Vypnutie internych svetiel v aute

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Vypnutie internych svetiel v aute

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Nov 2017, 03:45

Cavte,

Nevšimol som si že mi v aute (Mazda 6, 2003, 1.8L, Hatchback) svieti interiérové svetlo (deti to radi zapínaju aj napriek tomu že im to zakazujem - asi neodolaju) a dva dni to svietilo až kým mi to nevybilo baterku na 3.2 V. Uz som vedel ze je zle. Ani nabíjačka na 6/12V Z LIDL ho nechcela nabit.
Musel som ju najprv nabit klasickým adaptérom na aspoň 9V a potom sa nabíjačka chytila. Po nabití (celú noc sa to nabijalo) som rano naštartoval bezproblemov. Parada. No radosť ma presla keď každý deň sa motor pri štartovani pretacal ťažšie a tazsie. Medzitym som kupil novu baterku ale este nemamontoval, lebo som chcel vediet ze ako dlho este bude "zit" tato vybita baterka. A dnes večer cestou do roboty som sa zastavil v obchode (jazda asi 15min, motor potom vypnuty na asi 10min) a som už musel štartovať novou baterkou (ktoru som mal v kufri pre pripad nudze) cez štartovacie kable, nakolko som nemal pri sebe 10mm kluc.

Toto sa mi uz stalo x krat, ale vzdy som si to vcas vsimol. Teraz sa mi "krčah uz rozbil", uz som "dochodil po vodu". :pain:

Riesenim by bolo, ze ak aktivujem alarm-zamknu sa dvere, tak sa tie interierove svetla vypnu cez neake elektronicke rele, co ma malicku spotrebu (par mA), aby zase ten nevybijal baterku. A ked sa deaktivuje alarm-otvoria dvere zase sa to rele zapne a interierove svetla zacnu svietit.

Viete o neakom takom rele?

Odkial by ste vy zobrali informaciu pre toto rele ze sa ma aktivovat? Rozmyslam ze by sa to dalo zobrat aj z centlaneho uzamykania z napatia pre zamknutie dveri. Len neviem presne ako to pracuje, takze ani neviem este ci to ide. Ci tam vobec je centralna jednotka, ci to neide rovno z riadiacej jednotky. Popripade mozem to cele sledovat cez PIC MCU, takze aj zlozitejsie algoritmy pre deteckciu zamknutych dveri by nebol problem. A MCU by zaspal a ten v spanku neodobera "skoro nic".

Co by ste vy poradili? Ako to spravit? Ma niekto skusenosti s elektroinstalaciou Mazdy 6?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Vypnutie internych svetiel v aute

Príspevok od používateľa ferguson » 08 Nov 2017, 09:06

Mazda 6 z tych rokov je pribuzna Mondeu mk3. Tam je to riesene cez riadiacu jednotku, ze po pol hodine akekolvek interierove svetlo zhasne. Skusil by som teda najst niekoho co ma fabricku Mazda diagnostiku, nech to skusi aktivovat v RJ.
0

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Vypnutie internych svetiel v aute

Príspevok od používateľa dan21 » 08 Nov 2017, 09:21

0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vypnutie internych svetiel v aute

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Nov 2017, 09:38

ferguson
Toto je dobry napad. Nemusel by som sa hrabat v kabelazi. Zistim ci ta moja Mazda ma tuto funkciu alebo nie. Diki za typ.
Ja som stiahol z netu elktricku schemu pre Mazdu 2002 - 2008, co by to mohlo byt. Uz som to letmo pozeral a a tam sa mi to nevidi ze by to slo cey RJ. Ale moze byt ta schema pre inu mazdu, alebo ja som to zle videl. Pre istotu si overim ci ta moja mazda ma tu funkciu.

dan21
Kde si to nasiel? Mne toto video yotube neponukol. Nasiel som iba na zadne dvere. Diki moc. Pomoze to velmi. :thumbup:

Na tom mojom videu som videl akym nastrojom sa demontuju klipy tapacirov,

https://www.youtube.com/watch?v=N5DZCjiPdmA cas 1:38

aby sa nevytrhali zdveri a neznicili tapacire. Na predoslom aute (a aj davno ked som mal Skodovku 120) ked som to robil so srobovakom, skoro vzdy sa to vytrhlo. Nevedel som aky nastroj na to puzit. Teraz uz viem. Na ebay to stoji okolo 5-6€. Item number: 263192299902 pre tych co to chcu.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

dan21
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3016
Dátum registrácie: 11 Apr 2007, 00:00
Bydlisko: ZA

Re: Vypnutie internych svetiel v aute

Príspevok od používateľa dan21 » 08 Nov 2017, 09:43

No mam to trochu prelezene, lebo som prednedavnom riesil podobny problem na manzelkinom MB A180 :-)
Dufam ze pomoze :-)
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2493
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Vypnutie internych svetiel v aute

Príspevok od používateľa Jirka84 » 08 Nov 2017, 11:54

Osobně bych to řešil podle dobře rozšířené škodovky - třeba Filda má stropní přepínač v levé poloze: "zapnuto natvrdo", prostřední je "zapnuto přo otevření dveří", pravá poloha je "vypnuto natvrdo". To bys mohl dokázat s minimálními náklady. Baterie se ale vybíjí "samovolně" pokud je auto v garáži delší dobu, hlavně přes řídící jednotku, která musí mít "minimální pohotovostní odběr". Zvláště u starší baterie a v chladnu je tento stav častěji nebezpečný pro ranní startování.
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4418
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vypnutie internych svetiel v aute

Príspevok od používateľa romiadam » 08 Nov 2017, 22:21

třeba Filda má stropní přepínač v levé poloze: "zapnuto natvrdo", prostřední je "zapnuto přo otevření dveří", pravá poloha je "vypnuto natvrdo".
Jirka84,
Takto to tam mam teraz.
Mazda_Light.png
Lenze problem je ze deti mi to prepnu do polohy "zapnuto natvrdo" ON a ked je vecer, tak to zbadam, ale cez den to nevidim. Takze idealne by bolo keby mi to nieco po aktivacii alarmu auta vyplo interne svetla. Vsak ked sedim v aute, neaktivujem alarm - nezamykam sa dialkovym ovladacom. Maximalne zavriem dvere gombikom na dverach. A ked zase odomknem, tak nech to opat svieti, to mi uz nevadi, lebo motor sa aj tak nastartuje par minut po otvoeni dveri a uz nehrozi vybitie baterky.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Vypnutie internych svetiel v aute

Príspevok od používateľa alidedko » 08 Nov 2017, 22:45

Padol tu dobry napad.

Na prepinaci si "odrez" cestu na "furt ON" malickym relatkom. Relatko zapoj na spinany plus. Funkcia pri otvoreni dveri zostane zachovana a trvale svietenie bude podmienene klucom ...
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vypnutie internych svetiel v aute

Príspevok od používateľa Edgar » 08 Nov 2017, 23:11

alidedko napísal:Na prepinaci si "odrez" cestu na "furt ON" malickym relatkom.
Na to ani relé nepotrebuje (bol by to zbytočný odber navyše keď by napr. počúval rádio), stačí rovno natiahnuť kábel od "REMOTE" pinu z rádia alebo zo spínačky z polohy "ACC", v interiéri je žiarovka 10W a to je odber okolo 1,7A čo ten spínač v spínacej skrinke s istotou znesie.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Vypnutie internych svetiel v aute

Príspevok od používateľa alidedko » 08 Nov 2017, 23:51

Za predpokladu, ak nema svetlo spinane proti zemi, co dufam mazda v tom roku uz nemala a ma vsetko riesene cez RJ ... Cez remote velmi nie, kedze remote je tak do 100mA vacsinou :)

Pre istotu oddelit schottkou a je to.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vypnutie internych svetiel v aute

Príspevok od používateľa Edgar » 17 Nov 2017, 21:04

No ak je REMOTE cez RJ tak áno. Ale môže klasickú žiarovku vymeniť za LED a odber bude OK a ani mu to vlastne za noc nevybije baterku :biggrin:
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok