Transformator

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

barny_abraham
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 16 Júl 2016, 07:55

Transformator

Príspevok od používateľa barny_abraham » 16 Júl 2016, 08:03

Zdravim,
asi je to hlupa otazka, ale potreboval by som na nu vediet odpoved:
Zaujimalo by ma, ci vypinac na svetelny obvod ma ist pred trafo - pri vypnuti obvodu sa zakazdym vypne aj trafo, alebo az za trafo, kde bude vypinat uz len 12 V, a teda trafo bude stale bezat.

Svetelne obvody som si predpripravil tak, ze za isticom idem rovno do trafa (60 W) a z neho na svorkovnicu, kde sa rozbocujem na tri vetvy. Kazdu vetvu najskor stahujem do vypinaca a potom idem do LEDky - vypinam kazdy obvod zvlast, ale trafo mi stale bude bezat. Pan v elektre mi povedal, ze to nie je dobre, ze musim dat vypinac pred trafo a vypinat aj trafo. To by mi ale znamenalo, ze musim dat na kazdu vetvu trafo, aj ked na tej vetve bude len jedna LEDka (svetlo v satniku).

Mozete mi prosim poradit? Zaujimalo by ma aj, co je lepsie a vyhodnejsie. Vadi trafu stale bezat? Vydrzi takto bezat par rokov? Ma velky prikon, aj ked vetvy za trafom nebudu svietit? Budem teda platit aj za nesvietenie (ako ked je TV v stand-by mode) ?

Dakujem velmi pekne za rady.
0

Používateľov profilový obrázok
fandapro
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 24 Júl 2015, 10:38
Bydlisko: Litoměřice
Vek: 73
Kontaktovať používateľa:

Re: Transformator

Príspevok od používateľa fandapro » 16 Júl 2016, 08:48

Ano trafo bere proud i naprázdno u 2 ař 5 VA je to zanedbatelné ale u 100 VA trafa to muže byt 5 až 10 W naprázdno, prodavač ti poradil dobře. pokud by bylo trafo pořád zapnuté musíš řešit ochranu před požárem pojistky, tepelné pojistky Trafo do zkratu od 10 VA může zapalit i barák :finga:
0
fandapro.blogspot.cz fandapro@seznam.cz

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Transformator

Príspevok od používateľa boraicho » 16 Júl 2016, 09:05

nieje trafo ako trafo, bavime sa o spinanom alebo klasickom 50Hz trafe?
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

barny_abraham
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 16 Júl 2016, 07:55

Re: Transformator

Príspevok od používateľa barny_abraham » 16 Júl 2016, 09:15

Teraz mam zakupene tri 60 W trafa LPV-60-12 (Class 2 power supply, 100-240 VAC; 1,2 A; 50/60 HZ a vystup +12V; 5.0 A) IP67. S kazdym z nich som sa chcel pripojit pred svorkovnicu, za ktorou by boli tri svetelne obvody - kazdy ovladany svojim vypinacom a prikonom max. 12 W. Lenze mi bolo povedane, ze vypinac treba dat pred trafo. Potom ale budem potrebovat 9 traf, pricom kazde by malo byt cca 20 W, aby pokryli 12 W prikon.

Takze moja otazka znie: mozem moje trafo 60 W LPV-60-12 (Class 2 power supply, vstup: 100-240 VAC; 1,2 A; 50/60 HZ a vystup +12V; 5.0 A) IP67 pripojit pred svorkovnicu a za nou vypinat jednotlive svetelne obvody - trafo bude bezat nepretrzite, alebo musim zakupit tri trafa, ktore napojim na kazdu vetvu za svorkovnicou a budem ich ovladat vypinacom v kazdej vetve?
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Transformator

Príspevok od používateľa boraicho » 16 Júl 2016, 09:18

može isť nepretržite,spinane trafa maju mali odber naprazno.
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

barny_abraham
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 16 Júl 2016, 07:55

Re: Transformator

Príspevok od používateľa barny_abraham » 16 Júl 2016, 09:30

Dakujem za odpoved, ale este by ma teda zaujimalo, kolko asi by mohlo mat odber naprazdno toto moje 60 W trafo? A koment fandapro: ze by som mal riesit aj ochranu pred poziarom? Je potrebne este riesit nejak bezpecnost?
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12406
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Transformator

Príspevok od používateľa boraicho » 16 Júl 2016, 10:59

len tak dobre zapojiť kable tak aby nešli do skratu, kopu spotrebičov je stále zapojenych v sieti, rutre, tv, satelity, a nič nehori.
naprazdno neviem ale počitam okolo 3W? fakt len domienka, šak ked to maš doma tak si zmeraj, obyčajny multimeter ti na to stači,
0
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Transformator

Príspevok od používateľa rudko » 16 Júl 2016, 11:05

Ahoj
nedavno som pomahal kamaratovi s vyhodnocovanim dat na diplomovku. riesil tam energeticky sebestacne stavby. mimo ineho mal v instalacii asi 20ks led transformatorov od roznych vyrobcov a roznych vykonov. konkretne 60W trafaky nam vysli asi tak ze pri 24/365 behu naprazdno ta to stoji podla vyrobcu od 1,35 po 2,65 eura za rok na jeden kus. data boli zbierane po dobu 18mesiacov, cize su pomerne dost presne.
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

DoPa
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Jan 2016, 21:53

Re: Transformator

Príspevok od používateľa DoPa » 04 Mar 2019, 23:49

Rudko keď zvážime čas svietenia do roka, tak by to vyšlo aj na baterky. A ešte získaš nezávisle osvetlenie.
Ale už dávnejšie som sa tým zaoberal a dospel som k riešeniu, ktoré predkladám na obrázku. Sú to dva spôsoby.
V prvom prípade je to skôr vhodné na zapínanie 12V bodoviek, lebo väčšina vypínačov č.2 (myslím na bežné zapínanie lustrov) by asi nevyhovela na dostatočne bezpečné oddelenie obvodov 230V a 12V. A v tom prípade aj 12V obvod musíme brať ako obvod s možným nebezpečným dotykovým napätím a tomu asi LED pásiky nevyhovejú.
Preto by som odporučil druhé riešenie. Oddelené spínanie LED pomocou relé. Ak by bol problém so zháňaním vypínačov č.2, tak v druhom prípade by sa dal použiť vypínač č.5 so spoločným (nedeleným) krytom ovládania. Dnes sa vypínače predávajú ako skladačky, takže nie je problém to poskladať.
Samozrejme ak by bol bezpečný vypínač č.2 s dobre oddelenými kontaktami, tak nevylučujem ani zapojenie bez relé.
Prílohy
Nezávislé zapínanie LED z jedného trafa.png
0

DoPa
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Jan 2016, 21:53

Re: Transformator

Príspevok od používateľa DoPa » 07 Mar 2019, 08:51

Zdravím všetkých ktorí majú podobný problém. Na jednej ruskej stránke som našiel zaujímavé riešenie zapínania viacerých LED pásov z jedného zdroja (trafa). Hneď som si spomenul na tuto tému a tak vám tu toto zapojenie predkladám. Je tam aj adresa tej ruskej stránky.
Funguje to tak, že jednotlivé LED pásy sa zapínajú samostatnými vypínačmi na 12V strane napájania a zdroj k sieti 230V zapína relé. Takže ak nie je zapnutý žiaden pásik tak aj zdroj je od siete 230V odpojený. Žiaľ na moment zapnutia je tam potrebná baterka, ktorá napája relé pokým začne zdroj dodávať 12V. Ak už zdroj 12V dodáva, relé je z neho potom napájané a prúd z baterky neodoberá. Po vypnutí posledného zapojeného LED pásu sa relé automaticky vypne a odpojí napájanie zdroja zo siete 230V.

A ešte tú adresu aby ste ju nemuseli opisovať z obrázka. https://radiokot.ru/circuit/analog/home/58/
Prílohy
zapínanie zdroja pre LED pásy 03.jpg
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Transformator

Príspevok od používateľa breta1 » 07 Mar 2019, 10:16

Každý 1W trvale připojený do zásuvky sebere za rok asi 9 kWh (při ceně (nevím) např. 5.-Kč to je 45.-Kč).
Naprázdno ten činný příkon můžeš odhadnout podle toho, jak je ten zdroj teplý při dlouhém běhu naprázdno. Nebo si půjč měřič příkonu a změř to naprázdno. Já bych to odhadl asi na 5W, takže ročně to bude 225.-Kč.
Tady mluvíme ne o trafu, ale o spínaném AC/DC zdroji 230V AC/12V DC. Životnost takových zdrojů je nesrovnatelně nižší, než u klasických dobře udělaných síťových transformátorů (např. stará zvonková trafa klidně 100 roků).
Některé ty AC/DC zdroje sotva přežijí záruku, některé jsou na tom lépe, ale nějakou desetiletou životnost a více jich přežije dost málo.
A moc nepomůže, jestli budou vypínány, nebo pojedou nepřetržitě, kurvítka v podobě elytů se dříve či později přihlásí.
Já osobně bych to řešil tím nejjednodušším způsobem, jak jsi to napsal v úvodu - vypínače až na DC straně.
0

DoPa
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 21 Jan 2016, 21:53

Re: Transformator

Príspevok od používateľa DoPa » 07 Mar 2019, 11:21

breta1 dá sa to chápať tak, že odporúčaš aby bol zdroj 12V stále pripojený k sieti 230V?
Na tej ruskej stránke sa zdoj na sieť 230V pripája relátkom automaticky po zapnutí LED pásu vypínačom na 12V strane.
Mne sa to zdá ako dobré riešenie, lebo nemám rád keď je niečo stále pod napätím 230V (standby) aj mimo aktívneho používania.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok