Vyroba LED prenosneho svietidla

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

hromi2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 22:16
Bydlisko: Humenné, 06601

Vyroba LED prenosneho svietidla

Príspevok od používateľa hromi2 » 12 Nov 2016, 17:02

Ahojte, potreboval by som pomoct s vyrobou LED svietidla do mnou navrhnuteho tela. LED svietidlo by malo byt napajane nabijatelnou bateriou - nabijanie prostrednictvom USB kabla. Cele by to malo pozostavat zo zopar LEDiek rozmiestnenyhc na 27cm, nakolko nepotrebujem svietidlom osvetlit velku plochu. Vydrz svietidla by mala byt nejakych 8 hodin a vyssie. Jednou z poziadaviek ktoru by som na cele svietidlo mal je aby bolo mozne nastavovat uroven svietivosti (nemyslim postupne stmievanie LEDiek skor nejak skokovo aby vedeli svietit na 60, 80, 100%). Nakolko ide o velmi male rozmery do ktorych je treba celu elektroniku zmestit uvitam nejake napady alebo skusenosti v tomto smere. Co sa tyka komentarov na pomerne velku vydrz baterie a male konstrukcne rozmery by som rad uvital pokial by ste mi vedeli aj povedat kolko mAh by mala bateria mat.

Prosim nechajte mi kontakt pripadne ine otazky v komentaroch resp. cez spravu. Najlepsie vychod slovenska. Dakujem.

tému presunul a hlásenie uzavrel Merák 5.12.2016 o 12:59
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Vyroba LED prenosneho svietidla

Príspevok od používateľa alidedko » 12 Nov 2016, 18:00

Nabijanie cez USB, kompaktne rozmery, mala hmotnost a dobra svietivost ... Nuz, jedine cestou litiovych akku, ale nabijat nejakych 10Ah cez USB nebude nic moc :D

Nejaka blizsia predstava? Vyber lediek, rozmery svietidla, cokolvek?
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

hromi2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 22:16
Bydlisko: Humenné, 06601

Re: Vyroba LED prenosneho svietidla

Príspevok od používateľa hromi2 » 12 Nov 2016, 20:50

No bateria bude musiet mat urcite rozmery v milimetroch nakolko nie je vela priestoru na velke rozmerne baterie, preto si myslim ze bateria bude urcite vyrabana externe na zakazku (snad to dnesne technologie umoznuju). Nabijanie prostrednictvom USB bolo skor myslene ze svietidlo bude mat micro USB konektor a nabijat sa prostrednictvom PC alebo cez trafko.

Do vyberu komponentov sa nejak nevyznam, necham si poradit. Ledky by mali byt vsak studene biele, sirka svietidla je cca 270mm, viac rozmerov a celko mozno o priestore do ktoreho by to bolo vmestit najdete v prilozenom obrazku. Vyska celnej plochy (na obr. vpravo) je cca 10mm, sirka z pohladu obrazka je do 20 mm. Nemam pri sebe cely vykres avsak urcite presne rozmery dodam na poziadanie. Nabijanie svietidla ako aj plne nabitie by signalizovali ledky cervena/zelena. Postupne stmievanie ako som spominal predtym by bolo vypinacom = co kliknutie na vypinac to znizenie urovne svietenia (1. kliknutie = 100%/zapnute, 2.klik. = 80%, 3. klik = 50%, 4.klik vypnute).

Obrázok
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4318
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Vyroba LED prenosneho svietidla

Príspevok od používateľa misocko » 12 Nov 2016, 20:57

zatial tvoje predstavy vyznievaju sialene nerealne, daj vykres v dvoch pohladoch (aha, takze to co si prilozi v širke 270mm?)
co to ma byt, aby sme mali predstavu o svietivosti, alebo daj pozadovany vykon
0

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vyroba LED prenosneho svietidla

Príspevok od používateľa Milos66 » 12 Nov 2016, 21:49

Akumulator o rozmeroch v milimetroch, napájanie LEDiek pre osvetlenie, nabijanie cez USB, výdrž 8 hodín? Nerálne - a to vážne.
Výroba akumulátora na mieru? To fakt?
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

hromi2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 22:16
Bydlisko: Humenné, 06601

Re: Vyroba LED prenosneho svietidla

Príspevok od používateľa hromi2 » 12 Nov 2016, 22:02

Co sa tyka svietivosti tak z celnej plochy svietidla to je na obrazkoch zakotovane 8,99mm by malo svietidlo dosvietit na nejakych 20 cm. K baterii na zakazku som narazal na nieco take - https://m.alibaba.com/product/513484872 ... ry-of.html na alibabe je viacero vyrobcov ktori ponukaju baterie roznych rozmerov, preto som sa domnieval ze je mozne vyrobit baterie aj na zakazku. Pri sirke 282mm by sa do tela trebarz voslo viacero baterii pre pozadovanu kapacitu a dlhodobe napajanie lediek.

Pre ilustraciu by sviedilo malo vyzerat podobne ako toto -> http://gadgetviper.com/oxyled-wireless- ... sor-light/

Prikladam rozmery priestoru do ktoreho to ma cele vojst.

Obr.1
Obrázok

Obr.2
Obrázok
0

marek181818
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3330
Dátum registrácie: 20 Mar 2013, 13:04
Bydlisko: Čaka
Vek: 34
Kontaktovať používateľa:

Re: Vyroba LED prenosneho svietidla

Príspevok od používateľa marek181818 » 12 Nov 2016, 22:10

a kvoli comu chces aby to svietidlo svietilo 8h ? inak http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4 ... 5573.m1684 ktovie ci by tam vosli tie baterie co si dal alebo ine , mal by si hotove riesenie skoro.
8h svietenia v niecom malom schovane no to tazko ibaze by to malo solar nejaky co by dobijal.
0

alidedko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 3963
Dátum registrácie: 04 Feb 2013, 22:04
Bydlisko: U alibabky v Poprade
Vek: 32

Re: Vyroba LED prenosneho svietidla

Príspevok od používateľa alidedko » 12 Nov 2016, 22:21

2x8x15mm akku s kapacitou 9mAh.

Aj keby si ich tam natrepal 40, čo je podľa výpočtov brutus, si len na 360mAh. To ti 8 hodín pokryje pri spotrebe tak 35-40mA (rátajme straty).

Ak tam chceš mať 27 LED, to ti nevychádza ani na 2mA na jednu ledku ... :D
0
Motto: Nikto nie je tak velky, aby sa nevosiel do truhly.

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vyroba LED prenosneho svietidla

Príspevok od používateľa romiadam » 12 Nov 2016, 23:22

Uz som pochopil ze sa nerozumies do elektroniky. Skor ako zacnes taketo projektovat, si musis zistit cije to realne a potom podla toho prisposobit dizajn toho celeho projektu (diela).

Zacni s otazkou, ze aku bateriu potrebujem na 27 LED diod (studena biela) na dosvietenie na 20cm s vydrzou 8 hodin?

Takze moja prva protiotazka je :

1. ma to byt vyskosvietiva alebo obycajna dioda?
2. Priemer 3mm 5mm 10mm alebo SMD LED dioda popr. LED pas?
3. Co chces osvetlit na 20 cm?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

hromi2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 22:16
Bydlisko: Humenné, 06601

Re: Vyroba LED prenosneho svietidla

Príspevok od používateľa hromi2 » 12 Nov 2016, 23:39

Dajme tomu zeby to svietilo menej ale tak napriek tomu 5 hodin vkuse by to malo ist...Pocas nabijania by to svieto taktiez. To je tiez mozne riesenie...rozmer baterie na ktoru som dal link je len informacny z toho som vyvodil ze vyrobit bateriu v milimetrovych rozmeroch resp. v rozmeroch ktore budu potrebne je tiez mozne...pocet tych lediek nemusi byt taky vysoky...podla mojho nazoru tam moze byt 6-7 lediek v rovnomernom rozostupe po celej dlzke a rozptyl svetla by sa zapezpecil krycim sklickom.

@Marek181818 - ten produkt na ktory si dal link je fajn avsak neviem ako si to myslel ci ako hotovy produkt aby som pouzil alebo iba elektroniku z neho. Pretoze pokial cely produkt tak to by asi velmi neslo kedze moje riesenie je skor vyvoj noveho produktu.

Jasne co sa tyka celeho projektu nevravim ze je to cele realne avsak kedze skor je mojou disciplinou dizajn ako elektrika tak som si najprv vytvoril nejaky pociatocny dizajn do ktoreho by bolo fajn spravit elektroniku.

K otazkam od @romiadam:
1. nakolko som v tomto amater a nepoznam rozdiely mmedzi diodami tak si necham poradit aby sa to dalo zrealizovat...vychadzajuc z nazvu by vysokosvietiva mala svietit silnejsie (amatersky dohadujuc sa) a kedze potrebujem osvetlit vazne len minimalny priestor mozno by som sa uspokojil s klasickou diodou

2. Limitovany vyskor priestoru si myslim ze velkost diody by mala byt bud 3 alebo 5 mm a islo by o SMD diody na DPS. Led pas sa mi k tomu nejako nehodi...

3. Dajme tomu ze chcem osvetlit nejaku stranu zosita v tme resp. nieco hocico ine na cca 20 cm od zdroja svetla...myslim si ze to nie je az take podsatne co to bude osvetlovat aj ked jasne kazda plocha pohlcuje svetlo odlisne a celkovo to potom moze vyzerat kadejak....
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4417
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Vyroba LED prenosneho svietidla

Príspevok od používateľa romiadam » 13 Nov 2016, 01:16

Predpokladam ze vyrabas lampu na citanie.

Tak som si vzal tuto lampicku z tesca, nakolko som ju mal v sufliku

http://tesco.scene7.com/is/image/tesco/ ... 493&ht=538

dal tam nove baterky, zhasol svetlo a otvoril knihua osvetlil z 20 cm. Pekne osvetlene listy, ale len v kruhu priemer cca 7-8cm. V tom kruhu sa da dobre citat.

Ma to 9 ks 5mm vysoko svietivych LED diod. Vsetky LED su zapojene paralelne a rovno bez odporu na baterku.
Nieco ako toto:

http://www.dhgate.com/store/product/hig ... 06430.html

Neviem paremetre tych diod, ale zmeral som napatie a prud pri novych troch tuzkovych AAA baterkach zapojenych do serie.
Napatie naprazdno 4,64V.
Po zapnuti lampicky napatie spadlo na 3,8V a prud odoberany z bateriek bol 1,05 A. Potom som pripojil scasti vybite baterky a napatie spadlo opat na 3,8V, ale prud tiekol uz iba 400mA. A este sa dalo stale citat.
Dajme tomu ze napatie diody je 3,8V a tych 9 LED diod by sa napajalo 450mA. Potom z toho jedna dioda (co ti na citanie nebude stacit) spotrebuje 450mA / 9 = 50mA.

Ak zoberies klasicku baterku z telefonu 3,7V 1500mA a "tiez by si to pripojil napriamo" co sa nerobi, tak mozes z nej 10 hodin odoberat prud 150mA. Z toho ti vychadza, ze dokazes napajat 3 LED diody na 10 hodin bez problemov (8 hodin "nech nezerem" urcite :-D ).

Neviem kolko ti ich treba do jednej linie a aky prud by mali odoberat, aby sa dalo pekne citat celu stranku bez poskodzovania zraku.

Aby si to zitil, skoc do TESCA, kup si tu lampicku a experimentuj. Alebo si kup 10 SMD vysoko svietivych LED aj odpory k tomu. Pridavaj uberaj pocet LED diod, zvysuj znizuj prud a uvidis.

Potom si to prepocitaj na potrebny vykon, a dostanes sa blizsie k realnej hodnote kapacity baterky a tym aj blizsie k realnym rozmerom tvojho svetla.

Vsetky vypocty tu uvadzane su len pre informativny charakter, takze straty a podobne veci som vynechal.
0
Naposledy upravil/-a romiadam v 13 Nov 2016, 10:53, upravené celkom 1 krát.
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Používateľov profilový obrázok
Milos66
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4728
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 11:31
Bydlisko: Turčianska kotlina
Vek: 57

Re: Vyroba LED prenosneho svietidla

Príspevok od používateľa Milos66 » 13 Nov 2016, 08:19

hromi2 napísal:podla mojho nazoru tam moze byt 6-7 lediek v rovnomernom rozostupe po celej dlzke a rozptyl svetla by sa zapezpecil krycim sklickom.
Podľa rozmerov tam máš hĺbku na zabudovanie asi 9mm. Ak rátam DPS plus nejakú SMD led plus krycie sklo, tak mi vychádza hrúbka nejmenej 6mm. Teda na rozptyl svetla ostáva cca 3mm priestoru. Ak by to malo svietiť ako jeden zdroj svetla, tak buď to musí byť aspoň 20 väčšie, alebo tie ledky musia byť od seba vzdialené naozaj len možno 1mm. A tam sa zase dostávame do toho, že akumulátor by musel byť naozaj hodne veľký.
Netreba zabúdať, že tie LED v zabudovanom priestore musíš nejak chladiť, čiže o to väčšiu DPS potrebuješ.
Ako som písal aj ja aj iný hneď na začiatku, tieto požiadavky sú naozaj nereálne.
0
PC = Foobar2k = TEAC UD-H01 = Willi HA v.2.1 = Beyerdynamic T1 2g.
Gramo Rega Planar 3 = Audio-technica AT440Mlb = Actidamp MK3 v.2 = AKAI AM59 = Shan Aztec 100
The Mandalorian fan

hromi2
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 22:16
Bydlisko: Humenné, 06601

Re: Vyroba LED prenosneho svietidla

Príspevok od používateľa hromi2 » 13 Nov 2016, 20:01

Dakujem vam za prispevky a odporucania asi nakoniec budem musiet kusok upravit dizajn aby som ziskal vacsi priestor pre elektroniku a bateriu...Snad sa mi to podari upravit tento tyzden a prist s novym dizajnom po dalsie rady budem rad ked potom nato este mrknete :thanks:
0

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2507
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Vyroba LED prenosneho svietidla

Príspevok od používateľa enigma » 13 Nov 2016, 20:14

kamarát , skôr než začneš " dizajnovať " , daj sem dáke podrobnosti ... čo to má byť , ale konkrétne .... vodotesné alebo nie ? ked sa nakreslí schéma , skontroluje v simulátore .... potom sa venuj dizajnu ... DPS sa ako tak dá prispôsobiť .... ale potrebujeme vedieť rozmery baterky , počet diod .... a t p ....
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok