Auto cvaká pri štartovaní

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Máj 2018, 21:17

Zdravím, po asi dvoch rokoch čo mi na záhrade stálo auto som sa pokúsil ho spojazdniť a nejako sa ho neskôr zbaviť. Pôvodná baterka - 45Ah (aj keď bola celý čas vo vnútri v dome) je už K. O. avšak aby som zbytočne nezháňal druhú, tak som si na skúšku požičal od kamaráta staršiu z ich auta ktorú menili za novú - 60Ah (motor 1.6 TDCi oproti môjmu 1.3i takže predpokladám že aj keď diesel štartovať nezvládla, s benzínom a menším objemom by nemala mať problém). Baterku predtým používal v garáži na svetlo a repráky, nabíjal ju raz za pol roka. Keď som ju doniesol mala 11,7V tak som ju dal nabiť na noc. Ráno som ju odpojil a poobede mala 12,6V čo som považoval za dobré napätie. Tak som ju zapojil namiesto pôvodnej cez káble (lebo sa nezmestila na pôvodné miesto) 4x 2,5 mm² teda dva na plus a dva na mínus, s dĺžkou asi 75 cm na každý pól. Spoje som spravil tak že som odizoloval z každej strany asi 10 cm a pevne obtočil o svorky na baterke, aj v aute. No pri pokuse o štartovanie sa ozvalo len opakované cvakanie. Spravil som nejaké merania priamo už na svorkách v aute, teda priamo už to napätie ktoré išlo do auta - to bolo naprázdno 12,5V a pri tom cvakaní 9,8V. Káble horúce neboli ani po niekoľkých pokusoch o štartovanie. Vedel by mi niekto povedať, v čom je teraz vlastne problém? Auto predtým ako som ho odstavil normálne išlo, tak neviem ako by sa mohlo pokaziť státím natoľko, že by ani neštartovalo.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Máj 2018, 21:37

Ako prvé vymeň tie tenké galusky za normálne káble. Štartér si potiahne aj 500A, on s tým problém nemá.
Ak to nepomôže, môže byť napikaču kosa nostra, alebo zoxidované spoje. V neposlednom rade aj štartér. Začni však tým, čo urobíš doma zadarmo. Káble a spoje. To bude príčinou.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Máj 2018, 21:44

Ale však keby chcel ťahať 500A, tak by káble boli horúce hneď a prejavil by sa aj úbytok napätia, no napätie som meral najprv na baterke a potom na kontaktoch v aute a bolo také isté. Každopádne väčší prierez skúsiť môžem, no naoko aj tie v aute od baterky k štartéru vyzerajú len ako 4-6 mm².
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa alidedko » 30 Máj 2018, 21:45

Neda sa to dat na normalne startovacie kable s normalnym nastartovanym autom?

Kosa nostra sa da vylucit tym, ze sa minus pol cvakne priamo na blok motora a uvidi sa :)
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Máj 2018, 21:48

Jasné, ale vylučujeme chyby. Je to problém? 2,5ka je proste málo. Mne tam ide zvárací kábel ku štartéru, ale nepopieram, že je to dízel a 5valec 2,5 liter, pretočiť to monštrum si vyžaduje motor z kolotočov.

Daj tam poriadny kábel a kostru pripoj na blok motora, ako poznamenal alidedko. Podľa správností sa má "jump starting", teda štartovanie káblami robiť tak, že sa baterky prepoja iba kladným pólom. Kosa nostry sa potom prepoja cez šasi. Nie na baterky.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa misocko » 30 Máj 2018, 21:52

tie vlasky ktorymi sa snazis natocit , neutiahnu ani tu voju 1,3.
zmeraj napetie priamo na startery , bude tam nula pri pokuse o start (digilny merak asi neukaze nulu, ukaze nieco v strede medzi 12 a 0V ak ciavka vkuse cvaka

cvaka, znamena ze otocis klucikom a ozve sa cvakanie a to cvakanie je tam kym nepustis klucik , alebo cvakne a je cvaknute kym nepustis klucik (ked pustis tak znova jeden cvak)?
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Máj 2018, 21:54

alidedko napísal:Neda sa to dat na normalne startovacie kable s normalnym nastartovanym autom?
Jasné že sa dá, ale štartovacie káble nemám.
Drakoush napísal:2,5ka je proste málo
Veď sú na každý pól 2x 2,5 čo je spolu 5 mm² na každý pól
misocko napísal: cvaka, znamena ze otocis klucikom a ozve sa cvakanie a to cvakanie je tam kym nepustis klucik
Áno
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa alidedko » 30 Máj 2018, 21:58

Proste je to slabe. Tenke. Nic viac.
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa misocko » 30 Máj 2018, 21:59

stale cvakanie je jasne, zopne cievka ktora napaja priamo starter, napetie ide na nulu lebo nevladze utiahnut starter a predstavuje to pre tvoje droty a staru baterku priamy skrat, cievka teda odpadne lebo nema napetie, po tom co odpadne znova nabehne napetie kedze klesol odber an nulu a znova sa zopne cievka a znova skrat starterom a dookola
co je na tom na nepochopenie?
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2435
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa Edgar » 30 Máj 2018, 22:03

No mám ešte taký kábel čiže zajtra by som z toho vedel spraviť aj 10 mm² a to už by stačiť malo nie?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa Drakoush » 30 Máj 2018, 22:06

Edgar:

1. Prierezy sa nesčítavajú.
2. Káble sa hriať nebudú, lebo prúdový odber je tam iba krátko. V momente nábehu štartéra totiž odpadne pastorok, lebo je tam úbytok.
3. Je zjavné, že k štartéru nejde riadne napájanie, urob to, ako Ti radíme a fakt to pôjde.

Zase z jednoduchej veci robíme atómovú vedu, ale pritom naozaj o nič nejde. Sám sa budeš diviť, aké banálne riešenie pomôže.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa misocko » 30 Máj 2018, 22:21

alebo to nechaj chvilu cvakat, silove kontakty cievky sa prehreju , speču a potom uvidis aka bude teplota pryvodnych vlaskov ked z nich v momente v plamenoch odprskne izolacia :lol:
0

Feneon
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 17 Aug 2014, 10:58
Bydlisko: Partizánske - okolie

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa Feneon » 30 Máj 2018, 22:29

toto mi robil megan. boli tam doslova zhnité kontakty v relé na štartéri. Robí mi to aj ibiza v zime lebo mám už baterku na prd. Pritiahne kotvičku ale nedostatočne a kontakty nespojí.
Vybral by som štartér a vyčistil. Ak tam nebude žiadne prekvapenie, je to robota na hodinku - teda ak tam nieje prístup ako do poctivej.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Máj 2018, 00:18

keby mu zopla cievka štartéra hlavné kontakty,tak už by mal kábliky dávno "otestované" :mrgreen: Ale to sa zrejme nedeje.... hriadeľ štartéra bude po tej dobe zadrbkaný, zasušený a možno aj zahrdzavený a cievka štartéra nevládze vysunúť pastorok do venca zotrvačníka.
Hlavné kontakty sa preto nespoja a štartér netočí....Pokiaľ je k štartéru aký/taký prístup (ku hlavným kontaktom),dá sa tomu pomôcť krátkodobím prepojením kontaktov napr.vidlicovým kľúčom a súčasným otočením kľúčika v zapalovaní na štartovanie.
Minule mi takto ostal "visieť" štartér na Xaruše a zrovna na takom mieste,že sa auto nedalo ani vytlačiť (parkovištítko pred z.p.Un... v PD). Po chvíle improvizovania a šaškovania okolo auta som ho nahodil nožíkom čo nosím na hríby (kovovú časť rúčky som strčil medzi kontakty a dievka držala kľúčik v zapalovaní na štart)...ešte že som ho na jeseň nevyložil...
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa Milos66 » 31 Máj 2018, 08:13

Drakoush napísal:Edgar:

1. Prierezy sa nesčítavajú.
A ty ma s paragraf 22? WOW
Nic vo zlom, ale trochu si si to poplietol s priemerom.

Na startovanie ma 2x 2.5mm stvorcovych, teda 5mm. To je cca 85A v skrate. Na zasunutie pastorku a snahu potoocit starterom to uplne staci. Na uplne pretocenie a nastartovanie potrebuje samozrejme cca 300A+. Keby sa mu zasunul pastorok a zoplo kontakty s vtartery, tie kable by za par sekund zhoreli tak ci tak. Vada bude v tom startery, alebo v zaseknutom pastorku ako spominal Dred
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa misocko » 31 Máj 2018, 08:53

a co to trvale cvakanie cievky kym drzi klucik v polohe start ? (aspon teda potvrdil ze trvalo cvaka) nejake zaseknutie by nerobilo trvale cvakanie
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Máj 2018, 09:13

Také cvakanie robilo vtedy aj mne ... zapol som štart - cvak .... vypol som štart - cvak. Takto som mohol cvakať koľko som chcel - trvale.
To, že to môže cvakať aj samé je tiež pravda. Pri poklese/náraste napätia kotva cievky štartéra odpadne/pritiahne a tak dookola , ale to by skôr bolo nejaké bzučanie/bručanie, lebo po rozpojení hlavných kontaktov štartéra by cievka priťahovala kotvu "veľmi rýchlo"... Škoda že autor neuviedol presnejšie o aký zvuk a v akom intervale ide. A mohol by tiež doplniť ,ako sa správajú kontrolky pri štarte. Lebo ak zhasnú - ide o špatné kontakty/prierezy medzi baterkou a štartérom alebo kostrou. Ak však ostanú svietiť - ide väčšinou o závadu na štartéri.

-- Spojený príspevok 31 Máj 2018, 09:24 --

ešte raz o tom čo už povedali...a čo identifikuje závadu štartéra
Edgar napísal:No pri pokuse o štartovanie sa ozvalo len opakované cvakanie. Spravil som nejaké merania priamo už na svorkách v aute, teda priamo už to napätie ktoré išlo do auta - to bolo naprázdno 12,5V a pri tom cvakaní 9,8V.
- keby hl.kontakty zoplo, napätie by spadlo k nule
Edgar napísal:Ale však keby chcel ťahať 500A, tak by káble boli horúce hneď a prejavil by sa aj úbytok napätia, no napätie som meral najprv na baterke a potom na kontaktoch v aute a bolo také isté.
- čiže cievka nezopína hl.kontakty
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa misocko » 31 Máj 2018, 10:11

pital som sa ci cvaka vkuse alebo len precvakne, tu je odpoved:
Edgar napísal:
misocko napísal: cvaka, znamena ze otocis klucikom a ozve sa cvakanie a to cvakanie je tam kym nepustis klucik
Áno
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5622
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa mr.dred » 31 Máj 2018, 10:36

..to som prehliadol

Edgar: pripoj tam "normálnu" nabitú baterku tak, ako treba - riadne na kontakty bez nejakých "udělátok" a potom uvidíš či to naštartuje.

Trochu OT..kým sa dozvieme výsledok
Spomenul som si na jeden starý vtip :lol:
Žááán !
Ano pane
Choď mi pripraviť auto
Idem pane
...po chvíli....
Žááán! Chytilo auto?
Áno pane...už horí aj garáž !
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4415
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Auto cvaká pri štartovaní

Príspevok od používateľa romiadam » 31 Máj 2018, 11:42

Ty kokso.....
17 reakcií kvôli tomu že Edgar nevidi (necita) a nepocuva (ak to cita)

Edgar,
riešenie máš hneď V prvom príspevku od Drakoush.

Požičaj si od niekoho štartovacie káble (ideálne medenne, lebo hajzli Číňania vyrábajú aj hliníkové ktoré sú po medené A vyzerá to ako medenne) a pomocou druhého auta s nastartovanym motorom ich prepoj a nastartuj najlepsie v otackach okolo 2000 ot/min.
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok