok napatia, ktory bude umerny pretekajucemu prudu. Cez vhodny komparator vyhodnostis a odpojis. (ale aj to ma hacik, ze prvotny impulz vyvola prechodovy jav a komparator zareahuje a neotvoris nic... :D) tie vypinace si myslim su fajn...
0

Používateľov profilový obrázok
čalfa
Power user
Power user
Príspevky: 383
Dátum registrácie: 30 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Rašov (pri Bytči)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa čalfa » 28 Apr 2008, 13:32

dalo by sa to aj IR zavorou, ze by si ju dal dole aj hore,, ale tam je ten hacik ze do automobilovych dveri je to asi problem namontovat,,, keby tam bol krokovy motor, talo by sa to mokroprocesorom ovladat ze by si vzdy pametal pocet krokou kolko urobil a kolko mu este chyba
0
programator AVR v jazyku C a asm, navrh HW

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 28 Apr 2008, 14:28

Nakoniec uvažujem nad odporom a komparátorom. Až príde stahovačka domov tak pomerám prúdy a niečo pošpekulujeme. Samozrejme tam bude treba oneskorenie aby to eliminovalo nábeh motorčeka. Predpokladám že prúd do motora ktorý sa ešte točí (maximálne zaťaženie) je menší ako prúd do zastaveného motorčeka (okno na doraze). Oneskorenie tak v rozsahu 0,2-1S
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 28 Apr 2008, 14:35

Teraz ma napadlo. Ak vypne elektronika = nulový prúd = nieje praťaženie = tak tá elektronika znova pustí prúd do motorčeka (bistabil?).

ďalší problém že do motorčeka ide prúd a v opačnom smere ide zase naopak. Koparátor by to nevedel zmerať. Ak to dám pred vypínač a elektronika zareaguje tak ako bude zase vedieť že už bolo tlačidlo uvolnené (je tam trvalé napätie). Na tlačidle nieje voľný kontak pre quitovanie ochrany. Je to strašne zamotáné. To je výzva pre túto komunitu a hľadám komplexné riešenie.
0

Andrej
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 832
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: GA/BA
Vek: 38

Príspevok od používateľa Andrej » 28 Apr 2008, 14:58

veeru s tym komparakom to asi bude zlozitejsie veru...A co tak doplniut ho klopnym obvodom JK? Dalo by sa s tym vyhrat, ale myslim, ze to nie je na obrej ceste...Si asi schopny programator tak lepsie rychlejsie a lacnejsie to vyda s malym lacnym MCU. Ale nemozem si pomoct vypinac je vypinas...daj ho na krajne polohy a mas....Ale chce to lepsiu montaz ako elektroniku. InAC ZAUJIMALO BY MA AKO TO JE PORIESENE V INYCH AUTACH..Ja mam origos elektricke okna a tam to funguje paradne...
0

Používateľov profilový obrázok
čalfa
Power user
Power user
Príspevky: 383
Dátum registrácie: 30 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: Rašov (pri Bytči)
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa čalfa » 28 Apr 2008, 15:04

neviem mozno by to mohlo vypadat niako takto ,,,,,, ale potom je to len blokovka takze nic funkcne v tom nehladajte ide skor o princip ze by to mohlo ist aj takto,, potom pozor som sa sekol ma tam bit OR nie AND

Obrázok
0
programator AVR v jazyku C a asm, navrh HW

Používateľov profilový obrázok
Raptor181
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 16 Aug 2007, 00:00
Bydlisko: West Slovakia, BA
Vek: 47

Príspevok od používateľa Raptor181 » 02 Jún 2008, 19:12

A preco si radsej nekupit modul na dotahovanie okien za cca 450Sk?

Je to na dve okna.
0
MOTORPOWER
Autoelektrika, autoalarmy, oživenie umrtvených RJ, opravy tacho,deaktivacia immo, airbag, autodiagnostika, odkódovanie a oprava autorádií, kódovanie autokľúčov.

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Príspevok od používateľa datam » 02 Jún 2008, 21:34

Raptor181 napísal:A preco si radsej nekupit modul na dotahovanie okien za cca 450Sk?

Je to na dve okna.
Problém že doťahovanie okien funguje ako doťahovanie okien. A práve to nechcem.
0

Používateľov profilový obrázok
Raptor181
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 16 Aug 2007, 00:00
Bydlisko: West Slovakia, BA
Vek: 47

Príspevok od používateľa Raptor181 » 03 Jún 2008, 06:32

a co chces? stahovanie?
0
MOTORPOWER
Autoelektrika, autoalarmy, oživenie umrtvených RJ, opravy tacho,deaktivacia immo, airbag, autodiagnostika, odkódovanie a oprava autorádií, kódovanie autokľúčov.

pajky86
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 31 Aug 2008, 00:00

Príspevok od používateľa pajky86 » 31 Aug 2008, 22:29

a čo tam dať dva spínače na spadnú a vrchnú hranicu okna,jednoducho keď ti okno dôjde do polohy ktorú si sám určiš tak ti preruší obvod a už viac nepojde...
0

Používateľov profilový obrázok
paradajka
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 102
Dátum registrácie: 03 Aug 2007, 00:00
Bydlisko: orava
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa paradajka » 01 Sep 2008, 00:28

pajky86 napísal:a čo tam dať dva spínače na spadnú a vrchnú hranicu okna,jednoducho keď ti okno dôjde do polohy ktorú si sám určiš tak ti preruší obvod a už viac nepojde...
citaj trosku co sa pise nad tebou :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
Raptor181
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 118
Dátum registrácie: 16 Aug 2007, 00:00
Bydlisko: West Slovakia, BA
Vek: 47

Príspevok od používateľa Raptor181 » 02 Sep 2008, 09:24

Takze ako to vlastne chces?
Cim viac to prekombinujes, tym skorej sa to pokazi a neurobi to nikto.
0
MOTORPOWER
Autoelektrika, autoalarmy, oživenie umrtvených RJ, opravy tacho,deaktivacia immo, airbag, autodiagnostika, odkódovanie a oprava autorádií, kódovanie autokľúčov.

spin2
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 51
Dátum registrácie: 23 Aug 2010, 00:00

Re: elekronika stahovania okien

Príspevok od používateľa spin2 » 24 Aug 2010, 18:56

datam napísal:Kúpil som si univerzálnu stahovačku okien. Trošku ma hnevá že motorčeky nemajú ochranu a točí pokiaľ držím tlačidlo. Nemá niekto nejaké zapojenie elektroniky ktorá zamedzí zhoreniu motorčekov, prasknutiu skla, strhnutiu prevodov??? Myslím nejaké prúdové obmedzenie. Pomocou koncákov to nechcem riešiť. Viem že existuje "sledovač hluku na kefách". Požíva sa na ochránenie jednosmerných motorov. Komplikovaná záležitosť. Ja chcem niečo jednochudé.
Presne tak, domontovat koncove vypince a je po probleme.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Príspevok od používateľa 5ko » 13 Máj 2011, 10:32

Už je to asi staršia téma, ale aj mne vychádzajú najjednoduchšie tie koncáky. Magnet na spodnú kovovú lištu čo drží okno a dva jazýčkové kontakty v polohe hore a dolu .Len asi by museli byť aj reverzne spriahnuté aby nezastávalo okno v jednej polohe,ale preplo na opačný smer.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: elekronika sťahovania okien

Príspevok od používateľa 5ko » 02 Júl 2014, 22:26

Tiež ma už dávno pokúšala myšlienka dorobiť si do Punta sťahovanie okien,takže som na vrakovisku kúpil originálne motorčeky s vodiacimi lištami aj s tapacirungom a tlačítkami.Písal som o tom v inej téme, takže len krátko.
Urobil som len káblovačku medzi dverami a napájanie bez pôvodnej relátkovej skrinky označenej v schéme ako modul E2,kedže som to chcel čo najjedoduchšie.Kedže mi nevadí že motor ide len pokial držím tlačítko ,tak jednoduchšie sa to už urobiť asi ani nedá.
Ked okno príde do krajnej polohy ,pustím tlačítko a hotovo.Nie je to žiaden problém odhadnúť kedy pustiť.
Ked som to namotoval, čo bola mechanicky hračka a robota na pol hodiny jedny dvere,bolo treba len prepojiť káblami druhé dvere a pripojiť napájanie.Pre zaujímavosť som kliešťákom zmeral prúdy pri smere hore aj dolu aj pri doraze a stlačenom tlačítku,takže to vyšlo asi takto:
smer dolu 2,5A
smer hore 4 A
pri zastavení na doraze 10- 13A

Viem že istejšie by bolo dať tam nejaké prúdové relé aby to vyplo, ale nezaznamenal som za tú desatinu sekundy kým okno narazí na doraz,že by sa drôty nejako zohriali,takže to neriešim.Funguje to a to je hlavné.
Nekresli som tam osvetlovacie LED ky na presvetlenie tlačítka,ktoré sú vovnútri prepínačov medzi plusom a mínusom trvale.
Teraz ma napadlo, že som to pripojil na prívod autoradia,takže budú svietiť aj cez deň,dúfam že nevytlčú baterku,kým najdem rozumnejší bod napájania. :wink:

Dávam sem schému,ak by sa niekomu zišla a podotýkam, že je použitelná aj na iné účely napríklad sťahovanie roliet,či zaťahovanie závesov, čo sa tu nedávno riešilo.A ide to aj bez relátok.Tam by sa už hodili aj prepínacie koncáky.
Prílohy
sťahovanie okien Punto.JPG
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok