12V 5A z autozastrcky

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

jannyo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 10 Mar 2014, 10:22

12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa jannyo » 21 Okt 2017, 17:04

Dobry den, v provm rade sa ospravedlnujem za takuto temu. V beznom pripade by som taketo nieco ani neriesil ale mam par otazok.

Moja priatelka je ZTP a ma taky pristroj na dychanie na doma je to dost draha vecicka a celkom dost cestujeme a lepsie by sa jej cestovalo keby sa jej to da zapojit aj v aute.

Takze otazka:

Je mozne ten pristroj zapojit na priamo alebo je nutny nejaky stabilizator na tych 12V 5A? Neviem nakolko je nachylna ta masinka na napatie a prud. Ale jej hodna je v radoch tisickach eur a nerad by som aby sa poskodila.

Za odpoved vopred dakujem. Ak tu podobna tema uz je co je asi mozne tak sa ospravedlnujem. Ale radsej sa pytam priamo. Potom mozete vymazat ;)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Okt 2017, 17:22

Ja by som najprv kontaktoval vyrobcu toho zariadenia a opytal sa ci oni k tomu nemaju ten adapter do auta. A ak nie, tak potom to riesil formou "Urob si sam". V aute kolise napatie od cca 12V do 15V.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 21 Okt 2017, 17:25, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa misocko » 21 Okt 2017, 17:24

najjednoduhsie bude kontaktovat vyrobcu alebo dodavatela daneho zariadenia, iba ten Ti moze potvrdit pouzitie v aute. Čo manual?
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Okt 2017, 17:28

misocko
:agree:
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa misocko » 21 Okt 2017, 17:35

si ma predbehol, ani som si nevsimol :)
0

jannyo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 10 Mar 2014, 10:22

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa jannyo » 21 Okt 2017, 19:44

Ja sam som s vyrobcom nekomunikoval ale doktorka ktora ma skusenosti s tymito pristrojmi hovorila ze vyrobca taketo riesenie neponuka. Je to mozno aj logicky krok nakolko ludia co pouzivaju podobny pristroj su vacsinou leziaci pacienti. Raz za cas ku nam pride aj servisak tak sa aj jeho priamo opytam.


Ale ak by som to chcel predsa len svojpomocne urobit vedeli by ste mi poradit? Ak kolise napatie akou suciastkou ho stabilizovat? Datasheety si viem pozriet a plosak nejako urobim. Tie Ampere nebudu vadit ked baterka ma nejakych 70Ah?

Este tuto otazocku poprosim a uz vam dam pokoj ;)
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa misocko » 21 Okt 2017, 19:54

70Ah, to bude benzin :) , vzhladom na tuto otazku (odber zariadenia vs kapacita baterie), asi pre teba nebudeme mat riesenie ktore si ty doma pospajkujes. Vzhladom na cenu zariadenia (ktore chces napajat) a to ze to potrebujes do auta , Ti to asi ani nikto nevyrobi. Neviem ci existuje fabricke riasenie so stabilizaciou palubneho napetia auta na cistych 12V
kontaktuj vyrobcu
ak ti ani vyrobca ani servisak nepotvrdi moznost prevadzky zo siete auta, asi mas smolu.

fabricke zariadenie, tu mas link :https://www.powerstream.com/dc12-12-8A-isolated.htm
ale kupil by som nieco drahsie, kvalitnejsie, pripadne prepetovu ochranu na vystup
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa Marek1975 » 21 Okt 2017, 20:18

dobre by bolo poznat odber toho zariadenia (W, A) podla toho by sa dal riesit nejaky vykonovy DC / DC menic, malo by to ist. Odber ti pise na vyrobnom stitku pristroja, popripade ho najdes v navode v technickych udajoch, niekde pri konci, ak sa ti da, tak nafot a hod to sem ako prilohu
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa romiadam » 21 Okt 2017, 20:38

jannyo

Vzhladom na toto:
...Neviem nakolko je nachylna ta masinka na napatie a prud. Ale jej hodna je v radoch tisickach eur a nerad by som aby sa poskodila....
a dalej na toto:
Datasheety si viem pozriet a plosak nejako urobim..Tie Ampere nebudu vadit ked baterka ma nejakych 70Ah?

Ti jednoznacne odporucam, nerob to.

Kontaktuj vyrobcu. Ak ti odpovedia, ze oni auto napajac (adapter) neponukaju/neexistuje, tak sa ich opytaj, co by oni odporucili, aky napajac tam pouzit pre auto. (v sanitkach maju plno pristrojov na 12V popr. 24V takze nieco musi existovat). Ak ti neodporucia nic, tak az potom by som to riesil postupom, ze najprv by som si zistil parametre sucasneho sietoveho napajaca, a az potom by som si to dal niekomu skusenemu so zdrojmi vyrobit. Takych ludi tu mas vela. Tak radsej chod cestou, alebo potom cez neaku firmu, ale tam sa nedoplatis (vlastne doplatis, ale tam si polozis otazku Stoji mi to za tu cenu? a zistis ze cez firmu nie).

Mozes to zatial papralelne riesit tu, ale skor nez nieco podniknes to dories s vyrobcom

Napaja sa to priamo zo sasuvky (snura ide do toho pristroja), alebo je tam nieco take, ake sa pouziva pre notebooky, ze sa to strka do zasuvky a do notebooku uz ide iba 18.5V?

Odfot to (hlavne stitok toho pristroja/napajaca) ak mozes a daj to sem.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa Dolfi » 21 Okt 2017, 21:15

Aj analógový stabilizátor na 12 V z nejakých 12 V (a kúsok) až 15 V nie je žiadny problém. A od 12 V bude napätie klesať o cca 100 mV pod okamžité napätie na baterke.

Schému som tu už kedysi dával: https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 8743096b10 . Sú tam zle nakreslené dve diódy, no Breta na to upozornil ! A je to tam na konci aspoň "slovne opravené". A samozrejme, na 12 V musí byť súčet napätí ZD2 a ZD3 12 V.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa Feneon » 21 Okt 2017, 21:51

0

Používateľov profilový obrázok
ITIaster
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 01 Jún 2014, 13:00
Vek: 25

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa ITIaster » 21 Okt 2017, 21:58

ak vieš anglicky : https://www.youtube.com/watch?v=ZiD_X-uo_TQ
toto by mohlo byť slušné riešenie...
kupované buck-boost convertery nedoporučujem nakoľko 60W by ich upieklo, no pri vlastnej zostave sa dá nájsť dobrý mosfet, a kvalitný chladič aby 60W zvládal bez problémov, samozrejme pre tvoje využitie by som sa vyhral aj s diódami a cievkou aby to netopilo popripadne nezhorelo... určite by som použil schottky diódu v TO220 puzdre a tiež ju dal na chladič...
čo sa týka toho ATTiny pokiaľ to vyzerá zložito alebo ti mikroprocesory nič nehovoria a rozmery ťa nezaujímajú tak použi Arduino nano, kódy a schému ma Great Scott určite niekde k dispozícii, stačí hľadať takže si myslím že by si to dal za jednu sobotu bez problémov :D
0
"Nemôžete sa báť ľudí, že vám ublížia, pretože ak sa budete obávať života, nikdy nebudete žiť..."
Chester Bennington

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa misocko » 22 Okt 2017, 00:04

Pani. Ten clovek sa pyta ci mu 70Ah baterka neodpali zariadenie ktore potrebuje iba 5A a vy mu poradite nech si nieco zbuchne na kolene a napichne na to niekolko tisicove zariadenie. Myslim ze na toto by ste mu v ramci zdraveho rozumu mali dat max link ako ja a upozornit ho na to ze ani dany stabilizator nemusi byt 100% ny.
Jannyo, vyber je vsak na Tebe.
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa zipaj » 22 Okt 2017, 01:18

Čo tak hotový výrobok

https://www.lacne-nakupy.sk/predaj-we-a ... 2191051399

ale samozrejme skontrolovať polaritu napätia na výstupnom konektore, resp vymeniť konektor a pre pokoj duše na výstup pripojiť nejaký vhodný 13V transil a skúsiť zaťažiť výstup plným prúdom (napr. 55W žiarovkou z predného svetlometu do auta) aspoň na 2-3 hodiny a merať napätie na výstupe, či ho drží. Potom by som tomu veril.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

jannyo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 10 Mar 2014, 10:22

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa jannyo » 22 Okt 2017, 05:07

Misocko: je to diesel :)

Marek1975: Parametre ake pristroj potrebuje resp. aku ma spotrebu nemam k dispozicii nakolko priatelka niekde ten manual zapatrosila :)

Romiadam: asi dam na tvoju radu a vlastne aj inych ktori mi radia ze sa mam najprv skontaktovat s vyrobcom :) zatial vyrobu takehodo zdroju nechavam len v planoch :) A napajane je to z trafka a odtial mam tie udaje 12V 5A.. na pristroji som si nevsimol ziaden stitok ale este to skontrolujem.

Dolfi: Dakujem ti za snahu ale plosak si este neviem urobit ale planujem si niekedy aj tie robit ale nebudem to testovat ne tom pristroji :)

Fenon: aj tebe som vdacny ale do tohoto sa radsej tiez nebudem montovat :)

ITlaster: Arduino poznam bavim sa s nim neviem ho programovat ale internet je velka pomoc tak uz som s nim aj par veci urobil :) ale tak isto na experimentovanie na tom pristroji to nie je najvhodnejsie :)

zipaj: toto vyzera zaujimavo presne take nieco by sa mi asi hodilo :) a ten test toho zariadenia nie je na skodu pravda :)

Vsetkym vam dakujem za vase rady. Fotky urobim ale az pocas dna. Som vam vdacny za vas pristup aj ze mi chcete takto pomoct :) ale naozaj si to este necham prejst hlavou :) co sa tyka hotovych vyrobkov tak tadsej by som uz riesil nieco take predsa len uz by to malo byt aj nejako testovane.. ale v prvom rade sa povenujem este tejto problematike. Nic nie je take jednoduche ake sa zda :D

Zatial ste mi velmi pomohli ze ste mi dali nazory z viacerych stran velmi si to cenim :)
0

Používateľov profilový obrázok
OHAJ
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 858
Dátum registrácie: 01 Máj 2010, 00:00
Bydlisko: OHAJ
Vek: 44

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa OHAJ » 22 Okt 2017, 08:58

jannyo napísal:Tie Ampere nebudu vadit ked baterka ma nejakych 70Ah?

A napajane je to z trafka a odtial mam tie udaje 12V 5A.
To trafko kludne môže byť mäkký zdroj a ten prístroj kludne môže mať vlastnú stabilizáciu, v takom prípade je mu šumafuk či je autobatéria nabitá full, alebo melie z posledného, jedine neštartovať pri zapojenom zariadení kvôli prepätiu.
PS: údaj kapacity na autobatérii Ti tak vypovie jedine koľko hodín Ti dokáže napájať to zariadenie , Ty ani nevieś jeho skutočný odber, tak len odhadom že necelý deň. 70Ah pri skrate dá i 700A špičkovo, tak si tam daj pekne na káblik poistku 5A a sakramentsky pozor na polaritu (+) (-) :!:
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa zipaj » 22 Okt 2017, 17:09

špičky napätia v palubnej sieti môžu byť pomerne nepríjemné, svojho času som mal problém s jedným home-made alarmom v škode favorit, večne v ňom horeli MHB4011 a MHF4011 (ktoré vydržia aj niečo nad 20V). Vtedy sme to chceli vyriešiť stabilizáciou napätia na 9V LM317, ale nepomohlo to, horeli aj LM317 ktoré sú do 40V na vstupe, nakoniec sme na IO švihli 18V zenerku + nejaký elektrolyt a do kladnej vervy 100R odpor
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

jannyo
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 10 Mar 2014, 10:22

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa jannyo » 24 Okt 2017, 12:46

Prepáčte že odpisujem až teraz ale nestiham :) do prílohy som poslal tie fotky a to ci ma v sebe nejaku stabilizaciu tak to netusim ale je to celkom dost mala masinka a cudujem sa ze ako to tam je urobene aby to vsetko fungovalo :) Rozoberat ju samozrejme nebudem aj keď som zatiaľ zložil všetko aj digitalne foťáky :D ale toto je draha vecicka tak sa do nej nemontujem :) Co sa tyka spiciek napania ja som v tomto mimo :) ale mam v autozastrcke usb nabijacku tak to by uz asi zhorela keby nieco take nastalo.

Ja sa viem pobavit s hotovými vecami aj smd viem pajkovat ale plosacik si sam este neurobim.

Kazdopadne to teraz nechavam v teoretickej rovine ked pride servisak tak potom sa ho opytam co a ako :)

Velmi pekne vam dakujem za odpovede prajem prijemny den :)

ps. prilohu som sem dal ale nezobrazilo ju ak to este potrebujete tie obrazky mozete mi poradit? dole som klikol na pripojit prilohu, oznacil dve fotky a klikol na pridat prilohy.
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa breta1 » 24 Okt 2017, 13:53

0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: 12V 5A z autozastrcky

Príspevok od používateľa StefanST » 25 Okt 2017, 02:14

Ak by to nemalo veľkú spotrebu a na napájanie by bolo vhodných 12V,
možno by stálo za úvahu použiť "menší" samostatný akumulátor len pre napájanie tohoto zariadenia.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok