LED G9 - odchádzajú

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

mirci10
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 02 Júl 2013, 14:26

LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa mirci10 » 02 Júl 2013, 19:45

Zdravím, som tu nový, ale som elektrikár (absolvent), ale to je zatiaľ nepodstatné. Mám problém s LEDkami G9, ktoré som kupil cez ebay, dal som ich do lustra v kuchyni...svietili pár mesiacov, niektoré odišli skôr, niektoré vydržali viac, ale nakoniec skapali všetky.
Chcel by som ich opraviť, lebo som za ne dal veľa peňazí...na fotke vidíte v akom stave skončila jedna G9-tka :?
Skúste mi prosím Vás poradiť, prečo poodchádzali, veď boli na 230V, ale problém môže byť aj v lustri, prípadne je sieť na h...o :roll:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

ĎAKUJEM.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Júl 2013, 20:08

Tipnem, ze byvas blizko trafostanice+ smejdovne ziarovky. kondik na 400V to nezvladol. skus ho vymenit, ale daj tam radsej na 630V. Inak, tieto ledkove ziarovky neznasam, casom oddide jedna ledna a spusti lavinu dalsich.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
Ado_PO
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 881
Dátum registrácie: 31 Mar 2008, 00:00
Bydlisko: U Koňarov/Prešov
Vek: 40

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa Ado_PO » 02 Júl 2013, 20:14

úž ma predbehli
No v prvom rade to bude ten fóliový kondenzátor, ktorý slúži ako zdroj prúdu. Rákosník ho tam dal len s js. napätím 400v aby zarobil čo najviac. Pre napätie striedavé to vychádza tak na 235-240V čo je veľmi blízko napätiu v sieti a tým sa výrazne znížila životnosť. Ak by tam bol kondík na 630V js. alebo X2-ka na 275V st. , vydržalo by to podstatne dlhšie a tu by možno skôr odišla niektorá z LED.
0
RoHS? Hrôza a des.

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa petersno » 02 Júl 2013, 20:24

uz podla flakov po letovani na foto, asi kvalitny vyrobca. zdrojom problemu nebude siet ani luster, ale skor vyrobca. ak su vsetky "postihnute" rovnako, malo by stacit vymenit kondiky 680n/400V za nejake slusnejsie. ak sa vojde, napriklad nieco taketo http://www.tme.eu/sk/details/mkp4-680n_ ... 06b00kysd/#
ak nie, tak 2x toto http://www.tme.eu/sk/details/mkp10-330n ... 05i00mysd/#

pocitujlasku : seriova lavina ? :D
0

Používateľov profilový obrázok
Robio
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5398
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa Robio » 02 Júl 2013, 20:32

Dobudúcna radšej investuj do kvalitných žiariviek. Vo všetkých parametroch sú (momentálne) lepšie ako hentie ebay hongkong ledky.
Určite ich skús opraviť ako tu už bolo popísané, opakovať to nebudem. Poprípade nejaký vlastný zdroj pre tie ledky ktorý vydrží 20 rokov.
0
Ponukam: 3D tlac, CNC frezovanie, Kalibracia teplotnych cidiel, pre viac info SS.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6200
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 02 Júl 2013, 20:35

hej, videl som par takych. Odisla jedna ledka, spravala sa postupne ako skrat. Ostatne ledky, ktore s nou boli do serie mali zvysene napatie a postupne od "najslabsej" odchadzali.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

mirci10
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 02 Júl 2013, 14:26

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa mirci10 » 02 Júl 2013, 21:05

Vďaka chalani, no viete, klasické žiarovky odchádzali tiež po čase, tak som chcel skusiť LEDky a dopadlo to tiež na h...o :(
No ale ten prasknutý kondenzátor je len na jednej G9tke, na ostatných je asi v poho. A presne ako píšete, začali tie LEDky tak ako keby slabšie svietiť, proste "nežiarili" ale len tak decentne svietili ("svetlo nevyrábali")...
Však čo by ste chceli keď jedna tá G9tka stála 2,5€... Myslíže, že pomôže vymeniť tie kondenzátory za väčšie? ďakujem 8)
0

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa petersno » 02 Júl 2013, 21:20

nie za vacsie, ale za hodnotovo rovnake, iba kvalitnejsie a na vyssie napatie. ten pokles svietivosti moze mat tri dovody - bud postupna strata kapacity kondenzatoru a tym znizovanie prudu, alebo nekvalitne LED, alebo kvalitne LED ale prilis vysoky prud, tym padom prehrievanie a rychla degradacia. ak ide o prvy dovod, mozes to este ovplyvnit. pri druhom a tretom uz neurobis nic :(
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa eurobastler » 02 Júl 2013, 21:54

Keď už máš tie žiarovky otvorené, nemohol by si obkresliť schému, aby sme si vedeli predstaviť, ako rieši výrobca napájanie LED??
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa petersno » 02 Júl 2013, 22:07

da sa predpokladat najjednoduchsia klasika : kondik - mostik - odpor - seria led
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa Washu » 02 Júl 2013, 22:19

V danom zapojeni a pti tych prevadznovych podmienkach sa to proste kazit bude a kondik to nezachrani. Chladenie mizerne OVP ziadne a kvalita obmedzenia prudu strasna. Co cakate?
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
petersno
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2774
Dátum registrácie: 06 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: ba
Vek: 63

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa petersno » 02 Júl 2013, 22:27

predsa zazraky :D
na druhej strane, v jednoduchosti je krasa. zopar podobne postavenych mi doma spokojne svieti uz peknych par rokov pri bezpecnych 15 mA. ale dnes uz by som svietidlo s takymto zdrojom nestaval
0

Používateľov profilový obrázok
E001
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: 18 Nov 2012, 19:05
Vek: 66

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa E001 » 02 Júl 2013, 22:34

Citát:
" Dobudúcna radšej investuj do kvalitných žiariviek." je kravina na kvadrát!
Tie žiarivky som vyskúšal od noname po drahé značkové. Svetelný výkon stratený po pol roku, štart - až sa to tej žiarivke rozsvieti som už dávno kdesi inde. Jediná, ktorá zatiaľ drží, je v stolnej lampe tu nad klávesnicou, taká U-čková, ale tiež už má čierne konce a výkon neviem porovnať, lebo som ju nemeral za nova. Asi jediné riešenie sú halogeny. Aj čo do teploty farby, výkonu a životnosti.
0

Používateľov profilový obrázok
eurobastler
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3903
Dátum registrácie: 19 Apr 2009, 00:00
Bydlisko: BA
Vek: 35

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa eurobastler » 03 Júl 2013, 07:25

E001: ja som si zo zvedavosti kúpil jednu halogénovú žiarovku. Krabičku Krabičku som už zahodil, takže neviem akú úsporu udáva výrobca, ani jej výkon. Hlavne ma zaujíma životnosť, zatiaľ ju mám cca 3/4 roka. Ja si na svetlo potrpím, žiarivkové svetlo mi proste nevyhovuje ani pri práci, ani pri čítaní.

Obrázok
0
Obrázok

Používateľov profilový obrázok
lucky62
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1151
Dátum registrácie: 14 Feb 2012, 20:16
Bydlisko: Liptovský Mikuláš, SK

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa lucky62 » 03 Júl 2013, 08:08

E001 napísal:Citát:
" Dobudúcna radšej investuj do kvalitných žiariviek." je kravina na kvadrát!
Tie žiarivky som vyskúšal od noname po drahé značkové. Svetelný výkon stratený po pol roku, štart - až sa to tej žiarivke rozsvieti som už dávno kdesi inde...
Moja reč... žiarivky sú na ho**o... aj tie značkové...
Preto ich vymieňam za LED - ale s trošku robustnejšou konštrukciou... :-)
0
....môj bazar....

...Nikdy sa nehádaj s blbcom...

Používateľov profilový obrázok
Vojta
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1039
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 15:34
Bydlisko: Františkovy Lázně
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa Vojta » 04 Júl 2013, 22:20

eurobastler napísal:Keď už máš tie žiarovky otvorené, nemohol by si obkresliť schému, aby sme si vedeli predstaviť, ako rieši výrobca napájanie LED??
Nějak takhle:
Obrázok
0
Můj profil na Google+
Pokud se vám doma válí nějaké 8mm videokazety, diskety ZIP, SATA HDD nebo PCIe GPU a nepotřebujete je, napište ;-)
Obrázok

milan209
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 522
Dátum registrácie: 07 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Žilina
Vek: 50

Otázka ohladom volby zdroja svetla.

Príspevok od používateľa milan209 » 19 Sep 2015, 20:09

Zdravím,
rad by som si urobil luster podla svojho vkusu a jedine čo neviem, aké presne žiarovky tam mám použiť.
Viem 100%, že to má byť teplé svetlo a kôli dizajnu buď G4, alebo G9. A pravdepodobne halogenky.
ČO Vás chcem poprosiť o radu, či ísť do G4 a dať tam 12V žiarovky, alebo G9 a na 220V. Bude to luster do obývačky o veľkosti plochy 5m x 4m a výška stropu 2,7m.
Množstvo žiaroviek maximálne 10, minimálne tak 6. Uvažoval som, že tam dam trebars, keby som išiel do 12V trafo 20A ale netuším, akú ma pri plnom zaťažení spotrebu na primary... ALE radšej by som bol, keby to bolo na 220V aby odpadal ten priestor pre trafo, ktore by muselo byť schované hore.
Prosím máte nejaké tipy, aby som mal aj dobrú svietivosť a aby to ekonomicky bolo tiež rozumné... Vopred ďakujem za každú radu.
0

Používateľov profilový obrázok
wyxsi
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 22 Jún 2014, 18:21

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa wyxsi » 19 Jún 2017, 16:44

Vojta napísal:
eurobastler napísal:Keď už máš tie žiarovky otvorené, nemohol by si obkresliť schému, aby sme si vedeli predstaviť, ako rieši výrobca napájanie LED??
Nějak takhle:
Obrázok
Aké je tam výstupné napätie? :thanks:
0
Pokiaľ sa Vám doma váľajú nejaké SATA HDD alebo nejaký Notebook kt. sa dá zapnúť a nepotrebujete ich prosím napíšte ;) :prayer: :prayer: :prayer:

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa zipaj » 19 Jún 2017, 18:18

záleží to od počtu LED diód a úbytku napätia na ich prechodoch, zdroj s kondenzátorom je v podstate zdroj prúdu, problém je že so zmenou frekvencie sa mení aj prúd, čiže každé iskrenie na vypínači a rušenie v sieti spôsobuje prúdové špičky ktoré poškodzujú pripojené LED diódy.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
fandapro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 24 Júl 2015, 10:38
Bydlisko: Litoměřice
Vek: 73
Kontaktovať používateľa:

Re: LED G9 - odchádzajú

Príspevok od používateľa fandapro » 20 Jún 2017, 07:32

Než budeš vyměňoval kondík C tak si tady přečti , jak jsem opravoval LED žárovky http://fandapro.blogspot.cz/
0
fandapro.blogspot.cz fandapro@seznam.cz

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok