Vykonovy rezistor do auta

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

peterboledovic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 20 Dec 2019, 10:22

Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa peterboledovic » 20 Dec 2019, 10:34

Zdravim, potrebujem poradit. Chcem prerobit na aute ziarovku 21W aby svietila ako 5W, to znamena ze 5W bude svietit ako obrysova a 21W ako hmlovka. Chcem sa spytat ked dam pred ziarovku napr. vykonovy 22ohm rezistor ci sa bude moc prehrievat alebo to bude v norme. Pripadne ci neviete poradit nejake ine riesenie zapojenia. Dakujem
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7695
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa Merak » 20 Dec 2019, 10:59

Stratový výkon na rezistore vyrátaš jednoducho
Ptot=21W-5W=16W - približne
áno, bude sa dosť prehrievať ten rezistor
0
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

peterboledovic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 20 Dec 2019, 10:22

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa peterboledovic » 20 Dec 2019, 11:00

Myslel som si, dakujem pekne

-- Spojený príspevok 20 Dec 2019, 12:04 --

Este som zabudol, nejake ine vhodne riesenie neexistuje?
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa Harchom23 » 20 Dec 2019, 11:08

Pólo používa (neviem teraz ktrá gen. to je) hmlovky ako denné svetlá, kde pri zapojení ako denné svetlá sa zráža napätie na odporovom kábly...

neviem ako si dospel k hodnote 22Ohm ale to je strašne veľa... keď zanedbáme nelineárnu VA charakteristiku žiarovky, tak na obmedzenie z 21W na 5W potrebuješ zdvojnasobiť celkový odpor, pri 12V a 21W je odpor okolo 7Ohm... aspoň na 10W a pochopiteľne sa hriať bude...

Merak, dovolím si nesúhlasiť, keď sériovo zapojí žiarovku a odpor, ich celkový príkon nebude rovný pôvodnému príkonu žiarovky....
0

Používateľov profilový obrázok
datam
Power user
Power user
Príspevky: 2360
Dátum registrácie: 24 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: SVK
Vek: 41

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa datam » 20 Dec 2019, 11:10

Myslím že ak kúpiš dvojvláknovú žiarovku BAY15d 21/5W máš úplne po probléme :D
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa Victorio » 20 Dec 2019, 12:33

rezistor také mrhanie energie :? , navyše ak bude v interiéri, v lete zbytočne prispeje ku ohrevu.
a čo tak stabilizátor MA78xx, 2A typ by mal stačiť ak počítam 21W/12V cca 1.75A ? aj ten sa síce bude ohrievať teda nejaký chladič treba.
a prepínať napätie 12 a napr. otestovať pri akom zníženom napätí bude svietiť ako 5W

ešte mi napadlo iné riešenie, ale to by bolo komplikované na zapojenie, prerábka kabeláže, ak sú žiarovky zapojené paralelne predné aj zadné svetlá, ak sa zapoja sériovo vyjde to takmer presne 5w, iba prepínať sériové/paralelné zapojenie. Možno nejaké diódky bude treba aby sa to dalo zapojiť a relé 4pólové . Takto by to bolo bez zbytočných strát.
0

JohnnyElektro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 16 Júl 2019, 14:22

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa JohnnyElektro » 20 Dec 2019, 14:02

(sam chcem oponenturu voci tomuto rieseniu, lebo zdoraznujem ze si som nie isty), Da sa vyskusat nasledovne

Daj medzi napatie bazu emitor tranzistora s veliciznym rezistorom, asi 10K, ten by sa prehrievat nemal lebo napatia niesu take obrovske a prud bude minimalny cez neho (z Joulovho zakonu I^2*R, takze pohoda?). Tento prud ti otvori kolektor emitor na 5W prudu ak spravne vyberies ohmy toho velicizneho odporu voci napatiu co tam mas. Ziarovka bude stale na kolektore pod rovnakym napatim ale ziarit malo pod max prudom.
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 305
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa Ilija » 20 Dec 2019, 14:03

A dať tam 24V žiarovku?
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa Victorio » 20 Dec 2019, 14:56

ja sa v tom až tak nevyznám, ale v podobnej domnienke som zapojil tri diódy pre zníženie napätia z 13V na cca 12V pre kamery ktoré sú citlivé na napätie vyššie ako 12V a tie diódy sa zahrievajú, nie veľmi ale hrejú.

alebo este dalsie moderne riesenie step down menice, napr. takýto z ali za 0,77€ ?
DC-DC Buck Step-down Power Supply Module 5V-12V 24V to 5V 3.3V 9V 12V Fixed Output High-Current

ak to fakt dá 2-3A, tak by to bolo ideálne, predpokladám že to nejaké teplo produkuje, ale určite menej ako výkonový rezistor.
0

Používateľov profilový obrázok
Pozitron
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 312
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:49

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa Pozitron » 20 Dec 2019, 19:07

Pri všetkých takýchto riešeniach si treba uvedomiť, že vlákno žiarovky s menovitým výkonom 21W je žeravené na určitú teplotu. Tejto teplote zodpovedá "farba svetla" a jas.
Keď tú istú žiarovku budem žeraviť výkonom 5W, zmení sa teplota vlákna na oveľa nižšiu, spektrum svetla sa posunie smerom k červenej a klesne jas.
Podľa mňa žiadne predradné odpory ani iné riešenia na zníženie príkonu nemajú význam, ak chcem aby to poriadne svietilo.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa enigma » 20 Dec 2019, 19:29

zabúdate na jednu veľmi dôležitú vec ... SLOVO ZÁKONA .... môže to vôbec takto svietiť ? ak máš v TP zapísané hmlovky , neverím tomu že ti policajt uzná svietenie hmlovkami ako DRL . nebude ich náhodou vždy považovať iba a iba ako hmlovky ???
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1146
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa Atlan » 20 Dec 2019, 19:36

Policajtovyvto bude jedno, dokedy sa nieco nestane.
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa Edgar » 20 Dec 2019, 19:38

Približne to vychádza s odporom 5,6R alebo 6,8R čo sú hodnoty v rade. Tých 22 je veľa.
Inak ako ste prišli na to že to chce na denné svietenie? Ja som to pochopil tak že chce iba hmlovky ako prídavné obrysovky.
No za ďalšie, neviem v ktorom aute sú také slabé hmlovky, veď väčšinou sú normálne 55W halogény :pain:
Ale osobne by som išiel do BAY15D 21/5W ako už spomínal datam.
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2504
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa enigma » 20 Dec 2019, 19:54

edgar , nejde o to či svietia ako 55W alebo 21W .... ide o to že hmlovky svietia aj keď hmla nie je .... a na to je už vyhláška / litera zákona .
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa Edgar » 20 Dec 2019, 20:18

Áno je to nehomologizovaná úprava osvetlenia vozdila, to súhlasím.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa misocko » 20 Dec 2019, 20:25

Victorio napísal:rezistor také mrhanie energie :? , navyše ak bude v interiéri, v lete zbytočne prispeje ku ohrevu.
a čo tak stabilizátor MA78xx
si zabil. Aky je rozdiel v tomto pripade ak pouzijes odpor a Linearny stabilizator?
ziaden
ci uz na odpore alebo stabiku odparis ten isty vykon
co sa tyka stedownov z ciny , preco nie, ale nejaky dimenzovany na 10 a viac A , tie co maju napisane 5A sa hreju aj pri 3A
slebo nieco s aktivnym chladenim.
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa StefanST » 20 Dec 2019, 21:28

Pokiaľ to predsa len budeš robiť zrážaním napätia, rezistor bude lepším riešením, ako polovodič.
Rezistor znesie teplotu aj 200°C, tranzistor/IO len 150°C, ak to chceš mať aj spoľahlivé, radšej 100°C. Akú teplotu budeš mať vnútri v aute tam, kde bude zrážací element umiestnený? 40-60-80°C? A aký budeš potrebovať chladič na tých povedzme 5W?
Ešte poznámka - aj rezistor pri vyšších teplotách má dovolenú nižšiu stratu ako je nominálna.

Ešte jedna poznámka - sériové zapojenie síce nevyžaduje žiaden rezistor, ale výrazne sa redukuje spoľahlivosť. Ak sa ti vypáli,alebo inak preruší vlákno jednej žiarovky, prestanú svietiť obidve sériovo zapojené žiarovky.

Na záver: V priemyselnej výrobe ste vždy proti domarobeným zariadeniam bez certifikátu/homologizácie a pri aute to netreba? Ako bolo už uvedené, bude to fungovať len do prvej poistnej udalosti, alebo prísnejšej kontrole príslušných orgánov.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4317
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa misocko » 20 Dec 2019, 21:42

no budeme to brat tak ze dotycny vie do coho ide , a ze bude auto pouzivat iba na sportove ucely na uzavretych okruhoch :D
mna osobne uz fakt nebavia tie kecy okolo ako sa to nesmie , to by som riesil na pravnickom fore :D
0

Victorio
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 556
Dátum registrácie: 12 Mar 2014, 21:09
Bydlisko: Michalovce

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa Victorio » 20 Dec 2019, 21:58

Tak ja by som uz radsej volil polovodicovy stabilizator ak ma tepelnu ochranu ako rezistor ktory moze sposobit poziar.
Ale cele je to blbost, fakt ze 21w pri nizsom napati bude svietit oranzovo.
Naco to vlastne bude dobre to mi nejak unika,...
0

Používateľov profilový obrázok
StefanST
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 778
Dátum registrácie: 20 Feb 2012, 22:25
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Vykonovy rezistor do auta

Príspevok od používateľa StefanST » 20 Dec 2019, 22:09

Ešte mi napadlo jedno riešenie: PWM
Dáš tam 555 + vhodný MOSFET - bezstratové riešenie, nebude sa zahrievať vlastným teplom, jednoduché zapojenie.
Asi bude treba ochrana 555 pred prepätím a napäťovými špičkami (rezistor + zenerka pre napájanie 555).
555 zvoliť takú, čo znesie +125°C.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok