Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa aladar » 16 Jún 2018, 20:10

Ake maju byt parametre lambda sondy (pre Fabiu z roku ~2000) s 5 vystupmi, cize tu pred katalyzatorom, podla ktorej riadiaca jednotka riadi vstrekovanie? Viem, ze rovnako ako 4 vystupova ma 2 na zhavenie. Cital som niekde iba ze by sa medzi 2 vystupmi malo merat osciloskopom, alebo LED pripravkom oscilujuce napatie tak, ako pri 5 vodicovej v rozmedzi 01-0,9V a vraj medzi jednym z tychto a dalsim aj odpor. Ale specifikaciu som nikde pre ziadnu nenasiel. A skusal niekto signal z tejto LS simulovat pre RJ a neznicil sucasne katalyzator? Cital som pre 4 vodicovu, ze pri simulacii vysokeho napatia z LS si RJ mysli, ze je privelmi bohata zmes a ochudobnuje ju. Otazka znie, na kolko a ci nezastavi motor, alebo tento signal nezacne ignorovat, ked sa jej to nedari riesit a nezacne si to riesit v nudzovom rezime?
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa niki31 » 24 Jún 2018, 18:12

medzi širokopásmovou (odporovou) sondou a úzkopásmovou je kozmický rozdiel a porovnávať výstup týmto spôsobom nemôžeš ani náhodou. Ten odpor tam skutočne je, býva obvykle zaliaty v konektore sondy. Jedná sa o kalibračný odpor ktorý je pre každú sondu jedinečný a jeho úpravou alebo výmenou sondu zničíš. Pre snímanie hodnoty širokopásmovej sondy je treba zložitá elektronika. Napätie na výstupe sa pohybuje v rozmedzí asi 1.4V až 4V. Na ukážku pripojím tabuľku.
Vo Fábii bude sonda od BOSCHu, pravdepodobne LSU4.x. Informácie sú ľahko dostupné, asi si tomu hľadaniu veľa nedal. Priložím ti teda nejaké podklady na stiahnutie.

Sťahuj tu: https://uloz.to/!hkjv7Nva8m3b/lambda-rar
Prílohy
vtbl.jpg
0
Niki31

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa aladar » 26 Jún 2018, 15:16

Mnohe diky! Za ten tyzden co si odpisal som tych obecnych informacii nasiel dost, ale konkretnu specifikaciu az po tvojich info - na osmej stranke predajcu https://www.comco.sk/lambda-sonda-bosch ... 355-p43909 som nasiel klucove slovo, ze je to LSU 4.2 a potom som sa konecne dostal k parametrom http://www.bosch-motorsport.com/media/c ... 435pdf.pdf :)
Co mi prinieslo dalsiu otazku :D
U(a) is not an output signal of the lambda sensor, but the output of the evaluation circuit. Only I(p) correlates with the oxygen content
of the exhaust gas.
Mozem rpedpokladat, ze OBD vo Fabii mi vypisuje toto Ua napatie? Urobil som si graf https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... nteractive, kde som zaradil aj hodnotu napatia, ktore mi OBD vypisuje najcastejsie - 1,275V. Pri akceleracii to fiktivne napatie klesne na 0,4 - 1V. Podla tabulky je moj pomer vzduch:palivo 14,11:1. To je 4% od Lambda 1. Vzduch je priskrteny. Katalyzator dokaze ucinne pracovat vraj plus-minus 2%. Takze emisnou zatial neprejdeme.
Po vymene vzduchoveho filtra je to lepsie, takze predpokladam, ze ked este vycistim klapku a co ja viem co este urobim, zacne tam prudit viac vzduchu a prestane tomu drbat. Trosku este vo mne vrta cervk pochybnosti, ci nie je chyba v riadicom obvode sondy,a lebo v samotnej sonde, pretoze napatie nad 1,275(v inej diagnostike nad 1,278) nevystupi nikde, ale asi to tak pani v Skodovke naprogramovali/nastavili, ze to tak proste je. Dik
Prílohy
Lambda vs Ip vs Ua (1).png
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa ferguson » 26 Jún 2018, 18:22

Pri akceleracii bezi motor v tzv "open loop" rezime, teda udaje z lambdy sa neberu do uvahy pri vypocte zmesi.
Napis rovno v com je problem s tym autom.
0

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa midnight_man » 27 Jún 2018, 10:15

okolo roku 2000 bude narrowband sonda...teda uzkopasmova.

v prvom rade na to treba pichnut diagnostiku VCDS/VAG com...potom niečo odpajat, merat...atd ;)
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa aladar » 28 Jún 2018, 00:52

ferguson napísal:Pri akceleracii bezi motor v tzv "open loop" rezime, teda udaje z lambdy sa neberu do uvahy pri vypocte zmesi.
Napis rovno v com je problem s tym autom.
OBD2 tie udaje dava aj pocas akceleracie, tak preto ich uvadzam.
midnight_man napísal:okolo roku 2000 bude narrowband sonda...teda uzkopasmova.
v prvom rade na to treba pichnut diagnostiku VCDS/VAG com...potom niečo odpajat, merat...atd ;)
Ako predpokladal niki31 a ako som neskor nasiel aj na stranke predajcu sondy a nasledne v specifikacii vyrobcu obecnej sondy toho typu BOSCH, tak je to sirokopasmova(predna) sonda. Niektore Fabie 1 maju EU2 - jednu uzkopasmovu sondu a niektore EU4 - aj uzkopasmovu a aj sirokopasmovu.
Pichol som do toho Bluetooth LMxxx adapter a pozeram to zatial na OBD Scanner-i https://play.google.com/store/apps/deta ... carscanner. Moze byt? Pred pol rokom bola vraj zla zadna LS, ktoru vymenili a teraz udajne predna. Ked som sa prednej pozrel na zubok - napatie udavane z OBD, tak vacsinu casu(obcas pri akceleracii nie) ukazovala 1,275V. Vymenil som vzduchovy filter, ktory ani velmi zaneseny nebol a udavane napatie bolo nasledne castejsie pod 1,275V. A k tomu sa zadna zacala hlasit, ako chybna. A ked uz RJ nevedela, co si pocat s viacsekundovou, ci viacdesiatoksekundovou krivkou v okoli 0,1V, tak vyhlasila, ze zadna ma zle zhavenie. Takze jasna zmena to bola pre RJ a jej vnimanie stavu sond - po vycisteni sa stav auta akoze zhorsil z chyb P0130 na P0130, P0140 a P0141. :lol: Viď:
Po vymene vzduchoveho filtra - vacsinu casu konstantne napatie.
Po vymene vzduchoveho filtra - vacsinu casu konstantne napatie.
Po vymene vzduchoveho filtra - raz za cas znizenie na LS1.
Po vymene vzduchoveho filtra - raz za cas znizenie na LS1.
Tak som dnes vycistil aj skrtiacu klapku a senzor tlaku a teploty privadzaneho vzduchu a zas mierne zlepsenie - LS je este castejsie "živá". Ak samozrejme živosťou mozem rozumiet napatie pod 1,275V. Viď zvysnych 6.
Po vycisteni skrtiacej klapky a senzorov tlaku a teploty vzduchu - jednoznacne obcasne zlepsenie.
Po vycisteni skrtiacej klapky a senzorov tlaku a teploty vzduchu - jednoznacne obcasne zlepsenie.
Po vycisteni skrtiacej klapky a senzorov tlaku a teploty vzduchu - obcas "mrtvo", ako aj pred zmenami.
Po vycisteni skrtiacej klapky a senzorov tlaku a teploty vzduchu - obcas "mrtvo", ako aj pred zmenami.
Po vycisteni skrtiacej klapky a senzorov tlaku a teploty vzduchu - niekedy sa LS2 "prepne" zo stavu oscilacie okolo 0,4V na hladinu okolo 0,02V, z coho si RJ mysli, ze nema zhavenie/je chybna.
Po vycisteni skrtiacej klapky a senzorov tlaku a teploty vzduchu - niekedy sa LS2 "prepne" zo stavu oscilacie okolo 0,4V na hladinu okolo 0,02V, z coho si RJ mysli, ze nema zhavenie/je chybna.
Po vycisteni skrtiacej klapky a senzorov tlaku a teploty vzduchu - reakcia LS1 na otvaranie skrtiacej klapky.
Po vycisteni skrtiacej klapky a senzorov tlaku a teploty vzduchu - reakcia LS1 na otvaranie skrtiacej klapky.
Po vycisteni skrtiacej klapky a senzorov tlaku a teploty vzduchu - LS1 casto koresponduje s akceleraciou.
Po vycisteni skrtiacej klapky a senzorov tlaku a teploty vzduchu - LS1 casto koresponduje s akceleraciou.
Cital som zopar pribehov, ako niekto menil sondy aj na radu v servise, pricom vrcholne kusky boli 2 pribehy so zmenou 2xprednu a aj 2x zadnu sondu a pes bol zakopany niekde pred vyfukom. V jednom 4 sondovom pripade bola napriklad prilis bohata zmes na LPG.
Z mudrej knizky http://baila.net/kniha/224854027/spalov ... mil-ferenc viem, ze RJ sa snazi pre katalyzator vytvarat podmienky +-5% od LS=1 (pred tyzdnom som chybne tvrdil +-2%) na usadenie jedov ich nasledne "vypalenie". Cize pri sirokopasmovej by malo napatie viditelne v OBD v stabilnych podmienkach kolisat medzi 2,37V - 2,57V? 1,275 je polovica z 2,55. To by aj mohlo znamenat, ze LS je na figu, ale ked tam vidim tu jasne ohranicujucu ciaru zhora na 1,275V a ani sumovy minivoltik navyse, nadej umiera posledna. :D Jeden mechanik tvrdi, ze 80% sond je menenych zbytocne, ze na osciloskope su ok a zavada je inde. Druhy tipoval este rozvody, ktore sice hrkotaju, ale pocul som v inej Fabii viac a ta sa nestazovovala. Som zvedavy, co to bude.
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa ferguson » 28 Jún 2018, 09:01

aladar napísal:OBD2 tie udaje dava aj pocas akceleracie, tak preto ich uvadzam.
Ano, lambda stale bezi, udaje z nej lezu, ale do vypoctu zmesi sa nezapocitava. V prechodovych javoch je zmes "natvrdo" obohatena, alebo ochudobnena podla situacie. Merat lambdu pocas prechodovych javov je uplne odveci a nic to nevypoveda.
Stale ale nevieme, co tomu autu je, co robi/nerobi.
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa aladar » 28 Jún 2018, 19:40

Merat lambdu pocas prechodovych javov mi dava poznanie, ze nieco dava a dava to bud v asi tak 40-46% pasma, alebo to drbe obvodom lambda sondy, ktore su asi uz v RJ, alebo sa RJ z toho, co dostavala scvokla, rozumej adaptovala. Asi si urobim meraciu konektorovu vsuvku medzi konektor z LS a z RJ. Otazka je, co mam namerat. Auto vraj zere o 20% benzinu viac a vyhlasuje, ze je predna LS zla a po vycisteni aj zadna(ktora bola nedavno menena) a aj podla vnutornych testov zobrazenych v aplikacii predpokladam, ze asi neprejde emisnou.
Prílohy
Screenshot_20180627-170859.png
0

nighthunter
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Zilina

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa nighthunter » 28 Jún 2018, 22:17

Ak mas fabiu so sirokopasmovou sondou a ta pred katalyzatorom je viditelna a pristupna priamo pri pohlade na motor z otvorenej kapoty (neviem si momentalne spomenut na kod motora), tak si pozri vyfukovy zvod (musis ale zhodit ziaruvzdorny hlinikovy kryt ak tam este je) u tychto radi zvody praskali. Na 99% budes mat v okoli sondy prasknutu liatinu vyfukoveho zvodu, co sposobuje primiesavanie kysliku z okoliteho vzduchu do vyfukovych plynov a sonda tym padom meria chudobnejsiu zmes co vedie k zvyseniu davky paliva. Problem sa prejavuje tak ako pises zvysenim spotreby, ak nemas prasknuty zvod moze to sposobovat aj starnutie sondy.
0

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa ferguson » 28 Jún 2018, 22:31

Jj presne to. Pripadne na Fabiach radi praskaju tie "vlnovce" na vyfuku a tiez to robi taketo veci.
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa joži » 29 Jún 2018, 08:45

OT: nepoznám auto ktoré by neprešlo EK a TK a to už mi prešli kadejaké pagáče cez ruky.....
0

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa midnight_man » 02 Júl 2018, 17:00

kokos chlapi čo sa tu rieši? :D daj vin alebo kod motora poviem ti presne čo tam máš...boli fabce s LSU 4.2 ale 2000 sa mi nezda.
daj u daje o aute.

ELM ti je na 2 veci....kup si aspon cinsky klon KKL kábla... soft ti pošlem..je to priamo VAG diagnostika.

To čo realne lambda v jednote robí a aké korekcie tu nik presne vedieť nebude. Jednotka má XY rutin na vypočet dlžky vstreku, a všeliakych iných prepočtov a výpočtov.

Všeobecne nájdeš v meranych hodnotach % ktorým lambda zasahuje do zmesi a stechio pomer aktualne vyčítaný zo snímača.

základom je ju mať dobrú. amen.

lambda za katom nemá vačši vyznam pri regulácií...skôr sníma stav katalyzatora.
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa aladar » 03 Júl 2018, 04:13

nighthunter, dik. Ano, je to AZF motor. (Mozno este jeden typ to ma, pretoze casto je v prirucke spominany spolu s tymto, ale ten ma tusim iba jednu LS a tym padom iba normu EU4.) Vyskusam.

ferguson, skontrolujem aj to.

joži, :mrgreen: Si ma na jednej strane potesil, ale zas ak by som to mohol vyriesit svihnutim carovneho prutika, tak by som to rad vyriesil. Toto auto viditelne nedymi. Ked vidim obcas osobne auto, ktore dymi viac, ako T815 mam chut volat 158... V CR sa na EK udajne najprv pozru na readliness codes a ak su k dispozicii, tak pokracuju v emisnom merani. Ak nie su tak na pracu lambda sond a ak vidia blbosti, tak ani nemeraju emisie a poslu cloveka prec.

midnight_man, 8O a ja som sa tesil, ze tento konkretny Bluetoothovy ELM mi bude aj na novsie aj na starsie auto! Uz som ho skusal v druhej(dobrej) Fabii, tiez AZF, tiez z roku 2002 a tam sa ani nepripojil. V tejto, co do nej vrtam(FABIA HATCHBACK COM; FNK 8180 KD 44kw AZF; 6Y22B4), tak tam neukazuje vsetko. Z toho, co som si okrem lambda sond vsimol, ukazuje predstih, ako sa meni, tlak a teplotu vzduchu, chladiacej kvapaliny, ale neukazuje mnozstvo vstrekovaneho paliva a tym padom ani spotrebu. Uz len info, ci mi staci tento https://www.aliexpress.com/item/2018-Ne ... 86930.html, alebo potrebujem tento https://www.aliexpress.com/item/FT232RL ... 63946.html, pri ktorom sa chvastaju, ze ma konkretny chip? (Aj vam prestal aliexpress ukazovat hodnotenie predajcu, alebo to iba mne, ked som nakupovavavl iba od takych s vyssim, ako 96%?)
To, co som precital v knizke https://www.martinus.sk/?uItem=64896 na str 225 mi dáva tušenie, že práca RJ nie je sranda a že keď jej prejdeš dákou chybou, alebo chybami cez rozpočet, tak sa môže "scvoknúť" a snažiť sa o nedosažiteľné:
Zásobníkový katalyzátor
Pri provozu s chudou smesi tak zasobnikovy katalyzator hromadi vznikajici oxidy dusiku. Jakmile jsou ukladaci moznosti vycerpany, musi byt regenerovan. Potrebu ukoncit ukladani a provest regenerovani zjisti ridici jednotka bud ze signalu snimace teploty katalyzatoru, nebo podle koncentrace oxidu dusiku za akumulacnim katalyzatorem, kde je umisten snimac NOx. Regenerace se provadi kratkodobym obohacenim smesi(lambda < 0,8). Tim se ziska oxid uhelnaty, jehoz pomoci je redukovan dusicnan na oxid dusnaty....
Jakmie je katalyzator znovu pripraven k hromadeni oxidu dusiku, musi byt regenerace ukoncena a obohaceni smesi zruseno. Informace o potrebe zruseni regenerace se ziska bud ze snimacu oxidu dusiku za zasobnikovym katalyzatorem, nebo ze snimacu kysliku, rovnez umisteneho za timto snimacem.
...Snimac kysliku meri jeho koncentraci za katalyzatorem a v okamziku ukonceni vyprazdnovani vykaze skokovy prechod z "bohate" na chudou smes.
Este na dvoch miestach je popisovana praca trojcestneho katalyzatora a filtra pevnych castic. Trojcestny ma rad pre svoju pracu oscilovanie lambda koeficientu medzi 0,98 a 1,02. Filter pevnych castic s chudobnou zmesou hromadi sajrajt a s obhatenou zmesom sa tiez vypaluje. Ziadna sranda toto naprogramovat tak, aby to fungovalo ako tak, ked je niekde na motore porucha, nedajboze dve, co rozhadzuju snimanie lambda. :rolleyes: :lol: Preto som pisal, ze RJ sa "musi" z toho scvoknut.
0

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa midnight_man » 03 Júl 2018, 12:12

KKL kabel pracuje so staručkým VAG COM IHR 304....pojdu ti na tom stare VAG autá.

HEX CAN 18 napr pokryje komplet VAG do roku 2018....atď. cena troška vyššia, je to na tebe.

Kód: Vybrať všetko

https://www.bazos.cz/search.php?hledat=hex+can+vcds&rubriky=www&hlokalita=&humkreis=25&cenaod=&cenado=&Submit=Hledat&kitx=ano
je to cinsky klon originalu..na tvoje potreby bohate staci, pouzivat len soft ktory je ku kablu...vypinat internet ;)

ELM je univerzalny diagnosticky kablik ktorý vie TTL 5V...avšak každá značka má svoje protokoly, svoje postupy svoje kody a popis zavad... ELM ma uplne ine určenie a hlavne k nemu treba dobrý soft...je to debata na dlho...velmi dlho.


katalyzator mas v benzinoch

DPF ala filter pevneho sajrajtu..zatial diesel (ale zevraj ma byt aj v benzinoch), praca DPF je stručne velmi jrednoducha. V meste to zbiera bordel....a keď vylezeš na dialnicu, naleje to do výfuku naftu...a vypáli filter pri 800°C. Radosť ísť za takým autom ktoré práve "regeneruje" filter.

životnosť malá :D cena vysoká....
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa niki31 » 03 Júl 2018, 20:34

Ferguson správne napísal že pri akcelerácii sa lambdasonda neberie do úvahy, veď aj čo by merala? Pri akcelerácii sa k zmesi vždy pridáva akceleračné obohatenie a zmes je veľmi bohatá, často zahranicou rozsahu LS. Ja chcem len dodať že LS sa neberie do úvahy ani vtedy keď má motor otáčky menšie ako asi 2000 Ot./min. Táto hranica sa ale môže líšiť model od modelu. Takže ak niekto robí merania pri nízkych otáčkach nesmie sa čudovať že ECU nereaguje na signál z LS.

Pri problémoch s LS by som sa hlavne zameral na tesnosť výfuku nielen k LS ale aj meter za ňou. Skontrolovať spletenec, liatinové zvodové kolená (často bývajú prasknuté alebo prepálené),tesnenia. Ďalej skontrolovať tlak a regulátor tlaku paliva, či rozprašujú trysky. Ak je toto v poriadku potom sa môže žačať laborovať so sondou. Meranie funkcie sa robí malým propán-butanovým horáčikom. Keď sa koniec sondy vloží do plameňa, behom chvíľky sa vyčerpá kyslík v okolí snímača a sonda sa preklopí alebo zmení napätie.
0
Niki31

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 34

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa ferguson » 03 Júl 2018, 23:08

Signal sa berie do uvahy aj pri nizkych otackach - typicky volnobeh. Preto sa na to na EK aj zvlast meria.
0

aladar
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 04 Jún 2018, 21:22

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa aladar » 03 Júl 2018, 23:25

Prekvapuje ma, ze podla toho, co pises, volnobeh(statie na krizovatkach, v zapche) nepouziva LS. Cital som aj navod na meranie LS taky, ze plamen zapalovaca nezapalis, iba pustas plyn na sondu. Ked som skusal izkopasmovu LS pod plamenom, tak zhavenie na 12V dalo na povrchu sondy teplotu 120C. Nepredpokladal som vnutri pracovnu teplotu, ale neviem....
Niki31, uz si meral sirokopasmovu sondu? Podla mna treba merat obidva prechody/clanky. Jeden z nich by mohol bez zapojenia druheho fungovat ako uzkopasmova sonda. A druhy zatial neviem. Asi je to sposobene len nedostatkom studia/premyslania. O:) Do druheho budem posielat zvysujuce sa napatie(cim tam porastie cerpaci prud) az preklopi "uzkopasmovu" sondu, lepsie povediac na nej zmeni napatie. V dokumentacii pisu max prud 10μA a inde zas IP -1.85 az 2.55[mA]. Vrrrr. To je napatie na sonde pri 80ohm , 0,8mV, alebo 0.16V. Kašlem na to. :rolleyes:
This lambda sensor operates only in combination with
a special LSU-IC, used in most Bosch Motorsport ECUs
and lambda control units like LT4.
...
Nominal resistance of Nernst cell 80 Ohm
Max. current load for Nernst cell 10(DC)/250(AC) μA
Tu si kupim vyhodnocovaciu jednotku za 200$ :) http://www.ecotrons.com/products/accurate_lambda_meter/ alebo oficialnu BOSCH pre 4 LS! http://www.bosch-motorsport.de/media/ca ... 627pdf.pdf Isto bude super cena na jednu LS! :D
0

Používateľov profilový obrázok
niki31
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 172
Dátum registrácie: 05 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Žilinský kraj
Vek: 49

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa niki31 » 04 Júl 2018, 08:58

Ferguson, hraničné otačky pre korekcie pomocou LS sa môžu meniť , to už som písal. Pod nejakých 1200 to nikdy nemôže byť, nieje to technicky možné. Na emisiách sa pri voľnobehu sleduje niečo úplne iné. Kto si aspoň raz prečítal zaklady tvorby emisií a teóriu motorov, vie že to tak je.
0
Niki31

nighthunter
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 11 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Zilina

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa nighthunter » 04 Júl 2018, 12:48

Ak chces experimentovat s Wideband sondou LSU4.2/LSU4.9 odporucam Ti pozriet si datasheet od CJ125 (da sa kupit v TME kusovo). Wideband funguje trochu inak ako Narrowband i ked pouziva ten isty clanok. Obsahuje vsak pumpu, ktoru musis budit tak aby clanok bol vzdy "vyvazeny na nulu" a podla toho kolko si musel pumpovat (aky prud pre piezo pumpu si pouzil - tj. je riadena striedavo/impulzne) podla toho dopocitas podla tabulky a vzorca pomer AFR pre konkretnu zmes. Prestuduj si datasheet od LSU4.9 a CJ125. CJ125 obsahuje riadenie pumpy ako aj riadenie vyhrievania sondy. Pozor Wideband musi byt vyhriata a udrzovana pri konstatnej teplote, takze teplota clanku sa reguluje v uzatvorenej slucke. Toto vsetko obsahuje CJ125. Treba v nom nastavit zakladne registre cez SPI a potom uz analogovo snimas teplotu clanku a Ip. Ohrievanie widebandu by sa taktiez nemalo priamo pripajat k napajaniu, kedze sa sonda prudko zahrieva a rychlo sa jej skracuje zivotnost a moze vnutri prasknut.
0

midnight_man
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 167
Dátum registrácie: 30 Júl 2013, 17:58
Bydlisko: Ružomberok

Re: Lambda sonda s 5 vystupmi a jej nahrada.

Príspevok od používateľa midnight_man » 05 Júl 2018, 15:13

narrow band riadiace jednotky poznaju tzv OPEN LOOP a CLOSED LOOP.

Posledné jednotky postavené na narrow band senzoroch využívajú closed-loop (feedback control) na volnobehu a do part load.

tj nízke a stredné zaťaženie kde lambda musí skákať okolo 14,7, narrow band lambda je tzv skoková. Auto skáče so zmesou hore/dole okolo stredu a tým pádom si drží stred.
Tento mód sa volá closed-loop. V ňom sa jednotka dokáže adaptovať v rámci krátkodobých a dlhodobých keep alive memory.

Pri vyššom zaťažení sa prepína do tzb OPEN-LOOP módu, ktorý dovoluje zmes bohatšiu ako 14,7. Feedback z lambdy je čiastočne použitý na jemné doladenie a výpočet (nie u každej jednotky!!!) niekde ide open-loop priamo naslepo.

Keďže narrow band senzor je veľmi strmý....nebudem to rozvádzat, pozrite si krivky.

jednotky s wideband senzormi merajú po celú dobu....mapy paliva sú v niektorých jednotkách dané priamo ako AFR, tj mapa obsahuje target AFR pre jednotlivé kolonky mapy.

prípadne jednotka používa pre mapovanie "calculated load", ktorý sa počíta z váhy, otáčok. polohy plynu. AFR výpočet je v tom prípade backroundová rutina.

celé to je kurevsky komplikované...navyše stačí porovnať bosch a continental....a už z toho čo som písal nemusí byť ani polovica pravda. Každý si to spraví po svojom.

Fyzika je ale jasná.... 14,7 je ideálna zmes..avšak nie je uplne najekonomickejšia. Takže sa dnešné vozidlá špeciálne TSi mapujú do vyšších AFR ako 15....v skratke máte časté prípady keď sa na TSi roztopia piesty po 80t km...(podla štylu jazdy). sú toho plné fóra. Deje sa to už dobrých 6 rokov a stále si s tým nevedia rady :) pretože ak pôjdu na vyrovnanú zmes 14,7 nevyjde spotreba a emisie.
Bohatá zmes viac ako AFR 12 už neprináša výkon a krútak...avšak chladí zmes!!!! Bez ochladzovania zmesi, sa vám budú topiť piesty.

Obrázok
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok