klopny obvod pre LED v budikoch

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

ejne
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 29 Dec 2018, 22:18

klopny obvod pre LED v budikoch

Príspevok od používateľa ejne » 29 Dec 2018, 22:25

potreboval by som pomoc pri navrhnuti co najjednoduchsieho obvod ktory by som mohol pouzit naprepinanie medzi dvoma LED (PLCC2) v Budikoch

cize pokial mi bude svietit jedna LED ( PLCC2 ) a bude nanej napajanie v tom pripade druhaLED bude zhasnuta. Akonahle budiky tuto LED zhasnu chcel by som aby sa mi druha LED rozsvietila. cely "modul" by som chcel napajat napajanim z vstupu budikov cize cca 12-14,4 V cize aj z tohto napajania by som napajal druhu LED. Chcel by som to co najmensie cize nerad by som pouzil relatko ale ak by to bolo nutne a neostane nic ine tak by som pouzil to.

prva LED je riadena NECom a v novsom software uz nepodporuje EEprom automaticke rozsvietenie druhej led cizebude to treba riesit samostatnym modulom. vedeli by ste miniekto pomoct s navrhnutim tohto obvodu? asi najlepsie bude premna pouzit SMD suciastky.

vdaka za napady / pomoc .
0

Používateľov profilový obrázok
mac26
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1298
Dátum registrácie: 01 Feb 2010, 00:00
Bydlisko: Martin

Re: klopny obvod pre LED v budikoch

Príspevok od používateľa mac26 » 29 Dec 2018, 22:46

Cele by sa to mohlo dat vybavit jednym tranzistorom a dvoma odpormi, ale to by si musel nakreslit, alebo aspon popisat ako je to zapojene.
Aj ked si to nenapisal, predpokladam ze myslis budiky v aute. (Akom?)
0

ejne
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 29 Dec 2018, 22:18

Re: klopny obvod pre LED v budikoch

Príspevok od používateľa ejne » 29 Dec 2018, 22:56

jedna sa o budiky pouzite v autach Skoda alebo VW od roku 2009. v predchadzajucich software tieto led riadila EEPROM zial po prechode na vissi software druha led sa nepouziva . a svieti len jedna ta nad urcitu rychlost zhasne. preto vravim ze ak zhasne jedna dioda druha sa rozsvieti . LED 1 je rozsvietena a z nej s berie "signal " pre rozsvietennie c2 tieto led maju vstup z druhej strany dosky . cize 1 svieti do 30KM/h potom zhasne ja chcem aby c 2 sa rozsvietilo hned ako 1 zhasne a naopak. avsak na c 2 musi sa priviest napajanie. diodu 1 riadi NEC a to ti tu nepopisem ako to ovlada. preto pisem ak na diode 1 zmiznne napajanie 2ka sa rozsvieti. a prave napajanie obvodu a diody chcem pozit z napajania budikov kde je vstup 12-14,4 V nechcem riskovat hladanim napajania na doske a prave NEC mi toto napajanie vyhodi pri urcitych mne nneznamych podmienkach.
Prílohy
led.jpg
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: klopny obvod pre LED v budikoch

Príspevok od používateľa fery66 » 30 Dec 2018, 10:08

Ťažko je nakresliť konkrétnu schému, pretože netuším ako sú tie LED-ky zapojené, netuším aký prúd nimi preteká, netuším aké sú mechanické možnosti na úpravu. Zdá sa, že LED-ky nemajú ani "spoločný" bod. Aby som nepoškodil pôvodnú elektroniku, skúsil by som do série so "svietiacou" LED-kou zaradiť optočlen. Bola by to ďalšia LED v sérii, možno by sa viditeľne znížila svietivosť, možno aj nie. Prípadne k LED optočlenu zapojiť paralelne odpor. LED-ke vhodného optočlenu stačí naozaj minimálny prúd. Druhú LED-ku potom úplne "odpojiť" z plošáku a dobastliť spínací tranzistor + asi 2-3 odpory.
Asi takto:
Prílohy
LED.png
LED.png (1.1 KiB) 1895 zobrazení
0

ejne
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 29 Dec 2018, 22:18

Re: klopny obvod pre LED v budikoch

Príspevok od používateľa ejne » 30 Dec 2018, 17:34

nie ledky nemmaju spolocne ziadne poly su samostatne zapojene. pisal som aj typ ledky aby sa vedelo podla datasheetu napatie a aj prud ktory ledkkou preteka.co sa tyka odpojenia led z plosaku je najmensi problem ak by to bolo nutne tak sa to tak urobi.len poterboval som napad ako to asi zapojit popripadne co pouzit. kedze napajanie chcem pouzit z napajania budikov (12-144 V ) ako som spominal . co satyka svietivosti tak ta by sauz odporom doriesila. hlavne jeako zapojit a co pouzit.

LED su PLCC cize : https://www.vishay.com/docs/81235/vlmf310.pdf
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: klopny obvod pre LED v budikoch

Príspevok od používateľa fery66 » 30 Dec 2018, 17:55

Keď Ti nie je všetko jasné z priloženej schémy, tak sa v tom nerýp! :roll:
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: klopny obvod pre LED v budikoch

Príspevok od používateľa enigma » 30 Dec 2018, 18:44

čo vlastne tie ledky signalizujú ? čo sa deje keď svieti LED A a čo keď LED B ?
:pain:
0

ejne
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 29 Dec 2018, 22:18

Re: klopny obvod pre LED v budikoch

Príspevok od používateľa ejne » 30 Dec 2018, 18:54

led je pre zapnutie side assist a druha led signalizuje aktyvovanie funkcie.

@fery66 prepac ak som sa spytal o pomoc pri navrhnuti obvodu alebo jeho zapojenia. zial akby som to vedel sam bez pomoci cirady tak by som tu nepisal. preto sa pytam a radim . zial v inych veciach som doma v tomto trosku viac nie ajked mam vystudovany slaboprud
0

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: klopny obvod pre LED v budikoch

Príspevok od používateľa kamilko » 30 Dec 2018, 20:59

No urcite tie led nekonia vo vzduchu. Tak ze sisti kde vlastne idu a urcite budu zapijene cez odpor alebo nejaky driver.
Sup sup hladat.

Inak ide jednoducho zapojit dve led na jeden predradny odpor. Kde jedna dioda svieti po priveseni hlavneho napatie. A ak privesie napatie na druhu led tak prva zhasne.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok