Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

JZKSK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 21 Jan 2017, 20:28

Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa JZKSK » 25 Jan 2019, 20:13

Chlapi, na 12V mám zapojené 2 elektromagnetické ventily (11w takže cca 1A odber - 1 ventil). Potrebujem aby po vypnutí napájania ostali ventile otvorené ešte aspoň 2 sekundy.

Moja predstava:

Zapojím dostatočne veľký (hodnotu neviem) elektrolytický kondenzátor pred ne a keď napájanie vypne, tak kondenzátor ich ešte podrží otvorené.
Nevýhody
1.Bojím sa zvýšeného špičkového prúdu kedže elektromagnety sú ovládané elektronikou RJ ktorá je dosť citlivá
2.Dokáže kondenzátor udržať energiu pre nápájanie ventilov po tak dlhú dobu ?

Druhá varianta je postaviť nejaký brutalne namakaný oneskorovač z polovodičovým relé na výstupe, žiaľ týmto zavediem do systému cudzie napetie o ktorom RJ nemá ani potuchy a neviem čo sa bude dalej diať ...


Teraz trochu omáčky.... čo sa vlastne deje:
LPG systém v aute mi pri špecifických otáčkach, polohe plynu a rýchlosti trhá motorom - otvára a zatvára plynové ventily.
Dával som to niekoľko krát rôznym mechanikom a nikto to nevie spraviť. Porucha je veľmi špecifická a tažko odsimulovateľná či diagnostikovateľná.
Pri bežnej jazde nevadí, no pri dialnici to dosť citiť a preto chcem zatvorenie ventila trochu oneskoriť. 2 sekundy na to aby sa zavrel systemu neublížia no životnosť ventilov a komfort posádky sa mi za to odvdačí.

Ďakujem za konštruktívne rady, najme k tomu kondenzátorovému riešeniu
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa breta1 » 25 Jan 2019, 20:19

Dá se to poměrně jednoduše vyrobit.
Ale jen s tím kondenzátorem to nepůjde. Pro časovou konstatu např. 2s při odporu ventilu 12Ω bys potřeboval kapacitu C=t/R=2/12=0,16F
0

JZKSK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 21 Jan 2017, 20:28

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa JZKSK » 25 Jan 2019, 20:50

Ďakujem,
To je dosť veľký kondenzátor ... asi sa prikloním k myšlienke spínať relé, ktoré bude spínať elektromagnety.

Zo suflíkových zásob som si už daný obvod poskladal, a tie 2 sekundy mi to relé z dvoma 470uF elektrolitmy parádne drží.
Tak hádam to bude fungovať aj v realite takto))
0

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa Marek1975 » 25 Jan 2019, 21:28

Ohladom pridrzania ti postaci kondenzator, a ak je to LPG ako pises, tak kukni na stranku wwe.hatiar.eu , je to odbornik na LPG/CNG systemi, na fb ho najdes pod menom Marian Hatiar, je zo zvolena
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa Milos66 » 26 Jan 2019, 06:15

A čo pre začiatok vyskúšať takúto sračku z ebay-u za 90 centov?
https://www.ebay.com/itm/DC-12V-Relay-M ... :rk:1:pf:1
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa joži » 26 Jan 2019, 07:39

to maš čo dvojvalec??? sekvenčne vstrekovanie alebo stare privod plynu pred klapku?

Ak maš stary system, tak na nom su 2 ventily, jeden je od nadrze na kvapalnu fazu druhy na splynovaci pre plynnu fazu. Ak sa ti samovolne vypínaju tak tie ventily ovlada prepinac BA/LPG v aute. elektornika Lambda controll ovlada iba servomotorček na hadici na vystupe zo splynovača pred klapku. pokiaľ nie si si 100% isty že mechanicky cvakaju tie ventile tak to sklbanie bude sposobovať najskor ten krokač.
Ak je to stare auto/ak ma tento stary system tak určite bude/ treba tu elektroniku odpojiť od krokača a miesto neho dať mechanicky škrtič a vyskušať to tak. Ak sa to tak už skušalo, a aj tak to robí, tak potom vymeniť ten prepinač BA/LPG.

Sekvenčne vstrekovanie je už ina kava, ale tam musia byť vstrekovacie ventily 4 a jeden na splynovači a v nadrži.

Mal som auta aj s klasikou teraz mam sekvenčne.... Mamm skusenosti, neraz som kamaratom steloval hlavne stare BRC co im nikde nechceli spraviť (dovezenka z vonku) a na sekvencne od Landi Renzo mam aj diagnostiku....
0

JZKSK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 21 Jan 2017, 20:28

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa JZKSK » 26 Jan 2019, 09:52

Je to sekvent ...STAG 300 4 ina 2 ktorý napaja 150konový 1.8t motor.
Ak by som auto nedával po viacerých servisoch, a z vedomím tejto chyby auto od bývalého majiteľa nekúpil(on si nevedel rady) tak by som fakt nad tým že tam budem niečo pajkovat ani neuvažoval.
Ale ako povedal fúzatý rus z kladivom v ruke v istom americkom filme, na digitalne veci treba ist "analogovo"...

Som objednaný ešte k jednému plynárovi u nás ma východe, ak to nespraví, pustím sa do tých kondenzatorov...
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa joži » 26 Jan 2019, 10:24

no, v PD su sikovny chalani ktory by sa ti vedeli na to pozrieť. pozeral som riadiačku druhu ta vychadza okolo 100€ prinajhoršom.... to že to robí čo to robí nebude problem v tych ventiloch na nadrži a splynovači. U sekvenčneho plynu tlačí splynovač okolo 1,4Bar tlak plynu na vystupe. Ten ide do rampy, kde je tlakovy senzor a maf senzor a 4ry vstrekovače. pokial to šklbe určite to nebude chyba tych dvoch ventiloch na vstupe.... lebo ked poklesne tlak v raily tak ECU to vyhodí ako chybu a začne pískat prepínač že došiel plyn. musel by si ho reštartovať bud vypnutím klucika alebo tlacitkom prepínaca BA/LPG ....neviem odkial si ak chceš tak ti dam konttakt na tích chalanov.

BTW 180k turbomotor je nič, robili aj subaru STI 2,5l turbomotor 380kW a doladili to aj na LPG prevadzku.... taktiež kovbojka, zvojovane vstrekovačie, silnejší splynovač....

ale čo je podstatne, na benzin to auto musí isť DOBRE, pokial ti to šklbe aj na benzine tak treba hladať chybu v ECU motora nie LPG jednotky. Tak lpg jednotka funguje tak, že číta časy otvorenia benzinovych vstrekovačov a upravuje čas/prietok otvorenia plynovych vstrekovačov na zaklade MAF, teploty a tlaku plynu v raily. Cely manažmnet/chod motora ide na ECU benzinovu. Do tej LPG ecu sa daju sice nahrať a upraviť mapy /aspon u landi/ ale to je už vecou ladenia.

neviem ako je to zo spolahlivostou polskeho STAGu ale do bežnych takxikov sa dosť montuje tiež STAG GO FAST.... stojí to okolo 400€ komplet aj z nadržou (naklady)
0

JZKSK
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 21 Jan 2017, 20:28

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa JZKSK » 26 Jan 2019, 11:46

Na benzin ide auto dobre.
Na LPG ide tiež super, potiahne aj 220km/h bez problemov no ak idem medzi 120-140km z ľahkou nohou tak sa tie ventile otvarajú a zatvarajú ako chcú...
ale len za týchto podmienok.
V RJ bol už prehratý software, menené nastavenia atd ... no neviem... kondíky to istia
0

joži
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 06 Júl 2014, 10:55
Bydlisko: Lazany

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa joži » 26 Jan 2019, 12:30

dovolim si tvrdiť že to nepomože ale však kiež by som sa mylil.
0

speed
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 04 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: Žilina

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa speed » 26 Jan 2019, 15:48

Si si isty ze nie porucha aj niekde inde? Zmani mal problem ze mu to tiez niekedy trhalo a nakoniec to bol zle zapojeny ohrev splynovaca. "Expert" pripojil ohrev az za termostatom, takze sem tam primrzol. Tiez sa s tym dost laborovalo kym sa na to prislo.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa Edgar » 28 Jan 2019, 13:52

Ahojte, využijem túto tému na riešenie rovnakého problému, ale v inom zapojení. Našiel som na internete dvojité LED žiarovky do smeroviek ktoré by som chcel použiť ako denné svietenie. Podľa videí je svietivosť OK ale ak nebude tak sa na to samozrejme vykašlem.
Potrebujem tiež cca 2s oneskorenie rozopnutia, možno aj menej, ide len o to aby to vykrylo medzeru pri blikaní smerovky. Kondenzátory neprichádzajú do úvahy, lebo by sa hneď vybili cez ten výkonový odpor ktorý tam musí byť, aby smerovky neblikali rýchlo.
Mohol by som na to tiež použiť ten modul z Číny?
received_283811555619909.png
Zelenou je ohraničená oranžová zložka žiarovky a modrou biela.
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa fery66 » 29 Jan 2019, 09:53

Ten modul z Číny používam doma. On ale funguje tak, že zopne relé po 0-10s po pripojení napájania. Tebe by stačila dioda, 1-2 odpory, "malý" elektrolyt a tranzistorom (darlington) spínať relé...
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa breta1 » 29 Jan 2019, 10:33

Edgar- píšeš, že
Kondenzátory neprichádzajú do úvahy, lebo by sa hneď vybili cez ten výkonový odpor ktorý tam musí byť, aby smerovky neblikali rýchlo.

Tomu nerozumím.
Chceš přece "podržet" kontakty pro tu levou LED, aby neblikala, ale ta žádný výkonový odpor na sobě přece nemá.
Nebo něco nechápu?
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa Edgar » 29 Jan 2019, 11:24

Áno tie kondenzátory by nakoniec aj stačili, lebo nejak som si neuvedomil že by som ich mohol zapojiť až za usmerňovacie diódy, takže vybíjali by sa len do cievky relé a nie aj do LEDky s odporom...
Myslím že takto by to malo stačiť:
drl smerovky.png
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa breta1 » 29 Jan 2019, 13:17

Tak teď tomu nerozumím vůbec.
Ten kondenzátor přidaný k vinutí relé přece pozdrží sepnutí relé, tedy prodlouží polohu kontaktu v poloze NO, tedy v poloze, kdy levá ledka nebude svítit.
Anebo mi něco zásadního uniká??
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Oneskorené rozpojenie kontaktov relé

Príspevok od používateľa Edgar » 29 Jan 2019, 18:15

Presne tak, "ľavá" LEDka nesmie svietiť keď sa zapnú parkovačky ale ani keď sa zapnú smerovky (pravá LED), a to počas celej doby ich blikania, teda aj keď je medzera medzi impulzmi smerovky...
Ale zároveň je možné, že počas jedného impulzu smerovky sa nebude stíhať nabíjať kondenzátor na to, aby to relé na rovnaký čas pridržal. Takže asi budem musieť pridať tie veci ako písal fery...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok