Jawa mustang zapalovanie

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

jurkyfurky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 19:59

Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa jurkyfurky » 31 Jan 2014, 20:31

Dobrý deň, mam problem so spominanou motorkou. Ide o zapaľovanie, na ktorom mi asi tri mesiace dozadu prestala isť iskra. Bolo to voprave a tam spravili nejake zmeny, ktore su vidieť na mojom skromnom načrte :D Išlo o vymenu zpaľovacej cievky na svetelnú a naopak. Preto sa teda chcem spýtať či to nema mať vplyv na chod motoru a tiež či to nesposobuje moje problemy s dusenim. Voľno beh ide, ale s plynom motorka zhasne. Mam 30 w zapalovanie.

Obrázok
0
Naposledy upravil/-a jurkyfurky v 08 Feb 2014, 13:29, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa mirosne » 31 Jan 2014, 21:00

No a predtým ju nedusilo?Skúšal si meniť indučku?Prečo sa robila tá zámena cievok?
0
Pozdravuje vás Miro.

jurkyfurky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 19:59

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa jurkyfurky » 31 Jan 2014, 21:19

Predtym som ju zase nemohol dlho naštartovať :D bol na to potrebny poridny kopec, ale už keĎ chytila išla pekne a hlavne iskra išla, bolo zle nastavene zapalovanie. Potom som menil gufera a ložiska a keď som motor zložil tak to nešlo
Indukčku som nemenil a tá zamená cievok neviem, prave som čakal že mi niekto tu na to odpovie
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa mirosne » 31 Jan 2014, 21:30

Oni sú napäťovo rovnaké,len preto je rozdiel v hrúbke navinutého drôtu,lebo tá hrubšia sa používa na kŕmenie svetiel,kde je väčší odber.Na kŕmenie iskry je cievka z tenším drôtom,lebo tam nie je taký odber.Prečítaj si toto,tam niečo píšu o dusení pekáča:
http://motoride.sk/?P=phorum&tema=poradna&tid=61782
0
Pozdravuje vás Miro.

jurkyfurky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 19:59

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa jurkyfurky » 31 Jan 2014, 21:36

čital som že ta zapaľovacia dava na type 30W vačšie napatie a použiva sa indukčka 8V. je to tak? mohlo by to teda sposobovať problem? a nevieš prečo sa prehodili tie cievky?
0

Používateľov profilový obrázok
mirosne
Moderator
Moderator
Príspevky: 5066
Dátum registrácie: 07 Sep 2009, 00:00
Bydlisko: BLUE STONE,VK

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa mirosne » 31 Jan 2014, 21:44

áno je tam použitá 8V indučka.Prečo vymenili cievky?Možno si mysleli,že je tá pre zapaľovanie vadná,tak pripojili tú na svetlá.Skúšal si to dať naspäť,ako to má byť?Čítal si ten článok v mojom odkaze?
0
Pozdravuje vás Miro.

jurkyfurky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 19:59

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa jurkyfurky » 31 Jan 2014, 22:39

neskúšal, nebolo kedy keď som dneska zisťoval ako to s tym pojde, čital je tam v podstate to čo robim vždy keď je nejaka chyba, ešte vyskušam nastaviť predstih a odtrh
0

Používateľov profilový obrázok
delong
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 64

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa delong » 02 Feb 2014, 22:17

A hlavne nezabudni odpojiť výfuk :wink: . Ak ti to chytí s odpojením výfukom a vytočíš ho do otáčok bez dusenia tak máš všetko OK ale výfuk budeš mať potom :butthead: .
0

jurkyfurky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 19:59

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa jurkyfurky » 03 Feb 2014, 18:11

presne to som spravil :D odpojil vyfuk aj sanie a optimisticky som kopal až kym nechytil. potom som pripojil sanie a už nešiel. :D Ešte sa chcem opytať, či je aj ina možnosť ako vypaľovanie vyfuku napriklad chlorňan dokaže rozpustiť karbon?
0

Používateľov profilový obrázok
delong
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 16 Okt 2007, 00:00
Bydlisko: Veľký Krtíš
Vek: 64

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa delong » 03 Feb 2014, 22:23

Neviem ako "chlorňan" ale ja používam lúh ak vieš čo to je. Zahrejem ho na 70 stupňov a ponorím do lázni výfukové potrubie. Nechám to tam týždeň (potom to už nezohrievam lázeň vychladne a je potom pri pokojovej teplote cca 20 stupňov) . Potom to opláchnem čistou vodou a výfukové potrubie je ako nové :wink: . Zaručená a osvedčená metóda ktorú používamm cez 30 rokov.
Ak máš správne nastavený karburátor (zmes, plaváková komora , dúfam že vieš o čom hovorím ) správna iskra a kompresný tlak (bez falošného prisávania vzduchu ) tak niet dvôvodu aby ti to nechytlo :D :D .
0

Používateľov profilový obrázok
Kamil3011
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 689
Dátum registrácie: 18 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: intrak KE
Vek: 30

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa Kamil3011 » 03 Feb 2014, 23:22

Problem je v motoroke, aj v medzikuse...medzi volantom a sedadlom.... ak vymenis to za inu cievku, ako "zapalovaciu" ktora je v tom spravnom uhle pôjde to naprd. a ked dava iskru, a nestartuje, tak problem moze byt len v uplne debilnom nastaveni predzapalu.
No a ovsem, ked to bolo nastavene a nestartuje, a gufera si este nikdy nemenil, tak nech sa paci, vieme kde je pes zakopany, nehovoriac o tom mizernom karburatore co robi nervy kazdemu a o zhovnenej kompresii
0
prosim, berte ma pozitívne :D
Proč má každý toaster nastavení, při kterém sesmaží toast v šílený černý uhel,který by nikdo nejedl?

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa helios » 04 Feb 2014, 02:03

Čo si ja pamätám, takéto prejavy mala aj vadná sviečka, alebo kondík prerušovača. Na voľnobehu to mohlo ísť, ale pri pridaní plynu motor skapíňal. Vonku síce sviečka pekne iskrila, ale pod tlakom už nie. A ešte jedna rada: nepoužívať sviečky s odporom, iskra je slabšia, ten odpor aj tak prd odruší, zato sa často preruší. Najradšej som používal sviečky 14-7-Y s predsunutým iskrišťom, tie nikdy nesklamali.
0

jurkyfurky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 19:59

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa jurkyfurky » 04 Feb 2014, 20:25

diky moc za odpovede
gufera a ložiska som menil cez zimu a takisto som musel vymeniť aj jeden blok motora, čo nie je asi najlepšie riešenie, kvoli viacerym dosledkom, ale nič ine som k dispozicii nemal :D
o luhu som čital, ževraj je to dosť nebezpečne´pri neopatrnom používaní, kam vielievate zbytok?
k tomu uhlu, na starom zapalovani 20W bola zapaľovacia cievka presne tá, ktora je pripojená teraz. Neviem, nevyznam sa v tom, či sa to može nejak vychyliť aj z dovodu ineho vynutia cievky a celkom by ma to aj zaujimalo :D
sviečku by som celkom rad kupil novu, ale ževraj tie nazvy ktore končia s Y možu poškodiť piest. Je na tom niečo pravdy?
inak pekač už ide, nie je to ešte dokonalé a po naštartovaní ho ešte 2 minuty dusí ale to je hadam zimou :D
0

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa helios » 04 Feb 2014, 21:32

Sviečky Y majú síce predsunuté iskrište ale lepšie zapaľujú. Ak máš hlavu valca pôvodnú, nezníženú frézovaním, žiadny problém by nemala spôsobovať. Ľahko to vyskúšaš, dáš ju tam a ručne potočíš kľukovkou. Ak piest nenarazí do sviečky, môžeš ju tam nechať. Ešte ti aj o niečo zdvihne kompresiu práve tým predsunutým iskrišťom.
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa xmilos » 05 Feb 2014, 10:53

Nastavenie zapalovania na pionieri nie je ziadna sranda. Velmi dolezity je predstih ale aj odtrh ramienka! Malo by to byt podla vyrobcu, ALE!

Je velmi dolezite, kedy nastane rozpojenie kontaktu. Nie len voci polohe piestu - predzapal, ale aj voci polohe magnetu pod cievkou!. Vplyvom nepresnosti sa mohlo stat, ze predzapal je sice O.K., ale napajacia cievka pre zapalovanie nie je v strede magnetu ( najvacsie indukovane napatie ) a iskra bola slabsia! Mno a poloha cievky pod magnetom je velmi zavisla od odtrhu ramienka.
Kontrolovala sa a nastavovala aj vzduchova medzera cievka - magneto!

S tymto ked som vyhral + mojich pubertalnych 65kg 70km/h len tak hucala :--)
0

rolt
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 30 Aug 2008, 00:00

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa rolt » 08 Feb 2014, 13:02

Ale ti davaju rady. Vlastne aky mas problem? Nejde do otacok po nahodeni sania? Tak vies kde je problem nie?
Takto, snad vies pichnut srobovak na piest ,piest posunut do zadu a nastavit predzapal. Tie teorie o polohach a neviem com neber vazne,takychto teoretikov mam v praci dost. Ale tito tu maju ason nejake skusenosti. Ak mas dobry odtrh a stale si myslis,ze je to v zapalovani,napoj namiesto cievky napr. plochu bateriu. Viem,ze toto su neuveritelne zapalovania, t.j. vzdy treba mat pri sebe srobovak a desinu kluc a kondenzator,ale myslim,ze to bude v zmesi. Skus presrandu vymenit kondak. Cas od casu robia problemy,dielektrikum je prerazene. Ak hadze iskru a nestriela,vyfuky odpojene, predzapal je spravne, pozri na sviecku ci je mokra. Karburatory su stare, vyslahane,alebo zanesene kanaliky. Zakryvaj pomaly prstom karburator bez filtra z vrchu,strc ho trochu dnu, pravdepodobne sa motorka ci co je to rozbrci na plne obratky. Casty jav. Strhava ti malo zmesy postacujucej len na volnobeh. Daj karburator na ultrazvuk a zober hadicu a riadne prestriekaj vsetky kanaliky. Predpokladam,ze ho vies nastavit do zakladnej polohy. Dalsia pricina casto byva v zlych guferach a zmes pri nasati a stlaceni v klukaci cez ne unikne. Ale si pisal,ze si ich menil aj z kartricom. Boli rovne na spojoch bloky? Opilovane,neboli stocene vekom? Ak ti cez ne unika stlacena zmes nepojde ti do otacok. Najlepsie je pouzit papierove tesnenie. Silikon vzdy prefukne. Ak si chces byt isty ci je to v zmesy striekaj do karburatora plyn do zapalovacov.
0

jurkyfurky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 19:59

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa jurkyfurky » 08 Feb 2014, 13:27

dusenie, to bol problem na začiatku. Potom som nastavil zapalovanie podľa hodnit čo som našiel na internete a ako tak začal isť, dlho to nevydržalo. Od predvčera začal vynechavať, tak som sa podľa odpovedi rozhodol že ho zapojim tak ako bol povodne a teraz fakt neviem čo urobiť, keĎ jeden vravi tak, druhy inak. Každopadne už som to začal robiť pred prečitaním posledneho nazoru a potrebujem pomôcť s niečim ďalšim. Nechtiac som srthol z cievky kabel, ktorý išiel na tie na seba naskladané pliešky. Nerobim s tym často a teda neviem či može isť kabel z hociktorej časti cievky alebo iba z dierky na tom určenej. Taktiež musi tam byť ten pevny medeny kabel alebo tam možem dať aj obyčajny? čo teda navrhujete aby som urobil? napojil to na svetelnu cievku, ktora pojde určite lebo iskra z nej išla ale nebude to podľa originalu a nebudu sedieť tie stupne alebo na original zapalovaciu, ale tu nemam istotu, či nie je nejak poškodena, keďže, ten kto to takto prepojil musel mať na to dovod. Dik za odpovede. Prikladam ešte fotku toho odtrhnuteho kablika.

Obrázok
0

rolt
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 30 Aug 2008, 00:00

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa rolt » 08 Feb 2014, 16:29

Co je to cievka? Jeden drot navinuty, alebo namotany na tych na seba naskladanych plieskoch. Jeden koniec je priletovany na pliesky a druhy ide na zapalovanie,alebo inducku. Ked ten drot skratis bude mat mensi prud, ale ak ho neskratis moc je to jedno. Kludne to napoj na tu cievku,dokonca sa davali 2 cievky dohromady seriovo. Ale to hlavne na 250tkach , aj tam po prevrtani jednej diery aby sa dalo uchytit,ide toto zapalovanie. Len starobou robilo problemy,tak bolo nutne chodit so srobovakom a 10 klucom a sem tam nastavit. Pozri ci nemas este volu v loziskach na klukaci. Chyt pevno za srob na vacke a pohyb s nim. Lebo ked nastartujes zacne sa prukazovat vola,tym sa ti zvacsi odtrh. Koniec koncov pri vacsich otackach treba vacsi odtrh,teda by slo o dynamicky predzapal hehe :finga: .
Nastartuj,povedz niekomu nech ti prida,alebo si nastav plyn,napr vytiahni bowden na karburatore a zaves ho o okraj toho kam sa strka.
Pri otackach povol odtrh a skus nastavovat, musis jemne,uvidis,ze sa dostanes do miesta,kde ide krasne bez vynechavania.Pritiahni srobik a voz sa. Len sa pozri ci odtrh to elko nie je krive,lebo nastavis a ked pritiahnes zas mas iny predzapal. Musi byt to elko uplne kolme a podklad pod nim rovny. Dufam,ze si odtrh na sviecke sklepal na cca 0,4 +- radsej este- .
0

jurkyfurky
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 19:59

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa jurkyfurky » 08 Feb 2014, 17:52

hadam centimeter tej cievke vadiť nebude :D hento sa budem snažiť spraviť akurat neviem vytiahnuť začiatok von, da sa to nejak? Je vidieť za tou diekou pod papierom ale ako sa tam dostať
0

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Jawa mustang zapalovanie

Príspevok od používateľa xmilos » 08 Feb 2014, 19:46

rolt napísal:Tie teorie o polohach a neviem com neber vazne,takychto teoretikov mam v praci dost.
mlady muz, ako som sa snazil naznacit nie je to teoreticka, ale PRAKTICKA skusenost.
Navyse popisujem problemy s nastavenim zapalovania Jawa 20,21 nie problem chodu motora zakladatela tohto vlakna.

Inak ( zase z PRAXE ) velmi zavisi od presneho nastavenia predzapalu. U mojej 21 to bolo presne 1.45mm Ak to bolo 1.4 alebo 1.5 motor mal iny prejav ale pri tych 1.45 siel najlepsie. To vsak moze zavisit kus od kusa motora.
rolt napísal:pravdepodobne sa motorka ci co je to rozbrci na plne obratky.
Jawa pionier urcite :--)
Toto bych skor oznacil za teoretizovanie.

K problemu vo vlakne:
Jawa Pionier je fakt jednoduchy motor. Asi bych si zohnal potrebne tesnenia ( medzi kardanmi, pod lave veko, pod karbec, pod valec), motor rozobral. Samozrejme kontrola ojnicnych lozisk, klukaca a asi ta pocka vymena puzdier v prevodovke. Predajne nahradnych dielov by to este mohli mat. Skontrolovat stav kruzkov ( strcis ich do valca a skontrolujes volu v zamku ) Konstrukcia karburatora je fakt jednoducha a ten ultrazvuk - mno oki, ale ma to skor placebo efekt. Plne postaci kontrola trysiek a ak motor nie je v zabehu, stredny zarez na ihle. Skontroluj pritok benzinu, ventil na nadrzi je korkovy a moze byt rozpadnuty a zapchany. Nevraviac o bordeli v nadrzi.
Ak nechces zapalovanie prerabat, zozen original zapalovaciu cievku ( nemyslim indukcku ).
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok