Úprava PIR snímača

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Úprava PIR snímača

Príspevok od používateľa kukinko » 22 Sep 2014, 13:40

Ahojte,

potrebujem poradit..
Dostal som za ulohu prerobit PIR snimac (montuje sa pod svetlo ako tento : klik ) na 12V ku karavanu - bude zopinat LED pás k baterii.
Povodne tento snimac zopinal 230V cez rele.
Ja som rele (povodne 24V) vymenil za 12V a napajanie som obisiel (kondik s rezistorom a maly mostik = cca 30V).
Napajam to priamo z baterie.

Problem:
Intenzitu svetla to detekuje asi dobre, kedze sa to pod lampou nezapne :) Akonahle je v okoli tma, PIR zadetekuje pohyb a zopne rele (cez tranzistor). PIR obsahuje aj "timer", a ten asi sposobuje problem = rele ostane zopnute stale.

Schema prilozena (nie je to uplne presne to co mam na stole), ale zda sa byt velmi podobna. Je tam pouzity LM324N.

Otazka:
Tomuto zapojeniu asi velmi nechuti ciste jednosmerne napajanie..? Pravdepodobne kondenzator, ktory riadi cas zopnutia vystupu je stale nabity...
Prílohy
pir.jpg
0
Naposledy upravil/-a mirosne v 21 Feb 2016, 07:55, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Doplnenie interpunkcie v názve
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

Používateľov profilový obrázok
rezystor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 20 Jún 2009, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Uprava PIR snimaca

Príspevok od používateľa rezystor » 22 Sep 2014, 20:39

V prilozenej scheme je Triak (SCR). Ak tento v tvojom pripade zopina RELE, potom tam je kamen urazu. Triak sa "vypina" iba pri striedavom napati.

Ak je to tak ako pisem vyssie, potom je mozne nahradit ten triak nejakym tranzistorom. Myslim ze obycajny NPN BC547 by mohol vyhovovat, pokial nieje prud cez rele prilis velky....
0
kohoutek od vodovodu to opravit neumí, ale telky chce opravovat každý, kdo má do (_!_) díru

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Uprava PIR snimaca

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Sep 2014, 00:52

Nejdem zakladať novú tému,možno mi poradíte aj tu.
Mám 2 PIR senzory EX - 35T a 2 PIR senzory EC-301D. Chcel by som ich využiť ako spínače osvetlenia - chodba,schodište v RD lebo mamina furt zabudne niekde zhasnúť :argue:
Napájanie 12V a spínanie svetla neni problém (malý napájač na 12V a na výstupe relé) ,ale ako poriešiť nejaký spínaci obvod.
Tieto PIR senzory majú výstup z relátka,ktoré pri aktivácii rozopnú obvod a sú bez nastavovacích prvkov.
Vzhľadom na to že senzory majú krátku dobu zopnutia a reagujú prakticky len na pohyb (keď osoba ostane stáť senzor vypne) potreboval by som obvod,ktorý bude nastavený čas zopnutia žiarovky udržiavať a pri každej opakovanej aktivácii senzora začne čas odpočítavať od začiatku,aby sa tým vylúčilo vypínanie a zapínanie pokiaľ je osoba chvíľu bez pohybu, ale stále v dosahu senzora, lebo na niektorých predávaných pohybových spínačoch sa po aktivácii a po uplynutí nastaveného času spínač vypne a pokiaľ sa niekto nachádza v sledovanom priestore znovu sa zapne,to sa opakuje každých X nastavených minút.
Obvod by mohol byť s použitím NE555 - 6 ,ale neviem aké zapojenie treba použiť ,aby sa výstup nevypínal pri každom prichádzajúcom impulze zo senzora (resete 555) a pritom začal odznovu odratávať čas zopnutia.
Súmrakové spínanie prosím neriešiť - prvý bude spínanie svetla do pivnice a také rady,že kúp nejaký origo spínač si neprosím. Chcem využiť to čo má šuflík k dispozícii - PIR senzory,NE555,556 a bižutériu k tomu. Vďaka za pochopenie.
Edit o 3 hodiny :lol: ešte že maródim,tak nočné ťahám tu...
Aby ste nepovedali,že sa spolieham iba na Vás - niečo som ubastlil .... a funguje...
SPINAC.png
Priznám sa ,dlhšie som to kreslil v ProfiCADe (prvý krát) ,ako ubastlil a odskúšal....
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
kukinko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1536
Dátum registrácie: 11 Júl 2008, 00:00
Vek: 41
Kontaktovať používateľa:

Re: Uprava PIR snimaca

Príspevok od používateľa kukinko » 23 Sep 2014, 06:45

rezystor napísal:V prilozenej scheme je Triak (SCR). Ak tento v tvojom pripade zopina RELE, potom tam je kamen urazu. Triak sa "vypina" iba pri striedavom napati.

Ak je to tak ako pisem vyssie, potom je mozne nahradit ten triak nejakym tranzistorom. Myslim ze obycajny NPN BC547 by mohol vyhovovat, pokial nieje prud cez rele prilis velky....
ja to mam podobne (mozno rovnako) zapojene, len na vystupe je tranzistor, ktory zopina rele.
vyhodil som "silovu 230V" cast a napajam to priamo z 12V baterie - lenze "casovac" stale bezi a vystup je po aktivovani stale zopnuty

Vedel by mi niekto v kratkosti vysvetlit ako toto zapojenie funguje? Ako a kedy sa vlastne vybija C9 ?
Diky :)
Prílohy
pir2.png
0
"programujem = hram sa" s Arduino / ESP, LOGO!, Simatic + TIA
+ nejaka ta elektrobizuteria okolo

:agree:

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Uprava PIR snimaca

Príspevok od používateľa mr.dred » 23 Sep 2014, 10:52

Neviem odkiaľ je to zapojenie,ale nevidí sa mi zapojenie OZ 2 a OZ 3 - medzi nimi by mal byť tzv.okienkový komparátor.
Podľa tvojho zapojenia sa C9 vybije cez OZ 3 a D1, keď jeho výstup prejde do stavu nízkej úrovne.
Edit: ešte ma napadlo...ak to fungovalo predtým - určite bude odpálený výstup OZ 3 alebo D1 ,lebo pri otočení trimra 1M na minimum prechádza nimi skratový prúd ! V sérii s trimrom treba dať nejaký odpor (napr.10K)
Prílohy
pir_sch.png
6341_pir_dedektr_1.jpg
0
Naposledy upravil/-a mr.dred v 23 Sep 2014, 11:04, upravené celkom 2 krát.
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
rezystor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 20 Jún 2009, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Uprava PIR snimaca

Príspevok od používateľa rezystor » 23 Sep 2014, 10:58

Tak si skusme trocha reverzneho inzinierstva :)

PIR senzor zachyti pohyb. Na jeho vystupe sa objavi impulz (ktory je umerny pohybu). Tento impulz je zosilneny a filtrovany cez IC1A a IC1B. Na vystupe IC1B je odporovy delic s fotorezistorom, ktory "skratuje" vystup delica pri osvetleni fotorezistora. Cize ak je vonku tma a my sa pohneme, zosilneny impulz z PIR preklopi vystup z IC1C do log0 (funguje ako komparator, vystup je iba log1 alebo log0). Tym sa vybije cez diodu D1 kondenzator C9 a nasledne sa preklopi aj vystup z IC1D do log0 a rele sa zopne.

Ak sa nehybeme, kondenzator sa nabija. Ak je napatie na kondenzatore C9 vacsie ako napatie na delici R10 - R11, IC1D preklopi svoj vystup spat do log1 a rele sa vypne.

Je to zrozumitelne ? :)

Cize skus zmerat napatie na C9, ci klesa pri pohybe a opatovne stupa pri klude...

EDIT: C9 je nabijany cez 1Mohmovy potenciometer, cize ked to budes merat, multimeter moze dost ovplyvnit cas nabijania, zalezi od vnutorneho odporu multimetra.
0
kohoutek od vodovodu to opravit neumí, ale telky chce opravovat každý, kdo má do (_!_) díru

Používateľov profilový obrázok
rezystor
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 246
Dátum registrácie: 20 Jún 2009, 00:00
Vek: 36
Kontaktovať používateľa:

Re: Uprava PIR snimaca

Príspevok od používateľa rezystor » 24 Sep 2014, 20:02

mr.dred napísal: ...Edit: ešte ma napadlo...ak to fungovalo predtým - určite bude odpálený výstup OZ 3 alebo D1 ,lebo pri otočení trimra 1M na minimum prechádza nimi skratový prúd ! V sérii s trimrom treba dať nejaký odpor (napr.10K)
Skratovy prud u LM324 by mal byt do 40mA, pri 12V uvadza vyrobca nekonecnu dobu skratu, OpAmp by to mal prezit. Ak by bol nejaky OpAmp odpaleny, rele by nereagovalo na pohyb vobec a zoplo by sa okamzite pri pripojeni na 12V, alebo by nezoplo vobec...
0
kohoutek od vodovodu to opravit neumí, ale telky chce opravovat každý, kdo má do (_!_) díru

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Uprava PIR snimaca

Príspevok od používateľa mr.dred » 20 Feb 2016, 21:23

Oživým túto tému,nebudem zakladať ďaľšiu.

Kúpil som dávnejšie Lidlacky PIR senzor Model: Z31712D , je v ňom použitý riadiaci obvod JB2256. Fuguje dobre-tak ako sa píše v návode, ale vadí mi ,že sa po nastavenom čase vypne,aj keď je pohyb osôb v kontrolovanej zóne.Potom sa znova zapne na určený čas.
Nešlo by tento obvod upraviť nejako tak, aby ostal zopnutý po celú dobu pohybu osôb v zóne a vypol by sa až za ten nastavený čas po jej opustení ?
Datasheet a schému zatiaľ s neúspechom hľadám..

ten obvod čo som si urobil (opísaný v príspevku vyššie) funguje podľa predstáv, ale chcel by som využiť aj tento tak.
Prílohy
pir.jpg
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
juraj77
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1538
Dátum registrácie: 23 Sep 2012, 22:39
Bydlisko: Nitra
Vek: 44

Re: Úprava PIR snímača

Príspevok od používateľa juraj77 » 21 Feb 2016, 11:27

Ja sa to práve chystám rozoberať.... :)
Ako si sa dostal k elektronike,nevidím tam žiadne šróby....
0
" Bez vody si viem predstaviť život, ale bez internetu a počítača nie.."

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Úprava PIR snímača

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Feb 2016, 14:14

sú tam v dierach napchaté také mäkké zátky -biela guma - ide to von ihlou. Víčko je prilepené silikónom, ide to ztuha, keď to zrazu povolilo ulomil som hriadelku z jedného trimra. Sú dlhšie ako treba čo problém pri rozoberaní, ale zalepiť išla dobre.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
helios
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 900
Dátum registrácie: 02 Nov 2013, 11:19
Bydlisko: skoro Mauacky
Vek: 62

Re: Úprava PIR snímača

Príspevok od používateľa helios » 21 Feb 2016, 15:24

Pir spínače bývajú zapojené dvoma spôsobmi. Prvý je zapojený tak, že PIR opakovane spúšťa časovač, takže kým trvá pohyb, spínač ostane zopnutý. Druhý spôsob je taký, že po spustení časovania sa PIR zablokuje a odblokuje sa až po vypnutí spínača. Takisto súmrakový fotoodpor blokuje buď samotný PIR, alebo len spínač, pričom sa to chová vždy inak. To ale zistíte až po zapojení a vyskúšaní konkrétneho typu PIR spínača.
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5623
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Úprava PIR snímača

Príspevok od používateľa mr.dred » 21 Feb 2016, 15:30

Ja potrebujem (až sa dá) prerobiť ten obvod,ktorý spína ako 2. na 1. (snáď som to napísal zrozumitelne to podľa heliosa)
súmrakový spínač je tam dobrý.
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

jrojko
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 07 Mar 2016, 23:25

Re: Uprava PIR snimaca

Príspevok od používateľa jrojko » 07 Mar 2016, 23:32

mr.dred napísal:...JB2256...Datasheet a schému zatiaľ s neúspechom hľadám..
S největší pravděpodobností jde o LP8072. Zvláštní je, že je napájený 3V místo 5V.
0

Používateľov profilový obrázok
jano101
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 23 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: TN
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava PIR snímača

Príspevok od používateľa jano101 » 15 Máj 2019, 09:08

mám dotaz ohľadne PIRka z Lidlu Model: Z31712D ako je tu vo vlákne. že či to má zmysel vôbec opravovať

lebo sa neviem dostať na dátam k chipu JB2256 i keď len k podobnému LP8072C

stručný pokec.

roky rokúce fungoval a teraz začal blbnut bliká kedy sa mu chce cvak..cvakk. cvak. proste nepoužitelný.

rozobral som a ihneď som zistil že na hlavnom kondíku za usmernením je len 4,5V a nie 12V keď /rele má 12V/ riadiacie elektronika by mala behať na 3V ak som správne pochopil
pomeral som kondíkový delič a je vadný vstupný kondík. čo je tedaada akože hlavná chyba .

Lenže ja som si ešte pre istotu napojil externe 12V a nechodí to korektne.

vedel by mi niekto pomôcť so schémou Lidl PIR Model: Z31712D alebo samotným chipom JB2256

dik
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Úprava PIR snímača

Príspevok od používateľa fery66 » 15 Máj 2019, 09:18

Po čase zvyknú blbnúť pyroelementy... :(
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Úprava PIR snímača

Príspevok od používateľa marioo » 15 Máj 2019, 14:20

Použi HC-SR501 za 1€ k tomu priletuj výk tranzistor a máš to za 5 minut hotove...

PIR ko ide o 5V do 20V

a ak má byť aj súmrakový a nielen pohybový tak ešte jeden fotorezistor 2 odpory a tranzistor... takže 10 minút :)
0

Používateľov profilový obrázok
jano101
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 23 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: TN
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava PIR snímača

Príspevok od používateľa jano101 » 15 Máj 2019, 15:09

jasnee jasnéé HC-SR501 poznám nie raz som použil

mne skorej išlo keď sa tu niekto stýmto PIRkom babral že či vie niečo konkrétnejšie povedať

alebo to jednoducho vyhodím a hotovo škoda času :D
0

Používateľov profilový obrázok
marioo
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1112
Dátum registrácie: 15 Júl 2012, 12:28
Bydlisko: SVK
Vek: 50

Re: Úprava PIR snímača

Príspevok od používateľa marioo » 15 Máj 2019, 15:21

Nechaj si z neho obal a daj tam HC-SR501 + to čo treba...
0

Používateľov profilový obrázok
jano101
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 23 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: TN
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava PIR snímača

Príspevok od používateľa jano101 » 15 Máj 2019, 19:24

ešte sa opýtam ohľadne HC-SR501 ja mám pocit že som niekde videl takýto modul už aj z fotoodporom a ešte aj + jeden trimer
čiže HC-SR501 s troma trimrami a foto odporom neviete o aké to má označenie ?
0

Používateľov profilový obrázok
jano101
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 23 Dec 2007, 00:00
Bydlisko: TN
Kontaktovať používateľa:

Re: Úprava PIR snímača

Príspevok od používateľa jano101 » 14 Júl 2019, 11:26

zaujímavý dotaz ohľadne HC-SR501 rušenie

kúpil som si 5ks týchto / HC-SR501/ všetko OK všetko behá aj som zopár použil a jeden si hovorím že skúsim dať do LED žiarovky napriamo.
-čiže taká klasika ako sa predávajú ledžiarovky s PIRkom-

na stole všetko funguje časovač ,citlivosť,zopnuťie
ale ak to zložím teda doska HC-SR501je od pirka resp. lediek 3-4cm tak sa stane to že sa to zacyklí
na stole to funguje takto:
ak nie je pohyb nič sa nedeje ak sa zdetekuje pohyb zasvieti Ledka na 15cec. a zhasne PS (ak je to rozobraté spodok dosky HC-SR501 od lediek je 10cm max

ak je to zložené neviem či tomu vadí svetlo alebo teplo ale chyba sa prejavuje tak,že sa ledka sama od seba bez pohybu zapne každých napr 10-30sec a zhasne tak ako je nastavená a robí to pravidelne že by tomu vadila teplota ?
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok