Prívesný vozík - zapojenie elektroinštalácie

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Patho
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Okt 2017, 17:16

Prívesný vozík - zapojenie elektroinštalácie

Príspevok od používateľa Patho » 07 Okt 2017, 17:32

Zdravím,

doma mám prívesný vozík ktorý nebol používaný pár mesiacov a chystám sa ho používať, problém je ale v zapojení káblov, podľa mňa je hlavnou chybou zapojenie kostry, káble sú pozapájané pomocou čokoládok čo podľa mna je dosť nevyhovujúce riešenie, kedže sa vozík chystám používať chcem to dať do poriadku. Obrysové svetlá svietia v poriadku, no pri zapnutí smerovky raz blikne smerovka, potom zase všetky svetlá. Čokoládky chcem odstrániť a nahradiť ich niečim kde bude zapojenie aspoň trocha lepšie, mám dva návrhy:

Prvý návrh: Zapojiť kabeláž pomocou WAGO svoriek, čiže na kostru by som použil wago svorku so 6timi vstupmi(1x kábel od zástrčky, 1x hmlovka, 2x obrysové, 2x osvetlenie značky) a na ostatné káble klasické wago s 2mi vstupmi

pozn: zdá sa mi že wago na 6 vodičov nieje, takže použijem na 8 vodičov?

Druhý návrh: káble spolu zmotať a následne ich zaliať pomocou spájkovačky cínom a poistiť to so zmršťovacou trubičkou.

Ak máte nejaké lepšie návrhy sem s nimi, budem len rád, kedže som len amatér veľmi rád sa dám poučiť ako to spraviť tak aby to fungovalo bezchybne :)

Prikladám foto aktuálneho zapojenia, modrý kábel je spomínaná kostra ktorá je zapojená do dvoch čokoládok pričom sú ešte prepojené krátkym káblom , ostatné káble sú v menších svorkovniciach...
Prílohy
vozík.jpg
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Prívesný vozík - zapojenie elektroinštalácie

Príspevok od používateľa Marek1975 » 07 Okt 2017, 18:13

v prvom rade zrus to vrabcie hniezdo ale uplne. Zozen si viaczilovy kabel - lankovy / signalovy o priemere aspon 1,5mm na zilu. Tych zil budes potrebovat 7. V nudzi mozes pouzit troj a stvor zilovy kabel, len davaj potom pozor na to co a kam pripajas, nech to nepopleties, Odporucam zapojit najskor jeden a potom druhy kabel.

Vodice / kable mas tu:

link:

https://www.autocerny.sk/produkty/preve ... y-redukcie

Tu mas link na spravne zapojenie vidlice - podla toho aku budes pouzivat (je ich viacero)

link:

https://www.vapp.cz/zapojeni-vidlic-a-z ... h-zarizeni

Vyvaruj sa spajaniu vodicov, nakolko nikdy sa ti nepodari taky spoj, ktory by casom nepovolil a nezacal oxidovat. Kabel ved do zadu a na jeho rozdelenie pre svetla pouzij najlepsie elektrikarsku vodotesnu rozvodnu krabicu. Privody a aj vyvody budu pod gumovou priechodkou, takze je len mala sanca ze sa ti tam dostane voda a zacne ti to oxidovat.

Este tu mas schemu, ako to ma vyzerat zapojene

link:

Obrázok
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Prívesný vozík - zapojenie elektroinštalácie

Príspevok od používateľa Marek1975 » 07 Okt 2017, 19:31

Mozes ukostrit aj priamo z krabice, len to dobre potom utesni. To ci mas jedno, alebo dve svetla je jedno, potiahnes akurat o jeden kabel navyse - nepripojis ich ale za sebou z jedneho zdroja, pretoze ak ti odhori jedna ziarovka, tak ti nebude svietit ani ta druha
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Patho
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Okt 2017, 17:16

Re: Prívesný vozík - zapojenie elektroinštalácie

Príspevok od používateľa Patho » 07 Okt 2017, 19:37

ospravedlňujem sa ale správu som chcel upraviť a ja blb som to zmazal a potvrdil, tu je ten príspevok minulý:

Zástrčku som otváral a je zapojená dobre, poznačil som si čísla káblov, použitý kábel od zástrčky až do zadu je 7 žilový s priemerom žily 1mm, nemyslím že je potrebné kábel meniť pretože je asi rok starý, takže vlastne odstránim tieto zlepence, ten 7 žilový privediem do rozvodnej krabice, tam ich popripájam a následne podľa schémy už budem rozvádzať z krabice ku svetlám.
V schéme je osvetlenie značky jedným svetlom, ja mám dve, takže podľa schémy zapojím ľavé obrysové s osvetlením značky tak ako má byť, a na druhé svetlo značky použijem zas pravé obrysové, jediné čo sa mi nepáči je to ukostrenie, kedže by som musel ťahať z ľavého svetla do hmlovky a z tadiaľ ešte aj do osvetlanií značky, to sa mi zdá prekombinované, nemohol by som to nahradiť že na dve svetlá osvetlujúce značku by som dal priamo z krabice ukostrenie?
0
Naposledy upravil/-a Patho v 07 Okt 2017, 19:40, upravené celkom 2 krát.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Prívesný vozík - zapojenie elektroinštalácie

Príspevok od používateľa Marek1975 » 07 Okt 2017, 19:39

odpoved mas v prispevku vyssie
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Patho
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Okt 2017, 17:16

Re: Prívesný vozík - zapojenie elektroinštalácie

Príspevok od používateľa Patho » 07 Okt 2017, 19:41

Dobre, tak to teda pozapájam podľa schémy, ďakujem veľmi pekne za rady, pomohli :)
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Prívesný vozík - zapojenie elektroinštalácie

Príspevok od používateľa Marek1975 » 07 Okt 2017, 19:45

kabel natiahni a zafixuj tak, aby si nim niekde nezavadil a nestrhol ho, inak budes mat zas co robit :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Patho
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 07 Okt 2017, 17:16

Re: Prívesný vozík - zapojenie elektroinštalácie

Príspevok od používateľa Patho » 07 Okt 2017, 19:59

No tak chystám sa to urobiť tak aby to už niečo vydržalo, lebo toto čo tam bolo :D to je normálne veľdielo hento zapojenie, akože ja sa do toho nevyznám ale hento je riadne odfláknuté si myslím, tam raz nafrka voda počas jazdy alebo sa zachyti konar a je po celom osvetlení, každopádne ešte raz ďakujem za poradenie.
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Prívesný vozík - zapojenie elektroinštalácie

Príspevok od používateľa Marek1975 » 07 Okt 2017, 20:05

hento zapojenie, akože ja sa do toho nevyznám
sprav to sposobom "drot po drote" a pojde to bez problemov :thumbup:
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Prívesný vozík - zapojenie elektroinštalácie

Príspevok od používateľa marek181818 » 07 Okt 2017, 20:08

Ked ste zacali s privesnym vozikom, predvcerom to myslim bolo siel som domov auto, predomnou auto s vozikom, slo po hlavnej .No bola cesta tak ze pravotociva zakruta vpravo ale po lavej strane vedlajsiav zakrute. Auto zacalo davat smerovku doprava, tak na aute blikalo co je jasne ze siel doprava teda dalej po hlavnej, ale na voziku to davalo dolava :D Takze nepomyl sa :D
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Prívesný vozík - zapojenie elektroinštalácie

Príspevok od používateľa Marek1975 » 07 Okt 2017, 20:15

no moze byt, ze mal pozicane od suseda a ten to ma zapojene podla " svojho modelu " :D
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Samanko
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1106
Dátum registrácie: 03 Máj 2013, 16:18
Bydlisko: Up there in the sky

Re: Prívesný vozík - zapojenie elektroinštalácie

Príspevok od používateľa Samanko » 07 Okt 2017, 22:02

Za istych okolnosti sa to da zapricinit aj nesravnym otocenim vidlice pri zasuvani do zasuvky (aj ked by to nemalo byt mozne), uz sa to stalo aj mne a za mnou sli policajti...a zrazu ...ano, zastavili ma :axe:
0
“Strong people don't put others down... They lift them up.“ Michal P. Watson.
„Pravda musí čelit více zkoumajícím pohledům !"
„We cannot choose our external circumstances, but we can always choose how we respond to them'' Epiktetos

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2440
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Prívesný vozík - zapojenie elektroinštalácie

Príspevok od používateľa Edgar » 08 Okt 2017, 00:56

Tieto veci sú vo väčšine prípadov spôsobené koróziou/oxidáciou zásuvky na aute, nie zlým zapojením. A dokonca som počul už aj prípad že zásuvka na príves bola tak skorodovaná že zasahovala aj do svetiel na aute a po zapnutí obrysoviek svietila aj jedna zadná smerovka.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok