Dynamo ako motor

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
DjBass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 14 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Košice

Dynamo ako motor

Príspevok od používateľa DjBass » 01 Máj 2017, 14:11

Ahojte. Znamy robi pre deti male elektricke vozitko a ma doma stare dynama, ktore by chcel pouzit ako motory. Dynama su zo starej Skody, 300W s 4 uhlikmi. Nemam s dynamami skusenost, preto hladam radu tu.

Ako ho spravne zapojit, aby fungovalo ako motor a nejakym sposobom netrpelo? Znamy skusal pripojit budiacu cievku dynama priamo na 12V a ma ~1400ot, co by bolo vyhovujuce. Skusal cievku pripajat aj cez ziarovky a otacky na dyname sa zvysovali. Potrebny je prave opak, teda nejaka regulacia stlacenim pedalu od 0 po tych 1400ot.

Tu niekto spominal nieco o otacani uhlikov, je to potrebne pre dosiahnutie vyssieho vykonu? Ak ano, ako presne?

Je tie dynama vobec mozne takto pouzit? Ak ano, ako presne ich upravit/zapojit a aku regulaciu by ste mi k nim odporucali?

Vopred vdaka za odpovede!
0
Naposledy upravil/-a DjBass v 01 Máj 2017, 14:31, upravené celkom 1 krát.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Dynamo ako motor

Príspevok od používateľa Marek1975 » 01 Máj 2017, 14:17

pouzi nejaky regulator z aliexpressu, potenciometer upravis na "slapku" - plyn, rychlost by som nejako extremne neriesil - staci sprevodovat a je tu aj na mieste podotknut aby sa ti decka nevykotili niekam

edit

Regulatory :

https://www.aliexpress.com/wholesale?lt ... st=0&tc=af

edit 2

tak ma napadlo... dynamo vyraba prud, teda potrebuje motor.... aky motor to chces pouzit?

https://sk.wikipedia.org/wiki/Dynamo
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
DjBass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 14 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Košice

Re: Dynamo ako motor

Príspevok od používateľa DjBass » 01 Máj 2017, 14:33

K tej wikipedii
Teoreticky, konštrukčne ide o jednosmerný elektromotor používaný k opačnému účelu.
Ide o to, ze chce tie dynama pouzit ako motory, kedze ich ma doma a nemusel by kupovat dalsi motor/motory.

Problem vsak je, ze to dynamo nema permanentny magnet a teda neviem, ako by som tu regulaciu v tomto pripade zapojil.
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Dynamo ako motor

Príspevok od používateľa Marek1975 » 01 Máj 2017, 14:38

ok v pohode, beriem narazal som na to ze to nieje primarne urcene pre pouzitie ako motor, ale budiz. Skukni si regulatory co som ti poslal link a vyber podla potrebneho vykonu dynama (lepsie vybrat s vykonovou rezervou), eate ma napadlo, ze budes musiet poriesit nejakym sposobom skratovy prud... DTypicka situacia nastava vtedy ak dieta niekam "narazi" a pritom stale drzi plyn na podlahe, vtedy motor stojia je praktiky v skrate. Odporucal by som ti preto namontovat do oboch naraznikov spinace, ktore by pri zatlaceni odpajali motor aby ti to nehorelo

-- Spojený príspevok 01 Máj 2017, 14:41 --
DjBass napísal:K tej wikipedii
Teoreticky, konštrukčne ide o jednosmerný elektromotor používaný k opačnému účelu.
Ide o to, ze chce tie dynama pouzit ako motory, kedze ich ma doma a nemusel by kupovat dalsi motor/motory.

Problem vsak je, ze to dynamo nema permanentny magnet a teda neviem, ako by som tu regulaciu v tomto pripade zapojil.
tak v tomto pripade zohnat "dynamo s permanentným magnetom", alebo jednosmerny motor o odpovedajucom vykone
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Dynamo ako motor

Príspevok od používateľa romiadam » 01 Máj 2017, 14:41

Ja by som nespekuloval.

Ak sa nemylim, tie dynama maju vinuté aj stator aj rotor. Stator budes musiet nepretrzite napajat pocas jazdy, co ti bude o to viac vybijat baterku.
Nech si zozenie originalny motorcek na to urceny (z bazosa nech si kupi nieco rozbite pokazene) a z toho vymontuje len motorcek aj sprevodovkou.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Dynamo ako motor

Príspevok od používateľa xmilos » 01 Máj 2017, 15:05

V pohode to pouzi.
Pre zaciatok daj budenie napriamo na predpokladam 12V, zmeraj prud, aky ide budenim. Cim vyssie budenie, tym vacsi krutiaci moment, MENSIE otacky. Znizovanim budenia ziskas nizsi krutak, ale motor pojde do vyssich otacok.
Regulatorom reguluj PWM na kotve.
Ak planujes pouzit 2 motory a staci ti nizsi krutak, mozes vyskusat zapojit budenia motorov do serie - mas to bez strat.
Co sa tyka konstrukcie, zmena geometrie uhlikov nema tak velky vplyv na vykon, aby sa ti oplatilo tym zaoberat.

Zapojenie s regualcoiu PWM dopln o vypinanie budenia, ked kara stoji.
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Dynamo ako motor

Príspevok od používateľa Milos66 » 01 Máj 2017, 15:17

A blbá otázka: Nie je náhodou dynamo v opačnom zapojení jednosmerný sériový motor? Ak sa nemýlim, tak regulácia pripadá do úvahy jedine lineárna. A to sa robilo výkonovými reostatmi.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: Dynamo ako motor

Príspevok od používateľa xmilos » 01 Máj 2017, 15:29

Milos66 napísal:Nie je náhodou dynamo v opačnom zapojení jednosmerný sériový motor?
ee.

Ide o paralenny DC stroj, akos by inac reguloval napatie?
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5646
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Dynamo ako motor

Príspevok od používateľa mr.dred » 01 Máj 2017, 15:39

trošku literatúry k problematike...
Prílohy
AR.pdf
(800.26 KiB) 187 stiahnutí
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
pixell
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 539
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 06:26
Bydlisko: Dolny Kubin
Vek: 41

Re: Dynamo ako motor

Príspevok od používateľa pixell » 04 Máj 2017, 21:44

Robil som aj ja cez zimu detom auto.
Pôvodne tam bolo dynamo so škody 100. Malo upravene statorové vinutie Išlo to dobre,ale bol to dost veľký žrút bateriek.Tak som s tohto fora zohnal Dc motor ani neviem s čoho je, Napájanie 24V takže dve autobaterie. :agree:
https://www.youtube.com/watch?v=lQJ1bwQ ... e=youtu.be
Lepšie ako dynamo je Dc motor s E scootra alebo kolobežky. sem tam je niečo na bazoši za dobre ceny aj s reguláciou.
0

Používateľov profilový obrázok
DjBass
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 97
Dátum registrácie: 14 Okt 2010, 00:00
Bydlisko: Košice

Re: Dynamo ako motor

Príspevok od používateľa DjBass » 10 Jún 2017, 18:28

Vsetkym vdaka za odpovede. Nakoniec mali pravdu ti, co boli proti. Dve 300W dynama boli slabe a prakticky nepouzitelne, mozno iba na rovine alebo dole kopcom.

Po vyskusani jedneho 750W DC motora je ten vykon neporovnatelne vacsi a nie je problem ani s prevysenim.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10149
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Dynamo ako motor

Príspevok od používateľa 5ko » 12 Jún 2017, 20:41

Daj fotky.
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

j0hnyPP
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1308
Dátum registrácie: 13 Feb 2012, 04:07
Bydlisko: Poprad
Vek: 38

Re: Dynamo ako motor

Príspevok od používateľa j0hnyPP » 09 Sep 2017, 16:37

Myslim, ze hocjaky iny motor za par supiek by bol vhodnejsi, prevod tam potrebujes tak ci tak. V zbernych surovinach obcas najdes aj starsie 18V utahovacky zo supermarketov, a mas to skoro hotove a zadarmo, ak mas baterku.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok