Laser projector

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Čo si myslite o projektu ?

dobrý nápad
6
21%
clkom ujde
6
21%
Blbosť ani sa nesnaž
16
57%
 
Celkom hlasov: 28

Milkomax
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 19 Máj 2011, 00:00
Vek: 37

Laser projector

Príspevok od používateľa Milkomax » 21 Máj 2011, 23:36

Nazdar som tu noví tak dlho som rozmýšľal kde sa obrátiť z mojim nápadom čo my vrtá v hlave dlhšiu chvíľku a chcem o tom pokecat a vymenit nazory a upravit moje myšlienkove pochody... :D

Takže môj veľký plán z ktorím začnem hneť ako budu prostriedky s ktorými mi môžte poradiť samozrejme.

Chcem si vyrobiť Laserový projektor ale nie taký ako na diskotékach ale normálne reálni na farební obraz a filmy a podobne mam zním totiž veľke plani ale o tom neskôr. Tak že prva vec čo riešim je optika a mam dva problémy ako vyriešiť.

1. problém je to že potrebujem vytvoriť vertikálny a horizontálny kmitočet zrkadiel (ako na CRT) a z matematického a fyzikálneho hľadiska je to skoro nemožne z dôvodu že neovládam a po domácki nespravím MEMS. Ma napadla alternatíva použiť 8 uholníkové zrkadlo (maju laserove tlaciarne alebo sceneri v obchodoch) len matika aj tak nepustí tak skúste rátať zomňov . takže ak chcem základne rozlíšenie projektora tak rozlišovanie 800x600 60HZ čo na vertikálne zobrazenie je treba 600 riadkov krát 60 Hz čo my vznikne koľko musím spraviť riadkov za 1 sekundu a vznikne čislo 36 000 riadkov a keďže budem mať osemuholník tak sa to zredukuje na 4500 čo znamená že motor čo to bude pohnať musí dosiahnuť 4500 otáčok za sekundu čo je na RPM 270 000 čo je doslova hranica materiálov na to aby to roztrhlo takže my to nepride ako dobre riešenie ale ma to aj výhody ako je perfektne riadkovanie bez spätného vracania sa lúča.


2. problém. Chcem požiť vibrovanie zrkadla kde zrkadlo bude veľmi malé pre prototyp 1x1 cm a zo zadu naň nalepiť malí odinovi magnet a za nim cievka ktorá bude vytvarovať elektromagnetické pole ktoré podla frekvencie vytvori vibrovanie zrkadla ktoré bude v stredovej osi prichytená a bude rotovať a za nim bude hranica do akej mieri bude vibrovať tak sa bude dať nastaviť velikosti a odstup samotných pixlov. Zatiaľ to znie priam dokonale ale problém je zase matika a tože magnet musí vibrovať 36 Khz čo z technického hľadiska neni problém ale z hľadiska toho či sa to zrkadlo naozaj tak dokáže hýbať a je tu potom problematika zo spetým vrátením lúča a keď to chcem využiť budem potrebovať vytvoriť vlastný zobrazovací systém lebo z osemuholníkovich zrkadiel sa dá použiť klasické VGA a synchronizovať ale u tomto budem musieť obraz rozkladať priamo na CPU tak že každí druhy riadok sa vykresli po spiatku alebo počkať kým sa lúč vráti na začiatok.


Takže povedal som vám zatial len to čo mi najviac trhá žili ak budu otázky a zajem viac okolo toho projektu samozrejme obrate sa na mňa a beriem aj take ako su reči nemáš šancu si magor a take.
Mate pravdu nespravím ak na to budem sam ale z vašou pomocou by to mohlo celkom vísť.

A ANO som magor a som na to patrične hrdý :D

Inak pracujem na 3D realizácie projektu takže postupne to tu budem dávať pekne vykreslené pre predstavu.A keď niekto zvás ma nejakí nápad ako projektor vyskladať po stranke obvodovej sem znimi.

Ďakujem všetkým čo to dokázali prečítať až do konca... :D :idea:
Prílohy
Vysoko rýchlostne zrkadlo
Vysoko rýchlostne zrkadlo
pokus1.jpg
0
Som z hlavou v oblakoch a nemienim zliezť dole kým dole nebude lepšie...
Ak neveríš čítaj moje príspevky :D

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 21 Máj 2011, 23:42

Ako prvé, vitaj na fóre, cíť sa ako doma.

Ako druhé, kde je tretia možnosť? Čakal som ju, popravde.
Navrhujem znenie "dosť píčovina".

EDIT: Ako tretie, rozpočet?

Ako štvrté, písal si dobre. 800x600, pri 60Hz, to máme 28 800 000 pps, čiže 28 800 kpps, 28,8 Mpps... Také galvo, kamaráde...
Naposledy upravil/-a Kofo v 21 Máj 2011, 23:45, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 21 Máj 2011, 23:43

tie zrkadla akože budu vychyľovať lúč? podobne ako galvo?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 21 Máj 2011, 23:48

*Ako piate: rátaj ešte s tým, že tých 29Mpps máš len pre jednu farbu.

(PS: Tá tretia možnosť ešte v čase písania nebola doplnená, beriem späť.)

Milkomax
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 19 Máj 2011, 00:00
Vek: 37

Príspevok od používateľa Milkomax » 21 Máj 2011, 23:51

Ano bude jedno na galvo spôsob aj ten obrázok čo som dal prehodnocujem že ho upravím na ini spôsob a preto som sa aj sem obrátil samozrejme nejdem to vyriešiť na posedenie na to mam vela času ako koníček a taki sen je mat laser projektor ku ktorému sa pomaly ale isto dostanem.

Budem tu dávať aj ine odrazky nápadov.
0
Som z hlavou v oblakoch a nemienim zliezť dole kým dole nebude lepšie...
Ak neveríš čítaj moje príspevky :D

Kofo

Príspevok od používateľa Kofo » 22 Máj 2011, 00:02

Okej, myslím, že tu "hranice mojich vedomostí" končia...

(Poetická otázka: videl niekto niekedy za ľudskú cenu a s primeranou dostupnosťou galvá nad 100kpps?)

Milkomax
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 19 Máj 2011, 00:00
Vek: 37

Príspevok od používateľa Milkomax » 22 Máj 2011, 03:40

čo sa tíka farieb stači mi RGB laser ktorí bude ovládanie cez VGA kde sa na RGB vystúp napoji zosilňovač z nastavením pracovného bodu na určitý typ laseru a lúč potom bude spojení do jedného bieleho kvásku 2voma spôsobmi.

1.spôsob je cez zrkadla napr.optika z CD/DVD ROM kde každé zrkadlo jedného uhla odrazí lúča z druhého prepusti a týmto spôsobom ich spojím do jedného luču.
2.spôsob je cez opticku kocku ktorá je zložená zo 4 trojuholníkových krištáľov ktoré sa nachádzajúcu v 3lcd projektoroch.
Ak si to nevie niekto predstaviť urobím nákres.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 2 hodinách 41 minútach:

Pridávam nove renderi ako dosiahnuť jeden lúč.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 52 minútach:

Možno to vyzerá divne ale ide o to že zrkadlo je na malom pliesku ocele z rozmermi od 5mm a dlhe 50mm a široké 0,5 mm ktoré pod elektromagnetom rezonuje určitou frekvenciou a je ukotvené na spodok a keď nedokáže vyvinúť taku frekvenciu aku nam treba tak sa skráti dĺžka a tým sa sice zmenši uhol dopadu ale výsledok bude dorby .
Prílohy
Pomocou kocky z projektoru
Pomocou kocky z projektoru
Pomocou CD a DVD zrkadiel
Pomocou CD a DVD zrkadiel
pokus4.jpg
0
Som z hlavou v oblakoch a nemienim zliezť dole kým dole nebude lepšie...
Ak neveríš čítaj moje príspevky :D

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa boraicho » 22 Máj 2011, 09:18

Tie 3D obrazky su dokonale ale, pochybuje že by elektromagnet dokazal fičať tak rychlo a okrem toho, keby to fungovalo, tak by sa to už dávno použivalo, nemyslíš?
Keby existovalo Megové galva a ešte k tomu maju aj jednoduchšiu konštrukciu, tak by sa nepouživali kilové.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
jenda23
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5779
Dátum registrácie: 27 Jún 2008, 00:00
Bydlisko: Česká Třebová
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa jenda23 » 22 Máj 2011, 09:30

Jenže....amplitudu na kterej to bude rezonavat (pokud bude) ti silně ovlivní materiál, jeho rovnoměrná struktura, v určitých mezích jeho teplota, způsob a místo uchycení, těžiště zrcadla, jeho mechanický unavení .... a nejsem si jistej jestli by takovej kus matroše dokázal rezonavat na takovejch frekvencích s potřebnou amplitudou...

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 4 minútach:

PS dalším takovým problémem by byly vnější vibrace, přenos vibrací z horizontálního systému do vertikálního opačně...podle mě by se ti to vzájemně namodulovalo..
0
Lokomotiva je jako žena.Je jich stovky typů a každej z nich je jinej,každá z nich je svým způsobem krásná.Když jí chceš aspoň trochu poznat jsou to stovky hodin času.Nejde s ní být aniž bys jí bezmezně miloval,je nemožný jí znát do poslední skulinky

Používateľov profilový obrázok
33zuli
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1424
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Blava, né??
Vek: 29

Príspevok od používateľa 33zuli » 22 Máj 2011, 09:52

1. tie sklicka na kombinovanie luca (odborne dichro skla) nemozu byt len tak hocijake, musia byt robene na konkretne vlnove dlzky (farby) laseru. ak to chces urobit lacno, inspiruj sa tu: http://laserpointerforums.com/f51/tutor ... 41942.html
2. http://laserpointerforums.com/f47/homem ... 32628.html bez komentara 8) (dufam ze vies po anglicky)
0
while (2*2 == 5) { echo "If you're reading this, something is definitely wrong"; }
Obrázok

Milkomax
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 19 Máj 2011, 00:00
Vek: 37

Príspevok od používateľa Milkomax » 22 Máj 2011, 12:33

33zuli napísal:1. tie sklicka na kombinovanie luca (odborne dichro skla) nemozu byt len tak hocijake, musia byt robene na konkretne vlnove dlzky (farby) laseru. ak to chces urobit lacno, inspiruj sa tu: http://laserpointerforums.com/f51/tutor ... 41942.html
2. http://laserpointerforums.com/f47/homem ... 32628.html bez komentara 8) (dufam ze vies po anglicky)

Ja viem ved stamat viem ze sa to da a ze je to mozne preto to chcem skusit ked si vsimnes vysokorychlostne zrkadlo tam a zistis podobnosti .:D
0
Som z hlavou v oblakoch a nemienim zliezť dole kým dole nebude lepšie...
Ak neveríš čítaj moje príspevky :D

Jakub Marek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 135
Dátum registrácie: 11 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Slovakia

Príspevok od používateľa Jakub Marek » 23 Máj 2011, 00:52

Si psychopat, púšťaš sa do niečoho o čom nemáš ani základné znalosti ...

Ak sa chceš hrať, kúp si Cambridge technologies CT 6215 HB 60kpps 3mm systém, k tomu 1W RGB modul a riadiť to môžeš napríklad cez PANGOLIN LD 2000 Pro, alebo ako my - cez SHOWTACLE Fiesta.Net. Pro ...

Bude to hračka za 11 530 €, ktorá dokáže zobraziť v malom uhle video.
0

Milkomax
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 19 Máj 2011, 00:00
Vek: 37

Príspevok od používateľa Milkomax » 23 Máj 2011, 02:32

Ja som už vravel že som magor a ver mi, vieš o tom čo ja viem dosť malo nepodceňuj ma ale je to tvoj názor a možno ti to raz dokážem...

Hovoríš kup si to a kup si tamto ja to nechcem mat uplne dokonale a poskladané z komerčných hračiek za tisíce ver mi že to dokážem za mali zlomok a to najdrahšie čo na tom bude bude asi laser :DA keby že už kupujem tak si kúpim rovno pico projector za par stoviek a nemusím ani galva kupovať a srať sa stým.

A tie soft si môžeš nechať to sú softi na ovládanie maximálne Laser show ktorí pracuje na vektoroch kde celi systém musí prepočítavať ako sa maju hýbať galva mne ide o jednoduché riadkovanie nič viac a na to ja tuti fruty kupene galvo nepotrebujem a 1W laser je kus moc na také domáce žuvanie ja to nechcem premietať v kinosále.

PS:Ja sa strašne rad učím a namiesto kritizovania že je to blbost nemôžme premyšlat a čo keď ano a ako nato a aj preto som tu, na nápady a upraví.Ale jedno je iste mam veľkú fantáziu ktorú sa snažím zrealizovať. Možno sa ja sa musím popáliť a možno ini z mojich chyb poučený to dokáže alebo ako ini sa na to vykašľu, ja osobne som na nete preštudoval veľa forum kde sa tomu venovali tak tam sa to aj podarilo aj keď nie z extra kvalitou, ja budem šťastný keď len obrázok ktorí rozpoznám na projektoru. A každý zvás vie dobre že keď sa pusti do projektu a či sa podari alebo nie bude mat stoho fuuru vedomosti o danej problematike.
0
Som z hlavou v oblakoch a nemienim zliezť dole kým dole nebude lepšie...
Ak neveríš čítaj moje príspevky :D

Jakub Marek
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 135
Dátum registrácie: 11 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Slovakia

Príspevok od používateľa Jakub Marek » 23 Máj 2011, 09:41

Keby si problematiku ovládal, tak vieš že softy ktoré tu padli pracujú na chlp rovnako a dokážu spracovať aj video do rýchlosti 100 kpps, pri malom uhle (5 st.) na väčšiu vzdialenosť to má zmysel. Tak isto vieš aj prečo sa podľa obrázka pokus3 nesmú takto spájať koherentné spektrá ... polarizácia svetla, vlastnosti PBS, coating ... preštuduj si tieto pojmy skôr, ako niečo zlepíš dohromady, odpálil by si si tak akurát všetky DPSS jednotky behom pár hodín. Navyše - zelený laser ako samotná dioda neexistuje (resp. je aj taká, ale nikdy ju neuvidíš).

Verím tomu, že to zbastliť dokážeš ... no ku štandardným vlastnostiam sa to nebude približovať ani na desatinu. Vývoj a technické zázemie firiem na kolene nepoložíš ... myslím že to bude skôr sklamanie, každopádne - veľa šťastia ! :wink:
0

Používateľov profilový obrázok
33zuli
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1424
Dátum registrácie: 23 Nov 2008, 00:00
Bydlisko: Blava, né??
Vek: 29

Príspevok od používateľa 33zuli » 23 Máj 2011, 11:26

Jakub Marek napísal:Keby si problematiku ovládal, tak vieš že softy ktoré tu padli pracujú na chlp rovnako a dokážu spracovať aj video do rýchlosti 100 kpps, pri malom uhle (5 st.) na väčšiu vzdialenosť to má zmysel. Tak isto vieš aj prečo sa podľa obrázka pokus3 nesmú takto spájať koherentné spektrá ... polarizácia svetla, vlastnosti PBS, coating ... preštuduj si tieto pojmy skôr, ako niečo zlepíš dohromady, odpálil by si si tak akurát všetky DPSS jednotky behom pár hodín. Navyše - zelený laser ako samotná dioda neexistuje (resp. je aj taká, ale nikdy ju neuvidíš).

Verím tomu, že to zbastliť dokážeš ... no ku štandardným vlastnostiam sa to nebude približovať ani na desatinu. Vývoj a technické zázemie firiem na kolene nepoložíš ... myslím že to bude skôr sklamanie, každopádne - veľa šťastia ! :wink:
no, nieco sa rysuje... 8)

@ OP: mimochodom, ked si videl tu temu na LPF, preco to riesis tu? pokial viem, v tej teme je to dopodrobna rozobrate... :roll:
0
while (2*2 == 5) { echo "If you're reading this, something is definitely wrong"; }
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
xmilos
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3671
Dátum registrácie: 04 Máj 2011, 00:00
Bydlisko: Povazie

Príspevok od používateľa xmilos » 23 Máj 2011, 12:18

Tak ja ti drzim palce.
Skus sa pohrabat na nete. Predpokladam ze nie si (som) prvy, ktory na taketo riesenie prisiel (tento predpoklad sa mi dost osvedcil).
Nedaj sa, aj ked projekt nakoniec uplne zakape, ziskas nake skusenosti. Kolko z terajsich kritikov nieco skusilo vymyslet, vyrobit a dotiahnut do konca.
Podla predbeznych info, ktore si riesil mam obavu, ci to pojde mechanicky rozkmitat. Najma ten riadok. To bude pecka.

Mno a zacni s i a Y.
0

neznamy

Príspevok od používateľa neznamy » 23 Máj 2011, 12:47

som zvedavý na výsledok ...


len ho nechajte, viete ako sa hovorí : Kto se hraje nezlobí ;)

Milkomax
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 19 Máj 2011, 00:00
Vek: 37

Príspevok od používateľa Milkomax » 23 Máj 2011, 14:09

Jakub Marek napísal:Keby si problematiku ovládal, tak vieš že softy ktoré tu padli pracujú na chlp rovnako a dokážu spracovať aj video do rýchlosti 100 kpps, pri malom uhle (5 st.) na väčšiu vzdialenosť to má zmysel. Tak isto vieš aj prečo sa podľa obrázka pokus3 nesmú takto spájať koherentné spektrá ... polarizácia svetla, vlastnosti PBS, coating ... preštuduj si tieto pojmy skôr, ako niečo zlepíš dohromady, odpálil by si si tak akurát všetky DPSS jednotky behom pár hodín. Navyše - zelený laser ako samotná dioda neexistuje (resp. je aj taká, ale nikdy ju neuvidíš).

Verím tomu, že to zbastliť dokážeš ... no ku štandardným vlastnostiam sa to nebude približovať ani na desatinu. Vývoj a technické zázemie firiem na kolene nepoložíš ... myslím že to bude skôr sklamanie, každopádne - veľa šťastia ! :wink:

No v jednom maš pravdu v tých obvodoch čo sa používajú v laser show nemám paru lebo to by som prišiel o zábavu to tvoriť a pochopiť inak .
A ja ten projektor nechcem na komerčne účeli len pre zábavu a info ako čo funguje.

//Automatické spojenie príspevkov. Pridané po 15 minútach:
33zuli napísal:
@ OP: mimochodom, ked si videl tu temu na LPF, preco to riesis tu? pokial viem, v tej teme je to dopodrobna rozobrate... :roll:

Lebo sa chcem podeliť a doplniť a rozvinúť nápad a vyvolať naučenie alebo pohoršenie čo sa mi zaťal dari dobre :D ide o tu mentalitu ine stati proste skúsia a uvidia či sa dá a zvyčajne im to vynde a slovaci su tak múdri že to hneď odsúdia že je to blbotať to čomu nerozumejú a preto sme 30 rokou pozadu od sveta.
0
Som z hlavou v oblakoch a nemienim zliezť dole kým dole nebude lepšie...
Ak neveríš čítaj moje príspevky :D

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 954
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

ble

Príspevok od používateľa pajky » 23 Máj 2011, 14:26

cau.. idem prispiet:) ked som to chcel robit, tak som uvazoval miesto elektromagnetu tam pouzit nejaky piezo krystal...da sa to asi velmi presne nastavit...predlzenie a asi to ide aj dost rychlo, neviem cim sa to budi


no a asi by bolo na ten krystal nalepit nejaku parabolu-zrkadlo ktora by ten luc vychylovala
0

Milkomax
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 19 Máj 2011, 00:00
Vek: 37

Re: ble

Príspevok od používateľa Milkomax » 29 Máj 2011, 03:32

pajky napísal:cau.. idem prispiet:) ked som to chcel robit, tak som uvazoval miesto elektromagnetu tam pouzit nejaky piezo krystal...da sa to asi velmi presne nastavit...predlzenie a asi to ide aj dost rychlo, neviem cim sa to budi


no a asi by bolo na ten krystal nalepit nejaku parabolu-zrkadlo ktora by ten luc vychylovala
Kus som sa venoval teme piezo a skúsil som niečo navrhnúť tak chcem počuť názor či to bude fungovať ako potrebujem ?

https://www.youtube.com/watch?v=f-kV9UFpyfI[/youtube]
0
Som z hlavou v oblakoch a nemienim zliezť dole kým dole nebude lepšie...
Ak neveríš čítaj moje príspevky :D

Napísať odpoveď