Svetelektro.com

Svetelektro.com

Meno:
Heslo:
SVETELEKTRO • detektor pritomnosti na wc - vyroba

detektor pritomnosti na wc - vyroba

V┼íetko ─Źo s├║vis├ş so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

detektor pritomnosti na wc - vyroba

Odosla┼ąod yoboi » 05 Jan 2019, 22:13

Ahoj,

Zhanam detektor pritomnosti vo forme zabudovaneho vypinaca do steny vedla toaletnej misy. (na fotke je po pravej strane misy vedla drziaka na papier)

Hoci tuto temu sme uz rozoberali,(https://svetelektro.com/modules.php?nam ... 8449b53fb6) zalozil som nove vlakno kvoli prehladnosti a rad by som bol keby sa niekto nasiel, kto by bol ochotny to aj vyrobit za odmenu.

Fotka Obrázok

Jedna sa o vypinac, ktory ma automaticky zapinat ventilator na odtahovanie pachov z misy, akonahle detekuje niekoho sediaceho v priestore cca 30-40cm od steny

Momentalne tam mam nainstalovany pir vypinac, ktoreho nevyhoda je, ze sa po case vypne, ked sa sediaci prestane hybat. Nevyriesi to ani zvysenie doby dojazdu, pretoze ak sa do zorneho pola dostanie niekto nahodne (pri umyvani wc atd), tak ventilator pojde zbtocne.

Co teda presne hladam:
Senzor pritomnosti, ktory detekuje sediacu osobu s citlivostou do 30-40cm od steny.
Senzor ktory sa da zamerat na malu cast priestoru (vid obrazok) aby nereagoval na osoby v kupelni. (kupelna je spojena s wc)
Spinac sa vypne az ked osoba opusti zorne pole.
S nastavenim reakcneho casu (zopnutie po 5 sekundach od detekcie)- aby sa predislo nahodnym zapnutiam
S nastavenim dojazdu
S moznostou uplne vypnutia senzoru - (tlacitko off ako na pir vypinacoch)

Ako zaujimave riesenie mi z navrhovanych rieseni pridu parkovacie senzory, ktore funguju presne ako popisujem)
Napr https://www.doplnkydoauta.sk/parkovaci-system-cierny kde je min. vzdialenost zopnutia 30cm.
Budem teda rad ak sa niekto najde, kto by to bol ochotny za odmenu zbastlit. Cenu si povedzte.

Dakujem.
yoboi
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci
Pr├şspevky: 17
Zalo┼żen├Ż: 06.02.2018

Re: detektor pritomnosti na wc - vyroba

Odosla┼ąod marioo » 05 Jan 2019, 22:40

Ka┼żd├Ż dostane RFID ─Źip na prdel a podla toho sa mu zopne nezopne ventil├ítor :)

Dalo by sa to senzorom do wc dosky ...

Alebo IR z├ívorou ktor├í by presne vedela, ─Źi tam niekto sedi alebo nie :) na pra─Źku by si dal odrazku :)

To─żko vedy okolo trochu smradu :butthead: :butthead:

Edit: teraz som si pozrel to star├ę vl├íkno ve─Ć v┼íetky rie┼íenia tu u┼ż boli vymyslen├ę a nap├şsan├ę ...
Alebo na wc dosku 2 kovov├ę senzory ... a podla toho sp├şna┼ą...

Alebo si tam k├║p tie parkovacie senzory vykuchaj z nich p├şpatko .. a na posledn├║ ledku max pribl├ş┼żenia si napoj rele na ten ventilator... a m├í┼í to...
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 627
Vek: 45.8
Zalo┼żen├Ż: 15.07.2012

Odosla┼ąod romiadam » 05 Jan 2019, 22:53

Zabudol si napisat ake droty uz mas potahane pod obkladackami k PIR sensoru a ake je ta mdostupne napatie. Ja uz neidem hadat a odhadovat co tam asi moze byt, uz ma to nebavi. Napis to.
Tiez sumu ktoru si ochotny do toho investovat.
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2567
Zalo┼żen├Ż: 09.04.2008

Odosla┼ąod misocko » 05 Jan 2019, 23:01

su aj senzory ktore nepotrebuju odrazku, proste ho nastavic aby na urcitu vzdialenost reagoval a on bude. Laser, reaguje urcite na kovy, plasty, ruku... (cenovo asi nebudu zadarmo, pouzivame v robote). Tie drahsie sa daju zaostrit na 1m vzdialenost na cca 2mm bod. urcite budu aj lacnejsie , menej citlive. Napajanie samozrejme 10- 30V (alebo podobne priemyselne zahrnujuce 12 a 24V)
misocko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 2813
Vek: 42.47
Zalo┼żen├Ż: 14.06.2009

Odosla┼ąod yoboi » 05 Jan 2019, 23:38

Momentalne tam je tento spinac http://www.ecolights.sk/spinace-a-prepi ... 01301.html
Su tam teda vytiahnute kable ako na klasicky vypinac.
Suma tak okolo 100-200eur vratane tovaru, neviem za kolko sa zbastlenie takehoto urobitka moze pohybovat.
yoboi
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod skapo » 06 Jan 2019, 02:12

Ked som nad riesenim podobneho problemu v minulosti rozmyslal, napadlo mi riesenie s ultrazvukovym meracom vzdialenosti. Ak tam nikto nesedi, meria sa odraz od nejakej steny opoti, ak sa na misu niekto posadi, tak vzdialenost odrazu bude vyrazne odlisna. Navyse je mozne osetrit stavy "upratovanie" tak, ze sa podmieni spustenie ventilatora az po cca desiatich sekundach sedenia na "trone".
Kto sa hraje, ten nehnevá!
skapo
St├íly ─Źlen
St├íly ─Źlen
Pr├şspevky: 125
Vek: 51.02
Zalo┼żen├Ż: 08.01.2016

Odosla┼ąod peterple » 06 Jan 2019, 09:27

Ja to vid├şm na tlakov├Ż senzor. Tu m├í┼í takmer hotov├ę rie┼íenie. U┼ż len rel├ę na sp├şnanie a je to.
https://learn.adafruit.com/force-sensitive-resistor-fsr/using-an-fsr

Ultrazvuk by tie┼ż asi fungoval.
Uk├í┼ż m├║dremu chybu a on sa ti po─Ćakuje. Uk├í┼ż chybu hlup├íkovi a on sa uraz├ş.
peterple
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen
Pr├şspevky: 1834
Vek: 52.39
Zalo┼żen├Ż: 25.06.2013

Odosla┼ąod 5ko » 06 Jan 2019, 09:40

Alebo pou┼żi┼ą piso├írovy senzor splachovania ,akur├ít je trochu v├Ą─Ź┼í├ş ,ale funguje na baterku.namiesto ventilu by spinal ventil├ítor.Najprv d├í jeden kr├ítky impulz ,a a┼ż po odpusten├ş z├│ny d├í druh├Ż dlh┼í├ş impulz,sta─Ź├ş tu upravi┼ą na dlh┼í├ş ─Źas.
Lenivos┼ą je matka pokroku.Leniv├Ż ─Źlovek rozm├Ż┼íla,ako by si robotu u─żah─Źil a tak nie─Źo vyn├íjde.
Ku ka┼żd├ęmu ─Ź├şnskemu v├Żrobku by mali pribali┼ą jedn├ęho ─Ź├ş┼łana, aby som ho mohol nakopa┼ą do ....,ked sa to pokaz├ş.
5ko
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 8422
Vek: 63.21
Zalo┼żen├Ż: 18.02.2010

Odosla┼ąod romiadam » 06 Jan 2019, 11:51

yoboi nap├şsal:Su tam teda vytiahnute kable ako na klasicky vypinac.

M├ís tam dva dr├┤ty a spina sa faza 230V? (Vstup trvala f├íza, v├Żstup sp├şnana faza?
Prep├í─Źte mi za diakritiku a preklepy - v├Ą─Ź┼íinou p├ş┼íem z mobilu a ENG klavesnice.
(v├Żroky nemenovan├ęho ─Źlena f├│ra:) ...z├íklady elektrotechniky ovl├ídam dokonale, tak napr. tak├Ż tyristor neviem ako presne funguje
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod Cofi » 06 Jan 2019, 12:28

a co tak proximity senzor..myslim ze su aj do 30cm..a pracuju na principe odrazu infra bez potreby reflexnej plochy
Cofi
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Nov├Ż ─Źlen
Nov├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 74
Vek: 38.58
Zalo┼żen├Ż: 25.01.2010

Odosla┼ąod romiadam » 06 Jan 2019, 16:48

Ja by som najrad┼íej v tej predo┼ílej t├ęme vid. link hore, urobil ze "CTRL+A" a "CTRL+C" a potom v tejto t├ęme urobil ze "CTRL+V".
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod yoboi » 06 Jan 2019, 17:03

Nemozem editovat povodny prispevok neviem preco - fotku vytiahnuteho zapojenia vypinaca davam tu. HAdam sa z toho bude dat zistit ake droty su tam vyvedene. Nie som elektrikar takze ozaj neviem.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 06 Jan 2019, 17:24 --

Cofi nap├şsal:a co tak proximity senzor..myslim ze su aj do 30cm..a pracuju na principe odrazu infra bez potreby reflexnej plochy

Kludne aj proximity senzor moze byt. Ja len potrebujem niekoho kto by to vedel zbastlit za rozumne peniaze.
Pr├şlohy
20190106_155719.jpg
yoboi
Okoloid├║ci
Okoloid├║ci

Odosla┼ąod romiadam » 06 Jan 2019, 17:44

Nemozem editovat povodny prispevok neviem preco

Lebo moderatori fora.
Opytaj sa Drakoush-a a spol. Ti ti to povedia preco.

Vyzera ze je tam L, N, PEN a ide to k ventilatoru. Len ktory je ventilator a ktory privod L,N, PEN. Ty nevies presne, ze? Alebo ano?
To tam mas sadrokarton za obkladackami? Ak ano, takze je tam medzera medzi sadrokartonom a stenou?

Ak sa ti taketo riesenie paci tak tam daj toto:

https://www.sick.com/us/en/photoelectri ... C&fs=10000

Das tam neaky pekny kryt na tu dieru a vyrobis tam na kryte okienko pre luc. Myslim ze je to IR luc neviditelny. Treba zistit. My ich mame v robote a tie maju neviditelny luc.

Je to rovno na 230V AC, jeden typ priamo spina fazu do 4A sa mi zda (treba pozriet katalog), druhy ma relay vystup.

strana 9. zapojenie
https://cdn.sick.com/media/docs/7/57/85 ... 003857.PDF

Toto je najjednoduchsie riesenie, no stoji vyse 100eur. Da sa tam nastavit aj oneskorene zopnutie 0.5 - 10 sekund - to je pre teba idealne. Sadnes pocka 10 sek spusti sa ventilator. Postavis sa a moze sa to hned vypnut alebo zase po 10 sek.

Skus sa tu popytat, ci to niekto nema v robote a ci ti to nepreda za polovicnu cenu. Alebo potom bazare alebo ebay.

Su aj na 10-30V DC no tam ti treba este schovavat niekde transformator. Radsej by som kupil priamo na 230V AC.
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod datam » 16 Jan 2019, 10:20

Takto. Prev├í┼żne nekad├ş┼í pri zhasnutom svetle.

─îo tak urobi┼ą to tak ┼że ak sa rozsvieti svetlo povol├ş sa samodr┼żn├Ż obvod. Ten sa nahod├ş ke─Ć pr├şde sign├íl od PIR a zhod├ş a┼ż pri zhasnut├ş svetla pr├şpadne aj s dobehom.

-- Spojen├Ż pr├şspevok 16 Jan 2019, 09:22 --

romiadam nap├şsal:
Skus sa tu popytat, ci to niekto nema v robote a ci ti to nepreda za polovicnu cenu. Alebo potom bazare alebo ebay.

Chud├í─Źik ke─Ć viem kam by i┼íiel nedal by som ho ani za 1000ÔéČ :lol:
datam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Power user
Power user
Pr├şspevky: 2290
Vek: 36.96
Zalo┼żen├Ż: 24.04.2008

Odosla┼ąod romiadam » 16 Jan 2019, 15:58

Takto. Prev├í┼żne nekad├ş┼í pri zhasnutom svetle.

─îo tak urobi┼ą to tak ┼że ak sa rozsvieti svetlo povol├ş sa samodr┼żn├Ż obvod. Ten sa nahod├ş ke─Ć pr├şde sign├íl od PIR a zhod├ş a┼ż pri zhasnut├ş svetla pr├şpadne aj s dobehom.

Uz sa nepamatam ci tu pial ze ma alebo nema okno (nechce sa mi to tu citat spatne). Ak je to byt, tam nebude okno. Tam by to nebol zly napad. Ja mam okno a cez den nezazinam, tak u mna by to neslo.

Taktiez by potreboval PIR oneskorit, a to si nepojde.

S neoneskorenym PIR-om nieco hodi do kosa na pradlo a zapne sa mu ventilator. Ak hned vyjde to by nebol problem, lebo sa to vypne, ale ak sa tam bude este potom motat okolo pracky, tak ventilator pojde kym tam bude pobehovat.

Takze mne sa tento spodsob az tak nezda.....

On tam potrebuje neak snimac na 230V co sa da nastavit na vzdialenost (uz kos s pradlom nazachyti) tiez zapnutie oneskorit o cca 10-20 sek. Ten SICK to presne robi, len je drahy a trosku velky cca 8x6x2 cm (treba pozriet do katlogu).

romiadam nap├şsal:Skus sa tu popytat, ci to niekto nema v robote a ci ti to nepreda za polovicnu cenu. Alebo potom bazare alebo ebay.
datam nap├şsal:Chud├í─Źik ke─Ć viem kam by i┼íiel nedal by som ho ani za 1000ÔéČ :lol:

Toto som nepochopil. Mozno si "sedim na vedeni"...

UPDATE: Uz som to pochopil. Chyba mi tam slovicko "snimac" (Chudacik snimac, ked...) :lol:
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod AlbiDartanan » 16 Jan 2019, 23:06

ak to rozchod├ş┼í z t├Żm senzorom aby si neskon─Źil Obr├ízok
"Possible is that which can be done immediately, impossible that which takes a little longer..."
intitle:"index of " XXX YYY -html -htm -php -asp -cf -gsp
Mamont. Largest FTP Search Engine = http://www.mmnt.ru/int/
http://www.mmnt.net/
AlbiDartanan
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Zasl├║┼żil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 1460
Vek: 34.96
Zalo┼żen├Ż: 09.07.2009

Odosla┼ąod romiadam » 21 Jan 2019, 03:25

strg nap├şsal:Ahoj, ─Źo toto ? https://www.alcaplast.cz/predstenove-in ... 70s-detail

za 10 158 CZK = 397.091 EUR bez DPH?

K├│d v├Żrobku......EAN..................Cena
M370S............. 8595580501709.....10 158,00 K─Ź

Za to si kupi 2-3 tie SICK snimace, co som mu ja odporucal.. a netreba k tomu este zdroj...

A zase sa tu bavime o nicom. Zase to utichne a o rok to zase bude riesit.... Niekedy ma to uz nebavi tu niekomu davat rady....
romiadam
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Ultimate ─Źlen
Ultimate ─Źlen

Odosla┼ąod marioo » 21 Jan 2019, 17:33

NEchaj tam ten sezor ─Źo tam m├í┼í a k nemu zapoj pod wc sedatko kapacitn├Ż sp├şna─Ź ak niekto sed├ş a z├írove┼ł sa pohne ventil├ítor p├┤jde...
ak nikto nesed├ş a h├íd┼że do ko┼ía iba pr├ídlo pohybov├Ż zopne ale nebude splnena dalsia podmienka, ┼że tam niekto sed├ş...

rie┼íenie za 20-30-50 ÔéČ ... a hotovo ..
marioo
Obr├ízok pou┼ż├şvate─ża
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pokro─Źil├Ż ─Źlen
Pr├şspevky: 627
Vek: 45.8
Zalo┼żen├Ż: 15.07.2012

Nasp├Ą┼ą na Blika─Źe a optika

Kto je pr├ştomn├Ż

U┼ż├şvatelia prezeraj├║ci si toto f├│rum: ┼Żiadny registrovan├Ż pou┼ż├şvate─ż a 1 hos┼ą.

Forums ©
Autor str├ínky je Ondrej Z├ívodsk├Ż(zawin), o graficky design sa star├í ─Żubo┼í Fabo(BUFU).

TOPlist