DIY Riadiaca jednotka motora

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

DIY Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 18 Okt 2017, 14:03

Pokúsil sa niekto o stavbu riadiacej jednotky benzínového motora? Zaujímalo by ma ako najlepšie vypočítať otáčky motora tak, aby nekolísali.
0
Niki31

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa breta1 » 18 Okt 2017, 14:38

Vypočítat otáčky je to nejmenší.
Složité je jich regulovat.
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 18 Okt 2017, 15:18

Naopak, regulovať je jednoduché. Výpočet otáčok je jedna z najzložitejších vecí v ECU.
0
Niki31

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa breta1 » 18 Okt 2017, 15:42

Zjistit, kolik má motor aktuálně otáček, že je složité?????
To bych prosil nějak upřesnit
0

elmoto
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3154
Dátum registrácie: 15 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 44

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa elmoto » 18 Okt 2017, 15:58

Breta1 ono je to naozaj narocne ale nie v dyi riadiacke. Tazatel ma asi vysoké nároky.

Ono viac ako otáčky sa zistuje a meria práveže zrýchlenie klukoveho hriadela a teda zmena otáčiek za čas. Si zober ze sa zapali palivo a jednotka si sleduje akceleraciu hriadela a vyhodnocuje ucinost spalovania a tym potom pracuje dalej pre plnenie noriem, autodiagnostiku, adaptacne parametre, nacitavanie vstrekovacov pocas zivotnosti atd. Je to vskutku narocna vec!

Tazatel zle polozil otazku. Otacky sa snimaju stale rovnako, bud indukcne alebo magbeticky tercik. Referencna horna uvrat referencbeho valca je vynechanim zubu alebo polu magnetu podla typu snimaca. Potom je to vez uprava signalu a najdiolezitrmejsia vec ide programove spracovanie a vystupy dát pre dalsi program.

Dnes si riadiaca jednotka vie zistiť že máš opotrebený remeň systému stop a štart /reverzibilný alternátor/ rovnako stav dvojhmotného zotrvačníku a na základe toho doáže ti oznámiť že máš remeň vymeniť a ohľadom zotrvačníka upraví vstrekovanie na eliminovanie neravidelného chodu a zabránenie rozkmitania zotrvačníka. A teda hodnota otáčky motora je veličina ktorá sa nemeria prejdením jednej otáčky ale pracuje sa realtime so zmenami impulzov zo snímača v nanosekundách!

Kurnik ono fakt náročná vec.

Ale niki31 načo ti to je pre boha? Tebe stačí upravovať riadenie po otáčke nie v priebehu otáčky !
0
nie som tu

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 18 Okt 2017, 16:17

Pre výpočet vstreku je potreba zmerať otáčky počas jednej polotáčky motora. Ja merám čas, za ktorý ubehne 90°na rozdeľovači.
(Jedná sa o motor s optickými snímačmi v rozdeľovači.) Nameraná hodnota sa nakoniec ešte zaokrúhli. Problém je že motor sa neotáča
konštantne ale počas jednej otáčky sa kruhový pohyb kľukovky najprv zrýchľuje a potom spomaľuje. Vo výsledku je nameraný čas po každom meraní odlišný. Skúšal som aj zaokrúhľovanie niekoľkých vzorkov, to sa ukázalo ako nepoužiteľné. Hodnota otáčok po zaokrúhlení nesúhlasila so skutočnosťou.
0
Niki31

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa mac26 » 18 Okt 2017, 16:32

Takze mas 4 snimace?
Ja by som mozno isiel cestou running average poslednych 4 hodnot.
Kazdu polotacku tam vopchas novu nameranu hodnotu a vypadne ti priemerna hodnota za jednu periodu.
Vysledok mas vzdy priemer kompletneho cyklu, najviac jeden cyklus stary
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa breta1 » 18 Okt 2017, 16:33

V praxi se u benzínového auta snímají otáčky pouze jedním snímačem za jednu celou otáčku klikového hřídele (čtyřtaktní čtyřválcový motor), kdy 2x proběhne zapálení směsi.
Samozřejmě se během tohoto procesu trochu mění okamžitá úhlová rychlost kliky, což částečně kompenzuje setrvačník. A to přece všem autům se vstřikováním vyhovuje - ty máš nějaké speciální požadavky na přesnost?
Pořád nechápu, kde je složitý problém měřit otáčky.
pozn - ještě jsem neviděl motor se 4 snímači otáček v rozdělovači - co to je?
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 18 Okt 2017, 16:40

Elmoto ma predbehol, tak ešte doplním. Pre jednoduché riadenie motora podľa podtlaku a otáčok a pre použitie skupinového vstrekovania je tento spôsob dostatočný a motor beží v výborne. Ja sa momentálne pokúšam rozchodiť sekvenčný vstrek a v budúcnosti možno vyzkúšam vrstvenie zmesi. Momentálne mi ide hlavne o zlepšenie výpočtov. Používam tabuľky (palivove mapy) 8x8, sú dosť "hrubé". Pri väčšom kolísaní merania otáčok hodnota zbytočne preskakuje medzi susednými okienkami v tabuľke a rozkmitáva reguláciu, aj keď motor navonok beží plynule.

Ešte upresním, je tam jeden optický snímač a kotúč so štyrmi výrezmi. Pokiaľ viem tak na zotrvačníku sa bežne meria vynechaný zub po 6 a 60°
na polotáčku čo je v podstate to isté.
0
Naposledy upravil/-a niki31 v 18 Okt 2017, 16:46, upravené celkom 1 krát.
Niki31

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa breta1 » 18 Okt 2017, 16:45

No, na zastaralém motoru s rozdělovačem a se zapalovací cívkou řešíš takové fajnovosti?
Nějak tomu nerozumím, ale proč ne....
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 18 Okt 2017, 16:48

Nieje to zastaralý motor,je to mitubishi so vstrekom bezinu, japonce boli takto riešené bežne.
0
Niki31

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa xmilos » 18 Okt 2017, 17:25

ak tomu dobre chapem, mas problem nie ani tak so snimanim otacok motora, ale s jej regulaciou.
Mno a uregulovat to nie je sranda. Bud prides nak k pribliznemu matematickemu modelu, pomerias regulacnu sustavu, alebo veeelmi dlhe skusanie.

Inak bych sa necudoval, ked niekto vyjde s nakou univerzalnou ECU pre motory, bo to co teraz s nimi robia je neskutocne.
Odide, blokne daco ECU, snimac, .... vyhodis, das univerzal a frcis dalej s polovickou snimacov.
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 18 Okt 2017, 17:38

Zaujíma ma len samotný mechanizmus merania. Mám v pohode snímače a nameranú hodnotu, táto už z princípu kolíše. Je to rovnaké u všetkých motorov. Zaujíma ma ako to kolísanie čo najjednoduchšie digitálne vykompenzovať. Takže vylepšujem samotný algoritmus merania. K profesionálnym riešeniam sa ťažko dostanem, tak ma zaujíma či to niekto už riešil. Existujú spôsoby ako to spraviť ale silne zaťažujú procesor a tomu sa chcem vyhnúť, ušetrený výkon využijem účelnejšie.
0
Niki31

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa xmilos » 18 Okt 2017, 17:48

mno za mna - merat cas medzi kazdym signalom a v regulatore pozuit silnu derivacnu zlozku.

Skus jednoduchu aproximaciu - pripocitat k otackam polovicu rozdielu medzi meranim 1 a 2.

A velmi dobre si rozmysli, ci potrebujes pre regulaciu vyhodnocovat otacky, alebo staci prva hodnota, ktoru snimas za ucelom snimania otacok, predpokladam cas medzi inpulzmi => reguluj na cas medzi pulzmi.
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 18 Okt 2017, 18:02

Takto to nejde pretože zvyšovaním otáčok sa čas zkracuje, algoritmus musí robiť prevod. Čo sa týka priemerovania a aproximácie to nefunguje dobre. Pri akcelerácii a decelerácii sa otáčky prudko menia. Pokiaľ sa nevypočítajú otáčky z jedného zdvihu motora ale z viacerých tak vo výsledku je nezmyselná hodnota podľa ktorej vyjde zlá hodnota vstreku aj predstihu.
0
Niki31

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa peterple » 18 Okt 2017, 18:18

otáčky počítaj z periody medzi dvomi impulzami.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa xmilos » 18 Okt 2017, 19:17

Mno potom plati to co som pisal ako prve, aky - taky model a stanovit spravme PID hodnoty.
Asi bych skusit nemenit predzapal a vstrek prisne podla otacok, zatazil bych ho urcitou casovou konstantou.
Pokial ma motor rovnaku davku a predzapal, pokial nema inu vadu, mal by mat nemeniace sa otacky.
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa niki31 » 18 Okt 2017, 19:24

Bavime sa o ničom, na motore otáčky nekolíšu ale nameraná hodnota.
0
Niki31

peterple
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2328
Dátum registrácie: 25 Jún 2013, 21:06
Bydlisko: Krajné
Vek: 57
Kontaktovať používateľa:

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa peterple » 18 Okt 2017, 19:40

V podstate máš pravdu. Bavíme sa o ničom. Poslednou vetou si poprel iný svoj príspevok. Jak to meriaš? Čo ti máme poradiť keď napíšeš že ti lietajú namerané čísla otáčok?
Periodu medzi dvomi impulzami by ti mal zmerať hw toho tvoho ... (nevieme čoho). Ak ti lieta toto tak máš nafigu hw alebo nafigu nastavené to meranie.
0
Ukáž múdremu chybu a on sa ti poďakuje. Ukáž chybu hlupákovi a on sa urazí.

Používateľov profilový obrázok
Loloone
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1369
Dátum registrácie: 29 Aug 2010, 00:00
Bydlisko: the Sered DC
Vek: 51

Re: DYI Riadiaca jednotka motora

Príspevok od používateľa Loloone » 18 Okt 2017, 19:49

DYI ??? :pain: snad DIY... opravte to niekto
0
"sukani je pro decka ...chlapi si vypijou"

DPS pre stavbu programatora - UsbPicProg alebo AVR-USBasp

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok