IR Svetlo - fotopasca

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

majooo7777
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 24 Mar 2014, 19:48

IR Svetlo - fotopasca

Príspevok od používateľa majooo7777 » 24 Mar 2014, 19:50

Nazdar. Mam doam fotopascu na zver a rozmysal som ezby som si knej urobil nejaky ten prisvit pre lepsie fotky. Samotna pasca ma na sebe asi 20 IR prisvetlovacich diot . Ja by som si chel spravit krabicku s aspon 50IR diodami ktore by sa automaticky zaply ak sa rozsvieta IR diody an fotospasci ... takze dat k tom usvetlu nejau IRfotodiodu pozerak som na tuto schemu http://hackedgadgets.com/wp-content/2/IRD_circuit.png vie mi neikto poradit zapojenie ?
0

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: IR Svetlo - fotopasca

Príspevok od používateľa Harchom23 » 24 Mar 2014, 20:03

paralelne k diodám optočlen, a ním spínať tie ostatné... (pravdepodobne ten optočnel ten prúd neznesie, teda spínaj ním tranzistor/tyristor a až ním diódi... to ale závisí od typu...)
0

majooo7777
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 24 Mar 2014, 19:48

Re: IR Svetlo - fotopasca

Príspevok od používateľa majooo7777 » 25 Mar 2014, 17:54

mohol by si mi tu schemu prosim doupravit ? lebo az tak sa elektrotechnike nerozumiem take len fakt zakladne veci bol by som ti vdacny ....
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: IR Svetlo - fotopasca

Príspevok od používateľa zipaj » 25 Mar 2014, 18:43

majooo7777 napísal:Nazdar. Mam doam fotopascu na zver a rozmysal som ezby som si knej urobil nejaky ten prisvit pre lepsie fotky. Samotna pasca ma na sebe asi 20 IR prisvetlovacich diot . Ja by som si chel spravit krabicku s aspon 50IR diodami ktore by sa automaticky zaply ak sa rozsvieta IR diody an fotospasci ... takze dat k tom usvetlu nejau IRfotodiodu pozerak som na tuto schemu http://hackedgadgets.com/wp-content/2/IRD_circuit.png vie mi neikto poradit zapojenie ?

Ja by som na snímanie použil fototranzistor alebo fotodiódu, pretože v infračervenej oblasti sú najcitlivejšie (narozdiel od fotoodporov), ale pre tvoje zapojenie je vhodnejší fototranzistor, lebo k nemu stačí jeden rezistor a môžeš ho priamo pripojiť k nejakému komparátoru. Ja by som si vybral CD4093, aj keď to primárne nie je komparátor, ale je to 4x dvojvstupové hradlo NAND v C-MOS prevedení, takže v statickom režime má takmer nulový odber a naviac má na vstupoch schmittov klopný obvod a tak výstupný tranzistor by nemohol pracovať v lineárnom režime (čo by aj nemusel prežiť), z výstupu by som priamo ovládal výkonový mosfet. Schému by som naviac doplnil o jednoduchý snímač okolitého osvetlenia, ktorý by blokoval rozsvietenie IR diód cez deň, lebo zapojenie ktoré si sem pridal by sa ráno zaplo a a svietilo celý deň, každý vie čo by na to asi povedala baterka :-), schému o chvíľu pridám.
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

Používateľov profilový obrázok
Harchom23
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1022
Dátum registrácie: 14 Jan 2014, 19:51
Bydlisko: Martin

Re: IR Svetlo - fotopasca

Príspevok od používateľa Harchom23 » 25 Mar 2014, 19:34

rozvinúť by som to mohol... ale moc som ta nepochopil, a to mňov opísané zapojenie by muselo biť spojené (káblom) s tou fotopascou... ak ti to nevadí tak ti môžem načrtnúť schému....
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: IR Svetlo - fotopasca

Príspevok od používateľa zipaj » 25 Mar 2014, 19:42

Nejako takto som to myslel, pri nastavovaní minimálneho osvetlenia pri ktorom sa ti prisvietenie zapne vyskratuj fototranzistor, trimrom 1M nastavíš minimálne osvetlenie, potom odstráň skrat fototranzistora a ak nepotrebuješ, tak môžeš zrušiť aj červenú led na výstupe. Podľa napájacieho napätia zapoj do série toľko IR diód aby ti svietili aj pri spodnej hranici vybitia akumulátora, s rezistorom v sérii nastav maximálny doporučený prúd pre IR LED, s hodnotou rezistorov a trimra na vstupe sa možno bude treba pohrať (neskúšal som to). Akurát som zle uviedol rozsah napájacieho napätia, musí byť minimálne 4,5V (aby sa plne otvoril mosfet) a maximálne 18V.

Funkcia je nasledovná:
Pokiaľ na jednom, alebo druhom vstupe prvého hradla bude úrovaň L, na výstupe bude úroveň H. Ďalšie tri hradlá sú zapojené ako invertor, takže na ich výstupe bude úroveň L a tranzistor mosfet bude zatvorený, LED nesvietia. IR LED sa rozsvietia iba vtedy, pokiaľ na oboch vstupoch bude log. úrovaň H (to znamená že sa zotmie, zväčší sa odpor fotoodporu a napätie na vstupe prvého hradla presiahne cca 1/2 napájacieho napätia a zároveň bude osvetlený fototranzistor.
Schéma
Schéma
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

majooo7777
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 24 Mar 2014, 19:48

Re: IR Svetlo - fotopasca

Príspevok od používateľa majooo7777 » 25 Mar 2014, 21:43

zipaj diky pekne ! spravil si to na jednicku !
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: IR Svetlo - fotopasca

Príspevok od používateľa breta1 » 25 Mar 2014, 23:42

Já myslím, že ta originál fotopast má už v sobě zabudovanou elektroniku, která hlídá okolní osvětlení tak, že pokud je venku světlo, její IR diody se neaktivují (jinak by se zbytečně vybíjely baterky).
Takže by stačilo jen indikovat jejich IR světlo fototranzistorem (nebo sejmout proud do IR diod) a výkonovým fetem sepnout přídavné IR diody.
0

Používateľov profilový obrázok
Drummer
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 532
Dátum registrácie: 29 Júl 2012, 15:57
Bydlisko: Prešov, Linz, Heilbronn
Vek: 29

Re: IR Svetlo - fotopasca

Príspevok od používateľa Drummer » 26 Mar 2014, 15:19

... a na pascu dodať 5x5cm solár zo zahradnej lampy, k nemu menič z 1 na 10V :D a je to...

BTW: Nechceš tam pichnúť 5W IR LEDku? vlastne HEDku... :) určite bude účinnejšia a hlavne taký výkon "zviditeľní" celý dvor.

http://www.ebay.com/itm/5W-Infrared-IR- ... 4176661a81
http://www.ebay.com/itm/5W-Infrared-IR- ... 338b1ac92e
0

Používateľov profilový obrázok
zipaj
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2900
Dátum registrácie: 13 Feb 2011, 00:00
Bydlisko: Vranov nad Topľou
Vek: 48
Kontaktovať používateľa:

Re: IR Svetlo - fotopasca

Príspevok od používateľa zipaj » 26 Mar 2014, 20:53

breta1 napísal:Já myslím, že ta originál fotopast má už v sobě zabudovanou elektroniku, která hlídá okolní osvětlení tak, že pokud je venku světlo, její IR diody se neaktivují (jinak by se zbytečně vybíjely baterky).
Takže by stačilo jen indikovat jejich IR světlo fototranzistorem (nebo sejmout proud do IR diod) a výkonovým fetem sepnout přídavné IR diody.
fotopascu som nemal, ale mal som v rukách kameru s výstupom PAL a na nej IR LED svietili stále, preto takéto riešenie, fotopasca je napájaná z bateriek a asi by s nimi dlho nevydržala pokiaľ by LED trvale svietili, ale prehnať to cez logiku určite nebude na škodu, už iba kôli podstatne nižšej spotrebe v statickom režime ako má nejaký komparátor a pre spínací tranzistor je "zdravšie", ak má definovanú úroveň na vstupe, lebo pri čiastočnom otvorení v lineárnom režime si naposledy zafajčí a fajka mieru to nebude. Pokiaľ IR LED svietia iba pri fotení, a zabezpečíš dokonalé odtienenie fototranzistora, fotoodpor a trimer + 10k odpor môžeš vyhodiť a vstupy prvého hradla navzájom prepojiť. Ale ak je tu nejaká možnosť že napr. pri priamom osvetlení slnkom fototranzistor zopne, určite urob aj blokovanie od okolitého osvetlenia
0
Základné parametre zosilňovača pre kapelu? - Nízka váha a veľký výkon, v tom hluku sa aj tak všetko stratí :-)

peter99
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 28 Máj 2015, 14:19

Re: IR Svetlo - fotopasca

Príspevok od používateľa peter99 » 01 Júl 2015, 09:47

chlapi ake mate fotopasce? ja neviem vybrat. viete mi nejaku odporucit z tejto stranky? http://www.ibo.sk/shop-fotopasca-a-fotopasce/4/241/
0

maykl21
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 24 Mar 2016, 06:57
Kontaktovať používateľa:

Re: IR Svetlo - fotopasca

Príspevok od používateľa maykl21 » 24 Mar 2016, 07:02

Riešil som podobný problém ale potom som zistil, že sa dajú kúpiť aj prídavné prísvity, ten môj stál cca 35€ a fotku z fotopasce to osvetlí asi tak 2x tak dobre ako samotná fotopasca takže si myslím, že takýto upgrade sa oplatí, neviem už nájsť presný odkaz na ten prídavný prísvit ale kupované to bolo tu asi rok dozadu: http://www.efotopasce.sk
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok