Reverz ss motoru tlačítky

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Reverz ss motoru tlačítky

Príspevok od používateľa michal5u » 13 Feb 2016, 19:04

Zdravím,

chtěl bych Vás poprosit o návrh řešení asi poměrně jednoduchýho problému.

Situace se má tak: mám ss motorek na 12V/1A a dvě tlačítka, která mají pouze jeden spínací kontakt a potřebuju při stisku tlačítka "A" točt doprava, při stisku tlačítka "B" doleva. Napájení je z palubní sítě motorky, tudíž 12-14V (motoru to nevadí).

A nevím jak to vyřešit. Hádám, že asi H můstkem, ale z tohohle oboru jsem nějak vypadl, teď řeším takovýhle věci jen stykačema. :confused: Jo a ideální by to bylo asi řešit tranzistorama, relé se uklepe k smrti, a nějakej IO mi přijde na motorku moc choulostivej.

Pokud někdo poradíte něco co nejprimitivnějšího a nejblbuvzdornějšího (asi by to řešili 4 NPN tranzistory+odpory, ale nemůžu mechanicky zajistit, že nestisknu obě tlačítka naráz-což by nastat nemělo, ale při zvedání motorky moc nekoukám co mačkám) tak Vám budu neskonale vděčnej :) Poděkuju aspoň za nakopnutí správným směrem :)

Pro zvědavce je to ovládání roadbooku a ne, nemůžu použít dvoupólovej páčkovej přepínač a jo, musí tam bejt ty tlačitka s jedním kontaktem :lol: Předem díky.
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Reverz ss motoru tlačítky

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 13 Feb 2016, 19:17

Tu máš príklad tranzistor bridge .

http://www.electronicecircuits.com/elec ... ge-circuit

Obrázok

Najjednoduchšie by to bolo ale z dvojitým 3 polohovým prepínačom
Obrázok

Pri relétkach by si potreboval asi minimálne 3relé dvojkontaktné alebo 2 relé 3 - 4 kontaktné .

Tu máš schému z použitim 4 relé
Obrázok
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Reverz ss motoru tlačítky

Príspevok od používateľa michal5u » 15 Feb 2016, 11:20

Díky, za rady. To tranzistorové zapojení by mi vyhovovalo, akorát tuším dobře, že když zmáčknu obě tlačítka naráz, tak vyzkratuju napájení? Dalo by se to nějak ošetřit? Relé nechci použít z důvodu otřesů a dvojitý přepínač zas kvůli konstrukčnímu řešení jak jsem psal výše. Díky.

edit: aha, teď jsem to pořádně pročetl a situace s oběma sepnutým tlačítkama by měla bejt v pohodě. Takže znovu díky a víc už asi nebude potřeba.
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Reverz ss motoru tlačítky

Príspevok od používateľa Jirka84 » 16 Feb 2016, 21:12

Michale,
k tomu vybranému tranzistorovému zapojení se výborně hodí žaluziový přepínač, který má blokování před současně zapnutými oběma stavy:
http://www117.abb.com/viewDocument.asp? ... 3357&type=
http://elektrika.cz/data/clanky/abb-zaluziove-spinace
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Reverz ss motoru tlačítky

Príspevok od používateľa michal5u » 25 Feb 2016, 09:03

Díky, ale ten už určitě nemůžu použít. Ovládání bude na motorce na řídítkách, původně byl použitej ten 2pólovej páčkovej přepínač, jenže to je strašná hrachovinka, proto tlačítka.

Akorát mám teď dotaz: mám to postavený, všechno funguje, akorát ty PNP trandy se nějak víc zahřívaj. Postaveno mám podle schématu z electronicscircuits, akorát všechno zmenšený-> tranzistory BC337/327, diody 1N4148, odpory jsem přepočítal na 2k7 (dal jsem komplet všechny 2k7-chyba?). Napájení pořád 12V, reálný odběr motoru 50mA (odpory jsem počítal pro 100mA). Ve finále to asi vadit nebude, protože motor pojede vždycky jen chvilku, ale už z principu se mi to nějak nelíbí. Mám špatně dopočítané ty odpory? Díky
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Reverz ss motoru tlačítky

Príspevok od používateľa breta1 » 25 Feb 2016, 09:52

Pro motorek 12V/1A není šťastná volba BC327/337.
Nevím sice, cos přepočítával, ale já bych nechal R1 až R4 těch 220 Ohm.
0

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Reverz ss motoru tlačítky

Príspevok od používateľa michal5u » 25 Feb 2016, 11:20

breta1:

Jojo, na 12V/1A by to bylo slabý, ale první příspěvek jsem psal než se ke mně dostal motor a snažím se naddimenzovávat...teď už motor mám a odběr při maximální zátěži je 100mA. No a bázové odpory jsem přepočítával podle zapojení pro tranzistor jako spínač, u čehož jsem vyčetl, že odpor na přizemnění báze se dáva většinou se stejnou hodnotou. Je to blbost? V tom případě bych byl rád, když někdo poradíte jak dopočítat hodnoty odporů takhle v H můstku. Kdo se v tom pohybujete, tak to asi střelíte od boku, ale když si to budu umět dopočítat tak už nebudu otravovat :) Díky.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Reverz ss motoru tlačítky

Príspevok od používateľa breta1 » 25 Feb 2016, 13:07

S výpočtem se netrap, prostě pro plně otevřený tranzistor musí být proud do báze nejméně betakrát menší než proud kolektorem.
V tom původním zapojení je trochu problém, protože NPN tranzistory se otevírají přes R1 (R3), kdežto PNP tranzistory se otevírají přes R3+R5 (R4+R6) - a proto se hřejí více.
Nevím, proč to tak autor vymyslel.
Já bych to zkusil takto
(možná by stálo za to udělat to s L293D - bylo by to jednodušší, chceš to zkusit?)
Prílohy
mustek.PNG
mustek.PNG (7.3 KiB) 7393 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10146
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Reverz ss motoru tlačítky

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Feb 2016, 15:15

Práve kôli takýmto komplikáciám z reverzom, mám najradšej motorčeky s dvojitým vinutím- pre oba smery. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

michal5u
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 19 Dec 2013, 14:50
Bydlisko: Telč
Vek: 33

Re: Reverz ss motoru tlačítky

Príspevok od používateľa michal5u » 31 Mar 2017, 11:33

Ahoj, tak hodně opožděně dávám vědět, že všechno funguje dobře, pokusím se dodat i fotku finálního řešení.
breta1: díky- nakonec jsem to udělal podle tebe a je to super, s IO to nechci, nějak se mi to nehodí :)

Akorát teď řeším, že by se malinko hodilo to zmenšit (mírně to ubírá prostor pro návin itineráře, BD naležato by byly v luftě a to se mi nelíbí), tak bych zkusil svojí první desku s SMD-ale!-jak tak koukám po vhodnejch tranzistorech tak vůbec nevím co je taková nějaká klasika (třeba jako BD139/140). Co jsem zkoukl TME, tak laicky mi vyhovuje třeba BDP950/947 -45V, 3A. Napěťově i proudově stačí až až, plošku na chlazení bych mu taky udělal co půjde největší.

Otázka je teda: máte nějakou osvědčenou klasiku jako ty BD139/140, ale v SMD-parametrově tak nějak podobně, nebo lepší?

Díky, moc a pokusím se dodat nějakej ten obrázek :)

Edit:tak obrázky
Prílohy
v roadbooku
v roadbooku
nějak se mi zdrcnul lak-je možný aby bylo v lihu kalafuny už moc? uskočení tý jedný cesty jsem nějak přehlídl :-/
nějak se mi zdrcnul lak-je možný aby bylo v lihu kalafuny už moc? uskočení tý jedný cesty jsem nějak přehlídl :-/
a stejně to mám nějak šejdrem :)
a stejně to mám nějak šejdrem :)
0

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: Reverz ss motoru tlačítky

Príspevok od používateľa lucky62 » 31 Mar 2017, 14:15

To zapojenie s tranzistormi má ten problém že tranzistory sa nikdy neotvoria naplno.
Napätie na motore cez prechod BE zmenšuje napätie na bázových odporoch a tým klesá prúd do bázy.
Ustáli sa to v nejakom polootvorenom stave - samozrejme čím menšie bázové odpory tým lepšie sa otvoria tranzistory.

Lepšie by bolo zapojenie s MOSFET-mi.
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

devilstar
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 31 Máj 2017, 17:09

Re: Reverz ss motoru tlačítky

Príspevok od používateľa devilstar » 04 Feb 2018, 23:27

Aj takto sa da :) Obrázok

Odoslané z Redmi 4 pomocou Tapatalku
0

Igor956
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 133
Dátum registrácie: 24 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 67
Kontaktovať používateľa:

Re: Reverz ss motoru tlačítky

Príspevok od používateľa Igor956 » 05 Feb 2018, 09:43

Riešenie pomocou 2 relé, riešiť to H-mostíkom s tranzistormi mi pripadá ako hodne uletené na takúto jednoduchú funkciu:

http://blog.3b2.sk/igi/post/Dve-rele-re ... verse.aspx
0

Napísať odpoveď