Regulácia a spínanie LED pásov.

Všetko čo súvisí so svetlom

Moderátori: mirosne, Moderátori

juraj-r
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 08 Feb 2017, 15:28

Regulácia a spínanie LED pásov.

Príspevok od používateľa juraj-r » 08 Feb 2017, 16:23

Ahojte, existuje nejaká jednoduchá schéma zapojenia (napr. s IO), ktorá by porovnávala napätia a podľa toho zopla výstup?

Konkrétne: Potrebujem spraviť nasvietenie stropu v byte pomocou LED pásu. Mám RGB pás a k tomu chcem zapojiť ešte LED pás teplú bielu. Potrebujem spraviť to, že keď na ovládači RGB nastavím bielu, RGB pás sa vypne a zapne sa LED pás s teplou bielou a zase opačne, keď nastavím inú farbu ako bielu, tak sa vypne "teplý" LED pás a zapne sa RGBčko.

Napadá vám nejaké riešenie?
Ďakujem
0

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Regulácia a spínanie LED pásov.

Príspevok od používateľa breta1 » 08 Feb 2017, 16:35

V amatérských podmínkách téměř neřešitelné.
Snímat bílou ze stropu a vyhodnocovat bílou barvu prakticky nejde, jedině vyhodnocovat napětí na RGB v okamžiku bílé.
Jenže je problém, protože ta bílá může asi mít různou intenzitu podle vybuzení RGB.
Kdyby ne, jakési řešení by se našlo.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Regulácia a spínanie LED pásov.

Príspevok od používateľa Jerry19 » 08 Feb 2017, 16:44

Najjednoduchsi sposob je pomocu napr. arduina... Spravit si skriptik pre arduino, ktory bude snimat R G B a ked nastavis bielu, tak nieco vypne a nieco ine zapne...

R G B zlozky mozes snimat tak, ze snimas aka je tam duty cycle, alebo tam das RC filter a snimas napatie na analogovom vstupe arduina.

Dalo by sa spravit aj bez mikrokontrolera pomocou RC filtrov na kazdy kanal a komparatorov a za tym trojvstupovy AND nejak realizovany a tak... No otazka je co je jednoduchsie, mne to vychadza tak ze napisat skript pre arduino bude jednoduchsie ako vymyslat komparatory a ANDy atd...
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Regulácia a spínanie LED pásov.

Príspevok od používateľa fery66 » 08 Feb 2017, 16:48

0
Naposledy upravil/-a fery66 v 08 Feb 2017, 17:18, upravené celkom 1 krát.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Regulácia a spínanie LED pásov.

Príspevok od používateľa breta1 » 08 Feb 2017, 16:55

Jerry19
Už jsem to zmínil - komplikace je, že to duty cycle má nekonečně kombinací.
Bílá bude např. při R=10%, G=15%, B=20%, ale též třeba R=12%, G=18%, B=24%, nebo R=50%, G=75%, B=100% atd. atd.....
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2339
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Regulácia a spínanie LED pásov.

Príspevok od používateľa rudko » 08 Feb 2017, 17:08

ahoj
podla mna najjednoduhsie je vyhodit dialkove ktore mas teraz a objednat nieco taketo:
http://www.ebay.com/itm/2-4G-RF-Touch-S ... Swxp9W8hSJ
alebo podobne co bude mat priamo vystup RGBW. tam si pripojist tvoj RGB pas a aj White pas a zariadenie si to uz poriesi...
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

juraj-r
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 08 Feb 2017, 15:28

Re: Regulácia a spínanie LED pásov.

Príspevok od používateľa juraj-r » 09 Feb 2017, 10:02

oki, dakujem za vaše rady. Asi to poriešim cez nový conroller ktorý bude mať priamo už výstup aj na W.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Regulácia a spínanie LED pásov.

Príspevok od používateľa Jerry19 » 10 Feb 2017, 20:51

to nie je problem ze to ma vela kombinacii, staci nakodit tak, ze ked su tei percenta rovnake alebo sa roznia len do urcitej miery tak vtedy je to brane ako biele, to vobec nie je problem, to sa da kludne nakodit....

Tzn. ked mas R G B 10 10 10 tak to je biela, ked mas 11 12 11 tak to je biela, ked mas 25 25 25, tak isto ked mas 25 24 23 atd...

A to ze ake tolerancie si tam das alebo si mozes aj tabulku naprogramovat a mozes za bielu povazovat aj hohico ine z tabulky resp este aj s nejakou toleranciou, urobis si to ako len chces...

To je len otazka toho ako dobre vies programovat... Ja tiez nie som programator, ale problem je len v tom ze mi to zaberie viac casu ako programatorovi...
0

juraj-r
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 08 Feb 2017, 15:28

Re: Regulácia a spínanie LED pásov.

Príspevok od používateľa juraj-r » 20 Feb 2017, 18:48

Ďakujem za rady. A čo tak to spraviť podľa tejto schémy?
Zo školy som už dlho preč tak prípadné chyby v schéme prosím ospravedlňte a prosím opravte :)

Ten LED kontroler má 4 výstupy R- G- B- a V+. Pokiaľ bude na všetkých 3 výstupoch -12V tak budú zopnuté všetky 3 tranzistory, ktoré zopnú relátko a to relátko odpojí napájanie RGB pásu a zopne biely pás. Beriem na vedomie, že relátko sa zopne nie len pri 12V ale napríklad aj pri 10V, ale to mi nevadí, keďže farby blízke bielej nepotrebujem. Čo vy na to?
Prílohy
Schéma
Schéma
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok