Bezkontaktné zapalovanie

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Bezkontaktné zapalovanie

Príspevok od používateľa Robio » 06 Jan 2010, 21:57

Na toto mi moje vedomosti nestačia a tak by som vás chcel poprosiť o pomoc...
Ide mi o bezkon. zapalo. na pioneria...niekto zapaľovania použiť optobránu.
Predstavte si to tak že na ten otáčajúci koniec dám malý krúžok z plechu/alebo plošáčiku) kde bude dierka a cez optobránu bude určovať zapalenie sviečky...nepotrebujem tak žiadne elektronické nastavovanie podľa otáčiek...

Problém je v tom že neviem ako mám spraviť keď optobrána zopne cez dierku a by ten impulz trval len určití čas a nie celú dobu otvorenia optobrány...predstavte si že motor zastaví a zastane akurát vtedy keď bude dierka medzi optobránou, tým pádob by tiekol prúd stále do cievky a to nesmie...
Ďalšia vec ktorú by sa mala vyriešiť je nabíjanie reps. nejaký regulátor nabíjania Pb akumulátora(baterka by bola čisto len na zapalovanie)...

Ak máte nejaké konštruktívne nápady budem rád...a snáď spolu niečo zbúchame dokopy...
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
maroX
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 09 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: pri Ružomberku

Príspevok od používateľa maroX » 06 Jan 2010, 22:18

Asi to neni to čo práve hľadáš..ale niečo podobné...skús preštudovať celú stránku..je tam toho dosť... :wink:

http://www.jawa-50.cz/clanek/uprava-tyr ... ni-v1.html
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 06 Jan 2010, 22:22

http://ebornik.wz.cz/zapalko.htm
http://ebornik.wz.cz mal by tu byť aj regler

:D presne nad tym som rozmyslal aj ja ale dal by som tam taky zlepsovak s 555 s time delay alebo niečo podobne kde by som nastavil predstih nejak "naoko" a potom by som ho viacotačkovym trimrom doladil.

Inak viem čo myslis. taky polmesiac tam treba dať. dalo by sa vyriesiť len pružkom plechu ale to sa neda lebo by nestihlo tu cievku nabiť. alebo dať len pružok a doplniť o 555 monostabilny obvod aby ked prejde ten pružok ešte to podržalo zopnute trosku dlhsie ale to je blud lebo iny čas je v nižšich a iny vo vyššich, taže nepomože nič len ten polmesiac, a motorku zapinať len tesne pred startovanim.Alebo dať tam este jednu optozavoru a obvod ktory by spinal rele že hned ako prekopnes zopne rele a zapne indučku a ked sa optozavora prestane prerusovať rele odpadne a vypne indučku hej taky napad, Inak sa tomu neda vyhnuť lebo indučku nabjiať treba ved napriklad čo mam robiť ja? dvojvalec 350 ked zapnem motorku vzdy je jedna alebo druha indučka zopnuta :)

Jo a inak som niedke čital že sa da namontovať bezkontaktne zo Stihlky ta kup zapalovanie a namontuj a mas po starotiach a doživotne.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

SMEDA
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1551
Dátum registrácie: 03 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 32

Príspevok od používateľa SMEDA » 06 Jan 2010, 22:33

0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 08 Jan 2010, 20:12

Tak ešte napadli nejaké veci...napr. použiť bezkont. zapalovanie z kosačiek...tie to majú najjednoduchšie...


ďalej som našiel doma nejakú cievku možno niečo ako VAPE, no žiadne info som nenašiel...viac na fotkách...


BTW....asi ste ma dobre nepochopili...neviem ako mám spraviť elektroniku a to tak že vstup bude impulz(hocijako dlhý) a na výstupe bude impulz presne definovanej dĺžky...
Prílohy
2222.jpg
1111.jpg
Kosa?kov? zapalovanie
Kosa?kov? zapalovanie
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

Používateľov profilový obrázok
diego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 640
Dátum registrácie: 04 Apr 2008, 00:00
Vek: 30

Príspevok od používateľa diego » 08 Jan 2010, 21:11

tak ja ked som mal pioniera dal som tam bezkontaktné zapalovanie aj ten magnet z motorovej píly. A fungovalo to skvele.
0
*MOTTO: Všetko sa zijde :D

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 09 Jan 2010, 00:13

diego, jasné, z motorovky...v šrote som jednu videl...tam má to zapaľovanie pomerne malý priemer ktorý by sa mal dať strčiť aj do pioniera...ono z kosačky je to docela veľké a naozaj neviem ako by som to tam vtrepal...

dik za inšpiráciu...

A tým fungovalo to skvele máš namysli úplne skvele alebo prípadné problémy s nakopávaním alebo vyššími otáčkami ?
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

SMEDA
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1551
Dátum registrácie: 03 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 32

Príspevok od používateľa SMEDA » 09 Jan 2010, 00:38

robio... nechem kazit iluzie je to davno ked som sa tym aj ja zaoberal mam taky pocit ze pinčel ma menej otačok neš taka motorova pila... vieš načo teras narazam?
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 09 Jan 2010, 00:49

No asi áno, ale rád si to nechám celé vysvetliť...

PS: motorovku som v živote nedržal v ruke(elektrickú hej)....zo zvuku ale neviem presne vydedukovať otáčky, keďže sa to líši od modelu....neviem ale kde by mal byť problém...


Ilúzie neilúzie, ja to beriem ako hobby...nejdem predsa vymýšľať nič nové...či sa to už podarí alebo nie, nič sa nedeje.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

SMEDA
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1551
Dátum registrácie: 03 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 32

Príspevok od používateľa SMEDA » 09 Jan 2010, 00:51

tak otačky presahuju ces desat tisic pinčel ma ledvaj pet... tak rataj s taškym nakopavanim.. male napetie na budenie cievky
0


Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Robio » 09 Jan 2010, 01:04

To je somarina....
Motorovku snáď nakopávaš desiatimi tisícmi otáčok ?? nenakopávaš...nakopávaš to rukou, takže sa ešte raz pýtam kde je problém.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

SMEDA
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1551
Dátum registrácie: 03 Aug 2009, 00:00
Bydlisko: Trnava
Vek: 32

Príspevok od používateľa SMEDA » 09 Jan 2010, 01:06

kofo maš pravdu nie vzdy.... pri tesko pilach nestihne nabehnut ani 2 tisic...:D lebo vyleti lišta a zabije suseda.... robio... to ani mne nešlo dohlavy pisal to jeden typek tušim na WWW.jawa-50.cz ale niesom si isty.... len mi to napadlo... niečo natom určite bude
0

miroL
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 28 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: TRNAVA
Vek: 53

Príspevok od používateľa miroL » 11 Jan 2010, 18:45

Pre bezkontaktne, tranzistorove zapalovania bol napr. urceny obvod L497, a ten riesil aj osetrenie cievky v pripade, ako si uvadzal ty. Ak do nejakeho casu neprisli ziadne impulzy, prud do cievky sa prerusil. Tak isto to riesilo zavislost "nabijania" cievky od otacok. Ma to ale chybu, neviem, ci sa este da zohnat.
0

miroL
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 489
Dátum registrácie: 28 Máj 2008, 00:00
Bydlisko: TRNAVA
Vek: 53

Príspevok od používateľa miroL » 11 Jan 2010, 18:52

Este som zabudol na dobru stranku.
http://skoda.panda.cz/clanek.php3?id=416
Je to tam krasne popisane, a ten autor tam ma aj dalsie clanky o zapalovani.
0

Používateľov profilový obrázok
cezet
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 374
Dátum registrácie: 02 Jan 2010, 00:00
Bydlisko: Rajec
Vek: 29

Príspevok od používateľa cezet » 21 Jan 2010, 15:39

Nejdem zakladat novu temu ale mozem na moju cezetu ktora ma 75W dynamo zalozit rotor z 45W dynama?
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Bezkontaktné zapalovanie

Príspevok od používateľa Maek43 » 25 Aug 2017, 21:17

Zdravím chalani, robím si bezkontaktné zapalovanie na pioniera podla tohoto http://www.jawa-50.cz/clanek/uprava-tyr ... ni-v1.html ... Akurat neviem nájsť taký tyristor no ale nechce sa mi koli tomu trepať až niekam do NZ... Predtým som robil niečo obdobné ale vlastne len CDI na štvorkolku ale je to vlastne to isté
tyr.jpg
tyr.jpg (19.93 KiB) 8697 zobrazení
Tu som použil tyristor KT508 a fungovalo to super... Chcem sa spýtať či aj na ten pionier môžem použiť KT508
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Bezkontaktné zapalovanie

Príspevok od používateľa breta1 » 26 Aug 2017, 09:51

To musíš vyzkoušet.
KT508 je mnohem citlivější (stačí mu menší proud do G k sepnutí), ale má poloviční max. spínací proud.
0

Používateľov profilový obrázok
Maek43
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 13 Okt 2016, 10:53
Bydlisko: Hul
Vek: 26

Re: Bezkontaktné zapalovanie

Príspevok od používateľa Maek43 » 26 Aug 2017, 13:14

Tak som to teda skusil a nejak to nehádže iskru... Postupoval som tak že som všetko rozpojil, meral som napätie za trafakom pripojenym na cievku statora a tam napätie je. Použil som presne ten trafák čo v návode, 230V-6V 10W... potom som osciloskopom meral napätie na cievke z relátka ktorá riadi G tyristora a napätie tam bolo. K nej keď som dal aniparalelne dve diodky tak tyristor otvaral až pri vyšších otáčkach tak som k nej dal antiparalelne po dve seriovo zapojene diody (napätie okolo 1,2V) a vtedy otvára pekne. Na anodu Tyristoru som pripojil 4V z mäkkého zdroja a meral či sa otvára a za kondikom bol pekný priebeh.

Zapojil som teda miesto zdroja ten trafačik a tyristor pekne otvara a zatvara ale keď pripojím indučku tak na nej je už priebeh velmi malý (napätie len poskakuje okolo 100mV) akurát raz mi skočila iskra a inak nič.... Kondík som použil 0,47uF.... Skušal som aj 1uF ale ten bol len na 160V a 3,3uF na 160V.... mne z toho vyplíva že bude problém v kondíku, mám pravdu ?

-- Spojený príspevok 26 Aug 2017, 13:22 --

Keby ale bol problém s tým tyriistorom, tak môžem skusiť KT714, ten by mal byť na vyššie prudy
0
Keď sa Einsteina opýtali aký je to pocit byť najgeniálnejším žijúcim človekom odpovedal :"Neviem, musíte sa opýtať Nikolu Teslu."

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Bezkontaktné zapalovanie

Príspevok od používateľa breta1 » 26 Aug 2017, 14:47

Když odpojíš přívod ke G, jaké napětí naměříš na C při šlápnutí na startér?
Proč dáváš jakési ochranné diody ke G ?
0

Napísať odpoveď