Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Martinez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Jún 2019, 10:06

Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Martinez » 05 Jún 2019, 10:22

Dobrý deň ...

Chcel by som poradiť . V aute mám spravené audio, kde zosilňovače dokopy majú čistý výkon okolo 700WRMS . Zosilnovace sú značky rockfordfosgate a reproduktory a subwoofery značky vibe, gz a jl audio . Prierez káblu mám 20mm . V aute mám použitú batériu 72Ah od varty ale už má 4roky, síce zatiaľ bezproblemov naštartujem . Chcel by som tu baterku ušetriť ( aby nedostávala tak zobrať pri veľkej hlasitosti audia) a to dvoma spôsobmi :
1 - Doma mám novú batériu bosch 42ah ktorá mi zbytočne leží
2 - Kúpiť kapacitor
Podľa môjho názoru je lepšie napojiť batériu v zadu do svorkovníc, kde je privedený +pol batérie a od nich do dalších zosilnovacov ako tam dávať kapacitor . Netvrdím, že kapacitor nesplní nejakú tu úlohu, ale za mna je rozhodná batéria lepšia voľba . Čiže mám namysli paralelne zapojenie dvoch batérii v aute kvôli zväčšeniu Ah a šetrenie samotnej batérii z dôvodu krátkych jázd a vykrytiu špičiek zosilnovaca . Kupou novej batérie a to s väčšou kapacitou nieje mozna a to z dôvodu, že väčšia batéria sa nevojde do stojana, je to tam hlúpo vymyslené .
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa jenda23 » 05 Jún 2019, 10:27

Prvně začněme otázkou jaký reálný výkon zesilovače mají... jsem toho názoru že již při reálných 150W RMS by ti to vymlátilo okna a mozek z hlavy....

PS a nezapomínej že baterii můžeš mít jakou chceš, ale tu energii do ní musíš něčim taky dodat....
PS2: a na název audiohifi ve spojitosti s utem jsem maximálně alergický :axe:
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Martinez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Jún 2019, 10:06

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Martinez » 05 Jún 2019, 10:44

Zosilnovace :
Rockford Fosgate PUNCH P1000X1bd
Rockford Fosgate PUNCH P600X4
0

Používateľov profilový obrázok
AlbiDartanan
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1899
Dátum registrácie: 09 Júl 2009, 00:00
Vek: 39

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa AlbiDartanan » 05 Jún 2019, 11:21

Možno sa mýlim ale kapacitor sa tam dáva pre krátkodobé špičky .....
Druhá batéria môže pomôcť hlavne ak počúvaš hudbu pri vypnutom motore ....
O tom výkone by sa dalo tiež "polemizovať" keďže som nezbadal na akú "ohmáž" to máš zapojené , koľko reproduktorov a akým spôsobom ...
Prílohy
Auto_Amp_001.png
0
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/

Martinez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Jún 2019, 10:06

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Martinez » 05 Jún 2019, 11:40

4 repro zapojené na 4 kanál v hodnote 4ohm 75W a subik na 300w na 4ohm
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11654
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Dolfi » 05 Jún 2019, 12:12

Paralelná spolupráca dvoch bateriek v aute je samozrejme možná. No ako už napísal Jenda, tie baterky musí aj niečo nabíjať. Niektorí nadšenci preto vymieňajú alternátor za silnejší, resp. ich do auta inštalujú viacej. No nepredpokladám, že sa ti to chce až takto riešiť. Preto len otázka, máš prístup k el. sieti, keď jazdíš krátke trasy ? Občas by bolo dobré baterky nabiť, (aby si si ich nezničil.)

Ďalšia otázka je kabeláž. Aby sa dostatočne nabíjala aj tá podružná baterka, musí tam byť dostatočný napäťový spád a dostatočný prierez vodiča. Síce po odstavení auta sa časom napätia vyrovnajú, no pri prevádzke audiosústavy, bude mať baterka na audiosústavu napojená, určite nižšie napätie. Takže je tu otázka, ktorú baterku zapojiť na alternátor a ktorú ako sekundárnu.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Milos66 » 05 Jún 2019, 12:29

Neviem, no z bezpečnostných dôvodov by som akumulátor do kufra auta asi nedával. Ak nie je auto určené len na frajerinku a lovenie, ale aj na občasné odvezenie, je to dosť riskantné. Pri poškodení sa môže celý kufor dosť nenávratne zničiť.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Martinez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Jún 2019, 10:06

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Martinez » 05 Jún 2019, 16:28

Prístup občas mám k el. Sieti, ďakujem zatiaľ .
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa jenda23 » 05 Jún 2019, 18:32

A nezapomínej že výpary uvolňovaný při nabíjení baterie mají korozivní účinky...
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Martinez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Jún 2019, 10:06

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Martinez » 05 Jún 2019, 23:25

Ďakujem za upozornenie, ale sklamem vás znovu ako aj s tým, že 150W rms mi vybije mozok z hlavy ... Sú bezudržbové resp. Nejak sa nedajú otvoriť a pod ...
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Milos66 » 06 Jún 2019, 06:22

Je to síce OT, ale napíšem ti to. Že skutočných 150W ti vybije mozok z hlavy je naozaj pravda. Keby si poznal súvislosti medzi výkonom a akustickým tlakom, tak by si to vedel.
Priemerný autobasák 12´ o udávanom výkone cca 300W má zhruba citlivosť cca 100dB. Teda na jeden Watt z jedného metra je to 100dB. Pri posluchu v aute je tá vzdialenosť kratšia teda tlak väčší. Každým 100% nárastom výkonu vzrastie tlak o 3dB. Ak som si to teda dobre zapamätal.
No teda pri skoro max príkone toho repra cca 250W mne vychádza akustický tlak cca 110dB a viac. A ver, že to ťa poznamená na zbytok života. Auto je uzavretý priestor. Pre také reprá je to malá ozvučnica. A pre teba nástroj ako do budúcna ohluchnúť. Never reklamným ťahom. Skús si nasimulovať a namerať doma výkon 1W do klasickej reprobedne a počúvaj to cca pol hoďku, možno dlhšie. Budeš prekvapený ako nahlas to je.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2564
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 06 Jún 2019, 06:37

Veru tak, keď bývam na piatom poschodí, a raz za čas tu hore dunia basy, nechce sa mi veriť že ten človek ešte neohluchol.
0

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa jenda23 » 06 Jún 2019, 07:49

Martinez napísal:Ďakujem za upozornenie, ale sklamem vás znovu ako aj s tým, že 150W rms mi vybije mozok z hlavy ... Sú bezudržbové resp. Nejak sa nedajú otvoriť a pod ...
Nezlob se ale maličko mi připadá že jsi takový ten klasický pumpa tuner co vídám večer po čerpačkách. Maličko si ujasni pojmy vztahu mezi výkony RMS a skutečnými akustickými tlaky jak ti již bylo řečeno.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Martinez
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Jún 2019, 10:06

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Martinez » 06 Jún 2019, 09:12

Vidím že som pichol do osieho hniezda a vidíme, že tu sú všetci hifisti . Je rozdiel mat doma zosilňovač o výkone 50W a je rozdiel mat autozosilnovac o výkone 50 W ... pošlem link, im hraje V aute len 149 W rms keď im ešte nevybilo mozol z hlavy ? https://youtu.be/TXJayuUu93E

-- Spojený príspevok 06 Jún 2019, 09:17 --

A tu kde robia dyno test ? To má tiež len 100WATTOV rms však ? :D https://youtu.be/0R7T_vS-5dg .
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Milos66 » 06 Jún 2019, 09:53

A toto, čo tam prezentujú má niečo spoločné a autohifi? Určite nie. Je to len zmes nejasných zvukov na rozkmitanie membrán. Ak sa chceš baviť o ozajstnom Hi-Fi v aute, tak začni odznova. To čo je na videách je len prezentácia akustického tlaku a to, kto má väčšieho. No naozaj to s počúvaním muziky v aute nemá spoločného ani len 1%.
Predpokladám teda, že tebe nejde o muziku ako takú, ale len o premeriavanie si niečoho s kamarátmi.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5637
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Jún 2019, 10:51

Milos66 napísal:Priemerný autobasák 12´ o udávanom výkone cca 300W má zhruba citlivosť cca 100dB.
:( taký autobasák by som chcel :(

Pokiaľ sa nejedná o špičkové reproduktory renomovaných firiem, tak "priemerný autobasák" bežne dosahuje len 3 a menej krát menší akustický tlak - <90 dB.

Baviť sa o "autohifi" s ľuďmi, čo si vedomosti z fyziky nahrádzajú pozeraním videí na trubke je vždy zložité. Celé noci snívajú o nezmyselných výkonoch a akustických tlakoch a nakoniec si kúpia 20€ autoreproduktory s udávanými parametrami ako dvojplatnička a citlivosťou zdochnutej tvrdej žaby :lol:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6203
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 06 Jún 2019, 10:56

samozrejme, cim vyssie cislo, tym narasta ego. na koncertoch sme mali bedne o celkovom vykone cca 2kw. v pohode to bolo pocutelne aj vo vzdialenosti 2km v meste. takze fakt si tu nikto nemysli, ze niekto ma bezne (skutocnych) 700W v aute. uz len to napajanie pri 12V by to zralo cez 58A, to by baterka velmi dlho nepotiahla, ak berieme do uvahy, ze min. napatie by nemalo klesnut pod 10V.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa Milos66 » 06 Jún 2019, 11:07

mr.dred napísal: :( taký autobasák by som chcel :(
Netuším. To bolo prvé, čo mi vygooglilo. A bolo toho viacej s takou citlivosťou.
Len som chcel naznačiť, že premeriavanie pipíkov na hentakých súťažiach nemá s autohifi absolútne nič spoločné. A dosť pochybujem, že by niekto rozumný pri dlhšom cestovaní počúval taký typ muziky a v takej úrovni hlasitosti.
Zadávateľ témy sa pýtal na možnosti ako to posilniť aby mu auto nezdochlo. Možnosť ďalšieho akumulátoru by som ja osobne zavrhol kôli bezpečnosti. Potom jedine nejaké radikálne riešenie a domontovať ďalší alternátor. Samozrejme posilniť rozvody, istenie, nezabudnúť na mega kostru atd atd.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa jenda23 » 06 Jún 2019, 11:29

Proudová spotřeba zesilovačů by při maximálním výkonu byla cca trvale 110A. Samozdřejmě při zatížením sinusovým signálem, při hudebním vytážení by samozdřejmě průměrný proud byl tak o polovinu nižší. Ale pořád to jsou vysoká čísla.

PS: pro autora, kdyby jsi byl HiFista tak bys sis výraz autohifi nevzal do úst. Jelikož kdo maličko něco o audiu ví, tak ví že tento výraz je naprostý nesmysl. A to ať z hlediska prostředí, měničů i topologie zesilovačů.
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

jurosdi
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 162
Dátum registrácie: 06 Máj 2016, 20:49
Bydlisko: Prašice

Re: Ďalšia batéria alebo kapacitor (audiohifi)

Príspevok od používateľa jurosdi » 06 Jún 2019, 13:23

Prídavná baterka v zad. kufri má jednu zásadnú nevýhodu. Pri nehode je to neriadená strela,ktorú nič nezastaví. Mal som v kufri karton piva-opití magor v protismere zaspal a praskol to presne do mna. Ten karton piva vyvalil zadné operadlo a zlomil moju sedačku-zároven moje dva stavce. Odvtedy si dávam pozor na umiestnenie tažších vecí v aute. Takže ak ju tam dáš-tak ju perfektne upevni.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok